ללכת על החיים מאת אלי גידו / עצות לחיים

| 12/12/2013 | 0 Comments

ללכת על החיים מאת אלי גידו

ללכת על החיים מאת אלי גידו

"ללכת על החיים" מאת אלי גידו, מעניק לקורא שלל תשובות לשאלות רבות שהטרידו אתכם וששאלתם פעם, סיפורי חיים ומאות תובנות שכל אחת מהן יכולה לשנות חיים. רובם של  הסיפורים בספר מבוססים על סיפורים אמיתיים.

אלי גידו מסביר, כי אנו חיים בעולם בו הכול לחוץ ואנחנו חיים במרוץ. בוחנים אותך לפי תוצאות ומודדים אותך לפי משקלך בכסף. זהו עולם  שבו אתה עושה את מה שמצפים ממך, ולא חי את חייך באמת וחבל, כי החיים הם פשוטים ויפים, והם עוברים עלינו כאן ועכשיו וכדי לחיות אותם בשלווה ובאיזון – על הלב והראש להיות בהרמוניה  עד שהרגש והרצון יתאחדו.

לדבריו, כדי להצליח וליהנות יש לעשות את הבחירות הנכונות. כדי לכבוש מטרות ולהגיע לתוצאות מעולות, יש להיות בזמן הנכון ובמקום הנכון ולהעז! ההזדמנויות הגדולות נמצאות באזורי אי-הנוחות והפחד וכדי לנצח יש ללמוד להתמודד בדרך עם כישלונות ולא לחשוש. אם כזאת תהיה דרכך, תתמיד ותלך בה תוכל להשיג כמעט כל מטרה ולמצוא אושר ושמחה.

אלי גידו (54), נשוי לחגית ואב ל-4, בעלים ומנהל מרכזים רפואיים לרפואת שיניים, פה ולסת ולכלל תחומי הרפואה. יליד טבריה, גר בפורייה עלית הסמוכה לטבריה – "אחד המקומות היפים בעולם" לדעתו, ושם שאב מקצת מהשראתו.

מיזמות נדל"ן ליוצר וסופר

אלי גידו (צילום יורם כהן קאמרה תקשורת)

אלי גידו (צילום יורם כהן קאמרה תקשורת)

אלי גידו מספר: "בשנת 1979 עם שחרורי מצה"ל הקמתי עם אחי פאב מסעדה בטבריה בתקופת פריחתה כעיר תיירות. זה היה הצעד העסקי הראשון שלי בעסק שפעל עד שנת 1983. בשנה זו שכרנו גם מלון, שלא הצליח במיוחד, ואת קולנוע "גיל" בטבריה קנינו כבר בשנת 1981. פיתחתי עסקי נדל"ן ויזמות במקביל להרחבת המשפחה וניהול המרפאות", ועוד הרבה ניסיונות עסקיים בתחומים רבים.

"אני אוהב לקרוא, לשיר ולנגן על כלי נגינה שונים – אוהב את המוזיקה בכל הסגנונות והשפות. אשתי ואני מאוד אוהבים לטייל בעולם. אני אוהב את החיים, את אשתי, ילדיי, חבריי וכל המשפחה, את האנשים סביבי בעבודה ובחיים. אני אוהב ליזום ויש לי  תעוזה, סקרנות ודחף שעוזרים לי להתקדם בחיים, ובעזרתם אני מתגבר על הקשיים ועל החסרונות שבי -חוסר הקשב והריכוז, וזיכרון שהוא כבר לא משהו. אני  עשיר בחברים, באהבה, בניסיון חיים ובסיפוק מהעשייה. הדברים האלה שווים יותר מכסף. שכשיש לך ממנו להתקיים ברווחה, זה מספיק. יותר מזה אין חשיבות, ואני בטוח שרדיפה עיוורת אחרי הכסף היא רדיפת שווא.

"את הספר התחלתי לכתוב בתאילנד וסיימתי אותו כשחזרתי מטיול  בקובה ומרכז אמריקה, לאחר מות אמי היקרה, נעימה, שזכות גדולה הייתה לי להיות בנה. בזכותה פיתחתי את הקשר לגיל השלישי. בזקנתה המתקדמת, כשהבנתי כמה קשה ההתמודדות של המבוגר ביום יום, הקמתי  דיור לאוכלוסייה מבוגרת בטבריה. ניהלתי אותו לאורך כ-3 שנים בניהול צמוד. חשתי וכאבתי את כאב הגיל. ראיתי מקרוב את אובדן התשוקות והיכולות הבסיסיות של האדם. הבנתי מה זה להיות זקן ולא רצוי. ראיתי את ההידרדרות  המהירה של האנשים שלא שמרו על בריאותם בצעירותם, הבנתי את הקשר הישיר לאיכות החיים שגוועת ואיך  אדם בריא שלא מטופל כראוי אינו מצליח להתאושש לאחר מעידה קלה. ראיתי איך החיים לעיתים אינם הוגנים. לאורך שלוש שנים האכלתי אותם, שרתי ורקדתי איתם, דאגתי לרווחתם ולביטחונם והם נתנו לי אהבה". 

התפתחות רעיון כתיבת הספר

"כשרציתי לספר לילדיי על התובנות שלי לחיים הם לא רצו לשמוע וקראו לדיבורים שלי 'חפירות'. הילדים ממש לא רוצים לשמוע על זה מאיתנו, ואנחנו שאף אחד לא לימד אותנו להיות הורים, לא מוצאים דרך להעביר להם את מה שמאוד רצינו שידעו.

ישבתי והתלבטתי ולבסוף קיבלתי החלטה לכתוב  את עמדותיי לחיים, על החשוב והטפל ועל התפיסות שלי לאנשים ולעולם. היה לי צורך להוציא את הדברים האלה מתוכי, וזה לא נתן לי מנוח.

את הכתוב עטפתי בסיפורים של חוויות מילדותי, על האמונה, על אלוהים ועל עסקים, ולבסוף נולד לו ספר שמתאים לא רק לילדים שלנו הבוגרים, אלא גם לנו ההורים כי  כולנו זקוקים להכוונה, במיוחד בזמנים כאלה שבהם יש הכול, ורובנו לא  ממש מרוצים. בנוסף בעיות קיומיות, קיים המרוץ המתמיד להתקדם ולהצליח במהירות האפשרית. הספר נועד להיות עזר לנו כהורים שרוצים לייעץ לילדינו האהובים לקראת עתידם המקצועי הכלכלי והחברתי".

מה בספר?

"בספר אני מביע את דעתי האישית על החיים וכיצד רצוי לחיות אותם, לטעמי. אסור לאדם לחסוך מעצמו מאמץ כל עוד יש לו אפשרות  לשפר. אי אפשר להשיג אושר ללא עשייה ואין תמיד קשר בין עושר לאושר. אי אפשר להתקיים ללא קהילה חברתית ומי שיש לו זוגיות טובה הוא בר מזל. החיים הם לא דבר קל. לכן, צריך לפשט אותם ככל האפשר, לראות כל קושי כאתגר מבורך ובכל משבר לראות הזדמנות להתפתח. אני בטוח שהפינוק מחליש את האדם ורק הקושי מחזק ומחשל אותו. בתחילת הספר מופיע ה"אני מאמין" שלי לחיים – הדיברות לחיים טובים, מהנים ומספקים.

בספר יש פרק שבו מקבץ עצות לחיים, גדוש תובנות שכולנו מכירים ומסכימים איתן, אך שוכחים מהן ביומיום. אין ספק שמה שלא קשה, לא שווה, ושלפעמים התקווה מאריכה את הסבל, שהשאיפה לשלמות פוגעת באושר ושצריך לחגוג גם את ההצלחות קטנות".

השראה לכתיבה

"את ההשראה לכתיבת הפרקים הרוחניים קיבלתי מהרב קוק ומספרו "ניצוצות". בחלק הפרקטי – עסקי השפיע עליי ספרו של טימותי פרייס "4 שעות עבודה בשבוע". פאולו קואלו הרשים אותי בספרו ״האלכימאי״ ששימש מגדלור לסגנון הכתיבה שלי. מהאנשים סביבי שאבתי את האומץ והכוח ללכת עם הלב. בספר מסרים ותובנות. חשוב לדעת את הדברים מוקדם מספיק כדי לחסוך הרבה כאב ועוגמת נפש ובזבוז אנרגיה ולחיות את החיים נכון.

השתתפתי בסדנה לתקשורת בין-אישית שהייתה אחת מהחוויות היפות בחיי. בחמישה ימים הבנתי על החיים יותר מאשר ב-45 שנות חיי ורכשתי כלים ומיומנויות. יצאתי משם אדם אחר".

חששות בדרך לכתיבה

"זהו ספרי הראשון שנכתב בחששות כבדים ושאלות רבות ששאלתי את עצמי: האם הכתיבה בכלל קריאה, האם זה מעניין מישהו ומה אם ומה אם… לבסוף הוכרעה הכף, ונולד לו הספר ממש כפי שציפיתי שיהיה  'מתנה ראויה'."

מה ייצא לנו מקריאת הספר?

"לקוראי הספר הצעירים זוהי הזדמנות נהדרת לרכוש כלים מצוינים לחיים במאמץ קל יחסית. שום דבר אינו ערובה ולא מבטיח הצלחות, אך אני מבטיח שהחיים ייראו אחרת. ההתייחסות לדברים תהיה שונה, הסיפוק יהיה בר השגה והאושר ימלא את החלל ללא אלכוהול. כי אם תעשה את הדברים הנכונים תגיע לתוצאות  טובות יותר, והרי שאיפתנו היא ליצור עולם יותר טוב לכולנו לילדים ולבוגרים. לחיות את חיינו באושר ולהגיע לשלווה, כי החיים הם כאן ועכשיו, וכדאי  שנדע עליהם דווקא  כשהם כאן.

תוכן הספר קליל וקולח. הקריאה איננה מחייבת רצף, אפשר לקרוא פרקים בודדים כל פעם. הפרקים העוסקים ברוחניות ובעסקים דורשים ריכוז כי יש בהם גישות אישיות וניתוח פילוסופי של הדברים מנקודת השקפתי. ״היצר הרע״ או ה״אמונה באהבה״ מענגים ומלמדים על הדרך שלי לניתוח הנושאים והחשיבה שלי על התורה הדת והאמונה.

אם קיים ולו סיכויי קטן שמישהו ישפר את דרכו וחייו ישתפרו מקריאת הספר, תהיה זו לי התמורה הענקית מכתיבתו. שהרי את הספר לא כתבתי למטרות כספיות וזה יהיה הרווח שלי העיקרי.

היות שכולנו רגישים לילדים ובמיוחד לילדים בעלי צרכים מיוחדים, כלל ההכנסות והרווחים מהספר הם קודש לתרומה לקהילה מיוחדת זאת".

אושר הוא סם החיים מתוך "ללכת על החיים" מאת אלי גידו

שמח בחלקך, פרגן לעצמך בכל יום על מה שהשגת ועל מה שהנך.

אושר הוא לא מטרה, הוא תוצאה של עשיית הדברים הנכונים.

אושר הוא מה שרבים מחפשים, ורק מעט מצליחים להשיג.

החיים של כולנו כרוכים בסבל ובאושר, בשמחה ובעצב, בסיפוק, בהצלחות, באכזבות ובכישלונות. עלינו ללמוד להתמודד אִתם. השגת אושר אינה יעד או מטרה, והוא אינו יכול להתקיים ללא עשייה. עשה את הדברים שמאתגרים אותך והשתפר כל הזמן. היפנים קוראים לזה "קאייזן" – שיפור מתמיד. כך תחיה.

 

1.      גודל הסיפוק מהדברים שתעשה הוא כגודל האתגר שהיה כרוך בעשייתם. ככל שהאתגר גדול, כך הסיפוק רב. קבע לך מטרות ראויות וכָּוון גבוה. בחר לך עיסוק שיש לך משיכה אליו והתפתח בו מקצועית. כך תתקדם ותתפתח, תיהנה ותתפרנס בכבוד.

2.      למד ליהנות מהתוצאות שהשגת. רגש את עצמך וחגוג את ההצלחות עם אוהביך, גם הצלחות קטנות. זכור כי האושר האמיתי נמצא דווקא בהתקדמות רוחנית, שם הוא חזק ויציב יותר.

3.      כדי להיות מאושר צריכה להיות הרמוניה בין הלב והראש, בין הרגש לשכל. לא טוב לחיות בקונפליקט, אלא בדעה אחת. מוטב לעשות את אשר בלבך מתוך הסכמה מלאה.

4.      אל תעשה את מה שמצפים ממך לעשות רק כדי לרצות אחרים. עשה מה שנכון לעשות, לדעתך. היה קליל בהתנהלותך והתמקד בעיקר. אל תבזבז את זמנך על עניינים טפלים וחסרי משמעות.

5.      רוב האנשים "מבזבזים" זמן רב בחיים על דברים לא משמעותיים. אל תהיה כזה. עסוק בדברים גדולים ובעלי משמעות ערכית וציבורית. כך תגיע להישגים ראויים. עסוק בהגשמת חלומות מוגדרים וראויים.

6.      למד להיות מרוצה מתוצאות, גם כשהן אינן מושלמות. השאיפה לשלמות פוגעת באושר. שלוט באיכות המחשבות שלך, הן למעשה הקובעות את איכות חייך. בחיים מתרחשים אירועים שונים, ואתה מחליט לאיזה מהם לתת מקום במחשבה. דע לך, שכאשר אתה מטפח מחשבות טובות, המחשבות הרעות מתפוגגות. זה פשוט, כמו קסם. נסה ותיווכח עד כמה זה נכון.

7.      כדי להיות מאושר לא צריך שהכול יהיה טוב, וזה ודאי גם בלתי אפשרי. די יהיה בכך שתראה את הטוב ותתחבר אליו. השתדל להיות בסביבתם של אנשים אוהבים וחיוביים, כך תרגיש מוגן, תפרה את עצמך ותתפתח. תעשה לעצמך טוב אם לא תשהה בסביבה תחרותית. אל תהיה בחברה שכול מעייניה הם "למי יש יותר", ו"האוטו של מי יפה יותר". קנאה מרעילה וגרוע מכך, היא מדבקת. תמיד יהיה מישהו שיש לו יותר ממך. אם האושר חשוב לך, אל תעסוק בתחרות ובהשוואות עם הסביבה.

8.      תן אהבה לאנשים בסביבה שלך, אהבת אמת. אתה עצמך תתמלא באהבה מכך. תן אהבת חינם, תן חום, חבק אותם. אהבת חינם היא לאהוב, ולתת שלא על מנת לקבל. אמור שאתה אוהב ללא בושה, זה יכניס הרבה שמחה לכל מערכת יחסים שלך.

9.      שחרר את האגו מחייך. הוא האויב האכזר של האושר, אתה לא צריך אותו. אתה טוב דייך ואתה מאמין בעצמך. היה טוב ותקבל הערכה.

10.  הזמן שלך יקר, אל תבזבז אותו על חרטות הנוגעות לדברים שעשית בעבר, זכור כי מי שלא עושה לא טועה. למד מטעויות ותקן את צעדיך. אל תטריד את עצמך בדאגות לגבי העתיד, או בדברים שאין לך השפעה עליהם. אין בכך תועלת. למען האמת, רוב הדברים שמדאיגים אותנו לא באמת קורים. התאמן בהסרת הדאגות מראשך. התמקד בעיסוק בדברים שיש לך השפעה עליהם.

11.  שמח במה שיש לך כל יום מחדש, והיה מרוצה מכך. דע שמי שאינו מסתפק במועט, לא יסתפק בדבר.

12.  אל תניח לפחד לשתק אותך ואת עשייתך. הפחד נועד רק כדי לשמור עליך. לך אתו.

13.  טפח את הזוגיות שלך ואת חיי החברה. הם מקור אושר עצום. הזוגיות היא מקור הברכה. תשקיע בה, יום-יום, אל תקבל אותה כדבר הברור מאליו. אם תעשה כן, היא תגווע לך מול העיניים. אל תהיה אדיש כלפי בת או בן זוגך, האדישות והשעמום הורגים את האהבה. בזוגיות חייבות להיות הבנה ונתינה. דאג שכל יום יהיה מעניין ומתובל בבילוי משותף.

14.  דאג שיהיו לך לפחות שלושה חברים טובים, חברי אמת, ועוד רשימה ארוכה של אנשים שאתה אוהב. דבר בכל יום עם אחד מהם לפחות. עם חבריך הטובים צור מפגש שבועי: מסעדה, פאב, שיחות, סרט, הצגה או סתם צחוקים. אתה חייב את זה כדי לשמור על שפיותך.

15.  התענג על החיים, חבק אותם: הם עוברים עליך כאן ועכשיו.

16.  צא לחופשות ככל שאתה יכול, ושם עשה ככל העולה על רוחך, שחרר לחץ, "תשתגע". לכך נועד החופש.

מקבץ מתוך פרק עצות לחיים טובים (מתוך "ללכת על החיים" מאת אלי גידו)

כל זמן שהנר דולק, אפשר עדיין לתקן. וכדאי מאוד שתתקן:

 

הגאווה פוגעת בכול: חשוב שתמחק את האגו מחייך, הוא אויב רע ואכזר. אדם עם אגו הוא אדם חסר ביטחון, אשר איננו מעריך את יכולותיו, שאם לא כן, למה לו אגו? הרי מעשיו מעידים עליו. במיוחד יש להתרחק מאגו כיוון שהוא יוצר ריחוק וניכור מהסביבה. אין החברה אוהבת גאוותנים, והיא דואגת למדר אותם ולהרחיקם ממנה.

להתקדם: להתקדם בחיים פירושו ללמוד מניסיונם של אחרים. מה שלא נלמד מניסיון האחר החיים ילמדו, אך פעמים רבות יהיה לימוד זה מלווה בכאב. חסוך מעצמך עוגמת נפש והתחל לפעול מאותה נקודה שאליה הגיעו אחרים שעשו דרך זו, משם תמשיך ותתקדם. עשה דברים שיובילו אותך למטרה אליה אתה שואף, על פי הערכים שהנך חי לפיהם.

עצירה למחשבה: חשוב לפני שאתה עושה משהו. שאל את עצמך אם זה הדבר הנכון לעשות, אם הוא מוביל אותך לכיוון המטרות והיעדים שהצבת לעצמך, ורק אז עשה.

אסטרטגיה: שמור את הקלפים החזקים שלך צמוד לחזה. אל תגלה את הסודות החשובים שלך. אתה עלול לאבד את היתרון שלך, ולא תמיד תהיה לך אפשרות לתקן.

אומרים יש אהבה בעולםהחיים כאן לא תמיד הוגנים, ואת הנחמה מוצאים באהבה שמחיה אותנו, מה גם שהענקת אהבה אינה מחסרת ממך, אלא דווקא היא זו שממלא אותך. ככל שתיתן אהבה, כך תתמלא אהבה. היה אדם טוב לעצמך ולסובבים אותך ותן להם אהבת אמת.

איבוד הזמן: אל תאבד זמן על דברים חסרי חשיבות. אתה תיווכח שכל רגע שבוזבז על דברים טפלים חסר לך בעתיד. התמקד בעיקר בדברים החשובים באמת, אלו שלדעתך לשמם הגעת לכאן. אל תחפש לעשות רק דברים קלים, גם את הקשים עשה, דע שמה שלא קשה לא שווה.

כל ההתחלות קשות: דע שכל מעשה שאינך מורגל בו יהיה קשה בהתחלה. כשתתרגל אליו, יוקל לך ולכן עשה את הדברים החדשים לך בשלבים, אל תעמיס על עצמך. עומס מביא עמו ייאוש. זכור! רק עם התקדמות של צעד אחר צעד מגיעים רחוק.

זהירות! טיפשים: טיפשים תפגוש בכל מקום. דאג לא לשהות במחיצתם, זו מחלה מדבקת. אל תתעצבן מטיפשותם של אחרים.

סיפוק בעבודה: מותר ורצוי לעסוק במה שאוהבים. אם תהפוך את התחביב שלך לעיסוק ותפיק ממנו את פרנסתך – הצלחת. מצאת חיים שיש בהם סיפוק.

בחופשה תשתגע, בעבודה היה בעל יושרה: בזמן החופשה שלך תוכל "להשתגע" ככל האפשר ואיך שאתה רוצה. החופש נועד לשחרור לחצים. בעבודה תהיה רציני ובעל יושרה. דאג ש"תהיה לך מילה". כולם יעריכו אותך על כך: העובדים, הספקים והלקוחות שלך. היה מודע להשלכות ההתנהגות שלך על אנשים בסביבה, ושקול את המילים שיוצאות מפיך. יש להן השלכות עליך ועל כל מי ששומע ורואה, ובמיוחד על הילדים. אצל ילדים הכול נחרט בזיכרון. הם יזכירו לך את זה בעתיד, מתישהו, ולרוב בזמן הכי לא נוח. הם יגידו: "אבל אתה אמרת כך…"; "עשית כך וכך…" ואתה תצטרך לתרץ ולהסביר מדוע.

טעויותאין אדם החף מטעויות. יש שהן בבחינת שגגה, שקל לתקנן ושאינן מותירות משקעים לעתיד – אך יש טעויות שקשה לתקנן, או שיש להן השלכות חמורות לגבי העתיד. השתדל לא לעשות טעויות כאלה כיוון שלעולם אינך יודע מתי וכמה תשלם עליהן. מותר לטעות, וכאלו הם החיים, זה חלק מהעניין. רק מי שלא עושה, לא טועה. כשגילית טעות שעשית עצור, תקן את מה שצריך וצא שוב לדרך.

קניות: אל תקנה דבר מה שאין סיכוי שתעשה בו שימוש. פשוט, לפני שאתה משלם, שאל את עצמך אם יש לך באמת צורך בכך, ורק אחר כך קנה.

איכות הסביבה: שמור על הסביבה בה אתה חי, הפרטית והציבורית. אל תשחית אותה, כי כולנו כאן אורחים – מה גם שיש לנו דור המשך שימשיך להזדקק לכל זה, אחרינו.

עמידה במשימהקח לך משימות כשאתה יודע שיש בך את היכולת לעמוד בהן. עשה אותן ביסודיות, לא בתשעים אחוז אלא עד הסוף, במאה אחוז. אל תשאיר דברים פתוחים, אתה תידרש להם במוקדם או במאוחר. עשה את הדברים בזמן, אל תדחה אותם. כשאתה דוחה דבר, את עצמך אתה דוחה. יש לזה מחיר.

מיקוד במטרהלמיקוד יש כוח אדיר. כאשר אתה ממוקד אתה מרכז כוח גדול ומחשבה רבה בנושא אחד ובנקודה אחת, ואתה מנצח אותו בקלות. כשתסיים, עבור לנושא הבא.אם אתה מרגיש שאתה לא מתקדם בחיים לכיוון המטרות שהצבת לעצמך, אתה כנראה על "הרכבת הלא נכונה". שנה כיוון, ומהר.

ריבוי דאגותעשה "חושבים" לפני רכישת נכס, זה יחסוך ממך דאגות. מרבה נכסים מרבה דאגות. זכור, הדאגה היא הסרטן של הנשמה.

עסקיםמה שאתה אומר ועושה הופך לטבע שני. אמץ לך הרגלים ראויים, דבר בשפה גבוהה – התאמן על כך, זה חשוב. בעסק, שמור על הלקוח כאילו הוא הלקוח יחידי שלך. עשה לו כבוד. אתה מתפרנס ממנו ורוצה שיישאר נאמן לך לאורך זמן. אל תקבל אותו כמובן מאליו. טפח אותו, והוא ידאג להביא אליך את חבריו. 

פרגוןפרגן לאנשים מכל הלב, זו מעלה גדולה. גם אם אנשים לא מפרגנים לך, דע אתה להוקיר את עצמך על הצלחות ועשייה. חגוג את ההצלחות שלך. הן אינן דבר ברור מאליו.

סכנהמיד כשאתה "מריח סכנה", או כבר ברגע הראשון כשזיהית סכנה, ברח ממנה כמו מאש. התרחק מאנשים ש"מושכים אש". אלו הם "עושי צרות", שהשהות בסביבתם רק תסכן אותך ותסב לך נזק. דחה בנימוס עזרה מטיפוסים שליליים. קבלת עזרה מהם פותחת תיק התחייבויות שהתשלום עליו יקר וכואב.

דירה נאה: התאם את ביתך לצרכים שלך, הם משתנים עם הזמן. ערוך שינויים בבית מדי פעם: בגינה, בסלון ובכל מקום בבית. שנה והחלף מדי פעם את מיקום הרהיטים. זה מזרים אנרגיה של התחדשות.

אל תעשה: אל תשמור דברים שאתה לא צריך. דאג להעבירם למישהו אחר, הוא בוודאי ימצא בהם עזר ואף יברך אותך על כך. אל תהיה קמצן. זו קללה. היה לארג', בזבז כסף, הוא נועד לכך.

פחד והעזה: קח סיכונים מחושבים והיה נועז. ההעזה יוצרת הבדל בתוצאות בין אנשים. פחד וחשש הם טבעיים. האמיצים הולכים עם הפחד. הוא נועד לשמור עלינו, כמובן, אך לא לשתק אותנו.

תרבות שעות פנאי: בעודך צעיר אמץ לעצמך תרבות שעות פנאי, טפח את התחביבים והאהבות שלך. אם לא תתחיל בכך בעודך צעיר, כשתתבגר יהיה מאוחר מדי. תן למוזיקה, לתרבות ולבילויים שאתה אוהב זמן ומשמעות בחייך. עשה לך הפסקות ממרוץ החיים בכל זמן שבו הדבר אפשרי. הרבה לשהות בחיק הטבע ובנוף. זה מרחיב את הדעת, את הלב ואת הנשמה.

כשילדים בסביבה: כשילדים נוכחים בסביבתך, אל תעשה משהו שאתה לא מעוניים שהם יחקו אותו. אתה הדוגמה שלהם. הם רואים ושומעים הכול, ויעשו בדיוק כמוך… למד את ילדך ערכים ומשמעותם. יש ספרי מוסר ומידות, רכוש אחד כזה. כשאתה דורש משהו מילדך היה עקבי ונחוש. הבהר להם שאתה מתכוון לדבריך, כי לא הכול ברור מאליו.

החלטות: קבלת החלטות הכרחית להתקדמות בחיים. רק מי שפוחד לטעות אינו מקבל החלטות, כי רק הטועה לומד ובכך מפתח את חייו. כשאתה מחליט משהו, אל תעשה לעצמך ויתורים. כשאתה ניצב בפני דילמה בעניין כלשהו ומתקשה לקבל החלטה – ערוך לעצמך טבלת יתרונות וחסרונות לגבי הנושא. כשנפלה הכרעה וכשהחלטת כי זאת היא ההחלטה הנכונה, לך אִתה עד הסוף, באמונה מלאה. בכל החלטה לך עם הלב, אך עבוד עם הראש. זכור כי לא ניתן לראות את התמונה המלאה כאשר אתה נמצא בתוכה. צא מהתמונה והסתכל על עצמך בתוכה. אז החלט על ההמשך.

יצירה ותיקונים: כשאתה עושה משהו, יוצר או מתקן, השתמש בכלים המתאימים לכך במדויק. כך יהיה לך קל יותר לבצע נכון ובמהירות. השג את הכלים המתאימים והחזר אותם למקומם, אם לא כן תאבד זמן רב בחיפוש המחודש אחריהם. היה עקבי בכך.

קל להרוס: קל להרוס וקשה מאוד לתקן. יש דברים שכלל לא ניתן לתקן, כמו למשל רושם ראשוני. לכך אין הזדמנות שנייה…

יושר: אל תרמה ואל תונה אנשים. אתה לא תוכל לחיות עם זה ותחוש בעקבות מעשה כזה כאב. שקר לבן לא נחשב לשקר, אלא אם נועד להיטיב עם אנשים ולקרב ביניהם. היה נאמן וישר לדרך שלך, לאמת שלך, לעצמך ולסביבה.

חיים בריאים: על הבריאות אמר הרמב"ם שהיא ראשי תיבות לעיקרי בריאות הגוף והנפש: "בולם רוגזו – בריאות הנפש, יפחית אוכלו – תזונה נכונה, יגביר תנועתו — יעסוק בספורט. 

"ואהבת לרעך כמוך": עליך לאהוב את האחר כפי שאתה אוהב את עצמך, ולשמוח כשטוב לו כפי שאתה שמח עבור עצמך. כשתהיה שם, תדע שיש גם שכר בעבור זה. אל תנסה לתקן אנשים ואל תשפוט אותם, אין זה תפקידך. 

רוחניות: דאג להטעין את עצמך באנרגיות חדשות, הן מביאות לאריכות ימים. אם יש לך כל טוב אך עדיין אתה מרגיש ריקנות וחוסר, דע כי חסרה לך רוחניות. זהו המזון של הנשמה, וכשאין לה מזון היא רעבה ומביאת עמה תחושת חסר.

אמונה שלמה: האמן באמת שכל מה שקורה — קורה לטובה. האמן כי קיימים סדר והשגחה וכי כך צריך להיות. כך תלמד לקבל את הדברים ולא להתנגד להם. עצם קבלתך אותם, בהסכמה, היא בסיס להמשך, ומכאן תפעל מתוך חוזק ורצון ותתקדם אל עבר נקודת צמיחה והתפתחות. זכור! פינוק יתר ורחמים עצמיים מחלישים את האדם. רק הקושי מחזק אותו. אל תרחם על איש, ובמיוחד לא על עצמך.

עוד על ילדים: כל אחד מהילדים שלך הוא ייחודי. הם שונים זה מזה ולכל אחד עולמו שלו. כל אחד מהם מוכשר יותר בדברים אחרים. אל תנסה לעשות השוואות ביניהם, אלו רק יעשו עוול לך ולהם. לעולם תן להם במידה דומה, אך כל אחד לפי צרכיו. אל תפלה ביניהם. אף על פי שכך תנהג, תמיד יהיה ילד שירגיש שקיבל פחות, ואף שלא כך היה, תן לו פיצוי ולו רק בשל ההרגשה. היזהר מילד ש"עושה עליך מניפולציות". זהה אותן וטפל בהן בהתאם. העמד אותו במקומו, ברגש ומבלי שירגיש, ואל תשכח שכוחה של הנתינה הוא שהיא בונה אהבה.

למד ליהנות מהרגע: טבע האדם הוא כזה שבכל זמן יחכה לבואו של זמן אחר: בחורף לקיץ, בסתיו לאביב, בשיעור להפסקה ובזמן הלימודים יחכה לחופשה. ואז, בכל זמן, במקום להיות בו וליהנות עד הסוף, הוא יחכה לדבר הבא, לעניין הבא, ויחיה בהמתנה למחר שיגיע. טוב תעשה אם תלמד ליהנות מכל רגע, מכל מצב בו אתה נמצא. החיים הם כאן ועכשיו.

העוצמה שבשקט: לעולם אמור את דברך בשקט ובנועם. אם הקול מולך גבוה, הנמך אתה את קולך, עד שיישמע כלחישה. רק כך יהיו דבריך נשמעים, כשהכול סביבך שקט ואתה קשוב. זכור, החזקים באמת לא מקימים רעש…

ללכת על החיים מאת אלי גידו, הוצאת הספרים צמרת, שנת 2013, 175 עמודים

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Category: ניו אייג' ומיסטיקה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.