מצעד הספרים תשע"ז – הספרים האהובים על התלמידים

| 05/06/2017 | 0 Comments

מצעד הספרים תשע"ז - הספרים האהובים על התלמידים

מצעד הספרים תשע"ז – הספרים האהובים על התלמידים

לקראת שבוע הספר, משרד החינוך מפרסם את תוצאות "מצעד הספרים" אשר התקיים בקרב 130,000 תלמידים מכיתות א-יב. מפילוח הנתונים עולה, כי השנה תלמידי מערכת החינוך אהבו במיוחד את הספרים של יהודה אטלס, "אני רוצה לדבר איתך", אשר עוסק בנושא האלימות הגוברת בעולמנו ומציע פתרון: צריך לדבר! גם עם כאלה שנדמה שאיאפשר לדבר אתם. גם עם אויבים; את דבורה עומר, "אני אתגבר", בו מתמודדת ילדה בעלת שיתוק מוחין מלידה עם קשיים פיזיים וחברתיים; כהן-אהרונוב רן, "ילדי בית העץ" אשר עוסק בנושא סביבתי – הריסה ופגיעה בטבע, באמצעות הריסת חורשה לטובת שטחי בנייה. ילדי השכונה מתגייסים למצוא פתרון לבית העץ שלהם ולשימור הסביבה.

השנה, בחירת התלמידים מעידה כי הם מוצאים עניין בספרים הגורמים להם להזדהות עם בני גילם, עם חוויות המעסיקות אותם בחיי היומיום בבית הספר, בחברת הילדים ובמשפחה.

ניכר כי הנושא המגדרי אף הוא תופס חלק בחברת הילדים הנהנים לראות את הנסיכות משנות את תדמיתם ונלחמות כמו בספר הנסיכה בשחֹור או כמו גבריאלה בספר חולמת להיות אלופה שאוהבת כדורגל, מרגישה נוח יותר בחברת הבנים ומצהירה שלעולם לא תלבש בגד ורוד ולא תהיה כמו יתר הבנות ונאבקת למען זכויות הילדים.

גם השנה לא נפקד נושא השואה ובא לידי ביטוי בספר הרגיש שכתבה איריס ארגמן הדובי של פרד ובקרב הבוגרים בספר הידוע רוץ ילד רוץ שכתב אורי אורלב.

ילדים רבים מוצאים בקריאה הנאה ושעשוע ונהנים  להיות שותפים פעילים בפתרון תעלומות בספר קרקס המסתורין או להצטרף לחבורה נאמנה של ילדים חסרי בית, המוכרים בשם הפרחחים מרחוב בייקר, שסייעה למר הולמס בפתרון תעלומות הפשע שלו.

"מצעד הספרים"  הינה מסגרת לפעילות בית-ספרית שמטרתה לעודד ילדים ובני נוער מכיתות גן- י"ב לקרוא  ספרים ולהשתתף בפעילויות חווייתיות סביב הקריאה. התכנית מופעלת לכל אורך שנת הלימודים ומטרתה לעודד את הילדים לקריאת ספרים. במהלך הפעילות בתי הספר וגני הילדים שמים דגש על קריאה חווייתית בשילוב חידונים, תערוכות, ימי שיא , מפגשי סופרים ועוד.

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב: "תלמידי בתי הספר יצאו גם השנה למסע חוויתי של קריאה בין מדפי הספרים. מסע בעולמות מרתקים ומעשירים. מסע של הכרת העצמי, הרחבת העולם הרוחני, גיבוש זהות, התנסות בחוויות, בחינת מצבים וגיבוש עמדות. עגנון אמר, שכחם של ספרים טובים, לעולם אין יוצאים מהם ריקם. כל ספר שפותחים מוצאים בו מה שלא מצאו בו קודם."

הממונה על ספריות בתי ספר במשרד החינוך, שושי שלומי מדגישה כי ל"מצעד הספרים" תפקיד חשוב בחינוך כבר מהגיל הרך לאהבת הקריאה ואהבת הספר. מעיון בבחירת התלמידים אנו למדים שהילדים ובעיקר בני הנוער, מוצאים בספרים ובקריאה מענה נוסף לנושאים החברתיים והרגשיים שמעסיקים אותם בחיי היום יום וחשים הזדהות עם הגיבורים הספרותיים".

רשימת הספרים האהובים

תוצאות הצבעה תלמידי כיתות א' – ג':

 1. כהן-אהרונוב רן, ילדי בית העץ, התו השמיני 2015.
 2. אבס מיכאל, קרקס המסתורין, מודן/עגור 2016.
 3. ארגמן איריס, הדובי של פרד, הקיבוץ המאוחד 2016.
 4. אטלס יהודה, אני רוצה לדבר איתך!, כתר 2015.
 5. הייל שנון, הנסיכה בשחֹור, כנרת זמורה ביתן 2016.

תוצאות הצבעה תלמידי כיתות ד' –  ו':

דאל רואלד, העי"ג, כנרת זמורה ביתן 2016.

 1. אבירם דנה, חולמת להיות אלופה, הקיבוץ המאוחד 2015.
 2. גרוסמן דויד, דו קרב, הקיבוץ המאוחד 2015.
 3. סיטרין מייקל ומק טרייסי, שרלוק הולמס והפרחחים מרחוב בייקר-הזלינדאים המופלאים, מטר 2011.
 4. רוטנר ליאת, מיקו בל, דני ספרים 2015.

תוצאות הצבעה תלמידי בתי הספר העל יסודיים ז'- י"ב:

 1. עומר דבורה, אני אתגבר, יוסף שרברק בע"מ 2016.
 2. קאס קיארה, המועמדת, ידיעות ספרים 2015.
 3. זליקובסקי דניאלה וחמיצר גיורא, שכונה, כתר 2015.
 4. אבירם דנה, סלפי אחד יותר מדי, רימונים 2015.
 5. אורלב אורי, רוץ ילד רוץ, כתר 2001.

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: ,

Category: אירועי ספרות, דף הבית - ארועי ספרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.