מתח באוויר: הרפתקאות, מתח ותעלומות – מומלצי נובמבר 2017

| 11/11/2017 | 0 Comments

מתח באוויר: הרפתקאות, מתח ותעלומות - מומלצי נובמבר 2017

מתח באוויר: הרפתקאות, מתח ותעלומות – מומלצי נובמבר 2017

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שמציעים עולם הנופש והטיולים, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים. וההצעה הפעם:  8 ספרים – מותחנים, ספרי ריגול והרפתקאות מומלצים חדשים.

 

 

 

מתכונים לאהבה ולרצח

מתכונים לאהבה ולרצח מאת סאלי אנדרו

מתכונים לאהבה ולרצח מאת סאלי אנדרו

מתכונים לאהבה ולרצח מאת סאלי אנדרו הוא ספר מתח גדוש תפניות ואוכל. טאני מריה היא בת דמותה של מיס מרפל, הגיבורה של אגתה כריסטי, בכמה הבדלים קטנים: טאני חיה בדרום אפריקה היום ולא בלונדון של שנות ה-60, והיא לא סורגת אלא מבשלת (בסוף הספר מופיעה חוברת המתכונים שלה), אבל כמו מיס מרפל היא מצטיינת בפתרון תעלומות רצח. טאני מריה היא אלמנה שאוהבת לבשל, לאכול ולהאכיל, חולקת את אהבתה הקולינרית במדור מתכונים בעיתון המקומי, עד שהעיתון מחליט שקוראיו רעבים יותר לעצות בענייני הלב דווקא. טאני מריה לא מרוצה מהשינוי, אבל  מגלה שיש לה כישרון ועניין לעזור לאנשים. אלא שעד מהרה מתברר כי לא כל בעיה אפשר לפתור בקדירה, וכי בסביבתה הכפרית מתרחשים מעשים אפלים ומסובכים בהרבה מאיתור המתכון המושלם לעוגת שוקולד. חמושה באומץ לב, ספר מתכונים ומערוך, היא מסכנת את חייה כדי להגן על הצדק ועל חייהם של אחרים למורת רוחו של שוטר נאה וגבוה. אט–אט נרקמת בספר זה עלילת מתח גדושת תפניות, שעליה חולשת דמות בלשית החורגת מתבנית הבלש המצוי, ומקסימה ממנו פי כמה.

מאנגלית: יעל אכמון, הוצאת כנרת זמורה, 415 עמודים

 

מהו הסוד?

החדר הצהוב מאת ג'ס וולאנס

החדר הצהוב מאת ג'ס וולאנס

החדר הצהוב מאת ג'ס וולאנס, הוא ספר מתח מרתק,  סיפור רב־שכבות ומעורר מחשבה על בנות ואמהות, על חברוּת ואמון, ועל הדברים שאנשים מוכנים לעשות כדי להגשים את חלומותיהם. אילו הייתם מקבלים מכתב שאומר שאבא שלכם מת, מה הייתם עושים? אביה של אנה עזב כשהיא היתה צעירה מאוד, ואנה, עכשיו בת 16, חיה עם אמה המדענית – אישה שאפתנית וחסרת רגשות. ואז היא מקבלת מכתב מחברתו העכשווית של אביה, אידי, ובו חדשות מרעישות: אביה מת. אידי מבקשת להיפגש עם אנה ולתת לה משהו שהאב השאיר לה. חבריה של אנה חושבים שאסור לה לבטוח באידי ושעליה לשמור ממנה מרחק. אבל אנה נמשכת אל אידי: החום שהיא מפיצה סביבה, אישיותה הכנה והתמימה, כישורי הבישול הנפלאים שלה – כל אותם דברים שנדמה שאמה האמיתית אינה מסוגלת לספק לה. והחשוב מכול: לאידי היא מסוגלת לגלות את סודה הנורא הקבור עמוק בתוכה – סוד שהיא אינה מעיזה לספר לאמה או לחבריה הטובים ביותר. אך האם אידי היא אכן מה שהיא נראית? הסיפור, שמתחיל על אש קטנה כמו סיפור התבגרות רגיל על לבטיה של תלמידת תיכון מתבגרת, הופך ככל שהעלילה מסתעפת לסיפור מתח פסיכולוגי בעל רבדים נסתרים, ומושך את הקורא לתוך מערבולת רגשית חזקה שאין לדעת כיצד תסתיים.

מאנגלית: דפנה לוי, הוצאת דני ספרים, 272 עמודים

מי היא באמת הנערה מברוקלין?

הנערה מברוקלין מאת גיום מוסו

הנערה מברוקלין מאת גיום מוסו

הנערה מברוקלין מאת גיום מוסו (קולו של המלאך, מחר וסנטרל פארק) הוא מותחן פסיכולוגי מסחרר עם סוף מדהים. הספרים של מוסו מצטיינים בחדשנות הייטקיסטית הן בתוכנם והן בדרך העברת העלילה: יותר מקול דובר אחד בכל ספר, מיילים והודעות טקסט בין הגיבורים ועוד. כמו כן ספריו חוצי ז'אנרים. הגיבורים שלו מתנהלים בעולם המודרני והכאוטי שלנו, שהטכנולוגיה הופכת אותו לכפר (גלובלי) קטן, גם כשהם עוסקים עבודות low-tech מסורתיות ובערכים שהאנושות עסוקה בהם משחר היותה. איך הייתם עונים לשאלה: "אני זוכר היטב את הרגע. הבטנו בים, האופק זהר, ואנה שאלה פתאום: 'אם עשיתי משהו מחריד, עדיין תאהב אותי?'" (מתוך הספר). אנה היתה האישה של רפאל. הם עמדו להינשא כעבור שלושה שבועות. מובן שהוא יאהב אותה, ולא משנה מה עשתה. זה מה שהוא חשב לפחות, אבל היא פישפשה בקדחתנות בתיק שלה והושיטה לו תמונה. "אני עשיתי את זה". הוא נעץ מבט בסוד שלה, וידע שחייהם לא ישובו להיות מה שהיו. מזועזע, הוא קם ויצא בלי לומר מילה. כשחזר היה מאוחר מדי: אנה נעלמה.

מצרפתית: אביגיל בורשטיין, הוצאת כנרת זמורה, 304 עמודים

 

הרקול פוארו של 2017

ארון סגור, אגתה כריסטי מאת סופי הנאה

ארון סגור, אגתה כריסטי מאת סופי הנאה

ארון סגור מאת סופי האנה היא תעלומה חדשה שמחזירה לחיים את הרקול פוארו, הדמות המוכרת ביותר של אגתה כריסטי.

ליידי פלייפורד הזמינה אורחים לאחוזה שלה אולם לא מדובר בהזמנה שגרתית. כשהקרואים מגיעים, הליידי מזמנת את עורך הדין שלה כדי לשנות את צוואתה באופן קיצוני ופתאומי. שני ילדיה מנושלים ונותרים ללא פרוטה והמוטב היחידי הוא אדם שנותרו לו רק שבועות ספורים לחיות. בין המוזמנים שתי דמויות שמעולם לא פגשה ליידי פלייפורד, הבלש הבלגי המפורסם הרקול פוארו והמפקח מהסקוטלנד יארד, אדוארד קצ'פול. שניהם לא יודעים מדוע הוזמנו ופוארו חושד שעומד להתרחש רצח באחוזה. בשעה שפוארו מתלבט, הפשע מתבצע מתחת לשפמו, זהות הקורבן מפתיעה וישנם חשודים רבים עם מניעים מגוונים.

 

מאנגלית: יעל אכמון, הוצאת כנרת זמורה, 303 עמודים

 

למי יש מניע לרצח?

רצח באוריינט אקספרס מאת אגתה כריסטי

רצח באוריינט אקספרס מאת אגתה כריסטי

קלאסיקה מתח מומלצת שתהיה בכל בית היא רצח באוריינט אקספרס, ספרה הנודע של אגתה כריסטי, שיצא לאחרונה בתרגום חדש ועדכני. הספר זכה לעיבוד עכשווי לקולנוע ב-2017, בסרט שעלה החודש לאקרנים, ושזכיתי לראות וליהנות, בבימויו ובכיכובו של קנת בראנה ובהשתתפות ג'ודי דנץ, ג'וני דפ ומישל פייפר.

עלילת הספר: סמוך לחצות הליל רכבת האוריינט אקספרס המפורסמת נעצרת על המסילה מפאת השלג הכבד. עם בוקר מתגלה גופתו של המיליונר סמואל אדוארד ראצ'ט בתאו הנעול, הוא נדקר תריסר פעמים. הרכבת מבודדת בשלג, איש לא עלה לקרון בסוּפה – אחד מן הנוסעים האחרים מוכרח להיות הרוצח. הבלש הרקול פוארו, שנמצא ברכבת בדרכו מאיסטנבול ללונדון, חייב לפתור את התעלומה לפני שיהיה עוד רצח מי משנים עשר הנוסעים ירצה לפגוע בראצ'ט? מתברר כי לכל אחד ואחד מהם עשוי להיות מניע משלו.

מאנגלית: מיכל אלפון, הוצאת עם עובד, 288 עמודים

 

 

מה עלה בגורלה של ניקול?

חטופה מאת צ'רלי דונלי

חטופה מאת צ'רלי דונלי

חטופה מאת צ'רלי דונלי, הוא ספר מתח מרתק. ניקול ומייגן הן בוגרות תיכון בעיר קטנה בצפון קרוליינה. כשהן נעלמות ממסיבת חוף המשטרה עורכת אחריהן חיפושים נרחבים. לא נמצא כל רמז והתקווה כמעט אובדת, אך לפתע שבה מייגן הביתה באורח פלא, לאחר שנמלטה ממחבוא במעמקי היער. כעבור שנה, ספרה רב המכר שבו היא מספרת את חוויותיה הופך אותה מגיבורה מקומית לדמות מפורסמת. סיפורה הוא סיפור ניצחון למעט פרט אחד מטריד: ניקול עדיין נעדרת. אחותה הגדולה של ניקול, ליוויה, המתמחה ברפואה משפטית, מצפה שיום אחד תימצא גופתה ומישהו כמו ליוויה ינתח את הראיות ויקבע לבסוף מה עלה בגורלה. אבל הרמז הראשון להיעלמותה עולה דווקא מגופה אחרת שמגיעה לחדר המתים שבו היא עובדת – גופתו של גבר צעיר הקשור לעברה של ניקול. ליוויה מבקשת את עזרתה של מייגן, בתקווה ללמוד עוד על הלילה שבו נחטפו .בינתיים נעלמות נשים צעירות אחרות, והשערתה של ליוויה שכל המקרים קשורים זה לזה. נראה שמייגן יודעת יותר ממה שחשפה בספרה. הבזקי זיכרון מתחברים אלה לאלה ומצביעים על משהו אפל ומפלצתי יותר. הן מבינות שלפעמים אימה אמיתית פירושה למצוא בדיוק את מה שמחפשים.

מאנגלית: כנרת היגינס-דוידי, הוצאת מטר, 384 עמודים

הוא לא חוקר פרטי טיפוסי

החוק הראשון של טן מאת גיי הנדריקס וטינקר לינדזי

החוק הראשון של טן מאת גיי הנדריקס וטינקר לינדזי

החוק הראשון של טן מאת גיי הנדריקס וטינקר לינדזי הוא הראשון בסדרת הבלש טנזינג נורבו. טנזינג (טן) הוא לא חוקר פרטי טיפוסי; נזיר בודהיסטי לשעבר, בן לאם אמריקאית ואב טיבטי, שבילה את רוב חייו בנדודים בין הדירה הבוהמיינית של  אמו בפריז למגורי פרחי הנזירות במנזר הבודהיסטי בדרמסאלה. יש לו דירה קטנטנה בלוס אנג'לס שהוא חולק עם חתול גדול במיוחד שעונה לשם טנק. הוא הגיע לעיר בשליחות המנזר, וניצל את ההזדמנות שנקרתה בדרכו כדי להגשים את הקארמה שלו. כלומר, להתגייס למשטרה. מאז שהיה נער וקרא בחדרו לאור הנר ספרי בלשים, חלם להיות ההתגלמות המודרנית של שרלוק הולמס. כשמונה להיות הבלש החוקר חשב שקיבל את מתנת חייו ובמשך חמש שנות שירות התעסק עם פושעים אמיתיים, אך לאחר תקרית הירי בה נפצע וקליע התחכך בבשרו, הוא הרגיש שקשה לו לנשום והעבודה מתחילה לסגור עליו. אז החליט לממש את החוק הראשון שגזר על עצמו מתוך ניסיון חייו: ללמוד את השיעור שמזמנים לך החיים, להיפתח ללמידה ולהפסיק להתגונן. טן מחליט להתפטר. בדיוק באותו יום מזדמנת לדירתו אישה מסתורית המבקשת את עזרתו למצוא את מי שהיה בן זוגה לשעבר. כשהוא מגלה שהיא נרצחה פחות מיממה לאחר המפגש המקרי ביניהם, הוא מסיק מכך שהגורל זימן לו את תיק החקירה הראשון בקריירה העצמאית שלו.

מאנגלית: לינדה פניאס-אוחנה, הוצאת כתר, 311 עמודים

 

מה אירע על טיסת ההינדנבורג?

טיסת החלומות

טיסת החלומות

אריאל לוהון, סופרת אמריקאית המוכרת בזכות הרומנים ההיסטוריים שכתבה  בהם היא מתחקה אחר תעלומות מסתוריות, מביאה בספרה טיסת החלומות מותחן אודות אחת הטיסות הטרגיות שידעה ההיסטוריה של התעופה. ב-3 במאי 1937 המריאה ספינת האוויר היוקרתית "הינדנבורג" של חברת צפלין מפרנקפורט שבגרמניה לניו ג'רזי שבארצות הברית, כשעל סיפונה 97 נוסעים ואנשי צוות. שלושה ימים לאחר ההמראה נשרפה כליל וגבתה את חייהם של 36 מנוסעיה. תיאוריות קונספירציה שונות נרקמו סביב תעלומת התרסקותו של הצפלין הענק, החל מכדור תועה שפגע באחד ממיכלי המימן ועד להצתה מכוונת או חבלה במתקן העגינה. אך חקירת המקרה על ידי ועדה מיוחדת העלתה חרס. הרומן מציע גירסה בדיונית של האירועים בשלושת הימים האלה. לוהון בחרה להביא את סיפוריהם של כמה מהנוסעים ומאנשי הצוות שהיו על ה"הינדנבורג", ואף השתמשה בשמותיהם האמיתיים ובכמה מפרטי חייהם.

מאנגלית: אורלי מזור-יובל, הוצאת כתר, 410 עמודים

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: חשיפה ראשונה: + פרק ראשון, מתח בלש אימה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.