תפוח המשאלות מאת ליאת קרן / איך מגשימים משאלות

| 11/11/2017 | 0 Comments

תפוח המשאלות מאת ליאת קרן

תפוח המשאלות מאת ליאת קרן

בספר "תפוח המשאלות" מאת ליאת קרן מגלים הילדים איך אפשר להגשים משאלות.

הם מגלים זאת בזכות סיפורו הקסום של מתן שיום אחד היה לו רעיון מרגש ממש. "זה רעיון שחייב להצליח! זה משהו ממש חשוב!" חשב לעצמו מתן. בניגוד לרעיונות שהיו לו בעבר, הפעם הוא לא רק השתעשע במחשבה. הפעם הרעיון הפך למשאלה שהוא רצה מאוד להגשים! אבל איך מגשימים משאלות?"

התשובה המידית של ילדים בכל הגילים (וגם של מבוגרים רבים) היא: "עוצמים את העיניים ומבקשים חזק בלב". אך האם זה נכון? האם זו הדרך להגשמת משאלות? הספר מעודד שיח על משאלות ומימושן ובוחן בשפה בהירה את מגוון האפשרויות עד ההגעה למסקנה המתבקשת, שמתוך תכנון, שיתוף ועשיה יגדלו סיכוייה של המשאלה להתממש. הספר מומלץ לקריאה משותפת. בסוף הספר ימצאו הקוראים הצעירים יומן אישי המנחה אותם להגשמת משאלותיהם!

 

הספר זכה לתו תוכן מטעם מכון אדלר: "ספר מקסים המלמד את הילד איך להפוך חלום למציאות. חלומות אינם נופלים מהשמיים ככה סתם, ויש ביכולותינו לפעול כדי לקדם ולהגשים אותם. הספר מדגים תקשורת פתוחה ושיח בגובה העיניים. דרך האיורים והסיפור הילדים יכולים להיות שותפים לדרכו של מתן, גיבור הסיפור ולחפש דרכים משל עצמם להגשמת המשאלות".

הילדים מגלים איך אפשר להגשים משאלות.

הילדים מגלים איך אפשר להגשים משאלות.

איך מגשימים משאלות?

למתן, גיבור העלילה, קשר מיוחד עם עץ התפוחים שגדל בחצר ביתו. כשהיה קטן נהג לחבק אותו, וכשגדל אהב לטפס ולשבת בין ענפיו, שם הרגיש מוגן ובטוח לשקוע במחשבות ולהעלות רעיונות. אחד הרעיונות התפתח למשאלה שרצה להגשים, אבל מתן אינו יודע איך מגשימים משאלות.

כאן מתחיל מתן מסע לגלות איך יוכל להגשים את המשאלה שלו. יום הולדת? לזה יש עוד זמן. כוכב נופל? מתן מנסה משך כמה לילות, אך בכל פעם נרדם. פיה, דג זהב, מנורת קסמים או גמד גינה אין לו והוא אובד עצות – איך עוד אפשר להגשים משאלות? מתן מחליט לעשות הפסקה ולאכול תפוח, אך התפוח העסיסי נופל ומתבקע. כשמתן יורד במהירות מהעץ בעקבות התפוח הוא מגלה במרכזו כוכב! האם אפשר לבקש משאלה גם מכוכב בתפוח? אימו של מתן מציעה לו לנסות, אך כעבור רגע מוסיפה שבעצם כמו שאי אפשר היה לדעת על קיומו של הכוכב בתפוח עד שהתבקע, כך אי אפשר לדעת על קיומה של המשאלה עד שישתף בה, ומה יעזור לה להתממש? מתן מסכים איתה. זה נשמע לו הגיוני ויש לו אפילו דוגמא איך זה עבד עבור חבר שלו, שהוא עזר לו עם המשאלה.

הדוגמא מובילה אותו גם לתובנה שאם החבר היה מספר את זה לילדים אחרים זה עלול היה להסתיים אחרת וכך הוא ואמו מסכימים שכדאי לשתף במשאלה אך לא כל אחד אלא רק מי שסומכים עליו. כשאביו נכנס החליט מתן לספר על המשאלה לשני הוריו ויחד לחשוב על רעיונות להגשמתה.

הספר מעודד שיח על משאלות ומימושן

הספר מעודד שיח על משאלות ומימושן

הספר זכה לתו תוכן מטעם מכון אדלר: "ספר מקסים המלמד את הילד איך להפוך חלום למציאות.

הספר זכה לתו תוכן מטעם מכון אדלר: "ספר מקסים המלמד את הילד איך להפוך חלום למציאות.

הספר תפוח המשאלות מורכב משני חלקים: החלק הראשון מציג את סיפורו של מתן שבזכות עץ תפוחים הגדל בחצר ביתו לומד איך מגשימים משאלות. החלק השני של הספר הוא "יומן הגשמת משאלות" המורכב מדפי עבודה הפונים לקוראים הצעירים ומלווים אותם צעד אחר צעד במסע להגשמת משאלותיהם. 

הספר מומלץ לקריאה משותפת. בסוף הספר ימצאו הקוראים הצעירים יומן אישי המנחה אותם להגשמת משאלותיהם!

הספר מומלץ לקריאה משותפת. בסוף הספר ימצאו הקוראים הצעירים יומן אישי המנחה אותם להגשמת משאלותיהם!

בשלב הראשון פורשים הילדים את המשאלות השונות שלהם, לאחר מכן הם מציינים ליד כל אחת מהן מתי היו רוצים שתתרחש ואיך לדעתם יוכלו לגרום להן לקרות. אחד הכלים שיכולים לסייע לילדים לגרום למשאלה להתממש הוא לבקש עזרה מאחרים. דף עבודה נוסף מבקש מהם לציין מי יוכל לסייע להם בהגשמת רשימת המשאלות. בשלב הבא הם מתבקשים להעלות על הכתב את העצות שקיבלו ולבנות לוח זמנים ליישומן. בסיומו של הספר יכולים הילדים לרשום כל מה שלמדו מתהליך הגשמת המשאלות שלהם וליצור רשימת משאלות חדשה.

הספר הפונה לילדי הגן הבוגרים ולתלמידי הכיתות הנמוכות בבתי הספר מעניק לקוראיו שתי חוויות בספר אחד: 

האחת, זהו ספר קריאה שמודפס בפונט גדול ומנוקד שמתאים הן לעושים את צעדיהם הראשונים בעולם הקריאה והן לקריאה משותפת עם הורה או מבוגר אחר. את הספר מלווים איוריה הנפלאים של רות קינן, מאיירת ומעצבת גרפית שהפכה את הספר לחוויה אסתטית מן המעלה הראשונה. היא אחראית על כל ההיבט החזותי של הספר. עבודתה המוקפדת של קינן באה לידי ביטוי כבר בכריכת הספר ובעמודיו הפנימיים המעוצבים בצורה מקורית. בעמוד הראשון של הספר יכול הילד שמקבל אותו במתנה לציין את שמו, דבר שמאפשר לו להתחבר לספר באופן בלתי אמצעי כבר מהעמוד הראשון. איורי הספר נותנים לקורא הצעיר חוויה עוטפת בעזרת הטכניקה שבחרה קינן המשלבת בין חומרים שונים המוצמדים אלה לאלה. חומרים אלה יוצרים את התמונה הסופית שיוצרת את האיור בספר.

החוויה השנייה נמצאת בחלקו השני של הספר – זהו בעצם ספר עבודה שיכול לעמוד בפני עצמו ומאפשר לילד ללמוד איך לתרגם מחשבות למעשים כשהוא מתמקד בנושא אחד: הגשמת משאלות.

ליאת קרן (צילום מוניקה פיץ')

ליאת קרן (צילום מוניקה פיץ')

ליאת קרן (46), נשואה + 2, תושבת הרצליה, בעלת תואר ראשון שלי רב תחומי באמנויות – קולנוע, תיאטרון ואמנות באונ' תל אביב ותואר שני בפסיכולוגיה ייעוצית, באונ' סנטה קלרה, קליפורניה. עובדת כמטפלת משפחתית מוסמכת המתמחה בעבודה עם ילדים ונוער ומתמקדת בשני נושאים עיקריים: חרדות וכישורים חברתיים, הניסיון המקצועי שלה בא לידי ביטוי באופן בו בנתה את המסע שעורך הילד מתן לעבר הפיכת הרעיונות שלו לברי מימוש. הספר, לדבריה, נועד ללמד ילדים להכיר את הכוחות והיכולת שלהם ולסמוך עליהם: "הייתי מעוניינת שהילדים ייקחו בקריאה את הידיעה שיש להם את היכולת להגשים משאלות, או לפחות לנסות".

ליאת קרן מספרת שכתבה את הספר משום שעל אף כי כל מבוגר יודע שכדי להגשים את המשאלות שלנו עלינו לפעול – לתכנן, ליצור ולשתף, אנו מעבירים לילדינו מסר שונה לאורך שנות גדילתם. מסר זה מלמד אותם שמשאלות יכולות להתגשם רק אם לא יספרו עליהן לאיש. הספר נועד להקנות לילדים כלים מעשיים שילוו אותם גם בבגרותם. הוצאתו של הספר לאור הייתה חלק מרשימת המשאלות של ליאת עצמה אשר נעזרה במימון המונים שאיפשר את יציאתו לאור.

הספר מיועד לילדים צעירים בגילאי 7-5 והוא מותאם בכתיבה ובאיורים לגיל זה. "המסר עצמו מתאים לכל גיל. כבר יצא לי לקרוא אותו גם לילדים יותר בוגרים עד גיל חטיבה שאהבו אותו. הספר הוביל אותנו לשיחה קולחת בנושא הגשמת משאלות".

בימים אלה עובדת ליאת קרן על פיתוח משחקים לילדים: לא הייתה לי רק רשימה משלי,  אלא גם 3-2 יעדים בכל שנה שחשוב לי להגשים. "תפוח המשאלות" היה אחד מהם.

תפוח המשאלות מאת: ליאת קרן. איורים: רות קינן. הוצאת הספרים "קרן מדיה", 49 עמודים. שנת 2017.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

Category: דף הבית ילדים ונוער, ספרות ילדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.