ספרים חדשים – מומלצי השבוע – לילדים ולראשית קריאה 14/05/17

| 13/05/2017 | 0 Comments

ספרים חדשים - מומלצי השבוע - לילדים ולראשית קריאה 14/05/17

ספרים חדשים – מומלצי השבוע – לילדים ולראשית קריאה 14/05/17

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שמציעים עולם הנופש והטיולים, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים. וההצעה הפעם: 11 ספרים חדשים נהדרים לילדים ולראשית קריאה.

 

 

 

עושה שטויות ומגשים חלומות

קרלסון על הגג מאת אסטריד לינדגרן

קרלסון על הגג מאת אסטריד לינדגרן

קרלסון על הגג מאת אסטריד לינדגרן (בילבי) ראה אור לראשונה ב- 1955 ומאז זכה לשני ספרי המשך, לסדרת סרטים מצוירים ולעיבוד לתיאטרון ולקולנוע. סיפור קלאסי מקסים ומשעשע על הגוץ המעופף שעושה שטויות אבל גם מגשים חלומות.

כל אחד היה רוצה חבר כמו קרלסון, כי קרלסון הוא "הטוב בעולם" בכל הדברים. הוא אוכל העוגות הטוב בעולם, בשלן הקציצות הטוב בעולם, התחבלן הטוב בעולם, ונוסף על הכול, הוא גם מעופף! הוא גר על הגג של קטני ומלמד אותו טריקים ותעלולים, ואפילו לוקח לטיסות נועזות ברחבי העיר. הבעיה היא שלפעמים הוא גם מסבך אותו בצרות צרורות.

 

איורים: אילון ויקלנד, משוודית: דנה כספי, הוצאת זמורה, סדרת מרגנית, 146 עמ', מנוקד

 

 

ללמוד לאהוב את עצמך

הילד הכחול שידע הכל מאת נורית משה

הילד הכחול שידע הכל מאת נורית משה

 

 

 

ספר הילדים הילד הכחול שידע הכול מאת נורית משה הוא סיפור קסום על ילד מיוחד במינו, שנולד כולו כחול ונוסף לכך עם כשרון מיוחד: הוא יודע לקרוא מחשבות של אחרים.

הסיפור כתוב בחרוזים ובשפה קלילה וזורמת. הוא עוסק בבעייתיות של ילד שנולד שונה מאוד ונאלץ לשמוע מה אנשים חושבים עליו.

 

 

 

בין השורות אפשר להבין שהילד שקורא את מחשבותיהם של אחרים אט אט מאבד את בטחונו העצמי. בהתבגרותו הוא מגיע להבנה שאין לו צורך בזה יותר. הוא מבין שעליו לאהוב את עצמו ולהאמין בעצמו וכשהוא מגיע להבנה הזאת הוא גם מצליח להכיל את מראהו השונה ומקבל אותו באהבה.

 

איורים: יונת קציר מתוך הילד הכחול שידע הכול

איורים: יונת קציר מתוך הילד הכחול שידע הכול

הילד נולד צבוע בכחול כשהצבע הכחול מסמל את ייחודיותו. קשה לו לקבל את הייחודיות שלו, ולכן הוא בוחר לשמוע רק מחשבות שליליות על צבעו המיוחד. הילד רוצה להיפטר מהיכולת הזאת ולגלות בעצמו מיהו ומהו. כשהוא סוף סוף מצליח להיפטר מקריאת המחשבות, קורה לו משהו מסתורי ומרגש – הוא מתחיל לאהוב את עצמו. כל אחד מאתנו נולד שונה ומיוחד באופן מסוים. הספר הזה פותח להורים צוהר לשוחח עם הילד לאחר קריאת הספר על ייחודו, בטחונו העצמי וקבלת עצמו מול החברה שלעתים יכולה להיות מאוד עוינת מכל מיני סיבות.

איורים: יונת קציר. הוצאת אוריון, עמודים לא ממוספרים. לגילאי 10-5

עולמו הפנימי של הילד בינו לבין עצמו                             

חיפושית עם פסים מאת דר אירית שקדי

חיפושית עם פסים מאת דר אירית שקדי

חיפושית עם פסים מאת ד"ר אירית שקדי הוא ספר ראשון בסדרה מקסימה לילדים, וכולל חמישה סיפורים, שמתארים דרכים שונות באמצעותן מתמודדים ילדים עם מצבים שונים בעולמם כשהמשפחה והדמיון לצידם.

הסיפורים מתארים נושאים מהותיים לעולמם של ילדים צעירים ואופני התמודדות שונים של ההורים עם ילדיהם: שלבי התפתחות בחיי הילד, זהות ושייכות כמו החיפושית שרוצה להיות דבורה כי בתפיסתה הדבורה ברמה גבוהה ממנה, בעיות אכילה ודרכי התמודדות איתן, גבולות במשפחה והתמודדות עם נושאים אלה.

מה עובר על החיפושית הקטנה כשהחליפה האדומה עם הנקודות יוצאת מהאופנה? ולמה הדבורים חושבות שעליה לטגן חצילים? גליה הקטנה לומדת לספור, יחד עם אבא היא מונה אצבעות בידיים, ימים עד לחפש הגדול ועוד. מה יהיה אם לא יספיקו המספרים? למה אבא של רומי- פרצוף- חמוץ אינו מוכן לצאת מהבית עם  העניבה המקושטת במעוינים? ומי יישא את אמא כמו שק – קמח עד  למסיבה?  על שאלות אלה  ואחרות תמצאו תשובות בספר. הקריאה המשותפת והשאלות המתעוררות יכולות לשמש דרך לקירוב רגשי.

איורים: יונת קציר, הוצאת אוריון, 32 עמודים

הילד ומשפחתו

ההפלגה לאמריקה מאת דר אירית שקדי

ההפלגה לאמריקה מאת דר אירית שקדי

ההפלגה לאמריקה מאת ד"ר אירית שקדי הוא שני בסדרה מקסימה לילדים, וכולל שמונה סיפורים בחרוזים אשר עוסקים ביחסים במשפחה, בילד ומשפחתו. הסיפורים מתארים דרכים שונות באמצעותן מתמודדים ילדים עם מצבים שונים בעולמם.

בסיפורים נושאים מהותיים לעולמם של הילדים והתמודדות ההורים איתם במצבים של: פרידה, געגועים, ילד נוסף במשפחה, פחדים וחרדות. בסיפור "למה" הילד שואל אין סוף שאלות "למה?" הוא מושך את הזמן כדי שאימא  תמשיך להיות איתו. למעשה הוא לא מעוניין בתשובות הוא רק רוצה שאבא יחזור  ויהיה איתו.  הסיפור "משהו כל כך חשוב" עוסק בנושא של פרידה – כיצד  אפשר  להכין ילד לפרידה וכיצד ניתן להתמודד. הסיפור "ממש כמו אימא" עוסק בתפקידים במשפחה ומה באמת חשוב לילד, הסיפור "מתנה נפלאה" עוסק בקשיי התמודדות עם התמורה שמתרחשת עם לידת תינוק נוסף במשפחה. הסיפור "הפירטים ואני" עוסק בפחדים של הילד ודרכי התמודדות ההורה והילד עם הפחדים האלה. הסיפור "ההפלגה לאמריקה" עוסק בפנטזיות של ילדים והמשחק כאמצעי למימושן. הסיפור "הכפכפים של עדן" עוסק בנושא האבידה – התמודדות הילד עם התסכול וחוסר האונים מולה והתמודדות המשפחה עם התסכול וההתעקשות של הילדה  ועוד.

איורים: יונת קציר, הוצאת אוריון, 35 עמודים

בארי לוזר יוצא לחופשה

בארי לוזר 5

בארי לוזר 5

בספר בארי לוזר 5 – והחופשה מהגיהנום, החמישי בסדרה שכתב ואייר ג'ים סמית, בארי לוזר, גיבור הסדרה, ממשיך בכל כוחו ובאמצעות הומור, דמיון פורה ותעלולים משעשעים להוכיח שהוא לגמרי מגניב. בשפתו המצחיקה והמיוחדת ובליווי איורים משובבי נפש ומלאי הומור, מספר בארי על חייו ועל תעלוליו השובבים, המצאותיו המקוריות וניסיונותיו המצחיקים להפוך למגניב או כפי שהוא אוהב לומר "מגנוב!".

הפעם הוא מספר על חופשתו כשאימא שלו אמרה לו שהחברים הכי טובים שלו יכולים להצטרף אליהם לחופשה בקרוואן שלהם בחוף פלונקטון. בארי היה בטוח שזאת הולכת להיות החופשה הכי טובה אי פעם. כמה שהוא טעה. הספר מעולה לראשית קריאה, הכתב גדול ומנוקד, הפרקים קצרים ומלווים באיורים הומוריסטים, השפה פשוטה ובגובה העיניים של הילד והסיפור משעשע ומצחיק מאוד. 

מאנגלית: חגי ברקת, הוצאת דני ספרים, 239 עמודים, מנוקד

 

 

זו לא נסיכה שגרתית

הנסיכה הכי גרועה מאת אנה קמפ ושרה אוגילווי (היוצרות של 'כלבים לא רוקדים בלט', 'קרנפים לא אוכלים פנקייק') מביא את סיפורה של נסיכה קצת יותר שובבה ומפולפלת, לא נסיכה מהסיפורים המשעממים על נסיכות שרק רוצות להתחתן עם נסיכים.

הנסיכה הכי גרועה מאת אנה קמפ ושרה אוגילווי

הנסיכה הכי גרועה מאת אנה קמפ ושרה אוגילווי

הנסיכה מי-טל, שלא רוצה לגור בראש מגדל, רוצה רק לעשות חיים משוגעים עם יצורים מצחיקים, לרכוב על סוס ולשרוף מגדל עם דרקון שלו היא קוראת "דרקון-ג'ט". השניים ביחד מלמדים לקח כל נסיך שוטה וכל אביר אדיוט. ואם השיער שלה נראה זוועה, אז מה, היא הנסיכה הכי גרועה ולא איכפת לה, באמת.

מאנגלית: שהם סמיט ואמנון כץ, הוצאת כנרת

העולם בעיני הילדים

תמרי הולכת אל הגן מאת רוחה אברמן

תמרי הולכת אל הגן מאת רוחה אברמן

הספר תמרי הולכת אל הגן מאת רוחה אברמן מעלה את סיפורה של תמרי, ילדה סקרנית מאוד שאוהבת את מה שסביבה. בהיותה כבת שנתיים כל הליכה אל הגן לוותה בעצירות רבות. היא נהגה ללכת ברגל בשבילי הקיבוץ עד שהגיעה אל הגן.

לעיתים הטיול הזה של בוקר הפך למסע בשבילה כאשר על כל צעד ושעל היא נתקלה במשהו מרגש כל כך – עלה שנשר, נמלים ממהרות לדרכן, כלבלב שמלווה אותה בנביחות או החתול השכונתי שגאה כל כך לצעוד לצידה. תמר מתעכבת, בוחנת, מרימה חפצים ואת אלה שיכולה מכניסה אל תוך תיבת האוצרות שנמצאת בתיקה כדי שהילדים האחרים ייהנו כמוה מאוצרותיה. כך היא לומדת על העולם המקיף אותה, על הטבע ועל בעלי החיים השונים. דרך עיני הילדים הקטנים אנו חווים חוויות חדשות. בעיניה של תמר הכול כל כך יפה, חדש ומסקרן ואנו הבוגרים יכולים ללמוד בעזרתה דרך הסתכלות אחרת על הדברים היומיומיים שאנו פוסחים עליהם לרוב במרוץ החיים. הספר עוסק במצבים שכל הורה נתקל בהם כשהוא יוצא אל הגן בבוקר. הילד מעדיף להתעכב  על כל מראה שנגלה אליו ודרך התהיות שלו הוא לומד את העולם סביבו.

איורים: עמרי כהן, הוצאת טפר, מנוקד

שטויות שסבא אומר

שטויות שסבא אומר מאת אפרים סידון

שטויות שסבא אומר מאת אפרים סידון

שטויות שסבא אומר מאת אפרים סידון עם איוריו הנפלאים של דני קרמן, "שני סבאים עם ניסיון ותעודות", הוא ספר קשיח לפעוטות, מלא הומור ודמיון, לקטנים ולגדולים גם יחד.

ב- 13 כפולות עמודי הספר נמצאים "שטויות שסבא אומר" כמו "סבא אומר שראה דגים, במכונית אדומה וגדולה נוהגים", "סבא אומר שראה נמר, מנגן בתוך הקניון בפסנתר", סבא אומר שראה שתי חולצות יושבות לשולחן ואוכלות קציצות", "סבא אומר שראה ארנבת, נוסעת עם שתי מזוודות ברכבת". 

לאחר שנשאלה בתי הקטנה בת ה- 3 "דבר כזה יכול להיות?  היא נהנתה לענות "לא! סבא פשוט אומר שטויות". מקסים. 

 

הוצאת עם עובד, דפים קשיחים, מנוקד

להכיר את השעון והזמן     

בנק הזמן של אילת מאת עיינה פרידמן

בנק הזמן של אילת מאת עיינה פרידמן

בנק הזמן של איילת מאת ד"ר עיינה פרידמן עוסק בנושא הזמן, שהינו מושג מפשט וקשה להבנה עבור ילדים. כיצד ניתן למדוד את הזמן? כיצד ניתן לתכנן אותו? מדוע לפעמים נדמה לנו כי הזמן עבר מהר מאוד, מהר מדי, ומדוע לעיתים נדמה לנו כי הזמן "תקוע" ואינו חולף כלל?

הספר מסביר את פעולתם של מחוגי השעון, ומי מהם אחראי לסמן יחידות של שעה, דקה או שנייה ונותן דוגמאות לתחושות שונות של ילדים הקשורות לנושא הזמן, ומבהיר להם כי יש לתכנן את חלוקת הזמן כך, שיוכלו לעמוד במטלות היום אותן יש לבצע, הן המטלות הנעימות, והן המטלות הנעימות פחות. איילת הינה ילדה יצירתית ועתירת דימיון, והיא מעלה רעיון, להקים בנק, שבדומה לבנק המלווה כסף לאנשים, ילווה להם יחידות זמן. יהיו אנשים שיתרמו מזמנם לאנשים שזמנם מועט. אמא של איילת מסבירה לה כי כל אדם יכול לתכנן את יחידות הזמן שלו, כדי שיוותר לו פנאי לדברים אותם הוא אוהב לעשות ולא רק חייב. וכך, איילת, מתגייסת מיד לעזור לאביה לסיים את מטלות היום ולעזור לאמא שלה בשמירה על התינוקת.

איורים ססגוניים: הילה דאבי, הוצאת אוריון, 24 עמודים

הן החברות הכי טובות

בינק וג'ולי

בינק וג'ולי

בינק וג'ולי מאת קייט די-קמילו ואליסון מגי הוא ספר ראשון בסדרה שזכתה בפרס ארגון הספריות האמריקאי ל"ספר המומלץ ביותר לראשית קריאה" ונבחרה להיכלל ברשימת הספרים המאויירים המצטיינים של "ניו יורק טיימס".

בספר 3 סיפורים בכיכובן של הצמד בינק וג'ולי. הטקסט בכל עמוד קצר והאיורים ססגוניים. בינק היא קטנה ושובבה, ג'ולי גבוהה ובוגרת. בינק אוהבת דברים צבעוניים, ג'ולי חושבת שהם איומים. ובכל זאת, בינק וג'ולי הן החברות הכי טובות. עם ערמה של פנקייקים (בשביל ג'ולי) וחמאת בוטנים (בשביל בניק) הן יוצאות מבית-העץ שלהן להרפתקאות מצחיקות.

 

איורים: טוני פוסיל, מאנגלית: שהם סמיט ואמנון כץ, הוצאת כנרת, 91 עמודים

 

 

גלידה תציל מהחום

כלב קו חולם על גלידה מאת טום ווטסון

כלב קו חולם על גלידה מאת טום ווטסון

כלב קו חולם על גלידה מאת טום ווטסון הוא ספר שלישי בסדרה לראשית קריאה על כלב אחד מיוחד שיגרום לכם לבכות ולצחוק ובעיקר יעשה לכם חשק לאכול. כלב-קו וחבורת הכלבים החברים מבינים שרק דבר אחד יציל אותם מהחום, וזה גלידה. אבל איך ישיגו גלידה? לכלב-קו יש כמה רעיונות ממש מצויינים. אבל מתברר שכמו תמיד, הוא יצטרך להתגבר על מכשולים ומהמורות קשים. האם יצליח לחמוק מהגורל המר? האם יצליח להגיע אל הגביע המתוק?  

מאנגלית: דנה זייברט טל, הוצ' כתר, 219 עמ'

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: מומלצי השבוע, ספרות ילדים, ספרות ילדים ונוער

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.