להעשיר את הידע והדמיון / בסקירת ספרי ילדים חדשים

| 16/09/2014 | 0 Comments

להעשיר את הידע והדמיון

להעשיר את הידע והדמיון

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שעולם הנופש והטיולים מציע, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים. וההצעה הפעם: 14 ספרים חדשים לילדי הגן וכיתות א-ג – מעשירים את הידע והדמיון ובעיקר מחנכים.

 

 

חוקרים צעירים

כדור הארץ שלנו-חוקרים צעירים מאת דניאל גילפין

כדור הארץ שלנו-חוקרים צעירים מאת דניאל גילפין

כדור הארץ שלנו הוא ספר רביעי בסדרת חוקרים צעירים מאת דניאל גילפין, המביא לקורא הצעיר שלל נושאים מרתקים בצורה נגישה, צבעונית ועמוסה במידע חשוב.

הרים נישאים, יערות גשם שוקקי חיים, מדבריות צחיחים ואוקיינוסים עמוקים – כל אלה מרכיבים את כדור הארץ היפהפה שלנו. הילדים מוזמנים לחקור את העולם המרהיב שבו אנו חיים בעזרת עובדות מעניינות, תמונות נפלאות ומסגרות חקר מיוחדות בארבעה נושאים מרכזיים: צורות חיים, מדע, איכות הסביבה ואנשים.  

נכיר את כוכב הלכת, נביט בכדור הארץ מהחלל, נראה את השמש והירח, נטייל בהרפתקה על פסגת הר, נבקר בים ובחוף ונלמד על עולם המים. נחקור בדרך גם את יער הגשם ונכיר אזורי מחיה, ונדע איך מנצלים את הטבע לטובתנו.

מאנגלית: חגי ברקת, איורים: פטר בול ארט סטודיו, הוצאת דני ספרים, מנוקד

 

איך סיפור נולד?

שמח על הירח מאת זוהר אביב

שמח על הירח מאת זוהר אביב

כיצד סיפור נולד? אולי מהבטן של הקוף? אולי מהלוע של הנמר או מהחדק של הפיל? ואולי בכלל מהראש שלנו? ספר הילדים שמח על הירח – איך סיפור נולד? מאת זוהר אביב, הוא ספר מהנה, מחורז ומצחיק, העוסק בתהליך כתיבת סיפור, בעזרתו מצליח הילד להתרומם על כנפי הדמיון ולעוף עד לירח. בדרך הוא מגלה את סוד היצירה, מתוודע ליכולות הדמיון וההמצאה שלו ולומד לפתח אותם.

יש בספר טיפים לבניית סיפור, משלב הרעיון, בחירת הדמויות, העלאת הבעיה, הקונפליקט ויצירת הפתרון. בעזרת בועות דיבור לדמויות, משהו שמזכיר את הקומיקס האהוב על הילדים, ניתן לשבת עם הילדים, לקרוא איתם את הספר ולבקש מהם שישתפו פעולה ושיוסיפו את טקסט הדיבור של הדמויות. הספר מפתח דמיון, משמח, ונותן השגה ראשונית לכתיבה יצירתית. בספר אפשר למצוא ספורים שונים כמו הסיפור על הנמר שסבל מחום ורצה לטרוף מזגן, אבל החליט לבסוף רק לנסוע לאנטרקטיקה, על איש שהיה לו סיפור אהבה עם נקניק, אבל אחרי שהוא סיים לאכול אותו, לא נשאר לו את מי לאהוב, ועל קוסם שהפעיל קסמיו והעלים את הקהל אבל אז נשאר בלי מחיאות כפיים.

איורים ססגוניים: רעיה גוב, הוצאת דני ספרים, לגילאי 4-7, מנוקד

ידידות בלתי רגילה

אווז בגן החיות מאת לורה וול

אווז בגן החיות מאת לורה וול

הכירו את אווז – החבר הכי טוב בעולם, גיבור סדרת הספרים אווז שכתבה ואיירה האמנית והיוצרת הבריטית לורה וול.

שני הספרים הראשונים בסדרה שתורגמו לעברית הם אווז בגן המשחקים ואווז בגן החיות.

במרכז הסדרה מופיעות דמויותיהם של האווז וחברתו סופי. בספר הראשון, אווז בגן המשחקים, סופי הולכת לגן המשחקים, שם היא מכירה את אווז, אחרי שלא היה לה עם מי לשחק. מאז, סופי ואווז הם החברים הטובים ביותר ואי אפשר להפריד ביניהם. בספר אווז בגן החיות מחליטה סופי למצוא לאווז חברים חדשים והם הולכים יחדיו לגן החיות. הם פוגשים שם בעלי חיים שונים, בהם ג'ירף גבוה ומנוקד, תנין מחייך בבריכה, ציפורים ורודות ואווזים בני מינו. זהו סיפור קסום על ידידות בלתי רגילה ומחממת-לב. ספרים מקסימים לילדים ולפעוטות.

 

מאנגלית: חגי ברקת, הוצאת דני ספרים, 46 עמ' כל ספר

ניבים ופתגמים

למה בריבוע - ניבים ופתגמים מאת חגי ברקת

למה בריבוע – ניבים ופתגמים מאת חגי ברקת

ניבים ופתגמים הוא ספר מסדרת למה בריבוע מאת חגי ברקת. בספר – למה וחבריו הציפור, הג'ירף והצב מציגים עשרות ניבים ופתגמים שימושיים בשפה העברית בצורה כיפית וקלה להבנה בליווי איורים ססגוניים, בעזרת רצועות קומיקס מצחיקות, מסגרות הסבר וסיפורים קצרים, שמדגימים את משמעות הניב.

הניבים מחולקים לשמונה שערים לפי נושאים: אמת, שקר וצביעות; חכמה וטיפשות; אומץ לב, פחדנות ומנהיגות; צניעות, יהירות וחמדנות; שמחה ועצב, תקווה ויאוש; אהבה ושנאה, כבוד וקנאה; הצלחה וכישלון, חריצות ועצלנות; ניבים כלליים. כך לדוגמא ההסבר למשפט "התהדר בנוצות לא לו" – ההסבר "התפאר בדבר שאינו שלו".

הילדים יעזרו בניבים שבו כדי להעשיר את השפה העברית היפה שלהם. מקסים, חינוכי ובטוח שגם המבוגרים יותר ישכילו ממנו

איורים: דניאלה פונד, הוצאת דני ספרים, 63 עמ', מנוקד

להתמודד עם מצוקה חברתית

אפושון צחצוחון מאת ליאור קומרובסקי

אפושון צחצוחון מאת ליאור קומרובסקי

אפושון צחצוחון מאת ליאור קומרובסקי, הוא סיפור עם מוסר השכל המתמקד בחייו של ילד בגיל הגן. הילד חווה התמודדויות רגשיות-חברתיות לא קלות, ואנו מתוודעים אליו במצבים שונים שמערבים מציאות ודמיון – סיטואציות שהן 'הדיבור הפנימי של הילד': בבוקר בדרך אל הגן, במהלך השהות בגן ובערב בבית כאשר אביו מנחם, מכוון ומחזק אותו. למרות אירועי היום הקודם קם הילד בכל בוקר עם תחושה אופטימית. הרעיון המרכזי של הספר נסוב סביב הקשרים החברתיים, היכולת להתמודד חברתית, חשיבות הפתיחות והשיתוף בין הילד ואביו – האבא נוכח, מסייע ומכוון. את הבעיה מציג המחבר באמצעות היגיינת הפה וצחצוח השיניים והפתרון נמצא כאשר "אפושון מוצא את צחצוחון", ובאמצעות צחצוח השיניים פותר את המצוקות החברתיות. הסיפור הוא סוג של ניסיון לדחוף את ההורים וסביבתו של הילד לזהות סימני מצוקה חברתית אצלו, אם הוא משתף בתסכולים כמו בסיפור וגם אם אינו משתף כמו שקורה לעיתים קרובות במציאות. יש חשיבות רבה לצחצוח שיניים והיגיינת הפה ויש חשיבות לא פחותה לביסוס הדימוי העצמי החיובי של הילד, לחיזוק מעמדו החברתי ולהרגשת היכולת שלו להתמודד עם סביבתו.

איורים: סלבה אילייב ואלכסנדרה מיטלוב. הוצאת "אוריון", מנוקד

מי אנחנו באמת

דפדף מאת קטי רויטמן

דפדף מאת קטי רויטמן

בספרייה קטנה נולד ספר חמוד בעל כריכה צהובה. אבל.. הספר לא ידע לקרוא. לא את שמו ולא את הסיפור שבו. האלף בית היה בשבילו תעלומה – איך ימצא את מקומו במדפים? ספר הילדים דפדף – הספר שלא ידע לקרוא מאת קטי רויטמן, מעביר מסר שלעתים עלינו לצאת למסע שדורש אומץ לב, ולהיעזר באחרים כדי לגלות מי אנחנו באמת.

המחברת מעלה בהומור שאלות חשובות בנושאי זהות ומקום בחברה. המסע לגילוי עצמנו עלול להיות ארוך ומסוכן, אך חשיפת מטרתנו בחיים חשובה ומשמחת. הספר הצהוב מחליט לעזוב את הספרייה ולגלות מיהו. בנחישות ובאומץ לב הוא יוצא אל העולם הגדול. בדרכו הוא פוגש גזר וזוג – מכונת כביסה ובורג, בקבוק יין שיכור והוא כמעט נטרף ע"י תולעת ספרים רעבה. לבסוף, פוגש את תום ה'ענק' – ילד שרק עכשיו למד לקרוא והוא מגלה לספר את שמו – 'דפדף'. בספר סיפורו של דפדף מרגע שנולד ועד שהגיע לידיו של תום. דפדף מאושר לגלות את שמו ומבקש מתום לקרוא לו את הסיפור על עצמו. באומץ לב השיג דפדף את מטרת המסע והצליח לגלות את שמו וזהותו.

איורים: קלאודיו סמבל. מיועד לגילאי 8-5, הוצאת גוונים, מנוקד

 

הצבעים שולטים

הצבעים בשביתה מאת דרו דיוולט

הצבעים בשביתה מאת דרו דיוולט

"היי דנקן, זה אני, צבע אדום. אנחנו צריכים לדבר. אתה מעביד אותי קשה מאשר את שאר הצבעים שלך. כל השנה אני גומר את עצמי בצביעה של כבאיות, תפוחים, תותים וכל הדברים האדומים האחרים" (מתוך הספר).

הצבעים בשביתה מאת דרו דייוולט הוא ספר מרהיב ומצחיק. הילדים יתפקעו מצחוק כשיזהו את מה שהם חושבים על הצבעים. דנקן רוצה לצייר, אבל כשהוא פותח את קופסת הצבעים שלו, הוא מוצא בפנים רק מכתבים שהשאירו לו הצבעים ובכולם כתוב: נמאס לנו! אנחנו עוזבים! הצבע האדום עייף, הכתום והצהוב רבים ביניהם והורוד מתלונן שדנקן חושב שהוא צבע של בנות… מה יעשה דנקן? ספר מקסים

 

איורים: אוליבר ג'פרס, תרגום: נטע גורביץ', הוצאת ידיעות ספרים, לגילאי 3-8, מנוקד

 

עולים לכיתה א'

הנסיכה פוזי והתהלוכה של כיתה א מאת סטפני גרין

הנסיכה פוזי והתהלוכה של כיתה א מאת סטפני גרין

"את עוזבת אותי," אמרה פוזי. "אני לא עוזבת אותך," אמרה אמא. "אני מורידה אותך בשער בית הספר. זה הכול. מיס לי תפגוש אותך ליד הכיתה." לפוזי לא היה תיאבון. היא דאגה. פוזי עולה לכיתה א', ונותרו רק חמישה ימים עד תחילת הלימודים (מתוך הספר).

הנסיכה פוֹזי והתהלוכה של כיתה א' מאת סטפני גרין הוא ראשון בסדרת ספרים חדשה ומלאת חיים לראשית קריאה. הסדרה מסופרת בלשון פשוטה, במשפטים קצרים, וכוללת טקסט קצר ומנוקד מלווה באיורים בשחור-לבן. פוזי גיבורת הסדרה, דמות מקסימה וכובשת – עולה לכיתה א'. הסיפור הפעם עוסק בחששות מפני המסגרת החדשה ומעצב אותם ואת הפתרון הנהדר שנמצא לבסוף בדרך מיוחדת, חכמה ויצירתית.

 

מאנגלית: רונית רוקאס. איורים: סטפני רות סיסון, הוצאות כתר וכנפיים, 83  עמ'

 

 

ימות השבוע

שפת הסימנים של נועה מאת נירה הראל

שפת הסימנים של נועה מאת נירה הראל

"בוקר אחד התעוררה נועה משנתה ושאלה: אמא, היום יום שני? לא, ענתה אמא. היום יום שלישי. יום שני היה אתמול. בוקר אחד התעוררה נועה משנתה ושאלה את אבא: אולי היום יום שישי? לא, אמר אבא, היום יום חמישי. יום שישי יהיה מחר. כך זה היה פעמיים ועוד שלוש פעמים, עד שנועה התרגזה. למה כולם יודעים מתי בא כל יום ורק אני טועה תמיד? אני צריכה סימן כדי שאדע כמו כולם..".  

שפת הסימנים של נועה מאת נירה הראל יצא לאחרונה במהדורה מחודשת ומוגדלת. הספר מלמד את הילדים על ימות השבוע ולספור עד שבע.

 

ציורים: אלישבע געש, הוצאת כתר

 

 

לומדים את האלף בית

 

אלף בית מאת נעמי שמר

אלף בית מאת נעמי שמר

"אָלֶף – אֹהֶל, בֵּית – זֶה בַּיִת, גִּימֶל זֶה גָּמָל גָּדוֹל, מַהִי דָּלֶת – זוֹהִי דֶּלֶת שֶׁפּוֹתַחַת אֶת הַכֹּל (אָלֶףבֵּיתגִּימֶלדָּלֶת)". שירה הידוע, הנצחי והמנצח של נעמי שמר עכשיו בספר אלף-בית המציג את 22 האותיות ל"בני השש ובני השבע".  בסגנון הקולאג'י המיוחד לה יצרה המאיירת איה גורדון נוי עמוד לכל אות, שיש בו שמחת חיים ותחכום רב, ויחד עם מילות השיר שהפכו לטקסט קאנוני נוצר אלפון מיוחד לילדים שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם הקריאה.

 

איורים: איה גורדון-נוי, הוצאות כתר ורסלינג, 30 עמ'

 

 

 

 

להכיר את חודשי השנה

שנים עשר ירחים מאת נעמי שמר

שנים עשר ירחים מאת נעמי שמר

"תשרי, חשון, כסלו, טבת, חלפו, חלפו ביעף. גם שבט, אדר, ניסן, אייר, סיון, תמוז ואב. ובבוא אלול אלינו ריח סתיו עלה והתחלנו את שירנו מהתחלה". שירה האהוב של המשוררת והמלחינה נעמי שמר, שהפך להמנון חודשי השנה העברית, יצא בספר שנים עשר ירחים, בליווי איוריה המרהיבים של עינת צרפתי, יוצרים יחד ספר שהוא שיר הלל לטבע ולארץ.

איורים: עינת צרפתי, הוצאת כנרת

 

 

העולם הקסום של המילים

חנות המילים של נועם מאת רוביק רוזנטל

חנות המילים של נועם מאת רוביק רוזנטל

בכל לילה חולם נועם על מילה חדשה. בבוקר הוא לא מצליח להיזכר במילה שחלם. הוא רוצה לספר לילדים בגן על המילה החדשה, אבל היא נעלמה ואיננה. נועם אובד עצות. הוא הרי פגש את המילה בחלום. מהיכן מגיעות המילים של נועם ואיך יביא עוד מילים לחברים שבגן? נועם יוצא למסע לילי ובו הוא פוגש איש זקן ומוזר וגם מילים שיודעות לרקוד ולרחף.

חנות המילים של נועם מאת רוביק רוזנטל, מומחה לשפה העברית, מקרב את הילדים לעולם הקסום של המילים, מפגיש אותם עם מילים שלא הכירו והופך את השפה למקום של משחק והרפתקה. רוזנטל מצליח להמחיש מהי שפה, איך היא פועלת עלינו, אילו השפעות יש לה ואילו רגשות היא מעוררת.

איורים: שחר קובר, הוצאת כתר, 30 עמ'

 

 

 

 

להכיר את עבודות הגדולים

ויקי הוטרינרית מאת פליסיטי ברוקס

ויקי הוטרינרית מאת פליסיטי ברוקס

סדרת הולכים לעבודה מציגה לקטנטנים מגוון עבודות שעושים הגדולים, ומתארת בחן ובבהירות את יומם של כל אלה שהולכים לעבודה. ויקי הוטרינרית מאת פליסיטי ברוקס הוא הספר החמישי בסדרה.

במרפאה של ויקי מתכוננים ליום חדש. החולים והפצועים מכשכשים בזנב, משרבבים לשון, מייבבים קצת, מגרדים את הפרווה ואפילו מתכוננים להשיל את העור. ויקי היא וטרינרית, כלומר רופאה של חיות, והחולים שלה הם כלב וחתול, נחש ועכבר, תוכי ואוגר. הילדים מוזמנים להכיר את יומה המרתק של ויקי, שעוזרת לכל החיות להרגיש יותר טוב. בסוף הספר נמצא עמוד מונחים "מילים של וטרינרים", עם הסברים מפורטים וקלים להבנה.

 

מאנגלית: גליה אלוני דגן, איורים: ג'ו ליצ'פילד, הוצאת כתר, 23 עמ'

 

ספריית הלימוד של דוקטור סוס

 

הענקים שליטי המעמקים מאת בוני ורת

הענקים שליטי המעמקים מאת בוני ורת

"הם שוחים וחיים בים ונראים כמו דגים אולי, אבל הם קרובים יותר אליכם וגם אלי". הענקים שליטי המעמקים מאת בוני ורת הוא ספר חמישי בסדרה, והפעם חתול תעלול מספר לנו, במסגרת מסעו לגלות את העולם שבו אנו חיים, הכול על ליוויתנים, דולפינים ופוקנות. הוא והחברים שלו שוחים, קופצים וצוללים למעמקים, ומגלים יצורים מופלאים במיוחד, ביניהם אחד ענק יותר מכל בעל חיים אחר.

 

תרגום: לאה נאור, איורים: אריסטידס רואיז וג'ו מתיו, הוצאת כתר, 44 עמ'

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: דף הבית ילדים ונוער, ספרות ילדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.