עם מעל 2.5 מיליון ספרים הספרייה הגדולה ביותר איסטנבול נפתחה למבקרים

| 16/01/2023 | 0 Comments

משרד התרבות והתיירות הטורקי הודיע על פתיחתה למבקרים של ספריית ראמי (Rami), לאחר 9 שנים של פעולות שיקום, שיפוץ ובנייה נרחבות, בסופן הפכה לספרייה הגדולה באיסטנבול, בירת טורקיה. ספריית ראמי ממוקמת באייפוסולטן, איסטנבול, בקסרקטין ראמי לשעבר מהמאה ה-18. והיא בין הספריות הבודדות המובילות באירופה בעלות המאפיינים הייחודיים שלה.

לספרייה המחודשת קיבולת של 4,200 מקומות ישיבה ומחלקות מגוונות, ביניהן ספריית תינוקות וילדים, ספרייה דיגיטלית, ספריית נוער, ספריית מבוגרים וספריות מיוחדות נוספות. על מנת לספק שירותי ספרייה חדישים, כולל המתחם גם חדרי לימוד וקריאה 24 שעות ביממה, אגף לתינוקות וילדים, אגף נגיש ואולמות לימוד קבוצתיים ופרטניים. עם שטח סגור של 36,000 מ"ר וקיבולת של 2.5 מיליון כרכים לאורך 220 עשורים.

צילום באדיבות: TGA

צילום באדיבות: TGA

השטח המעוצב של הספרייה של 51,000 מ"ר הופך אותה ל'ספרייה עם אזור הנוף המקורה הגדול ביותר' באירופה. בנוסף למרחב הירוק הנרחב הזה, בספריית ראמי יש בריכה מלאכותית בשטח של 1,000 מ"ר המוקפת בעצים. הספרייה קיבלה את תעודת המוזיאון בר קיימא, תעודת קיימות תיירותית, המכירה בעמידתה המלאה בעקרונות הקיימות בכל היבט, לרבות טכניקות שיקום ומערכות תשתית, מבנה התומך בחיי תרבות מקומיים ומרחב מגורים ירוק חדש למבקרים.

ספריית ראמי באיסטנבול תענה על הצרכים התרבותיים, החינוכיים והאמנותיים של החברה הטורקית לצד מבקרים מהעולם במסגרת הרעיון של "ספרייה חיה" ותפיסת הספרנות המודרנית. הספרייה תעניק "חוויית ספרייה חדשה לגמרי" למבקרים בכל הגילאים על גיוון. בתוך ראמי, ספריית ההתמחות ללימודי אתאטורק תהפוך לספרייה הנרחבת ביותר בטורקיה המתמחה באטאטורק. חלק זה מציג אוסף עשיר המורכב מיותר מ-20,000 ספרים המשרתים חוקרים וקוראים הפועלים במיוחד בתחומי מדעי החברה והאנוש, לצד יצירות הקשורות לתולדות הרפובליקה של טורקיה, השפה והתרבות הטורקית, במיוחד ההיסטוריה של אטאטורק. 

צילום באדיבות: TGA

צילום באדיבות: TGA

 

העבר נישא לעתיד ביחידת השיקום "שיפהאנה" (Şifahane)

כתבי היד הרשומים במלאי הספרייה ויצירות מודפסות נדירות נשמרות ב"שיפהאנה" (יחידת השחזור) בספריית כתבי היד. ההידרדרות של כרכים וספרים שונים נבדקת באמצעות מחקרים הנערכים במעבדת הספרייה, ומומחים מבצעים בקפדנות את עבודות השחזור. חפצים בטיפול של Şifahane נשמרים באזורי אחסון בתנאים מתאימים ומתוחזקים באופן קבוע. ספריית ראמי, שצפויה להפוך ל'נקודת משיכה ראשונה' באיסטנבול על פני תחומי התרבות, ההיסטוריה והאמנות, מציעה מיליוני ספרים, חומרים שאינם ספרים ומשאבים דיגיטליים לקוראים ולחוקרים. הספרייה תארח גם שיחות, סמינרים, סדנאות ותערוכות במהלך השנה.

מצריפים היסטוריים לספרייה הגדולה ביותר בטורקיה

צריף חוות ראמי, כפי שהוא מכונה ברישומי הארכיון, הוקם על ידי הווזיר הגדול רמי מחמט פאשה בתקופת שלטונו של הסולטן מוסטפא השלישי (1757-1774) מהאימפריה העות'מאנית. הצריפים, ששירתו גם את הצבא בתקופה הרפובליקנית, היו בשימוש פעיל עד שנות ה-60. הצריפים הפכו לאחת הספריות החשובות ביותר בטורקיה, כאשר עבודות השיקום החלו ב-2014 והסתיימו ב-2023.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

Category: דף הבית - ארועי ספרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.