מתח באוויר: הרפתקאות, מתח ותעלומות – מומלצי יולי 2018

| 24/06/2018 | 0 Comments

ספרים סופרים ומה שביניהם

ספרים סופרים ומה שביניהם

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שמציעים עולם הנופש והטיולים, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים. וההצעה הפעם:  25 ספרים – מותחנים, ספרי ריגול והרפתקאות מומלצים חדשים.

 

 

האם היא נמצאת בסכנה?

האחות מאת לואיז ג'נסן

האחות מאת לואיז ג'נסן

האחות מאת לואיז ג'נסן, הוא מותחן פסיכולוגי מרתק. הספר מתחיל בהווה, כשגרייס מתיוס בת ה-25 חופרת ומוציאה קופסה שהיא וחברתה הטובה ביותר צ'רלי קברו באדמה לפני עשר שנים. היא לא מתארת לעצמה שהיא תהיה לבדה כשהיא פותחת את הקופסה המכילה את כל תקוותיהן וחלומותיהן. בין שאר החפצים בקופסה, היא מוצאת מעטפה ורודה שצ'רלי הכניסה פנימה ממש לפני שהן קברו את הקופסה. היא לא יודעת מה יש במעטפה, אך היא מקווה שתמצא בפנים תשובות לכל שאלותיה – שאלות שעליהן צ'רלי לא יכולה לענות, כיוון שהיא מתה ארבעה חודשים קודם לכן. מילותיה של צ'רלי בפעם האחרונה שראתה אותה עדיין רודפות את גרייס.  כשהיא פותחת את קופסת הזיכרונות של חברתה, היא מגלה עליה דברים שלא ידעה. כשגרייס יוצאת לחפש אחר אביה של צ'רלי, נכנסת לזירה אנה, בחורה הטוענת שהיא אחותה של צ'רלי. עבור גרייס, מציאתה של אנה היא כמו מציאת בת משפחה חדשה, ולא עובר זמן רב עד שאנה הופכת להיות בת בית בביתם של גרייס ושל החבר שלה דן. אבל משהו אינו כשורה. דברים מתחילים להיעלם, דן מתחיל להתנהג מוזר וגרייס בטוחה שמישהו עוקב אחריה. האם הכל בראש של גרייס? או האם, ככל שהיא מתקרבת לגילוי האמת אודות צ'רלי ואנה, גרייס נמצאת בסכנה איומה?

מאנגלית: דנה שחף, הוצאת דני ספרים, 376 עמודים

הוא נחוש לנקום

שטח הפקר מאת דיוויד באלדאצ'י

שטח הפקר מאת דיוויד באלדאצ'י

שטח הפקר מאת דיוויד באלדאצ'י הוא מותחן מרתק בכיכובו של ג'ון פולר, קצין חוקר מוערך ביחידה לחקירת פשעים שבוצעו בצבא). אמו נעלמה לפני שלושים שנה. עדות חדשה שמגיעה לאחר זמן רב כל כך מעלה שוב את הצורך לחקור את היעלמותה של האם. החשוד ברצח האם הוא אביו של ג'ון, גנרל מעוטר בשלושה כוכבים, אשר סובל בהווה משיטיון. ג'ון, בעזרתם של אחיו רוברט ושל ורוניקה נוקס, סוכנת של המודיעין האמריקאי, מבקש לחקור את החשד ולגלות מה עלה בגורלה של אמו, גם במחיר הפללת אביו ברצח אם יתברר שהחשדות נגדו נכונים. פול רוג'רס השתחרר מהכלא לאחר שריצה עשר שנים בעוון רצח. יש לו כוח על אנושי וצלקות מחרידות בגופו המעידות על עינויים נוראים שעבר. הוא מגיע לבניין Q בפורט מונרו, המקום שבו עינו אותו לפני שלושים שנה והפכו אותו למפלצת, והוא נחוש לנקום באחראים לכך. ג'ון ופול אינם מכירים זה את זה, אולם המסע של האחד לחקר האמת גם במחיר כואב ומסע הנקמה של האחר במי שעינו אותו והתעללו בו מצטלבים ונפגשים באופן שהם לא מצפים לו.

מאנגלית: נורית לוינסון, הוצאת מודן, 456 עמודים

 

לבד מול מוח מעוות של פסיכופת

סוף המשמרת מאת סטיבן קינג

סוף המשמרת מאת סטיבן קינג

סוף המשמרת מאת סטיבן קינג הוא השלישי בטרילוגיית המותחנים הפסיכולוגיים "ביל הודג'ס". בריידי הרטספילד, המוכר בכינויו "מר מרצדס" מאז פיגוע הדריסה שביצע, מאושפז במצב קטטוני ללא סיכויי החלמה. הוא הגיע לשם הודות להולי גיבני, שברגע האחרון הצליחה לסכל את ניסיונו לבצע פיגוע המוני נוסף. הולי הייתה שותפתו של הודג'ס, השוטר בדימוס שהוביל לחשיפת תוכניתו האכזרית של בריידי. הודג'ס משוכנע שבריידי מעמיד פני נכה. הוא מתייחס ברצינות לשמועות על יכולות טלקינטיות שבריידי פיתח, וכל שהוא זקוק לו הוא תיק רצח שהמשטרה ממהרת לסגור, כדי שהוא יפצח אותו בחקירה פרטית משלו. ובאמת, החושים של הודג'ס אינם מטעים אותו. בעזרת הולי, הוא נחוש לגלות מה זומם בריידי ואיך ניתן לעצור אותו. מצבו הבריאותי של הודג'ס בכי רע והוא יודע שהמחלה שאובחנה אצלו תכריע אותו בקרוב, אבל הוא מתכוון לסגור את החשבון הפתוח שיש לו עם בריידי, גם אם זה יהיה הדבר האחרון שיעשה בחייו. השניים פועלים לבד מול מוח מעוות של פסיכופת חסר גבולות, אבל גם הם אינם משערים מהי תוכניתו הגדולה של בריידי, שאחריה העולם כולו לא ישכח אותו.

מאנגלית: אינגה מיכאלי, הוצאת מודן, 444 עמודים

מה אמיתי ומה פרי דמיון?

כל הפחדים בעולם מאת פיטר סוונסון

כל הפחדים בעולם מאת פיטר סוונסון

כל הפחדים בעולם מאת פיטר סוונסון הוא ספר מתח פסיכולוגי מצמרר בסגנון "חלון אחורי" של היצ'קוק. העלילה נפרשת מבעד לעיניהן של הדמויות השונות ומתגבשת לכדי ספר מותח מאין כמותו, שבו בחורה תמימה לכודה בסבך של בגידות, מניפולציות ורצח. קייט תמיד היתה מעט נוירוטית, אך מצב זה התעצם לכדי התקפי פניקה לאחר שנחטפה וכמעט נרצחה על ידי החבר שלה לשעבר. ואז קורבין, בן דוד מרוחק החי בבוסטון, מציע לה לעשות חילופי דירות למשך חצי שנה. קייט מסכימה בתקווה שהמעבר יעזור לה להתגבר על הטראומה. אבל עם הגעתה לדירתו המפוארת בבוסטון, קייט מגלה לתדהמתה שהשכנה שלו, צעירה בשם אודרי, נרצחה. כשהמשטרה חוקרת אותה בעניין קורבין, לקייט אין תשובות, אך סקרנותה מתעוררת. הסקרנות גוברת כשהיא פוגשת את אלן, דייר נאה ושקט המתגורר ממול, בדירה המשקיפה על דירתה של אודרי. אלן ראה את קורבין מבקר תכופות בדירתה של אודרי, אך קורבין מכחיש שהוא הכיר את הצעירה. האם בן דודה של קייט הוא הרוצח? ואולי אלן, שאליו קייט נמשכת, הוא האשם? או אולי החבר לשעבר של אודרי, ג'ק?  קייט, עדיין מעורערת בעקבות טראומת העבר, מוצאת את עצמה במערבולת של חשדות, שאין לדעת איזה מהם אמיתי ואיזה רק פרי דמיונה. אך הסכנות המייסרות את מחשבותיה הן משחק ילדים לעומת מה שעומד לקרות באמת – כשכל הפחדים בעולם קורמים עור וגידים.

מאנגלית: נועה מרום-צדוק. הוצאת דני ספרים. 349 עמודים

לאן נעלם ד"ר דן צבר?

משפט ריגול מאת משה רונן

משפט ריגול מאת משה רונן

הספר משפט ריגול מאת עו"ד משה רונן הוא דרמה משפטית, המתרחשת בשנת 1982. הגיבור הוא ד"ר דן צבר (צימברט), איש-ציבור ידוע, מרצה לספרות וכוכב טלוויזיה, חבר קיבוץ לשעבר. יום אחד הוא נעלם, ואיש אינו יודע איפה הוא. הוא נעצר בחשד שקיים שיחות עם אנשי אש"ף, שכתוצאה מהן נהרגו שלושה לוחמים של המוסד בפריס. הוא מואשם במגע עם סוכן זר ובהריגה. הוא מוחזק בבית-המעצר כאסיר איקס ומאחורי דלתיים סגורות מתנהל משפטו החסוי. השופטת שרה אחיטוב ממנה לנאשם עורכת-דין צעירה ששמה מוניקה אהרוני. הסניגורית היא קצינה משוחררת מצה"ל, הסולדת מהנאשם – אבל מוכנה לעשות הכול כדי שייצא זכאי. בספר מתוארים מהלכו המפתיע של המשפט, והיחסים הנרקמים בין הנאשם-הידוען לבין עורכת-הדין. הכל במהלך משפט-סתר, שהעיתונות מנסה לדווח עליו – אבל נבלמת. המשפט מתפתח בדרכים לא צפויות, וגם הקשר בין השנים מתפתח, עד לסוף המפתיע של הספר. העלילה מתרחשת באולם בית-המשפט המחוזי בתל-אביב ובבית-המעצר באבו-כביר, בחצר מטה השב"כ ובביתו של אלוף (מיל.) רחבעם זאבי, בלשכתה של השופטת – ובדירתה הפרטית. הרומן מתאר את הדרמה המתחוללת מאחורי הדלתיים הסגורות. כפי שנכתב בעמודו הראשון של הספר, לו היה זה סיפור אמיתי, אסור היה לפרסם אותו.

הוצאת סטימצקי, 150 עמודים

 

למצוא את האמת בכל מחיר

האישה בתא מספר 10 מאת רות וייר

האישה בתא מספר 10 מאת רות וייר

האישה בתא מספר 10 מאת רות וייר הוא מותחן מרתק, המביא את סיפורה של לו בלקלוק, כתבת במגזין טיולים, המקבלת את משימת חייה: שבוע על ה'אורורה בוראליס', ספינת טיולים מהודרת. זמן קצר לפני היציאה לשיט מישהו פורץ לביתה, והדבר טורד את מנוחתה במהלך ההפלגה, דבר שבא לידי ביטוי בהתנהגותה. כשהספינה מתחילה את המסע בנוף הציורי של הים הצפוני השמיים בהירים, המים שקטים והאורחים כולם שמחים ונראה שההפלגה עומדת להיות תענוג צרוף. אבל כל זה לא נמשך זמן רב. לילה אחד, כאשר רוחות מקפיאות מצליפות בסיפון, השמיים מאפירים, הים סוער, ואחרי שלו שותה לא מעט אלכוהול, היא שומעת קול חבטה שנשמעת כאילו מישהו נופל למים. לרגע נדמה לה שהיא רואה משהו בין הגלים: צורה לבנה מסתחררת, כמו יד של אישה, שנגררת אל מתחת לפני המים ושוקעת. היא מבחינה גם בכתם שדומה לדם על שמשת הזכוכית של מעקה הבטיחות. לו בטוחה שהאישה מתא מספר עשר היא שהושלכה לים, אלא שאנשי הצוות טוענים שבמשך כל ההפלגה היה התא ריק ואיש מבין האורחים אינו נעדר, וגם אין שום כתם על שמשת הזכוכית, ועל כן איש אינו מאמין לדבריה. אבל לו נחושה בדעתה לגלות מה פשר העניין, ואט אט מתבררים לה דברים הקשורים אליה בקשר הדוק, ומעמידים אותה בסכנת חיים.

מאנגלית: יסמין קלין, הוצאת מודן, 350 עמודים

מרוץ נגד הזמן

מאבק כוחות מאת בראד תור

מאבק כוחות מאת בראד תור

מאבק כוחות מאת בראד תור, הוא מותחן משובח, עמוס באקשן סוחף ובדמויות בלתי נשכחות.  במהלך סערה משתוללת בים התיכון מגיעה קריאת חירום מצמררת אל משמר החופים האיטלקי. מדובר באנייה רעועה המובילה פליטים שטובעת ורבים מהאנשים עליה מתים או אובדים ברחבי הים. כעבור כמה ימים, גופה נשטפת אל החוף. האיש מזוהה כטרוריסט מבוקש של דאעש המומחה בכימיה ובחומרי נפץ, שנעלם שלוש שנים קודם לכן, ושמו מעורר פאניקה במסדרונות הסי.איי.אי. לאן הוא התכוון להגיע? מה היתה מטרתו? והאם יש לו קשר למתקפה הגדולה שממנה הם חששו כבר תקופה ארוכה? במרוץ המתפתח נגד הזמן, סוכנות הביון נאלצת לפנות אל האדם היחיד שמוכן לפעול בניגוד לכללים ושממנו יכולות הרשויות להתנער בכל עת: סוכן האנטי-טרור סקוט הרוואת. לאחר שהרוואת מנטרל איום פוטנציאלי בנוואדה, הרמזים מובילים אותו ללוב, שם מתכננת קבוצת טרור גדולה יותר מתקפה. בפשיטה על תא הטרור מתגלה לפטופ המכיל מידע על התקפה נרחבת ברחבי אירופה באמצעות נשק כימי. כל העיניים מופנות לעבר פריז, שם מתרחש פיצוץ מסתורי. דאעש ממהר לקחת אחריות, בעודו מסתיר את דבר הפעולה הנרחבת והמסוכנת יותר. הרוואת מוביל את הצוות שלו לאיטליה, אל זירת הטביעה של ספינת הפליטים. האם דאעש מנסה להחדיר את אנשיו אל מחנות הפליטים, רק כדי להכין את התשתית לפעולה הרת הגורל שהוא מתכנן?

מאנגלית: חנה בן-צבי גורן, הוצאת דני ספרים, 416 עמודים

מה קרה לילדים החטופים?

בבית מאת הרלן קובן

בבית מאת הרלן קובן

בבית מאת הרלן קובן הוא הספר ה-11 בסדרת המותחנים מיירון בוליטר. מיירון בוליטר ממשיך לסחוב את הפציעה הישנה שקטעה את קריירת הכדורסל המבטיחה שלו. הוא עדיין מחוספס אם כי רגיש יותר, עדיין שנון אך קשוב. מבין דפי התעלומה מגיחות הדמויות האהובות – זורה, סינדי הגדולה, אספרנזה, וכמובן האחיין הצעיר מיקי.

עלילת הספר: שני ילדים נחטפו לפני עשור ממשפחות עשירות ומכובדות. נשלחה דרישת כופר, ואז דממה דקה. במשך עשר השנים שחלפו לא נמצא כל סימן וזכר לילדים, חיים או מתים. המשפחות נותרו עם זיכרונות כואבים וסימני שאלה. התקווה לפתרון התעלומה הלכה והתפוגגה. כעת מיירון בוליטר וחברו סבורים שמצאו את אחד הילדים, שהתבגר כמובן. היכן היה במשך השנים ומדוע לא יצר קשר עם המשפחה או שלטונות החוק? מה הוא יכול לגלות על אותו יום חטיפה גורלי? והשאלה המטרידה מכול: מה עלה בגורל חברו?

מאנגלית: שאול לוין, הוצאת כנרת זמורה, 335 עמודים

 

 

מה אמיתי ומה מדומיין?

האישה בחלון מאת א.ג. פין

האישה בחלון מאת א.ג. פין

האישה בחלון מאת א.ג'. פין (שם העט של דניאל מאלורי, בעל דוקטורט בספרות מתח אנגלית מאוקספורד) הוא מותחן פסיכולוגי מעולה ומרגש על אישה אגורפובית שראתה פשע מתרחש בבית סמוך. זאת לא פרנויה אם זה באמת קרה. זהו מעין עיבוד מודע ל"החלון האחורי" של היצקוק מותאם לימינו. גיבורת הספר מזכירה את הסרט במהלך הספר, יחד עם עוד סרטים מוכרים.

אנה פוקס מתבודדת – היא גרה לבד בביתה בניו יורק סיטי ואינה מסוגלת לצאת החוצה עקב פחד חולני ממקומות ציבוריים פתוחים. היא מבלה את ימיה בשתיית יין (אולי יותר מדי), בצפייה בסרטים ישנים, בהיזכרות בימים יפים יותר ובריגול אחר שכניה. יום אחד עוברים לבית ממול הראסלים, משפחה מושלמת. אבל כשאנה רואה יום אחד משהו שלא היתה אמורה לראות, עולמה מתמוטט – וסודותיו המזעזעים נחשפים במערומיהם. מה אמיתי? מה מדומיין? מי בסכנה? מי בשליטה? אנה, היא "אנטי גיבורה": היא מספרת לא מהימנה, דיכאונית, שיכורה, אינה מסוגלת לצאת מפתח ביתה, חסרת אונים, חסרת שאיפות ומלאת חרדות, אבל לאורך הספר היא מנהלת חקירה, פותרת תעלומה ומתעמתת עם יריב. מותחן מעולה.

מאנגלית: אביגיל בורשטיין, הוצאת כנרת זמורה, 492 עמודים

העבר חוזר לרדוף אותה

מאתרת הילדים מאת רנה דנפלד

מאתרת הילדים מאת רנה דנפלד

מאתרת הילדים מאת רנה דנפלד (עיתונאית ובלשית פרטית מורשית), הוא סיפור מותח, מצמרר וקורע לב על גאולה, על הקו הדק שבין מציאות לזיכרונות, ועל היכולת האנושית המופלאה לשרוד גם במצבים האפלים ביותר.

לפני שלוש שנים נעלמה מדיסון קאלבר כשיצאה עם הוריה לבחור עץ לחג-המולד ביערות אורגון. היא אמורה להיות בת שמונה היום – אם היא שרדה. הוריה של מדיסון, הבטוחים שמישהו חטף את בתם האהובה, פונים בייאושם אל נעמי, בלשית פרטית עם כישרון יוצא דופן לאיתור ילדים שנעלמו. נעמי, הידועה הן על ידי המשטרה והן על ידי ההורים שאת ילדיהם גילתה בעבר כ"מאתרת הילדים", היא תקוותם האחרונה. חיפושיה של נעמי לוקחים אותה אל היערות הקפואים והמסתוריים של צפון-מערב ארצות-הברית, ובה בעת מחזירים אותה אל עברה שלה – עבר המורכב מרסיסי זיכרונות בלבד. היא מסוגלת להיכנס אל מוחם של ילדים כמו מדיסון, כי היא עצמה הייתה פעם ילדה שנעלמה. במהלך חיפושיה אחר מדיסון, נתקלת נעמי בטיפוסים שונים החיים בעיירות הקטנות באזור, חלקם ציידים קשוחים, חלקם סוחרי עורות ערמומיים, ולומדת להכיר את ההיסטוריה של המתיישבים הראשונים, על הקשיים שחוו והמחירים שנאלצו לשלם כדי לשרוד בארץ קשה זו. אך על מי מהתושבים אפשר לסמוך, ומי מהם יוביל אותה אל המלכודת? הסיפור מסופר לסירוגין דרך קולה של נעמי ודרך קולה של מדיסון, הילדה הנעלמת.

מאנגלית: דפנה לוי, הוצאת דני ספרים. 267 עמודים

רומן מתח רפואי

פשעים בלבן מאת אילנה רבאו

פשעים בלבן מאת אילנה רבאו

פשעים בלבן מאת ד"ר אילנה רבאו-פרידמן הוא הוא רומן מתח רפואי. בספר שישה סיפורים שעלילתם מתרחשת בין כתלי בית החולים בו לומדים ובהמשך עובדים גיבורי העלילה.

עלילת הפרק הראשון של הספר שנקרא "שתיקת המתים" החלה בשנת הלימודים הראשונה. במסגרת לימודי האנטומיה מנתחים הסטודנטים גופות. אמנון הפנה את תשומת לבו של דורון, בן זוגו לנתיחה, לצלקת קטנה ועדינה מתחת לפטמה השמאלית של גופת הגברתן המקועקע שניתחו. דורון התייחס בזחיחות להערותיו של אמנון, אולם כשמתגלות גופות נוספות עם ממצאים דומים, מתגייסת קבוצת סטודנטים לעזרת אמנון ודורון בניסיון להבין פשר "ניתוחים פלסטיים" אלה. בסיפור "סחר איברים", שיתוף פעולה חוצה גבולות בין מוסקבה ותל-אביב גורם למותם של חולים חפים מפשע. הסיפור "המחלקה הכירורגית" מספר על רופאים שמוכנים לרמוס אחרים ובסופו של דבר לבצע מעשים "פליליים" כמו לזהם את ניתוחי הקולגה כדי שניתוחיהם יהיו מוצלחים יותר. הסיפור "רפואת טרור" מתרחש בחלקו בקפריסין וכוללת גם פעולת חיסול של המוסד. בסיפור "רפואה תעופתית" לצד פעולות חילוץ נועזות, מתרחשות עבירות מפתיעות. את הספר מסכם הסיפור "המחלקה הפסיכיאטרית" בראשותו של פרופ' דוידי שמציג את סיפור תעלומתה של אמנית שאושפזה בכפיה ולבסוף התאבדה.

הוצאת ספרי ניב, 285 עמודים

הבעיות תמיד יגיעו אליו

בלי שם אמצעי מאת לי צ'יילד

בלי שם אמצעי מאת לי צ'יילד

בלי שם אמצעי מאת לי צ'יילד הוא מותחן הכולל לראשונה אסופת סיפורים קצרים בכיכובו של ג'ק ריצ'ר. ג'ק 'בלי־שם־אמצעי' ריצ'ר, זאב בודד, נווד אבירי, שוטר צבאי לשעבר, איש עקרונות, מאהב של נשים, נוקֵם ברָעים, הוא הגיבור האַייקוני של זמננו.

לראשונה קובצו כל סיפוריו הקצרים לכרך אחד: שנים-עשר הסיפורים הללו שופכים אור חדש על עברו של ריצ'ר, על ילדותו ומשפחתו, על הדרך שבה התפתח והפך למי שהוא – נווד נצחי הנלחם את מלחמתם של הטובים בכוחות הרוע. בלי תיק, בלי יעד, בלי שם אמצעי. לא משנה עד כמה ג'ק ריצ'ר יתרחק מהדרכים הסלולות, הבעיות תמיד יגיעו אליו. אלוהים יעזור להן.

 

מאנגלית: קטיה בנוביץ', הוצאת כנרת זמורה, 349 עמודים

 

 

 

איש אינו בטוח

סודות אפלים 2 האיש שצפה בנשים מאת מיכאל יורת והאנס רוזנפלדט

סודות אפלים 2 האיש שצפה בנשים מאת מיכאל יורת והאנס רוזנפלדט

האיש שצפה בנשים מאת מיכאל יורת והאנס רוזנפלדט הוא המותחן השני בסדרת עלילותיו של סבסטיאן ברגמן וספר המשך לסודות אפלים. ברגמן הוא גיבור חדש ופגום עם עבר כאוב. גיבור שעבודתו כפסיכולוג מגדירה אותו ומכתיבה את מהלכיו.

אין מה לקנא בו: חייו האישיים הגיעו לשפל, בחוץ יוקדת שמש שאינה מרפה, ולגל החום הלא אופייני מתלווה גם גל רציחות של נשים ברחבי העיר שטוקהולם. יחידת חקירות הרצח הלאומית הגיעה למבוי סתום: כל הסימנים מלמדים על מעורבות של הרוצח הסדרתי אדוארד הינדה, אבל סבסטיאן ברגמן, הפרופיילר המבריק, כבר שלח אותו לכלא לפני למעלה מעשור. איך מתקשרים הרמזים לרציחות העכשוויות, האם הרציחות הללו קשורות לברגמן, ומה לכל זה ולתגלית המפתיעה כי החוקרת וניה ליתנר אינה אלא בתו? כשברגמן מנסה להשתחל אל צוות החקירה מתברר לו כי הרציחות קשורות אליו יותר מששיער. וככל שהוא מעמיק וחוקר, הוא מגלה כי איש מהסובבים אותו אינו בטוח, במיוחד לא וניה.

מאנגלית: אסף שור, הוצאת כנרת זמורה, 590 עמודים

 

לכולם יש סודות

איש הגיר מאת ק. ג' טיודור

איש הגיר מאת ק. ג' טיודור

לכולם יש סודות. כולם אשמים במשהו. וילדים הם לא תמיד שיות תמימות. איש הגיר מאת ק.ג'. טיוּדור הוא מותחן פסיכולוגי מרתק. 

"הראש של הנערה נח על ערימה קטנה של עלים כתומים וחומים. עיני השקד שלה היו לטושות אל חופת השקמה, האשור והאלון שמעליה, אבל לא ראו את אצבעות אור השמש המהוססות שנתחבו מבעד לענפים וריססו את רצפת היער בזהב. הן לא מיצמצו כשחיפושיות שחורות נוצצות התרוצצו על האישונים. הן לא ראו יותר כלום. רק חשכה". (מתוך פתח הדבר בספר).  מי הנערה הזו ומדוע נרצחה באכזריות?

זה התחיל ב-1986, ביריד, ביום של התאונה. אדי בן השתים-עשרה פגש את המורה מר הלורן – איש הגיר. הוא הציע לאדי לצייר סמלים בגיר: מן דרך סודית להשאיר הודעות לחברים שלו. וזה היה נהדר, עד שאנשי הגיר הובילו אותם אל הגופה של הנערה. כעבור שלושים שנה, אדי מאמין שכל זה מאחוריו, אלא שאז הוא מקבל מעטפה. יש בה גיר, ואיור של דמות קווים. העבר חוזר ורודף את אדי, והוא מבין שהסיפור, בעצם, עוד לא נגמר. האם הוא ייגמר עכשיו?

מאנגלית: אמיר צוקרמן, ספרי עליית הגג, 335 עמודים

ליצור סיפור מתוך חלקי הפאזל

דג חמקמק מאת הוקן נסר

דג חמקמק מאת הוקן נסר

דג חמקמק מאת הוקן נסר הוא הספר הראשון בסדרת המותחנים בכיכובו של המפקח ואן וטרן.

יאנק מיטר, מורה לפילוסופיה בבית ספר תיכון, מתעורר אחרי לילה של שיכרות ומגלה את אשתו אווה צפה באמבטיה ללא רוח חיים. הוא מנסה לשחזר את אירועי הלילה הקודם, אך מגלה שחשכת ההנגאובר העלימה כל בדל זיכרון ממוחו. תוך זמן קצר הוא הופך לחשוד ברצח, כשהמשטרה ובית המשפט גם יחד נחושים להרשיע אותו. מפקח המשטרה הותיק ואן וטרן, שנכח במשפטו של מיטר, הוא היחיד המטיל ספק באשמתו; אף על פי שעבודתו ארוכת השנים במשטרה שחקה את סבלנותו והוא חולם לפרוש לחיי רוגע ושלווה, המקרה מעורר את סקרנותו. הוא עורך סדרת ראיונות עם אנשים הקשורים בחייהם של הנרצחת ובעלה, ומנסה ליצור סיפור מתוך חלקי הפאזל השונים שיאפשר לו לזהות בוודאות את הרוצח – את אותו דג חמקמק שמסרב להילכד ברשתות שנפרשו על ידי רשויות החוק.

משוודית: רות שפירא, הוצאת הכורסא, 294 עמודים

 

חקירה מדוקדקת

כוכב עולה

כוכב עולה

כוכב עולה מאת אביר מוקהרג'י, הוא הספר הראשון בסדרת המותחנים ההיסטוריים בכיכובו של הפקד וינדהם.

הפקד סם וינדהם מגיע להודו. הוא תשוש, מחלים מפציעה קשה שספג בשדה הקרב ונאבק בהתמכרות לאופיום. הודו אמורה להוות בעבורו דף חדש אחרי שאיבד את כל משפחתו וחבריו במלחמת העולם הראשונה, אבל כלכתה היא לא מקום להתחלות חדשות. הקולוניה הבריטית המהבילה רוחשת אי נחת. ההודים נאבקים על עצמאותם, והבריטים מהדקים את אחיזתם בניסיון לשמור על שליטה. מיד עם הגעתו נשלח וינדהם לזירת רצח רגיש במיוחד: פקיד בכיר בממשל הבריטי נרצח, ולפיו נתחב פתק ועליו איום: "אזהרה אחרונה. דם אנגלי יזרום ברחובות. צאו מהודו!". מפקדיו של וינדהם חוששים שהרצח יגביר את המתח הפוליטי בעיר המעורערת ממילא ויגלוש למרד, ודוחקים בו לסיים במהירות את החקירה ולהכריז על הרצח כפעולת טרור. אבל וינדהם מתעקש לנהל חקירה מדוקדקת שמובילה אותו, יחד עם קצין בריטי יהיר וסמל הודי חדור שליחות, מארמונותיהם המפוארים של נסיכים ועד למאורות אופיום אפלות, בניסיון למצוא את הרוצח ולהציל את יציבותה של האימפריה.

מאנגלית: שרון פרמינגר, הוצאת כתר, 388 עמודים

סודות מן העבר

ילדה קטנה אבודה מאת קרול וייר

ילדה קטנה אבודה מאת קרול וייר

ילדה קטנה אבודה מאת קרול וייר הוא מותחן פסיכולוגי מעולה, ראשון בסדרת הבלשית רובין קרטר, שחוזרת למשטרה אחרי טרגדיה אישית.

העלילה מובילה אותנו למחוזות הלא מוכרים של העיירות והכפרים במרכז אנגליה, ומגולל סיפור אלים ומקומם ששזור בה בעת בהבנה עמוקה ובחמלה אמיתית. כוכב קולנוע לשעבר יוצא לריצת בוקר ולא שב. מורה למוסיקה נעלם ומותיר עקבות חשודים על המחשב שלו. אם צעירה מאוימת על ידי אלמוני שמנסה להחריב את חייה ולהרוס את נישואיה. ילדה פגועה, שידידה היחיד הוא ארנב צעצוע, מתמודדת עם הידרדרותה של אמה ועם צלקת נפשית מכאיבה. הספר נכתב מנקודת המבט של מספר דמויות ועוסק בסודות ושקרים שסופם להחשף. יש בו נקמנות, שאלות של אמון בין בני זוג, הצצה לעולמם של חוקרים פרטיים ולתככים משטרתיים. הבלשית רובין קרטר, שמתמודדת עם שדים משלה, היא דמות בלש מרעננת – היא אמיצה וחזקה אבל לא נטולת פגמים. לאט לאט נחשף הקורא לכל אחת מהדמויות ולמהלך חייהן ועובר איתן מסע שלם – מאמפטיה וחמלה לסלידה או להפך. האם קרטר תצליח להתיר את סבך הראיות לפני הרצח הבא?

מאנגלית: דפנה ברעם, הוצאת עברית, 384 עמודים

האם אלוהים ישרוד את המדע?

מקור מאת דן בראון

מקור מאת דן בראון

מקור הוא מותחן מעולה חדש שכתב דן בראון, מגדולי סופרי המתח בעולם, מחבר 'צופן דה וינצ'י'.

רוברט לנגדון, גיבור ספריו הקודמים, מגיע לבילבאו לרגל אירוע שעתיד לשנות את פני המדע לעד – מיליונר נודע שעשה את הונו בתחום העתידנות מציע תשובה מהפכנית ושנויה במחלוקת לשתי שאלות בסיסיות הנוגעות לקיום האנושות. כשהאירוע משתבש, לנגדון בורח לברצלונה כדי לפרסם את התגלית. יחד עם אוצרת המוזיאון הוא יוצא למסע מסוכן, שבו עליהם לפענח סיסמה מוצפנת שתחשוף את סודו של המיליונר המהפכני. הצמד מנסה לנווט את דרכו בנבכי ההיסטוריה הסודית ונאלץ להימלט מאויב עוצמתי, שיעשה הכול כדי להשתיק את התגלית. נתיבם הרווי סמלים חידתיים יוביל אותם בסופו של דבר לעימות חזיתי עם אמת שלא תיאמן.

 

מאנגלית: אסף שור, הוצאת כנרת זמורה, 540 עמודים

 

מעורר מחשבה

שלוש עשרה דקות מאת שרה פינבורו

שלוש עשרה דקות מאת שרה פינבורו

13 דקות מאת שרה פינבורו, הוא מותחן פסיכולוגי עם סוף מפתיע. גם אם תחשבו שהצלחתם לפענח את התעלומה שרה תמשוך את השטיח מתחת לרגליכם. זהו מותחן עכשווי המערב נערות מתבגרות, רשתות חברתיות ובריונות מכל מיני סוגים. על פני השטח זוהי תעלומה שבה נערה נמצאת בנהר הקפוא על סף המוות ומוחזרת לחיים, אך מתחת לפני השטח זהו ספר הבוחן את הדינמיקה הסבוכה של חיי נערים מתבגרים, ובמובן הזה זהו ספר עמוק מאוד ומעורר מחשבה.

אומרים שכדאי להחזיק את החברים קרובים ואת האויבים קרובים יותר, אבל כשאת נערה מתבגרת, לפעמים קשה להבדיל ביניהם. נטשה לא זוכרת כיצד היא הגיעה אל לב הנהר הקפוא באותו לילה, אבל היא יודעת דבר אחד – זאת לא היתה תאונה והיא לא ניסתה להתאבד. שתי החברות הכי טובות שלה מתנהגות מוזר, ונטשה פונה אל בקה, החברה הטובה שהיא "זרקה" לפני שנים כאשר היא עצמה הפכה לפופולרית, כדי שתעזור לה לגלות את האמת. היא בטוחה שחברותיה אוהבות אותה, אבל האם זה אומר שהן לא ניסו להרוג אותה? ככל שהפרטים מתחילים להתבהר, הן עבור נטשה והן עבור הקורא, הופכת העלילה סבוכה ומפותלת יותר עד לסופה המפתיע.

מאנגלית: חגי שור, הוצאת דני ספרים, 416 עמודים

 

כוחו הנורא של העבר

תחת לחץ מאת פלין ברי

תחת לחץ מאת פלין ברי

תחת לחץ מאת פלין ברי הוא מותחן פסיכולוגי מטלטל על כוחו הנורא של העבר, על אהבה עזה בין שתי אחיות, על פרנויה ותהליך אבל.

 

כשנורה נוסעת ברכבת מלונדון לבקר את אחותה רייצ'ל בעיירה כפרית, היא מצפה לפגוש אותה בתחנה. או אולי בבית, מכינה ארוחת ערב. אבל כשהיא נכנסת לבית החמים והמוכר היא מגלה שרייצ'ל נפלה קורבן לרצח אכזרי. נורה מסרבת לחזור לשגרת חייה בלונדון. בעקבות ארוע טראומתי בעבר, אין לה אמון במשטרה. היא מנסה לפענח את הרצח בעצמה ומתשאלת כל מי שהיה בקשר עם אחותה. וככל שנחשפים סודותיה של רייצ'ל ונורה מתקרבת לרוצח, היא מוצאת את עצמה תחת לחץ ובסכנת חיים.

 

מאנגלית: אסנת הדר, הוצאת עברית, 221 עמודים

 

 

לאתר את נץ הלילה בכל מחיר

נץ הלילה מאת קלייב קאסלר וגראהם בראון

נץ הלילה מאת קלייב קאסלר וגראהם בראון

נץ הלילה מאת קלייב קאסלר וגראהם בראון הוא מותחן מרתק. 'נץ הלילה' הוא כלי הטיס המתקדם ביותר שנוצר אי-פעם. הוא נבנה מחומרים ומטכנולוגיה שמקדימים בשני דורות את כל מה שסוכנויות החלל האירופאיות, הסיניות והרוסיות משתמשות בהם. זה מטוס מהפכני, נראה כמו מטוס אבל למעשה זו חללית שיכולה לנוע במסלול סביב כדור הארץ, לפעול עצמאית ולבצע משימות שמעבורת החלל מעולם אפילו לא חלמה עליהן.

בשעה שכלי הטס המתקדם הזה נעלם מעל האוקיינוס השקט, קורט אוסטין וג'ו זוואלה, מראשי יחידת המבצעים המיוחדים של נומה, הסוכנות הלאומית למחקר ימי ותת ימי, נחושים למצוא אותו בכל מחיר.

הם צריכים להתמודד עם הרוסים והסינים, שמבקשים גם הם למצוא את כלי הטיס ולשלוט בטכנולוגיה המתקדמת שלו. אולם הסינים והרוסים אינם יודעים ש'נץ הלילה' אינו רק כלי טיס מתקדם, אלא שהוא גם נושא בתוכו סוד שיכול להמיט חורבן על העולם. לקורט וג'ו מתברר שלמצוא את כלי הטיס זה כמו למצוא מחט בערמת שחט, והמרדף אחריו מתרחש באיי גלפאנדוס, במרחבים העצומים של דרום אמריקה ובהרי פרו.

מאנגלית: רותי ונעם אור, הוצאת מודן, 407 עמודים

מישהו חייב לשלם על דם חפים מפשע

מורשת של מרגלים - ג'ון לה קארה

מורשת של מרגלים – ג'ון לה קארה

מורשת של מרגלים הוא רומן מתח חדש של ג'ון לה-קארה. הוא שוזר להפליא את העבר עם ההווה כדי שכל אחד מהם יוכל לספר את סיפורו.

פיטר גווילם, תלמידו של ג'ורג' סמיילי ועמיתו הנאמן בשירות החשאי הבריטי, המכוּנה גם 'הקרקס', פרש לחווה המשפחתית שלו בחוף הדרומי של בריטני. כעת הוא מקבל מכתב מהשירות המזמן אותו ללונדון. הסיבה? עברוֹ במלחמה הקרה רודף אחריו. מבצעי מודיעין שפעם זכו לתהילה בלונדון עומדים להיחקר בידי דור חדש, שלא ידע את המלחמה הקרה. מישהו חייב לשלם על דם חפים מפשע שנשפך בשם המטרה הגדולה.

 

מאנגלית: קטיה בנוביץ', הוצאת כנרת, 252 עמודים

 

 

לפענח את הפרשה

המייל האחרון מאת דיוויד באלדאצ'י

המייל האחרון מאת דיוויד באלדאצ'י

המייל האחרון מאת דיוויד באלדאצ'י הוא המותחן השני בסדרת איש הזיכרון

מלווין מרס נידון לעונש מוות בגין רצח הוריו בטקסס לפני עשרים שנה. ביום ההוצאה להורג הוא נלקח מתאו ומתבשר שאדם אחר הודה ברצח הכפול ושעונש המוות שנגזר עליו מושהה. בלש המשטרה לשעבר איימוס דקר נמצא בדרכו ליום העבודה הראשון כסוכן בצוות מיוחד של האף-בי-איי, כאשר הוא שומע דיווח חדשותי על המקרה של מרס. פרטי הפרשה חקוקים היטב בזכרונו – מכיוון שיש לו היפרתימזיה, זיכרון מושלם. גם מרס, כמו דקר, היה שחקן פוטבול מוכשר בצעירותו, ובנוסף, המשפחות של שניהם נרצחו באכזריות. קווי הדמיון האלה מציתים בדקר עניין מיוחד והוא נחוש לחקור את תיק הרצח הזה. דקר ויתר חברי הצוות נוסעים ברחבי ארצות הברית בניסיון לפענח את הפרשה ולחשוף את האמת שבבסיסה. כאשר סוכנת אפ-בי-אי מהצוות נחטפת, הם מתחילים להבין שבסיפור מעורבים אנשים חזקים ומסוכנים יותר ממה ששיערו. בעלילה קצבית ורבת הפתעות נחשפים עוד ועוד פרטי מידע, אך האם די בהם כדי ליצור תמונה שלמה? למי היה מניע לרצוח את הוריו של מלווין? ואיך פשעים גזעניים שהתרחשו בטקסס שנים רבות קודם לכן קשורים לפרשה?

מאנגלית: נורית לוינסון, הוצאת מודן, 472 עמודים 

אין אפשרות להימלט מהעבר

ארץ הפקר מאת הוקאן אוסטלונד

ארץ הפקר מאת הוקאן אוסטלונד

המותחן ארץ הפקר מאת הוקאן אוסטלונד, השלישי בסדרה, מתרחש שוב באי השלו והפסטורלי גוֹטלֶנד, בכיכובו של הבלש פרדריק ברומן. המותחן מעלה אל פני השטח את האימה המסתתרת מאחורי החיים בעיירה קטנה, שבה אין לאיש אפשרות להימלט מהעבר, ואת הרוע החבוי בתוכנו כצפעוני ומאיים להתפרץ בכל רגע. זהו מותחן מסחרר ועוכר שלווה על הדחף להשתחרר מהכבלים הישנים ולפתוח בחיים חדשים – גם אם המחיר קשה מנשוא. ויקטור ורפאל, בני דודים, כמעט הגשימו את חלומם: בעקבות עסקת סמים מפוקפקת הם מעשירים את חשבונם ביותר משני מיליון קרונות השוכנות לבטח בחשבון עלום בארץ רחוקה, היכן שאיש לא שואל שאלות. כעת הגיע הזמן שלהם לעזוב את שוודיה ואת האי גוטלנד לתמיד. אבל כאשר האיש שעזר להם להבריח את הסמים מאסטוניה נמצא מת, הפנטזיה שלהם על חיים ללא דאגות הופכת בבת אחת למאבק הישרדות בחודש נובמבר הקפוא של גוטלנד – האי שנראה רגוע כלפי חוץ, אך מתחת לפני השטח מבעבעים רגשות עזים הממתינים לפרוץ החוצה ללא אזהרה. ידיהם של הבלש פרדריק ברומן ועמיתיו למשטרת גוטלנד כבר עמוסות בניסיון לפענח את המסתורין סביב הגופה שנמצאה במגדל המים העירוני, וכעת עליהם לנהל שתי חקירות במקביל. האם יצליחו להגיע לפתרון לפני שגופות נוספות יצוצו? בינתיים גם חייו האישיים של ברומן אינם מתנהלים על מי מנוחות, ועליו להחליט אם להישאר באי או לעזוב.

משוודית: רות שפירא, הוצאת דני ספרים. 510 עמודים

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: חשיפה ראשונה: + פרק ראשון, מתח בלש אימה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.