דן המדען מאת רינת מאירוביץ – לעודד את חופש הבחירה אצל ילדים

| 24/06/2018 | 0 Comments

דן המדען מאת רינת מאירוביץ

דן המדען מאת רינת מאירוביץ

"שבוע הספר הוא הזדמנות נהדרת הניתנת לסופר להציג את ספריו, ולאנשים הפוקדים את שבוע הספר ליהנות ממגוון רחב של ספרים, להתרועע עם סופרים, להיחשף לספרים חדשים או כאלה שכבר אינם על המדפים. זהו בהחלט חג אמיתי לאוהבי הספר. שנים פקדתי את שבוע הספר פוסעת בין הדוכנים, בוררת את הספרים, נהנית להתערבב בין האנשים העומדים מאחורי הספרים שכתבו, ערכו, הוציאו לאור, והשנה לשמחתי לקחתי חלק באירוע מקסים זה והפעם כמחברת ספר לילדים. יש המון יופי בלראות אנשים קוראים ספרים", מספרת רינת מאירוביץ, מחברת ספר הילדים "דן המדען", ומוסיפה: "לפני כחודשים קיבלתי את ספרי כרוך, צבעוני ומוחשי. עד ליום זה עבור ילדיי הספר היה רק שם, מילים על המחשב וכמה איורים שרצו מידי פעם על הנייד. ברגע הכול הפך לאמיתי עבורם כריכה, עלילה, איורים נפלאים, ספר אמיתי שניתן לדפדף ולעיין בו. ההתרגשות היתה גדולה ולרגע הרגיש לי שיש שני יחצ״נים קטנים בבית. הבן הבוגר שולח מיד הודעות עם צילום הכריכה, הבן הצעיר מספר לגננות ולחברי לגן על הספר החדש וחוזר מהגן עם ברכה בצורה של לב שלא השאירה אותי אדישה וגרמה לדמעות לנחות על לחיי: ״אמא שלי, אני שמח שהוצאת את הספר, מאחל לך עוד הרבה ספרים, רם״.

 

ספר הילדים דן המדען נכתב ברגישות רבה ובשפה קולחת. הוא מציג את נקודת מבטו של הילד בכוונה לחזק את ביטחונו העצמי ולעודד את העצמאות ואת חופש הבחירה שלו. הספר בדרכו הצנועה והיפה מספק לילד וגם להורה כלים להתמודדות בזמן משבר, קונפליקט וחוסר וודאות. הספר מראה לנו כיצד ניתן לדובב ילדים, איך נותנים מקום לרגשות שמציפים אותם ולא מבטלים אותם, איך עוזרים לילדינו לפתור בעיה, והחשוב מכל איך יוצרים דיאלוג עם ילדים.

ילדים כמו מבוגרים צריכים לא פעם להתמודד עם שאלות של בחירה, דילמות וקונפליקטים: באיזה משחק לשחק? באיזה צבע לבחור כדי לצייר? על איזה כיסא  לשבת וליד מי…? כך שבכל גיל אנו מתמודדים עם החלטות חשובות לאותו פרק זמן נתון. לרוב אנו מחליטים בשביל ילדינו הצעירים: לאיזה חוגים ילכו, קובעים בשבילם פגישה עם חברים אחר הצהריים, בוחרים להם את הסרט שבו יצפו וכך ללא כוונה מחליטים בעבורם שוב ושוב.

בסיפורנו חוזר דן מהגן ובפיו חדשות מרעישות: כל ילדי הגן יודעים מה הם רוצים להיות כשיהיו גדולים ורק הוא אינו מסוגל להחליט! ובכלל איך מחליטים? כיצד יודעים? אימא של דן יכלה לקבל את בנה כשחזר מהגן, לנגב את דמעותיו וברגע קל אחד להגיד לדן שיש מקצוע שנקרא מדען ולדעתה מקצוע זה מאוד מתאים לו, וכי בטוח שהוא יגדל להיות מדען, וכך שוב להחליט עבור ילדינו, אך לא כך קרה. אמא של דן החליטה לתת לבנה את המקום להבין מה הוא רוצה, מה מתאים לו.

כאן נכנס תפקידם החשוב של ההורים: לשמוע, לייעץ ולהוביל יד ביד את הילד להחלטה שתבוא מתוכו. בדיאלוג אמיתי, בשיחה מלב אל לב, האימא מאזינה לבנה, מקשיבה לו בתשומת לב רבה, מובילה אותו בעזרת שאלות מנחות: "מה אתה אוהב לעשות?", במה אתה אוהב לשחק?", "מהם הספרים האהובים עליך, דן?", "באילו תכניות טלוויזיה אתה אוהב לצפות?" דן עונה לכל שאלה ושאלה ברצינות, במחשבה. הוא מספר לאימו מה מסקרן אותו ובמה הוא מתעניין ובתהליך משותף של חשיבה, נחשפת לאט לאט התמונה – דן אוהב את מדעי הטבע, את מדע החלל, הוא אוהב לחקור ולגלות. בעצם דן מעלה  נטיית לב ורצון, הוא יודע מה ירצה להיות כשיגדל. כעת דן יכול לנשום לרווחה: הוא יחזור לגן עם ביטחון עצמי, עם תשובה שאליה הגיע מתוך עצמו ובתיווך של אימו שפתחה לו את החלון וכינתה בשם את מה שדן לא יכול היה להגדיר לעצמו לבד.  הסיפור יכול להיות דוגמה לדרך שבה הורים יכולים לנהל דו-שיח מכבד בגובה העיניים של הילד, להקשיב לילד באמת, לנסות לעזור לילדים, לכוון, לתת מקום לרגשות שמציפים.

הספר מיועד לגילאי 6-3.

לאורך כל הספר מתכתב הטקסט עם האיורים המקוריים והססגוניים של אינה קצב, שמאירה בשלל צבעים את הסיפור ומוסיפה לייחודיותו.

דן המדען הוא ספרה הראשון של רינת מאירוביץ (40), נשואה ואימא לשניים (רואי בן 9 ורם בן 5), תושבת סביון, בוגרת תואר ראשון בתחום החינוך והפסיכולוגיה.

רינת מאירוביץ (צילום פזית אסולין)

רינת מאירוביץ (צילום פזית אסולין)

רינת מאירוביץ מספרת: ״לא מעט שנים שהרצון לכתיבה בער בי, הרצון להעביר מסרים ע״י סיפור לגיל הרך. תמיד רציתי לכתוב, לספר, ללמד, להעביר מידע, אך לא ידעתי היכן מתחילים, כיצד מתחילים. לפני כשלוש שנים פניתי לסופרת ענת אומנסקי כדי לקבל את הכלים להתחיל ולהגשים את חלומי. אצל ענת עברתי תהליך מדהים של למידה והכוונה.

"הכתיבה של הספר ״דן המדען״ ארכה כשנה ובעקבותיה כתבתי ספר ילדים נוסף שממתין לצאת לאור.

"ישנם מספר רב של דברים שליוו אותי לאורך הכתיבה, אך דבר אחד היה מאוד חשוב בעיניי: שהילד המקשיב לסיפור ומי שמקריא את הסיפור ייהנו מהספר במידה שווה. כאשר את כותבת ספר לבני נוער ולמבוגרים, את פונה אך ורק אליהם, אך כאשר את סופרת ילדים את פונה אל הילד ואל המבוגר כאחד", מסכמת רינת מאירוביץ.

 

 

דן המדען מאת רינת מאירוביץ. איורים נפלאים: אינה קצב. הוצאת הספרים אוריון, שנת 2018, עמודים לא ממוספרים.

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

Category: דף הבית ילדים ונוער, ספרות ילדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.