ספרים חדשים – מומלצי השבוע לילדים ולבני נוער 24/06/2018

| 24/06/2018 | 0 Comments

ספרים סופרים ומה שביניהם

ספרים סופרים ומה שביניהם

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שמציעים עולם הנופש והטיולים, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים.  וההצעה הפעם: 21 ספרים נפלאים לילדים ולנוער.

 

 

 

האביר שמציל מ"מפלצת העבודה"

לשחרר את אבא מאת דורון ארז

לשחרר את אבא מאת דורון ארז

לשחרר את אבא מאת דורון ארז מוקדש לכל ההורים שעובדים קשה והרבה שעות ולא רוצים להפסיד את הקשר עם הילדים שלהם.

אבא של איתי גיבור העלילה חוזר מהעבודה לאחר שבנו כבר נרדם. איתי, ילד בעל דמיון מפותח, יודע שאבא אוהב אותו מאוד, והוא מחליט שיש מפלצת שלא נותנת לו לחזור בזמן ויוצא לשחרר את אביו. למעשה ההצלה הוא רותם גם את אימו שיוצאת להגנת האב על כך שהוא עובד קשה לפרנס אותם ואין לו זמן להיות בבית. יחד הם עולים על דרקון ומגיעים לעבודה של אבא. הילד שמתחפש לאביר, משתמש בחרב ועושה מעשה חשוב – מנתק את כבל המחשב! דבר קטן לכאורה, אך צעד גדול… איתי, שעולמו מורכב מאבירים ודרקונים מגיב לסיטואציה מהחיים דרך סיפורי אגדות שהוא מכיר: אם אביר יכול להציל נסיכה ממפלצת איומה, למה שהוא לא יהיה האביר שיציל את אביו מידי מפלצת העבודה. זהו סיפור נפלא בעל מוסר השכל חשוב שכל הורה רצוי שיפנים שיקרא את הסיפור לילדיו. מצד אחד הוא יגלה הזדהות עם האב שעובד קשה לפרנסתו, אך גם ייחשף לזווית ראייה חדשה, לנקודת מבטם של הילדים שלא צריכים לגלות הבנה להיעדר האב מחייהם היומיומיים בגלל עבודה.

איורים נפלאים: דני קרמן. הוצאת ספרית דורון עפרון, מנוקד

בית ספר חדש – צרות חדשות

 

ג'לי מתחילה ברגל שמאל מאת קנדי גארד

ג'לי מתחילה ברגל שמאל מאת קנדי גארד

ג'לי מתחילה ברגל שמאל הוא הראשון בסדרה מקסימה לבני נוער מאת קנדי גארד, יוצרת קומיקס ואנימטורית בריטית.

 

ג'לי והחברות הכי טובות שלה מיפ ורובס מתחילות ללמוד בחטיבה, וזה אומר שהגיע הזמן להפסיק לשחק בבובות ולהתחיל להיות מגניבות. אבל מיפ ורובס הן חנוניות-על, ולג'לי ברור שהכול תלוי רק בה. היא בסך הכול צריכה להקסים את מקסי מקסים המהמם והסתום, להתחמק מסנדי המעריץ הלא סודי בכלל ולהתיידד עם חבורת המקובלות הגועליות, וזאת רק ההתחלה. הספר כתוב כמו יומן בפונט כתב, ומשולבים בו איורי קומיקס בשחור לבן. כל אחת תתחבר לג'לי ולעולם שלה.

 

מאנגלית: אורנה כץ, כנרת הוצאה לאור, 218 עמודים

 

 

לעודד את חופש הבחירה

דן המדען מאת רינת מאירוביץ

דן המדען מאת רינת מאירוביץ

דן המדען מאת רינת מאירוביץ נכתב ברגישות רבה ובשפה קולחת. הוא מציג את נקודת מבטו של הילד בכוונה לחזק את ביטחונו העצמי ולעודד את העצמאות ואת חופש הבחירה שלו. הספר בדרכו הצנועה והיפה מספק לילד וגם להורה כלים להתמודדות בזמן משבר, קונפליקט וחוסר וודאות ומראה לנו כיצד ניתן לדובב ילדים, איך נותנים מקום לרגשות שמציפים אותם ולא מבטלים אותם, איך עוזרים לילדינו לפתור בעיה, והחשוב מכל איך יוצרים דיאלוג עם ילדים.

בסיפורנו חוזר דן מהגן ובפיו חדשות מרעישות: כל ילדי הגן יודעים מה הם רוצים להיות כשיהיו גדולים ורק הוא אינו מסוגל להחליט! ובכלל איך מחליטים? כיצד יודעים? אימא של דן יכלה לקבל את בנה כשחזר מהגן, ברגע קל אחד להגיד לו שיש מקצוע שנקרא מדען ולדעתה מקצוע זה מאוד מתאים לו, וכי בטוח שהוא יגדל להיות מדען, אך לא כך קרה. האמא החליטה לתת לבנה את המקום להבין מה הוא רוצה, מה מתאים לו. הסיפור יכול להיות דוגמה לדרך שבה הורים יכולים לנהל דו-שיח מכבד בגובה העיניים של הילד, להקשיב לילד באמת, לנסות לעזור לילדים, לכוון, לתת מקום לרגשות שמציפים. לגילאי 6-3.

איורים נפלאים: אינה קצב. הוצאת אוריון            

אלוף הבלשים הצעיר

אלוף הבלשים בלומקוויסט מאת אסטריד לינדגרן

אלוף הבלשים בלומקוויסט מאת אסטריד לינדגרן

"דם! בזה אין כל ספק! הוא בחן את הכתם האדום מבעד לזכוכית המגדלת. ואז העיבר את המקטרת לזווית הפה הנגדית ונאנח. ברור זה דם. מה עוד יוצא מהאגודל כשנחתכים? הכתם הזה אמור היה להיות ההוכחה הניצחת לכך שסר הנרי חיסל את אשתו באחד ממקרי הרצח המחרידים ביותר שנגזר על בלש כלשהו לפענח. אבל למרבה הצער – זה לא היה כך! הסכין החליקה מידו כשעמד לחדד את העיפרון, זאת האמת המרה. ועל זה, כמובן, לא היתה לסר הנרי כל שליטה". כך מתחיל הספר אלוף הבלשים בלומקוויסט מאת אסטריד לינדגרן שיצא לאחרונה בתרגום חדש.

הספר ראה אור לראשונה בשנת 1946, והוא הספר הראשון בטרילוגיה הבלשית שכתבה לינדגרן. קאלה יודע בתוך-תוכו שהוא אלוף הבלשים, ואם מעולם לא תפס פושעים אמיתיים זה רק בגלל שלא היתה לו הזדמנות. ובאמת, מה כבר יכול לקרות בעיירה השקטה שלו? אבל כל זה עומד להשתנות כשהדוד איינר מגיע לביקור. קאלה מרגיש בחוש הבלשי שלו שהדוד המוזר מסתיר משהו, והוא מתחיל לעקוב אחריו עם אנדרס ואווה-לוטה. מהר מאוד מתברר לחבורה שהפעם לא מדובר במשחק ילדים.

משוודית: דנה כספי, הוצאת זמורה ביתן, 142 עמודים

מסע מצחיק ועתיר משמעויות

הרפתקאות ריקטי סטיץ' הדרך לאפולי מאת בן קוסטה וג'יימס פרקס

הרפתקאות ריקטי סטיץ' הדרך לאפולי מאת בן קוסטה וג'יימס פרקס

הרפתקאות ריקטי סטיץ' -הדרך לאפולי מאת בן קוסטה וג'יימס פרקס הוא ספר קומיקס מצחיק ונועז, ראשון בסדרה, שמוכיח שגם אם אתה שלד בודד (או גוש ג'לי), מה שאתה צריך זו אהבה (וגם חברות, אומץ, שכל וקצת מזל).

ריקטי סטיץ' הוא שלד. שלד מדבר וחושב, שלד שמתגעגע ומרגיש, שלד שיש לו חבר, גוש ג'לטין, שאמנם נראה כמו גוש ג'לטין, אבל הוא חי ומרגיש. הוא לא זוכר מי היה פעם, כשעוד היה איש בשר ודם, והרמז היחיד הוא שיר שחוזר אליו שוב ושוב בחלומות. למרות הסכנות האורבות בכל פינה, ריקטי והגוש יוצאים יחד לדרך. הם חייבים לגלות את זהותו האמיתית ושום מפלצת לא תעצור אותם.

 

 

מאנגלית: ארז אשרוב, הוצאת כתר

 

 

גורלם של רבים תלוי בו

ויליאם ונטון והשער הסודי מאת בובי פירס

ויליאם ונטון והשער הסודי מאת בובי פירס

ויליאם ונטון והשער הסודי מאת בובי פירס הוא השני בטרילוגיה לבני נוער. אחרי שפיצח את "החידה הבלתי אפשרית", ויליאם ונטון חוזר לביתו בנורבגיה וזוכה לתהילת עולם. הוא מופיע בטלוויזיה ומוקף בקהל מעריצים, אבל בד בבד מתחולל בתוכו משהו מוזר.

התקפים משונים משתלטים עליו, משתקים את גופו וגורמים לו להזיות, והוא מתחיל לחשוד שיש לכך קשר ללורידיום שמצוי בתוכו. יש רק מקום אחד שבו הוא יכול לחפש תשובות לתופעות שהוא חווה – המכון למחקר פוסט-אנושי. אולם כשויליאם מגיע למכון הוא מגלה שהוא נתון בהסגר – זרקורי ענק מאירים את השמים ורובוטים ממונעים סורקים את הקרקע. מה קרה בזמן שנעדר משם? צוות בית הספר מסרב להסביר מדוע מנהל המכון מתנהל כמחנה צבאי סגור, וגם חברתו איסכיה מסתירה ממנו מידע. כולם חוששים ממשהו או ממישהו. אט אט מגלה ויליאם את האמת מאחורי האירועים המוזרים המתרחשים ומבין שגורלם של רבים תלוי בו וביכולת שלו לפצח צפנים. הוא יוצא למסע מסוכן שמגיע עד הרי ההימלאיה, ובדרך מגלה פרטים חדשים ובלתי ידועים על ההיסטוריה האנושית ועל ההשפעה של הלורידים על העולם.

 

מאנגלית: תומר בן-אהרון, הכורסא הוצאה לאור, 218 עמודים

 

קייטנת הפיראטים היא לזאטוטים

בארי לוזר 6

בארי לוזר 6

בספר בארי לוזר 6 – שונא את קייטנת הפיראטים!, השישי בסדרה הפופולארית והמצליחה שכתב ואייר ג'ים סמית, בארי לוזר, גיבור הסדרה, ממשיך בכל כוחו ובאמצעות הומור, דמיון פורה ותעלולים משעשעים להוכיח שהוא לגמרי מגניב.  בשפתו המצחיקה והמיוחדת ובליווי איורים משובבי נפש ומלאי הומור, מספר בארי על חייו ועל תעלוליו השובבים, המצאותיו המקוריות וניסיונותיו המצחיקים להפוך למגניב או כפי שהוא אוהב לומר "מגנוב!".

והפעם הוא מספר על זה שכולם יודעים שקייטנת הפיראטים היא לזאטוטים. אז תחשבו כמה בלתי-מגנוב זה היה כשאביו הכריח אותו לצאת לקייטנה הזאת בחופשה שלו. מסביבו של בארי לוזר שלל דמויות משעשעות: חילזי, חלזון המחמד שלו, הוריו, חברו הטוב באנקי שעמו הקים את חבורת המגנובים, ננסי קרמשניט השכנה הלוזרית של באנקי ובעלת אוסף הבולים, אנטון עובש והחבר הדימיוני שלו, גורדון שויץ השוויצר ברמות על, וכמובן דארן דארונופסקי המציק, שסובל מבעיית גיהוקים. 

הספר מעולה לראשית קריאה, הכתב גדול ומנוקד, הפרקים קצרים ומלווים באיורים הומוריסטים, השפה פשוטה ובגובה העיניים של הילד והסיפור משעשע ומצחיק מאוד. 

מאנגלית: חגי ברקת, הוצאת דני ספרים, 256 עמודים, מנוקד

סאטירה על הטבע האנושי

קרנבל בחלל מאת משה גולדברג

קרנבל בחלל מאת משה גולדברג

קרנבל בחלל מאת משה גולדברג הוא סאטירה על הטבע האנושי והמבנים הארגוניים האנושיים. הוא כולל תובנות מתמטיות ופיזיקאליות רבות והסבר לפרדוקסים מסוגים שונים.

שבעה נכדיה של סבתא שירה יוצאים להרפתקה מטורפת בחלל. יעל נעלמת וחושדים שהיא נמצאת על הירח אליו העבירו אותה חייזרים בעלי טכנולוגיה מתקדמת. הנכדים מסבים את המכונית של סבתא לחללית וטסים לירח בעזרתה. בדרכם הם פוגשים בחסידה שומרת מצוות ובנשר חכם ולומדים מהם רבות. הם נוחתים על הירח, מאתרים את הבסיס התת-קרקעי של החייזרים וחודרים לתוכו. שם הם מתעמתים עם חייזרים מתוסבכים ועם קוסם מתוסכל, מתווכחים עם דינוזאור שירד מהפסים ומתמודדים עם פרדוקסים עוינים ועם שאלות קיומיות. האם ישובו בשלום? האם ילמדו שאין כמו לצפות בטלוויזיה? האם יבינו את חשיבות הצורך בעורך דין? האם יפנימו שהם חזקים לפחות כמו כפיות? על שאלות אלה ועל שאלות רבות נוספות תקבלו אולי מענה בספר שבידכם. יש בספר הערות שוליים רבות שמסבירות מושגים פיזיקאליים, מתמטיים, פילוסופיים, לוגיים והיסטוריים. הדגש בספר הוא על דרכי ההתמודדות של הנכדים עם הקשיים שהם עוברים, התפתחותם הרגשית ותפקודם במהלך המפגשים עם החייזרים ובהרפתקאות שהם עוברים.

מיועד לטווח הגילים עשר ומעלה.

הוצאת ספרי ניב, 301 עמודים

מעודד אכילת ירקות בריאים                      

מה לחשה החסה לסבתא מאת אסנת גרינברג

מה לחשה החסה לסבתא מאת אסנת גרינברג

ספר הילדים מה לחשה החסה לסבתא מאת אסנת גרינברג, עוסק באחד הנושאים החשובים ביותר שנמצאים על סדר היום של הורים  – התזונה של ילדיהם בכלל, ומידת האהדה שהם מגלים לאכילת ירקות בפרט. ספר זה מעודד את הילדים בהומור ובחן לאכול ירקות בריאים ומבקש לסייע להורים שילדיהם לא מגלים אהדה רבה לאכילת ירקות, לשנות את המצב, זאת על רקע המודעות הגוברת לאכילת מזון בריא וההכרה בנזקים שנושאת צריכת מזון תעשייתי מעובד. 

הספר נפתח בתיאור ארוחה שגרתית שמגישה סבתא לשלושת נכדיה הקטנים כל אימת שהם מבקרים אותה. אך הכותבת מספרת לקוראים הצעירים כי פעם אחר פעם, נזנחים הירקות שסבתא מגישה לילדים והם לעולם אינם טועמים מהם. בספר יש שלושה גיבורים מבין הירקות: החסה, העגבנייה והפלפל. כל אחד מהם מייצג טיפוס שונה, אולם שלושתם רוצים להעניק לילדים את המתנות שלהם – הוויטמינים והמינרלים שיש בהם. המספרת מאנישה את הירקות בספרה. היא מעניקה להם חיים, תכונות אופי, רצונות וחששות – ממש כפי שיש לכל אחד מאיתנו. הנכדים בסיפור, כמו גם הקוראים הצעירים, יכולים להזדהות עם הרגשות האנושיים של הירקות ולהגיב אליהם.  הספר הכתוב בעברית יפה וקולחת, מנוקד ומתאים הן לקריאה משותפת של הילדים עם מבוגר והן לקריאה עצמאית של ילדי ראשית הקריאה.

איורים נפלאים: ויטלי מינין. הוצאת אוריון

 

מדריך לחיים על כדור הארץ

אנחנו נמצאים כאן מאת אוליבר ג'פרס

אנחנו נמצאים כאן מאת אוליבר ג'פרס

המאייר והסופר אוליבר ג'פרס מספר לבנו הצעיר שאך נולד לאיזה מן עולם הוא בא – על מערכת השמש שבתוכה אנחנו ממוקמים, על השמיים, הארץ והים, על אור וחושך ובעיקר על בני האדם. ספר הילדים "אנחנו נמצאים כאן – מדריך לחיים על כדור הארץ" מלווה באיורים מרהיבים של המחבר, בכל עמוד מספר שורות קצרות, והוא מעין הקדמה לחיים על פני כדור הארץ, אך בו בזמן חוצב שביל של אהבה אל תוך העולם.

מאנגלית: רחלה זנדבנק, הוצאת כתר

בתיה לא אוהבת אמבטיה

בתיה לא אוהבת אמבטיה מאת עדי ענתבי

בתיה לא אוהבת אמבטיה מאת עדי ענתבי

ספר הילדים בתיה לא אוהבת אמבטיה מאת עדי ענתבי מגולל את סיפורה של בתיה, ילדה שלא אוהבת להתקלח. ההורים מנסים לשכנע אותה במילים טובות, אך בתיה אינה משתכנעת בקלות. האם היא תסכים לבסוף להתקלח?

הספר מתאר את ההתמודדות של בתיה והוריה עם סירובה להיכנס לאמבטיה ומספקת לילדים ולהורים דרכים להתמודדות בקושי מסוג זה בדרך מעניינת וקסומה. הספר מיועד לגילאי 5-2, הגיל שבו מרד האמבטיה בדרך כלל בא לידי ביטוי. ספרה של עדי בוחר לגעת בנושא שנחשב לבעייתי בגיל המדובר ובא לידי ביטוי גם בגיל מאוחר יותר. היא בחרה לגעת בנושא זה ולפשט מורכבותו באמצעות סיפורה של ילדה שאינה אוהבת להתקלח כשהיא מודעת לכך שעם כל עמוד על הילדה "להשתכנע" וללמוד לאהוב את שלא אהבה. כי רק כך תוכל בתיה לזכות בריח פרחים כשאר הילדים הנקיים. בספר מוצגת העדנה שמפגינה גיבורת הסיפור כלפי בובותיה בדיוק כפי שמפגינה אימה כלפיה. הכול נעשה בזהירות ובנועם, וכך מועברים לילד ערכים ומסרים נוספים – מהם: כבוד האדם, הרגלי נימוס וניקיון בריאים ובעיקר מהות ההבדל הלא קטן כלל בין רגשות כמו כעס לבין חיוך של קבלה. 

איורים נפלאים: צבי פדלמן. הוצאת אוריון

להשתמש בכוח הדמיון

בואו נגיד ש.. מאת איתן סוסנקו

בואו נגיד ש.. מאת איתן סוסנקו

ספר הילדים בואו נגיד ש.. מאת איתן סוסנקו משתמש בכוח הדמיון. לפעמים נדמה כי הכוח הכי חזק של ילדים הוא כוח הדמיון. הוא מאפשר להם להתקדם מתוך אמונה שהכול אפשרי וגם לעיתים לברוח למקומות רחוקים כשהמציאות פחות נוחה להם. סוסנקו, רותם את הכוח הזה בספר כדי לסייע להם להשתמש בו כדי לקדם אותם לעבר מטרות שונות שיציבו לעצמם. השימוש במשחק תפקידים, גירוי הדמיון והרחבת הגבולות מחזקים ומפתחים את יכולת ההפנמה ואת היכולת לפתח דו-שיח ומניבים פרות בכל מערכת יחסים, במיוחד בכאלה המלוות בקונפליקטים או ביחסי מרות – כל זאת ללא שימוש בכלים של שכר ועונש וללא צורך בסמכותיות, במנהיגות ובכריזמה.

העמוד הראשון של הספר מכניס את הילדים לעולם שלו בעזרת השימוש במשפט (שיחזור על עצמו בהמשך): "בואו נגיד ש…", משפט שנדמה כי כל הורה לילדים צעירים שומע מהם מדי פעם. מחבר הספר לוקח את הילדים יחד איתו למסע בעולם הדמיון, באופן שיאפשר להם באמצעות משחק לבנות מחדש סיטואציות שונות מחיי היום יום שלהם וללמוד מהן את התנהלותם בעתיד.

איורים נפלאים: טלי עמית. הוצאת ספרי ניב, עמודים לא ממוספרים

הלילה שבו הזאבים יוצאים לצוד

הלילה שבו הזאבים יוצאים לצוד מאת אופיר בלומר

הלילה שבו הזאבים יוצאים לצוד מאת אופיר בלומר

"זה יקרה בלילה שבו הזאבים יוצאים לצוד. את תאבדי את כל מה שהיה לך, ותינתן לך הזדמנות לזכות בכל מה שרצית שיהיה. זה יתחיל עוד קודם, אולי כבר התחיל. דברים יתחילו להיעלם. דברים שחשובים לך. ובסוף הרוח תנשוב ותיקח את הכול, תישא הכול באוויר רחוק ממך. אל תנסי לגלות מי אני, אבל דעי לך שאני במקום קרוב מאוד. אם תנסי לגשש ולחשוף אותי, את עלולה למצוא את עצמך במשחק מורכב יותר מכל משחק אחר שבו הזדמן לך לשחק" (מתוך הספר)

הלילה שבו הזאבים יוצאים לצוד מאת אופיר בלומר הוא ספר מקסים לבני נוער. זהו החופש הגדול בין כיתה ז לכיתה ח. כבר שנה שגאיה ושירי בקושי מדברות ביניהן. יום אחד מספרת שירי לגאיה על מכתב מאיים ומסתורי שמצאה כתוב בכתב ידה של גאיה, שמזהיר שיגנבו ממנה דברים שחשובים לה. גאיה לא כתבה את המכתב ואינה יודעת מי כן, אבל מבחינה שאכן נגנבה משירי בובה שהכינה לה כמתנת יום הולדת. יומיים לאחר מכן אחיה הקטן של גאיה, צוף, נעלם. יתכן שהוא זה שכתב את המכתב? או שהוא רק אחד הדברים שייעלמו לגאיה ולשירי? שתי החברות יחד מנסות לפענח את משמעות המכתב ולחשוף את זהות מחברו. במקביל, בתנועת הנוער העובד והלומד בה חברה גאיה נערכים לאירוע של "הצעירה" שמתרחש ביום שישי בערב. גם בתנועה קורים דברים מוזרים: כל חברי הקבוצה מקבלים בווטסאפ תמונות חסרות פשר ומכתב מסתורי באותו כתב יד מופיע גם בקן. גאיה מאוהבת בשי מהנוער העובד, אבל לשי יש חברה חדשה ומסתורית והיא רואה אותו פחות ופחות. העלילה מובילה את גאיה הלוך ושוב בין ביתה, קן הנוער העובד והבית של שירי בשרב הקיצי שאוחז ברחובות כפר סבא ללא רחמים. הכול מתכנס לקראת סוף השבוע בו צפוי לזרוח הירח המלא: זהו הלילה בו הזאבים יוצאים לצוד.

הוצאת ספרי ניב, 148 עמודים

החיפוש אחרי האורקל השלישית

גורלו של אפולו 3

גורלו של אפולו 3

המבוך הבוער מאת ריק ריירדן הוא הספר השלישי בסדרה לבני נוער גורלו של אפולו, שמחזירה את הקוראים לעולמם של פרסי ג'קסון וחבריו, בהרפתקה מותחת ומצחיקה עם הגיבור הכי אנושי שאל מהאולימפוס יכול להיות.

 

אפולו וחבריו שוב יוצאים לדרך, הפעם לקליפורניה, בחיפוש אחרי האורקל השלישית. אומנם הם מצפים למזג אוויר חמים, אבל שום דבר לא מכין אותם לשממה שהם פוגשים – מבוך לוהט מתפרש מתחת לפני האדמה והופך את הארץ הירוקה למדבר! לרוע מזלו של אל השמש, הנבואה שולחת אותו אל המבוך הזה בדיוק. כדי להגיע לאורקל הכלואה בין הלהבות על אפולו וחבריו לגבור על קיסר צמא דם, להילחם ביצורים שעירים עם אוזניים עצומות, לחמוק ממכשפת עם בעיות משפחתיות ולהביס סוס מדבר עם פתיל קצר. העניינים מתחממים!

מאנגלית: יעל אכמון, הוצאת זמורה ביתן – סדרת מרגנית, 383 עמודים

ההצגה חייבת להימשך

 

דרמה - ריינה טלגמאייר

דרמה – ריינה טלגמאייר

דרמה מאת ריינה טלגמאייר, יוצרת קומיקס עטורת פרסים ('חיוך' שזכה בפרס "אייזנר" היוקרתי, 'אחיות') הוא סיפור קומיקס משעשע ומעורר הזדהות לבני נוער על רגשות, על זהות ועל חלומות גדולים.

 

קלי מאוד אוהבת תיאטרון. היא אולי לא יודעת לשחק או לשיר, אבל היא אלופה בעיצוב ובציור. בית הספר שלה מעלה מחזמר, והיא מצטרפת לצוות ההפקה, נחושה ליצור להיט אדיר. אבל כשהשחקנים שנבחרו לא מסתדרים ביניהם ושני אחים מדליקים נכנסים לתמונה, הדרמה על הבמה ומאחורי הקלעים מתחילה באמת.

 

מאנגלית: אורנה כץ, הוצאת כנרת, 238 עמודים

 

 

 

חוזרים לממלכת חדי-הקרן הקסומה

ממלכת חדי הקרן 3

ממלכת חדי הקרן 3

תיבת הרוחות הוא השלישי בסדרת ממלכת חדי-הקרן מאת זאנה דיוידסון. הספר כתוב בשפה פשוטה ובהירה, המתאימה במיוחד לגילאי ראשית קריאה.

 

זואי שוב מגיעה לממלכת חדי-הקרן הקסומה, שם היא פוגשת את חברתה אסטרה והן יוצאות למצוא תיבה מיוחדת שהשאיר להן במתנה מלך חדי-הקרן. אך מסתבר שזו בעצם מזימה נוספת של שאדו, הפוני המרושע, המתכנן להשתלט על האי. וכך פותחות זואי ואסטרה בטעות את תיבת הרוחות האיומה, ומשחררות ממנה סערה עזה המאיימת להרוס את אי חדי-הקרן. האם יצליחו החברות הטובות לעצור את מסע ההרס של שאדו בזמן?

 

איורים: נונו אלכסנדר ויירה. מאנגלית: חגי ברקת. הוצאת דני ספרים, 118 עמודים. מנוקד

 

בואו לגלות דינוזאורים

בואו לגלות דינוזאורים

בואו לגלות דינוזאורים

1,000 זהו מספרם של מיני הדינוזאורים שהתגלו עד היום. בואו לגלות! דינוזאורים מאת אדריאה מילס, הוא ספר בסדרת מידע חדשה לילדים סקרנים וגם להורים שאוהבים לבלות זמן איכות עם ילדיהם. לצד שפע עובדות מפתיעות, תמונות מרהיבות עין, תלמדו מהו דינוזאור ותכירו את עולם הדינוזאורים.

האם תמיד רציתם לדעת מי היה הדינוזאור הגדול ביותר או איפה התגלו המאובנים של הטירנוזאורוס רקס או מדוע נכחדו הדינוזאורים? תקבלו מידע כיצד לגלות לאיזו קבוצה שייך כל דינוזאור מסויים, תלמדו על השלדים שלהם, על תזונה ושיניים, ואפילו כיצד צדו את הטרף שלהם. בעמודי עובדות ומספרים תגלו כמה עובדות מוזרות ומעניינות שאולי לא ידעתם כמו מאובן הדינוזאור היקר ביותר בעולם הוא השלד של "סו" הטי-רקס. מוזיאון הטבע בשיקגו שילם תמורתו סכום של יותר מ- 8 מיליון דולר. בעמודי ציר הזמן תקראו מתי קרו התגליות החשובות בחקר הדינוזאורים.

לספר מצורפים פירושי מילים מעניינות וחידון נחמד לחידוד המחשבה.

 

מאנגלית: חגי ברקת. הוצאת דני ספרים, 63 עמודים. מנוקד

להיכנס לתוך האגדה

באושר ועושר כאילו 7

באושר ועושר כאילו 7

מלכת היופי מאת שרה מלינובסקי הוא השביעי בסדרה לראשית קריאה, באושר ועושר כאילו, בו נכנסת הגיבורה בכל פעם לאגדה אחרת. הפעם היא נכנסת עם אחיה היישר לתוך האגדה על "היפה והחיה".

כשג'ונה אחיה קוטף ורד מהגינה של מר חיה כמתנת יום הולדת לאמא שלהם, הוא הורס את הסיפור. מר חיה לוקח את ג'ונה בשבי במקום את בל היפה! אבל אם מר חיה לא יפגוש את בל ויתאהב בה, הכישוף שלו לעולם לא יוסר וג'ונה יהיה כלוא בטירה לעולמים. אז מה שאבי צריכה לעשות זה למצוא את בל, להתמודד עם שדון מרושע בשם מקס, להחזיר לג'ונה את הזיכרון שלו ולשחק בתפקיד שדכנית.

אם אבי לא תצליח לתקן הכול בזמן, העניינים עלולים לצאת משליטה.

 

מאנגלית: חגי ברקת, הוצאת דני ספרים", 182 עמודים

להיאבק באיתני הטבע

ספר האבק 1 סירת מבטחים מאת פיליפ פולמן

ספר האבק 1 סירת מבטחים מאת פיליפ פולמן

סירת מבטחים מאת פיליפ פולמן הוא הספר הראשון בסדרת ספר האבק, סדרת פנטזיה נהדרת לבני נוער.

למלקולם הסקרן יש חוש בלשי – הוא שם לב לכל פרט ומקשיב לכל שיחה המתקיימת בפונדק של הוריו שעל גדות נהר התמזה. באחד הטיולים בסירה האהובה שלו הוא מוצא הודעה מוזרה על חומר סודי ושמו "אבק" ומנסה לגלות למי היא מיועדת. עד מהרה הוא נשאב לתוך מזימה אפלה ולמאבק מסוכן בין מחתרת מדענים לשלטון הקנאי של המגיסטריום. עוד ועוד דמויות חשודות מגיעות לפונדק: לורד עזריאל המסתורי, ז'רר בונוויל המצמרר, סוכני ממשל מאיימים. כולם מתעניינים בדבר אחד: תינוקת קטנה ושמה ליירה, שהובאה אל המנזר הסמוך. מלקולם לא יודע למה התינוקת חשובה כל כך, אבל ברור לו שהיא זקוקה לעזרתו. כאשר שטפון נורא מאיים להטביע את הכול, מלקלום מבין שהוא חייב להביא את ליירה לחוף מבטחים, גם אם לשם כך יאלץ להיאבק באיתני הטבע ובכוחות גדולים עוד יותר. 

 

מאנגלית: יעל אכמון, הוצאת כנרת זמורה, 415 עמודים

 

לסיים מסלול ולצאת בחיים

סטון ריידר מאת דיוויד הופמאייר

סטון ריידר מאת דיוויד הופמאייר

סטון ריידר מאת דיוויד הופמאייר הוא מותחן הרפתקאות מרתק. כמו כל רוכב אופנוע, גם אדם סטון יודע שהדרך היחידה לצאת בחיים מהמסלול היא לסיים אותו. הוא מתכנן לצאת לדרך על אופנוע הלונגתורן שלו, אשר אביו ואחיו פרנק רכבו עליו לפניו. מדוע הוא מחליט להשתתף במרוץ שרוב המשתתפים בו מתים או נפצעים? הסיבה היחידה היא הפרס שמקבל המנצח: כרטיס טיסה בחללית לסקיי־בייס, המושבה שאליה עזבו כבר כל מי שיכלו להרשות לעצמם.

פה, על האדמה הזאת עם השמש החולה והמדבר הצחיח, נשאר רק מי שחייב. אדם מתחיל את המרוץ ורוכב לבד אחרי שנזכר בעצתו של פרנק לא לסמוך על אף אחד. אבל כשהוא פוגש בדרך את סיידי, הבחורה השווה ביותר בבלקווטר, מומחית בתיקון אופנועים ובתו של הקולונל, הוא יודע שלא יצליח לרכוב לבד כאילו שלא אכפת לו משאר המשתתפים. אל אדם וסיידי מצטרף הנער המסתורי קייל, ויחד הם נאלצים להתמודד עם זאבים טורפים ועם שבט הנקאודה הקניבלים, ולהתחרות מול חבורות של רוכבים חסרי רחמים. בטוחים שאתם מעיזים לצאת לדרך? כי במסלול הזה, הדבר הוודאי היחיד הוא נקודת הזינוק.

מאנגלית: ערן רמות, הוצאת מודן, 262 עמודים

100 עובדות על…

מאה עובדות על חיות בסכנת הכחדה

מאה עובדות על חיות בסכנת הכחדה

100 עובדות על חיות בסכנת הכחדה מאת סטיב פרקר, הוא ספר בסדרת 100 עובדות על, המוגשת בפורמט גדול לילדים. זהו ספר חובה לכל חובבי החיות שביניכם.

 

הכירו את החיות שנמצאות בסכנת הכחדה, וקראו כיצד הציד הבלתי חוקי, הרס אזורי המחייה ושינויי מזג האוויר משפיעים על הטבע שלנו. גלו אילו חיות נמצאות בסכנה החמורה ביותר (ביניהם היגואר, סוסון האצה, הברדלס, הקופראי-שור היער הקמבודי, גורילות השפלה, האובלנה הצפונית שהיא מן של לויתן), וכיצד תוכלו לעזור להן. בין החיות המוזכרות שנכחדו נמצאים האנטילופה הכחולה, הדודו, פרת הים של שטלר, הזאב הטסמני, יונה נודדת). מלבד 100 העובדות מאירות העיניים תמצאו בספר תמונות מרהיבות וחידונים מעניינים, אשר יספקו לכם הנאה נוספת ויעשירו את ידיעותיכם בנושא החיות בסכנת הכחדה.

הטקסט קל לקריאה והוא מותאם במיוחד לילדי גן חובה וכיתות א'-ב' שמתחילים את דרכם בעולם הקריאה.

 

מאנגלית: חגי ברקת. הוצאת דני ספרים, 32 עמודים

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: מומלצי השבוע, ספרות ילדים, ספרות ילדים ונוער, ספרות נוער

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.