מה מצחיק בספרי קומיקס? סקירת ספרים חדשים משולבי קומיקס או מבדחים

| 09/12/2012 | 0 Comments

מדוע נמשכים ילדים לספרות הקומיקס והאם יש בה ייתרון על פני ספרות הומור רגילה? האם צריך לעודד ספרות זו כחלק מעידוד הקריאה?  סקירת ספרים חדשים, חלקם משולבים באיורי קומיקס, חלקם מותחים  וגדושים בעלילות והרפתקאות, או מבדחים ושופעי הומור.

 

 

 

"ילדים נמשכים לספרי קומיקס כי יש בהם שילוב נהדר של טקסט ואיורים, והשלם גדול מסך חלקיו". אומרת יעל מולצ'דסקי עורכת ראשית של ספרי ילדים ונוער, בהוצאת כנרת, זמורה ביתן. לדבריה, "ילדים יודעים לקרוא את הטקסט ואת האיורים בו זמנית, לשאוב מידע משניהם, ליהנות מהדיאלוג ביניהם, מהסיפור שהם מספרים יחד ולחוד, והמורכבות הזאת מעניינת אותם. ספרי קומיקס מבוססים על דיאלוגים, יש בהם דמויות מלאות חיים והרבה תנועה ופעולה – כל אלה קוסמים לילדים. כדאי מאוד לעודד ילדים לקרוא קומיקס. קומיקס איכותי הוא אמנות בפני עצמה והחשיפה אליה תעשיר את עולמם, את יכולת הקריאה וההתבוננות שלהם. ילדים שעדיין מתקשים לקרוא טקסטים ארוכים יכולים להתחיל לקרוא קומיקס וליהנות מחוויית קריאה עשירה. ההנאה הזאת והשיפור במיומנות הקריאה יביאו אותם בהמשך לקרוא גם ספרים ארוכים ומורכבים יותר בז'אנר הקומיקס וגם בז'אנרים אחרים", דברי יעל.

סדרת קומיקס לאמיצים

הקמע – שומרת האבן מאת קאזו קיבואישי

הספר הראשון בסדרת הקומיקס המצליחה, הקמע שומרת האבן מאת קאזו קיבואישי, מתחקה אחר הרפתקאותיהם של אמילי ונאבין, אח ואחות היוצאים לחפש את אמם במסע מלא מהמורות בתוך עולם מקביל מלא ביצורים מופלאים ורובוטים משעשעים.

בעולם החדש אליו נקלעו, הם יצטרכו להילחם על חייהם ועל חיי אמם כאשר מה שיוביל אותם בין מפלצות וסכנות, הוא הקמע, שבחר את אמילי כשומרת הבלעדית שלו. אמילי צריכה להתמודד עם חרדות ותחושת סכנה, עם הבדידות והאחריות שבשמירה על אחיה הקטן, באמונה גדולה בעצמה וביכולות שלה ובמבחני אומץ וחוכמה שתיאלץ לעמוד בהם מדי יום. יחד עם זאת, היא ואחיה נכנסים לעולם מופלא, שלא הכל בו רע. הם יגלו שיש להם בעלי ברית נהדרים, שאפשר למצוא חברים טובים ותומכים, ושהם יכולים לסמוך על עצמם ועל היכולות שלהם. סיפור לא פשוט, אך מלא דמיון והרפתקאות. הקוראים מוזמנים למסע בו יפגשו מפלצות משונות, רובוטים וארנב ורוד אחד שהוא המפתח לתעלומה אליה נקלעים גיבורי הספר (הוצ' כתר, 192 עמ', לגילאי 8 ומעלה או פחות לממש אמיצים).

 

ההרפתקה הגיעה לסיומה

בון 10 כתר הקרניים מאת ג'ף סמית

 

כתר הקרניים, הוא הספר ה-10 בסדרת הקומיקס הפופולארית בון מאת ג'ף סמית, והחלק האחרון והמכריע של ההרפתקה.

זמן הסוף הגיע. שר הארבה השתחרר מכלאו והוא חזק מתמיד. ת'ורן ובני בון ירדו אל המערות העתיקות שבמעמקי טאנן גארד בניסיון אחרון למצוא את כתר הקרניים ולהציל את העמק ואת העולם כולו.

האם יצליחו להגיע אליו בזמן? הצטרפו אל החברים האמיצים בחלקה האחרון והמכריע של ההרפתקה הגדולה מכולן (הוצ' כנרת)

 

 

 

 

גיבורים מצחיקים

פיניאס ופרב-המסע אל היקום המקביל

פיניאס ופרב מסדרת הטלוויזיה של דיסני, חזרו אלינו בספר השישי בסדרה, ברוכים הבאים ליקום המקביל.

פיניאס ופרב חוגגים את יום השנה החמישי להצטרפותו של פרי, פלטיפוס המחמד שלהם, בבנייה של בדמינפוס! אבל כשהמתקן משגר אותם למחבוא של ד"ר דופנשמירץ, מבלי להתכוון פיניאס ופרב עוזרים לו להפעיל את המצאתו האחרונה – ממד-אחרטרון! כולם נזרקים לעולם חדש, ושם הם פוגשים את בני דמותם החליפיים.

במציאות החדשה, ד"ר דופנשמירץ החליפי הוא מפקד מרושע ששולט בכל, ומה שהכי גרוע, אין שם חופשת קיץ! האם יצליחו פיניאס ופרב למצוא את דרך לחזור הביתה?  (ידיעות ספרים, 103 עמ'). 

למי שירצה להכיר את הדמויות יותר לעומק, מוזמנים לקרוא את העולם המופלא של פיניאס ופרב, הרביעי בסדרה. ספר צבעוני וסופר-כיפי, הכולל פרטים על התושבים הכי מדליקים בדנוויל, תיאורים של ההמצאות הכי משוגעות-שלא-מן-העולם-הזה של פיניאס ופרב, את הטרונים הכי מרושעים של ד"ר דופנשמירץ, הצצה ממקור ראשון לגאדג'טים הכי מגניבים של הסוכן החשאי פ' ומדריך מעשי לקבלת סיכה של בנות הצופים! 

'העולם המופלא של פיניאס ופרב', הרביעי בסדרה

'העולם המופלא של פיניאס ופרב', הרביעי בסדרה

הספר כולל עמודי יצירה בהם יוכלו הקוראים הצעירים להמציא המצאות מדהימות, לצייר, לענות על אתגרי וחידוני טריוויה ועוד. (ידיעות ספרים, 128 עמ').

גרג הפלי ממשיך להסתבך

יומנו של חנון מכת קור מאת ג'ף קיני

 

 

מכת קור הוא הספר השישי בסדרת ספרי הילדים הפופולרית יומנו של חנון מאת ג'ף קיני. גרג הפלי שוב מסתבך בצרות והפעם אפילו המשטרה בעקבותיו. רק סופת השלג הנוראית שסוגרת את כולם בבתים יכולה להציל אותו, עד שהוא מגלה שהבילוי המשפחתי עם אמא, רודריק ומני בבית הקפוא הוא העונש הגדול מכולם.

ספר מגניב עם איורי קומיקס מתאימים, מעודד קריאה גם אצל אלה שאינם אוהבים לקרוא, הילדים ואפילו בוגרים יותר מתחברים לדמות החנונית של גרג הפלי (הוצ' כנרת, 217 עמ')

 

 

 

סיפורו המצחיק של אלדו זלניק

ארטיסט כזה מאת קרלה אושנק

בספר המצחיק והמגניב הזה, ראשון בסדרה, ארטיסט כזה מאת קרלה אושנק, אלדו זלניק מצייר ציורי קומיקס בקו ילדי משכנע ומשעשע ביותר, חושף את המשפחה, החברים והאויבים שלו, ופותח במילון הא-ב המיוחד (כדאי להציץ בסוף הספר).

אלדו בן עשר "ואני נהנה מדברים שעושים בישיבה ובשכיבה, רצוי עם כריות. הסבתא הציירת שלי נתנה לי את מחברת הציור הזאת והשכן הספרותי שלי אמר שכדאי לי גם לכתוב בה".

סבתא שלו נתנה לו במתנה מחברת ציור כדי שיתעד בה את מחשבותיו וההרפתקאות שהוא עובר בקיץ בחופש הגדול. בהתחלה הוא לא מבין למה היא לא קנתה לו משחק מחשב במקום מחברת, אבל בהמשך הוא מגלה שכיף לצייר ולכתוב בה. 

מה יעשה כשיגלה שמישהי – בת! – מצאה את המחברת שלו בעץ הסודי ופלשה אליה? אלדו ממלא את מחברת האיור שלו בציורי קומיקס מצחיקים וברעיונות שחושפים את מהותו האמיתית.

סיפור מאויר, מצחיק ומושך. (הוצ' טל מאי וידיעות ספרים, 149 עמ', מומלץ לילדים בגילאי 8-12).

 

סיפורה של האולימפיאדה

סיפורה של האולימפיאדה - כתב ואייר ריצ'ארד בראסי

 

על מנת לתאר לילדים (גילאי 5-10) את כל העובדות על האולימפיאדה, חגיגת הספורט הגדולה בתבל, מאז ועד היום, מומלץ לקרוא את סיפורה של האולימפיאדה, שכתב ואייר ריצ'ארד בראסי.

זהו ספר קומיקס מרהיב וכיפי בכריכה קשה, הכולל את כל העובדות המדהימות, המצחיקות והמטורפות ביותר על האולימפיאדה, למן תחילת המשחקים האולימפיים ביוון העתיקה ועד לאלופים ואלופות של ימינו:

מי זכה במספר הגבוה ביותר של מדליות אולימפיות? מי הטביע את מדליית הזהב שלו במי האגם מרוב שמחה? מי הייתה הספורטאית הצעירה ביותר שזכתה במדליית זהב? מי ניסה לרמות ולהתחזות למנצח בריצת המרתון? (ידיעות ספרים, 32 עמ')

 

גיבורי האולימפוס

גיבורי האולימפוס זאוס

סיפורי המיתולוגיה היוונית, אחת מאבני היסוד בתרבות המערב, מופיעים לראשונה בגרסת קומיקס. הסדרה שכתב ואייר ג'ורג' אוקונור, מביאה את סיפורם של הגיבורים בעלי הכוחות העל טבעיים, שולטים באיתני הטבע, הופכים לבלתי נראים, מתגלגלים לדמויות שונות, אשר בתבניתם נוצקו גיבורי העל בספרות הפנטסיה המודרנית לילדים.

קרבות ומאבקים אדירים – מהם בתוך המשפחה,  משימות נועזות, מפלצות אימתניות, אכלסו את התרבות מקדמת דנא ומשקפים, לפי תיאוריות פסיכולוגיות, את המתרחש בנפש האדם. 

הספר זאוס מלך האלים מתאר את ראשיתו של הקיים – העולם, האלים והאנושות. קרונוס הכול יכול, הטיטאן האכזר, שלט ללא מצרים ביקום כולו עד שבנו, האל זאוס, קם על אביו מולידו בקרב כביר ונועז שזעזע את העולם.  

אתנה

בספר אתנה האלה אפורת העין  מובילות את הקורא שלוש אחיות הגורל הטוות את סיפורה עתיר התככים והקנוניות של אלת המלחמה והחכמה. 

את הסדרה כתב ואייר ג'ורג' אוקונור, סופר, מאייר וקריקטוריסט אמריקני. על הסדרה כתב: "המיתוסים היווניים עתיקים יותר מהמילה הכתובה. אין גרסה סדורה אחת לאופן שבו אירועים התרחשו. באותם ימים רחוקים, לכל עם ועם היו הסיפורים המקומיים שלו כדי להסביר כיצד נוצרו הדברים. לעיתים הסיפורים היו שונים זה מזה. סיפורים אלה, שנבעו ממקורות שונים, עברו מדור לדור באמצעות משוררים נודדים, ששוררו על גיבורים ועל מעלליהם. בבואי לספר אותם מחדש הסתמכתי ככל יכולתי על הסיפורים המקוריים. כשהכנסתי תוספות משלי ושינויים פה ושם, עשיתי קישורים ומיזוגים במקומות שהדברים לא היו די ברורים, במטרה לטוות רקמה שלמה של מיתולוגיה יוונית". בסוף הספרים מופיעות הערות הרחבה והסבר ומצויֶנת המורשת שהנחילו לנו סיפורי המיתולוגיה היוונית, למשל המילה כרונולוגי שנוצרה משמו של הטיטאן קרונוס, המדוזה שמוכּרת לנו היום כרכיכה ומקור שמה בדמות המפלצתית המיתולוגית, קבוצות כוכבים שנושאות שמות של דמויות מיתולוגיות כפרסאוס, קסיופיאה, אנדרומדה ועוד רבות.  איורי הקומיקס האמנותיים, בקו מודרני, מובילים את התפתחות הסיפור בצורה קולנועית (הוצ' הקיבוץ המאוחד, 78 עמ' כ"א).

 

צריך את חוכמתו של יוֹדה כדי לשרוד את כיתה ו

המקרה המוזר של  יודה מאוריגמי מאת טום אנגלברגר

הכירו את דווייט, הילד המשונה מכיתה ו, גיבור המקרה המוזר של יודה מאוריגמי מאת טום אנגלברגר. עושה הרבה דברים מוזרים, כמו ללבוש אותה חולצה ללימודים במשך חודש. זה מביך, בייחוד בשביל טומי, שיושב אתו כל יום בצהריים.  

אבל דווייט עושה דבר אחד מקסים. הוא מכין בובת אצבע מאוֹריגמי בצורת יוֹדה. ואז מתחילה התעלומה. יוֹדה מסוגל לנבא את העתיד ולהציע מהי הדרך הטובה ביותר להתמודד עם מצבים מסובכים. העצות שלו באמת מועילות, ועד מהרה עומדים תלמידי כיתה ו בתור כדי לשאול אותו שאלות.

טומי רוצה לדעת איך יוֹדה מאוֹריגמי יכול להיות חכם כל כך כשדווייט עצמו מבולבל כל כך. האם יוֹדה מתחבר לכוח? חיוני שטומי יפתור את התעלומה לפני שיפעל על פי עצתו של יוֹדה בעניין חשוב מאוד שקשור לבת. זהו תיק החקירה של טומי, שהוא מתעד בו את המחקר שלו על "המקרה המוזר של יוֹדה מאוֹריגמי".

בסוף הסיפור יש הנחיות מיוחדות איך להכין יודה מאוריגמי. (איורים: טום אנגלברגר וג'ייסון רוזנסטוק, הוצ' עם עובד, 145 עמ', לגילאי 9-11)

 

מחשבות סודיות ורכילות פיקנטית

רכילות משירותי הבנות מאת רוז קופר

מי לא אוהב רכילות? האם חטטנות נחשבת לעבירה על החוק? האם באמת כדי לחשוף את הכול ולדעת הכול?

רכילות משירותי הבנות מאת רוז קופר מביא את סיפורה של סופיה בקר, ילדה בחטיבת הביניים מידלברוק, ששמחה לשתף את כולם בכל הרכילויות הכי עסיסיות והסופר סודיות שמועלות בבלוג הסופר סודי שלה. אבל לפני שהיא חושפת את כל הפרטים בבלוג הכמעט פופולרי ולא מצונזר שלה, היא כותבת מחברת נמצאות בה כל המחשבות הכי פרטיות שלה והעסיסיות, שהמוח שלה מעבד אחרי שהוא שומע כמעט הכול מהכול ורואה הכול לפני כולם. המחברת היא סופר סודית, מוסווית, ואיש לא יודע על קיומה. בה תכירו גם את מיה סנט קלייר, מלכת הכיתה המעצבנת, נונה בואולוס, ה-BFF  האולטימטיבית, אנדרו- חתיך השכבה, וסאם סאם תוכי המחמד הכי מגניב בעולם.

משולב באיורי קומיקס וכתוב באותיות "כתב יד" ולא באותיות דפוס. ספר שנון, חד כתער, מבריק ביצירתיות של כתיבה חצופה שחושפת את הקורא למציאות קצת מביכה, עצובה, אמיתית – ובו בזמן מצחיקה (הוצ' דני ספרים, 176 עמ')

להצטרף למסע מטריף ומתזמן בזמן

קפטן תחתונים מספר 7 מאת דאב פילקי

 

קפטן תחתונים נגד נער הנזלת הנבזי חלק 2: מלכודת המגה מגעילונים המופרעים, הוא סיפור גבורה שביעי מאת דאב פילקי.

ג'ורג' והרולד ניצחו את נער הנזלת הנבזי, אבל שכחו לגמרי את המגה-מגעילונים.. ועכשיו המופרעים המפלצתיים חוזרים ויש להם את כל הזמן שבעולם! רק דבר אחד יוכל להשמיד אותם, אבל הוא נשאר הרחק מאחור- ביום האתמול.

הצטרפו לקפטן תחתונים ולחבריו במסע מטריף ומתוזמן בזמן. השעון מתקתק – למה אתם מחכים?  (הוצ' כנרת, 175 עמ', מנוקד)

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: דף הבית - מאמרים, ספרות ילדים, קומיקס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.