אביב מאת דיוויד סאלאי – מופת של ריאליזם

| 29/02/2012 | 0 Comments

אביב הוא סיפור אהבה אחר. דרך כמה נקודות מבט נוצר, כמו בקליידסקופ, דיוקן מפורט של קשר זוגי בהתהוות, דיוקן מוכר עד כאב של מפגש בין שני אנשים אמיתיים, אנושיים, מלאי סתירות ורגישים. בה בעת זו גם תמונת מצב של אנגליה היום ושל המצב הכלכלי בה. בסופו של דבר, אביב הוא סיפור אהבה אחר.

סאלאי מתחקה אחר המפגש בין שני גיבוריו, כל אחד מהם והמטען שלו, העבר שלו, המוגבלויות שלו, ומפרק אותו לגורמים: הדקות והשניות, השיחות והשתיקות, ההתעלסות, ההתקרבות, ההתרחקות. העדשה של סאלאי מצטמצמת אל פרטי הפרטים של הזוגיות ומתרחקת ונפתחת לתיאור חייהם עד שהכירו. התוצאה היא מופת של ריאליזם.

ג'יימס וקתרין נפגשים בחתונה בלונדון. הוא בן שלושים ומשהו אבל כבר הספיק להיות יזם, סוכן נדל"ן, מפיק סרטים, ואפילו להרוויח מיליונים בבועת ההיי-טק. היום הוא חי עם כלבו בדירה קטנה בלונדון. היא נפרדה מבעלה, צלם פפראצי, ועד שתגשים את חלומותיה היא עובדת במלון. הם מחליפים מספרי טלפון, אבל מכאן ואילך שום דבר לא מתקדם בהתאם לתסריט.

 

דייוויד סאלאי נולד במונטריאול ב-1974, אבל עוד כתינוק עבר לבריטניה ומאז חי שם. הוא למד באוקספורד, כתב דרמות לרדיו לבי-בי-סי, וזכה בפרס בטי טראסק על רומן הביכורים שלו, "לונדון ודרום-מזרח". הוא נבחר לאחד מעשרים הכותבים הבריטים המובילים שטרם מלאו להם ארבעים, על ידי ה"טלגרף". שני הרומנים הבאים שכתב, "חף מפשע" (אשר ראה אור בכתר) ו"אביב", זכו לשבחי הביקורת.

 

"כל אחד יכול לכתוב בבהירות על אור השמש ובקדרות על הלילה,

אבל נדרש סופר בעל כישרון ושאפתנות של סאלאי כדי לכתוב באופן מבריק על שעת הדמדומים", גרדיאן

"'אביב' הוא מצחיק מאוד… הדיאלוגים שלו עשירים וחדים; הדמויות המשניות הן מעדנים של ממש", אינדיפנדנט

"'אביב' ממצב את סאלאי ככותב בעל טווח שלם של כישורים…

זהו סופר שיכול לקחת אותך לכל מקום", סאנדיי טיימס

 

אביב מאת דיוויד סאלאי, מאנגלית: שרון פרמינגר, הוצאת כתר, שנת 2012, 268 עמודים

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Category: פרוזה תרגום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.