פסטיבל המשוררים הישראלי ה-15 "דיאלוג", מטולה 25-27/5

| 07/05/2012 | 0 Comments

פסטיבל המשוררים הישראלי ה-15 "דיאלוג" יוצא לדרכו במתכונת חדשה ובתוכנית עשירה במיוחד ויתקיים במטולה בחג השבועות, ימי שישי – ראשון, 25–27 במאי 2012. הפסטיבל, שישתתפו בו כ-30 משוררים ומתרגמים ישראלים, יכלול סדרת שיחות אינטימיות על שירה ("דוּ-עֵט"); הופעות מוסיקה של מתי כספי ושלמה גרוניך, רונה קינן ודורי מנור; אירועי מחווה לישראל הר ולאבות ישורון וכן שיתוף פעולה ייחודי עם תלמידי הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה.

 

 

 

פסטיבל המשוררים הישראלי ה-15 דיאלוג יתקיים השנה בחג השבועות, בימים שישי – ראשון, 27-25 במאי 2012 במטולה. במסגרת הפסטיבל יתקיימו השנה אירועים מרתקים ורב תחומיים. שוחרי שירה מכל רחבי הארץ ייקחו חלק בפסטיבל ויחגגו את חגה של השירה העברית בנופיה הקסומים של המושבה מטולה. המשוררות והמשוררים יקראו משיריהם באולמות ובבתי הקפה של המושבה. 

 

פסטיבל "שירה 2012", החוגג השנה 15 שנים לקיומו, מנוהל ומופק על ידי בית הקונפדרציה בירושלים ומנהלו אפי בניה. המנהל האמנותי החדש של הפסטיבל הוא המשורר, המתרגם וחוקר ומבקר הספרות אורי הולנדר.

 

השנה יאמץ הפסטיבל ברבים מן האירועים מודל של שיחה אישית ("דוּעֵט") אשר יחליף את "מפגש הקריאה" המסורתישני יוצרים הישובים זה מול זה, שישוחחו זה על עולמו של זה ויעניקו לשירים מעטפת אינטימית ורקע תרבותי רחב. השיחה הנמשכת בין שירה למוסיקה, שמאז ומעולם ניצבה בלב לבה של התרבות העבריתואף עוררה מחלוקות עזות וויכוחים מריםתבוא לידי ביטוי בפסטיבל בשלל אירועים. במסגרת שאיפתם של מארגני הפסטיבל לקרב את השירה אל בני הנוער, יציין הפסטיבל את ראשיתו של שיתוף פעולה ייחודי בינו ובין הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה, תלאביב, שתלמידיו ייקחו חלק פעיל ברבים מן המופעים. בפסטיבל השנה יתארחו כ- 30 משוררים ומתרגמים, ובהם טוביה ריבנר, חיים גורי, שמעון זנדבנק, רוני סומק, דורי מנור, בני ציפר, נעם פרתום, רחל חלפי, אהרון שבתאי ועוד.

 

הפסטיבל ייפתח ביום שישי, 25 במאי בשעה 14:00, בדיון נוקב שכותרתו השירה העברית – לאן?.  לאן מועדות פניה של השירה העברית? כיצד צומחים כוחות חדשים במסגרתו של שדה ספרותי? מהו "מאבק המשוררים" ומה תפקידו של המשורר בחברה הישראלית? ארבעה משוררים צעירים – אלמוג בהר, סיון בסקין, דורי מנור ונעם פרתום – ישיבו על השאלות האמורות בדרכם הייחודית. מנחה: אורי הולנדר

 

ביום שישי, 25 במאי בשעה 20:30 יתקיים ערב הפתיחה החגיגי של הפסטיבל שיחל במחווה למשורר ישראל הר. האירוע "בְּקֻלְמוֹס נוֹצַת נַוָּד" הינו מחווה לפועלו של ישראל הַר, אחד מן הקולות החידתיים והמרתקים ביותר במחוזותינו, מי שהיה עורך "ספריית תרמיל" המיתולוגית וזקן חתני פרס "טבע" לשירה, במלאת לו שמונים שנה. בהמשך הערב יתקיים טקס "פרס טבע לשירה" המוענק מדי שנה על ידי חברת "טבע". הפרס יוענק למשורר/ת בראשית דרכו/ה.

 

בסיום הערב יתקיים המופע "מאחורי הצלילים" בהשתתפות מתי כספי ושלמה גרוניך – מופע שנהפך לאבן דרך בתולדות המוסיקה הישראלית. סוד הקסם של "מאחורי הצלילים" טמון בכישרונם הנדיר של שני היוצרים ובשילוב המושלם ביניהם: הטירוף מול קור הרוח, הסימטריה מול הבלגן. המופע שמפיח חיים במילותיהם של יהודה עמיחי, נתן זך, מאיר ויזלטיר ואחרים, כולל שירים שהלחינו השניים יחדיו, לצד ביצועים משותפים של שיריהם.

 

למחרת, שבת, 26 ביוני בשעה 11:30 יתקיים מפגש מרתק, לִפְני הצלילים: הלחנת "שירי משוררים", שיתמקד בשאלה כיצד מלחינים "שירי משוררים" ומה פירושו של צירוף זה. משוחחים: שלמה גרוניך, רון וידברג, צביה ליטבסקי, רוני סומק. מנחה: אורי הולנדר

 

בהמשך השבת , ב- 14:30 יתקיים האירוע יָפְיוֹ בְּאֵין פֹּעַנְחִים: מחווה לאבות ישורון; מחווה במלאת עשרים שנה למותו של המשורר יחיאל פרלמוטר, הוא אבות ישורון. משתתפים: רועי גרינוולד, עמינדב דיקמן, רחל חלפי ואלטייבּ ע'נאים. המפגש ידון בשאלות של זהות, שפה ולאום שמעורר עולמו הפואטי של ישורון; עולם שנעשה אקטואלי מתמיד.

 

בהמשך השבת, ב- 16:00 יתקיים האירוע פטישים: מרביצים קלאסיקות – המשורר רוני סומק והמלחין רונן שפירא בוחנים את אזור הדמדומים שבין מגדל השן לעמק האלכוהול.

 

במוצ"ש בשעה 20:30 יעלה המופע "ציפורי לילה מתפייטות על הבמה" בהשתתפות רונה קינן ודורי מנור, שנפגשים למסע ספרותי-מוסיקלי בעקבות תכניתם המצליחה בגלי צה"ל. במפגש יתחקו השניים אחר הקשר המיוחד בין המשוררים העבריים למוסיקאים שהלחינו את שיריהם לאורך הדורות. המפגש ישלב קטעי קריאה של שירה עברית ומתורגמת, ביצועים מוסיקליים חדשים לקלאסיקות ישראליות ולועזיות ודיאלוג תרבותי עשיר בשיתוף הקהל. המפגש בין השניים הוא חוויה תרבותית מעשירה ומרתקת הפונה לצעירים ולמבוגרים, לקהל שוחרי השירה ולקהל מאזיני המוסיקה הוותיקה והעכשווית.

 

בפסטיבל המשוררים תומכים השנה משרד התרבות והספורט, קרן ברכה, מועצת הפיס לתרבות ואמנות, מועצת מטולה, הרשות לפיתוח הגליל וטבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ.

 

פרטים על הפסטיבל באתר www.confederationhouse.org.il

 

                                    

Print Friendly, PDF & Email

Category: אירועי ספרות, דף הבית - ארועי ספרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.