ביקור בית עם הסופרת יעל משאלי: "בניין שלם, כניסות א-ה"

| 07/05/2012 | 0 Comments

 

יעל משאלי, יועצת משפחתית בהכשרתה, כותבת סיפורי ילדים, סיפורת למבוגרים ועיון. זוכת פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים ע"ש לוי אשכול לשנת 2007. בבניין שבו מתרחשת עלילת ספרה החדש, מתקיימים חיים רגילים לגמרי. חיים רגילים שהם מרקחת של סוכר מתוק ורעל מר, חיים שיש בהם אהבה ושנאה וקנאה ופנטזיות. את אלה מתארת משאלי ביד קלה, בהומור אלגנטי המרכך את הכאב שאפשר למצוא מאחורי כל דלת סגורה, ומגיח כשמעזים לפתוח אותה.

 

"הבחירה במסלול לימוד להדרכת זוגות והורים, נבעה בעצמה אחרי הולדת בכורתי. נוצר בי עניין טבעי בנוסחת הקסם לאימהות\הורות מיטיבה. המעבר, ברבות השנים, מלימוד להדרכה ומהדרכה לכתיבה, נעשה כשחיפשתי ספר ילדים בתחום המשפחות החדשות ולא מצאתי. נאלצתי לכתוב אותו בעצמי", מספרת יעל משאלי. ספריה עוסקים, כך או אחרת, במשפחות. במה עושה אותן למה שהן ולאיך. בקורי הקסם הקושרים הורים, זוגות, ילדים, אחים, ולעיתים בפרימתם של אותם קורים. משפחה, בעיניה של משאלי, היא כור החיים. הליבה.

בספרה החדש יעל משאלי מעזה. היא מלווה את הגיבורים שלה במשך שנה עמוסה אחת, מגלה איתם תככים וספקות ואהבות פשוטות ועמוקות ושולחת אותם לשיחות עם פסיכולוגים ורבנים. בין כניסות הבניין היא מובילה את הקוראים ופותחת בפניהם דלת אחר דלת: את דלת ביתה של נעם, שזה מקרוב עברה לכאן כשהחליטה להיפרד מאבי ילדיה; את זו של שמוליק, הרווק הנצחי; את דלת ביתם של שירה ועמיחי ושל הורֵי עמיחי, שגרים ממש בכניסה ליד; וגם את דלת ביתם של עמוס ונעמי, משם פרצה האש הגדולה שמתחילה את הסיפור העשיר, המרתק, העצוב והאופטימי הזה.

"מישהי שרפה מכונית של בעלה הבוקר. בחניה המשותפת של הבניין. למה? כי הוא עיצבן אותה כנראה. לא הוריד את הזבל או לא החליף חיתול לתינוק. מי יודע למה אישה קמה באמצע הלילה ושורפת לבעלה את המכונית? כמו ברצח רבין. כל הדיירים הדתיים נבוכו מאוד.  קודם הם קיוו שהמצית לא יהודי, אחר כך שהוא לא דתי ואחר כך שזאת לא באמת אישה דתית צעירה ששרפה בכוונה את האוטו של בעלה. לגמרי רצח רבין. ולמי שקורא את הפוסט הזה מתוך האוהל ברוטשילד (סיכוי אפס אומנם, כי על פי השמועה אין שם דתיים) יש היום נחמה קטנה. בעלה? מכונית? מדובר כנראה בזוג עשיר מאוד. אז מגיע להם." (מתוך "בניין שלם, כניסות א-ה")

 

שם: יעל משאלי

גיל: 52

סטטוס: נשואה + 7. סבתא לשלוש נכדות

מגורים: שהם

 

יריית פתיחה: הוציאה לאחרונה את הספר בניין שלם, כניסות א-ה, הוצאת זמורה ביתן, 2012.

מאין את שואבת את ההשראה לכתיבתך? "מן הבדידות הטבעית שבי. אני מהמתבוננים, יותר מאשר מהחברותיים.  מנקודת הזמן הייחודית של מי שהיא דור ביניים בין הורים לילדים ונכדים. הסתכלות רב דורית, בודקת ובוחנת.

"כל הספרים שלי עוסקים, כך או אחרת, במשפחות. במה עושה אותן למה שהן ולאיך. בקורי הקסם הקושרים הורים, זוגות, ילדים, אחים, ולעיתים בפרימתם של אותם קורים. משפחה, בעיניי, היא כור החיים. הליבה".

כמה זמן ארכה כתיבת ספרך? "כשנה".

איזה ספרים קראת לאחרונה? "את הספרים "נערות למופת" מאת שהרה בלאו' "מזל עקרב" מאת שפרה הורן, "מתי תבוא אלי" מאת יהודית רותם, "בין חברים" מאת עמוס עוז".

מי הסופר שכתביו הרשימו אותך יותר מכולם, והאם הייתה לו השפעה כלשהי על כתיבתך? "סופרי המקרא. התמציתיות, המשימתיות, המיקוד, הדיוק. לטוב ולרע  גם אני כותבת כך".

אילו ספרים קראת בילדותך? "כל מה שהיה בספריה. החל בדני דין, השביעייה הסודית, החמישייה הסודית, דרך דפי תמר וכל ספרי דבורה עומר וכיוב'. בנערותי נמשכתי לרומנים היסטוריים, לביוגרפיות, לשירה, ל"ספרי נופלים", ולספרי אסתר שטרייט ורצל ושאר סיפורי נוער ישראלי".

אילו שלושה ספרים תיקחי איתך לאי בודד? "מה לעשות באי בודד" "איך לצאת מאי בודד" "איך לא להשתגע על אי בודד".

האם הוצאת בעבר ספרים נוספים או שזה הוא ספרך הראשון? "זהו ספרי השמיני".

ספרי קצת על הספר שכתבת: "הספר בניין שלם, כניסות א-ה פותח דלת אחר דלת בבניין אחד, ומלווה כמה מהגרים בו בשנה אחת דרמתית להם במיוחד. רווק, גרושה, אלמן, זוג צעיר מאושר והורי אחד מהם… וכן הלאה. הצצה נוגעת ללב, משעשעת לעיתים, אל חיים של אחרים".

האם את כותבת בימים אלה ספר נוסף או מתכוונת להוציא ספר נוסף בתקופה הקרובה? "תחילת כתיבה ספר ילדים חדש, סבא כל-יכול".   

מה הטיפ שלך לסופר מתחיל? "דע מאין באת ולאן אתה הולך. ובעיקר למה".

משפט מסכם: "כתיבה, כמו קריאה, היא הדרך שלי להבין ולהתחבר לזולת".

 

יעל משאלי – ספרים

 

כל אחד והמשפחה שלו, ספר ילדים, הוצאת קוראים 2000 (בשיתוף עם יהודה אטלס).

תומר המלאך של אמא, ספר ילדים, הוצאת מפה, 2002.

כרת, רומן, הוצאת ידיעות ספרים, 2006.

שעשני כרצונו, הוצאת ידיעות ספרים, 2007.

אישה אל אחותה, רומן, הוצאת זמורה ביתן, 2008.

רק בוקר קיץ, לכאורה,  רומן, הוצאת זמורה ביתן, 2009

סבתא של שבת, ספר ילדים, הוצאת דביר, 2012

בניין שלם, כניסות א-ה, רומן, הוצאת זמורה ביתן, 2012

 

 

בניין שלם, כניסות א-ה מאת יעל משאלי, הוצאת זמורה ביתן, שנת 2012, 223 עמודים

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Category: ביקור בית - משוררים וסופרים, פרוזה מקור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.