איך ההרגשה? סקירת ספרים חדשים לילדים ולנוער בנושא רגשות

| 17/08/2012 | 0 Comments

רגש אפשר להזין וללבות, והוא יגדל, יתפח, יתפרץ וישתלט עלינו ועל רצוננו, ויכתיב לנו את המעשים שלנו באותו רגע. לא רוצים לשתף פעולה, לא רוצים לעשות כלום, או לחלופין, רוצים לנקום או לפגוע. האומנם? הרי ברוב המקרים, בשעת רתחה, אנחנו מצטערים על מעשינו ועל מה שאנחנו פולטים מהפה. רגש אפשר, לעומת זאת, להרגיע, לנהל אותו כרצוננו ולא לתת לו להשתלט. האם הבחירה תמיד בידינו? בידינו הבחירה ללמוד כיצד לנהל את הרגשות שלנו.

 

 

בסקירת הספרים החדשים, לילדים ולנוער, שיצאו לאחרונה, נוכל לטפל ברגשות טבעיים שמתעוררים אצל בני אדם, וכמובן, גם אצל ילדים, ובעזרת דוגמאות מהחיים, מסיפורים ומההיסטוריה, לתת לילדים כלים להתמודד עם רגשות אלה.

 

פחדים

איך אפשר להתמודד עם פחדים?

מה מפחיד את הפחד? מאת תיקי וידס, מעביר, בסיפור קולח, מתובל בהומור, גישה אחרת להתמודדות עם פחדים.

הספר, שלישי בסדרת ספרי ילדים בנושא רגשות, כולל גם דיסק להאזנה, המכיל את כל הסיפור וגם שיר מולחן. "לכל אחד ואחת פחד משלו ודרך שונה להתמודד איתו". בספר מגלה מיקו, גיבור הסדרה, שלכל אחד ואחת פחד משלו. מיקו בודק ממה הפחד רועד מפחד, ואיך אפשר להתמודד איתו בדרכים שונות. הספר מוקדש לכל הפחדים ולכל המפלצות – אנחנו לא מפחדים מכם.

טנתא היא סדרת ספרי ילדים בנושא רגשות. הילדים גיבורי הסדרה מגלים איך להתמודד עם הרגשות ולתעל אותם נכון, כך שלא ישתלטו עליהם.  הסיפורים מציגים מצבים בחיי הילדים, והם מתובלים בהומור ובחיוך. הספרים שופעים איורים מרהיבים ומיועדים לילדים וגם לנו המבוגרים.  ספרים נוספים בסדרה: "עלבון לא בא בחשבון" ו"לשים את הכעס בקופסה" עוסקים, אף הם, בהתמודדות עם רגשות. איורים מרהיבים: צבי פדלמן, הוצאת הספרים אוריון/וידס הפקות, 32 עמודים. 

 

פחד וביישנות, פחד במה והתגברות עליהם

 

 

יותם הביישן אוהב לעשות הצגות בביתה של דודה אלישבע, שחקנית התיאטרון, עד שערב אחד הוא מצטרף אליה וצופה בהצגה אמיתית. האור כבה, המסך עולה, והגבול בין מציאות לדמיון נחצה. קסם התיאטרון פועל על יותם, המאבד את בישנותו ונסחף להרפתקה פרועה מאחורי הקלעים.

"כל העולם במה, ומי הם אנשיו ונשותיו אם לא השחקנים?" כתב ויליאם שייקספיר לפני 400 שנים. עדנה מזי"א מוכיחה בהרפתקה בתיאטרון, בסיפור מותח ומלא הומור, שהאמירה הזאת נכונה גם היום, ושהשחקנים הטובים ביותר הם תמיד הילדים! איורים ססגוניים: אורנה שמברגונְסְקִי, הוצאת כנרת, מנוקד.

 

 

פחדי לילה

הילד, גיבור הספר מהפחד הזה אני לא מפחד! מאת עפרה גלברט אבני, נעזר בסיסמה סודית ורבת כוח בה, כדי להתגבר על פחדי הלילה שלו.  הלילה והחושך, המשנים את הסביבה המוכרת, יחד עם תחושת הבדידות והדמיונות הילדיים – הופכים בקלות את המראות המוכרים לצללים מפחידים ומוזרים. גיבור הסיפור – שיכול להיות כל ילד – נעזר במשפט החוזר, ובהכרתו את העולם הסובב, כדי להתגבר על הפחדים המציפים אותו. אחד לאחד הוא פוסל את הדמיונות שצללי הלילה מעניקים לרכיבי המציאות בחדרו, ומוצא בתוכו את הכוח להתגבר על הפחדים שלו ולנצח אותם. בגרעין הספר עומד הרעיון שאביזרי החדר מקבלים בחושך הלילי מראה שונה והילד בעזרת דימיונו ופחדיו מדמה אותם כל פעם ל'מפלץ' אחר. 

מישל קישקה בחר לאייר את גיבור הסיפור כשהוא שוכב במיטה, אחרי שהוריו נפרדו ממנו בברכת לילה טוב, על רקע איור נקי וחסר אלמנטים נוספים – מלבד המיטה והילד המבוהל. העובדה שהמאייר החליט לתאר את המיטה לבדה, ללא הפרטים הרבים הגודשים בדרך כלל חדר ילדים, מעצימה את תחושת 'הבדידות' שחווה הילד המפוחד, ומפנה את עיני הקורא אל קשת הרגשות שמישל קישקה מעניק במכחולו לגיבור הסיפור הקטן, כשמצד אחד הוא מזמן לנו את היצור הדמיוני המפחיד והמבהיל – ומצד שני מאייר את הפרט המציאותי – ובכך הוא מצטרף למחברת ומחזק את הרעיון שהיא בחרה לספרה, הגלום במשפט – מהפחד הזה אני לא מפחד! – כי הרי אני מכיר אותו… איורים: מישל קישקה, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 24 עמ', מנוקד.

 

קנאה

לא תשיג אותי, מאת יונה טפר, הוא ספר לגיל הגן. סיפור על חמורים וקנאה. הקנאה מולידה משחק דמיוני נפלא. מי שמע על חמור צעצוע שמצליח להשיג אופניים, אופנוע, מכונית מהירה ואפילו רכבת דוהרת? נותן ביטוי לחברוּת בין כרמל ונעמה, חברות טבעית שיש בה אהבה, אך יש בה גם קנאה ותחרות. ילדים בגילאים הצעירים, שקולטים את העולם בדרך של השוואה בין גדול לקטן, מהיר ואיטי, חזק וחלש, יוכלו להזדהות עם גיבורי הספר – נעמה והחמור שלה. נוסף לכך, נותן הסיפור מקום של כבוד לדמיון של הילד וליכולתו לפרוץ את גבולות המציאות, בדרך יצירתית-דמיונית, המפצה, לעתים, על חסרים ועל קנאה בילדים אחרים.

"לנעמה יש חמור צעצוע קטן, אותו היא אוהבת מאוד. לכרמל, החבר שלה מהגן, יש חמור אמיתי. "החמור שלי," מתגרה בה כרמל, "דוהר כל כך מהר שהוא יכול להשיג אפילו את האוטו של אבא שלך!" "איזה חמור יותר שווה?" שואלת נעמה את אמהּ, "שלי או של כרמל?" אימא מחייכת ועונה בהגיון: "עם שלך אפשר לשחק, ועל החמור של כרמל אפשר לרכוב", אך נעמה אינה מקבלת את הדברים כפי שהם. "חמוריקו, אני רוצה לרכוב עליך," היא לוחשת באוזניו. החמור הקטן מסתכל בה בעיניו החומות ונוער בשקט, בקול שרק היא יכולה לשמוע: "אי-אה… אי-אה… אי-אההה… לאן שאת רוצה." איורים: אביאל בסיל, ספרית פועלים, 28 עמודים.

עלבון ובדידות

שקופה, מאת נאוה מקמל עתיר, הוא רומן נעורים, שבמרכזו סיפורן של שתי נערות שאינן מכירות. דריה לבנה, הישראלית, ואֵמה, נערה יהודיה ילידת גרמניה.

דריה היא נערה ש"אף אחד לא סופר". חבריה לכיתה נזכרים בה רק כשהם צריכים ממנה משהו. את שעות הבדידות הארוכות היא מבלה בחדרה, מנגנת ושרה, בונה לעצמה עולם פרטי, שבו היא יפה ואהובה. שיחה אקראית בין שני בנים מכיתתה חושפת אותה לסוד העומד להתגלות למחרת היום, והעומד לעלות ביוטיוב. מעשה שהיא עושה ומקווה כי יפתח את שערי החברה הסגורים בפניה, מגלה לה עד כמה אכזרית יכולה חברת בני הנוער להיות. אמה, הגרמנייה, בת השבע-עשרה וחצי, מגיעה לבדה לתל-אביב כדי לחשוף סוד משפחתי שהוסתר מפניה. הגורל מפגיש בין השתיים ויוצר חברות מיוחדת במינה, הנותנת לשתיהן כוח להתמודד כל אחת עם עולמה המורכב.

העלילה היא דמיונית, אבל מי מאיתנו לא מכיר דריות כאלה, המרגישות שקופות, שקמות בוקר בוקר עם תפילה בלב שהיום יעבור בשקט, שהעלבונות, ההתעללויות ודברי הלעג יפסחו עליהן. את הרעיונות לעלילת הספר "שקופה" שאבה הסופרת מתוך שיחות שקיימה עם בני נוער, וממכתבים שהגיעו אליה בעקבות ספריה הקודמים.

הסיפור הוא פרי דמיונה של המחברת, אבל הוא אמיתי יותר מכל מסמך תיעודי. הוצאת ידיעות ספרים, 240 עמודים.

 

כעס, שנאה, נקמה, עצב – שמחה ואהבה

ניר נגד סאלים, מאת אמנון ורנר, הוא סיפור אמיץ ונוגע ללב, על התמודדותם האישית של ילדים עם המחיר וההשלכות של הסכסוך הישראלי-פלשתיני. לכיתתו של ניר, בן ה-11, מצטרף נער ערבי-פלשתיני בשם סאלים. ניר אינו מוכן להשלים עם כך. בכעסו הוא סוחף אחריו את רוב ילדי הכיתה. אולם דווקא רז, חברו הטוב  ביותר, ונטלי, הבת שהוא אוהב – מתנגדים לדרכו. הכיתה נחלקת למחנות, האווירה מתלהטת, ונדמה שאין מוצא מסיר הלחץ הזה. מהו מקור השנאה בין שני הנערים? מתברר שכל אחד מהם חווה אובדן אישי כתוצאה מהסכסוך בין העמים: ניר איבד את אביו, בפעילות מבצעית בעזה, וסאלים איבד את אחיו הצעיר, שנהרג מאש חיילי צה"ל. במשך הזמן, לומד ניר דברים חדשים על סאלים. למשל, שהסיבה למעבר משפחתו למדינת ישראל היא סירובה הנחרץ להיות מעורבת בפיגוע טרור בבית-החולים הישראלי, בו עובדת אחותו של סאלים, סירוב שהביא להחרמתה בכפר. ניר לומד שהמציאות אינה חד ממדית ושאפשר להביט בה באופנים שונים. אט-אט מחלחלים לנפשו דבריה של אמו: "שנינו איבדנו איש יקר, ולשנינו עצוב נורא, אך כדי שנמשיך את חיינו… צריך גם שמחה… מנין ניקח אותה? כשאני עוזרת למישהו והוא שמח על כך, משהו מהשמחה דבק גם בי. אני דואגת לך, מאין תשאב שמחה?" הכעס מפנה מקום לעצב ולמודעות, ובצִדם לומד ניר שאפשר גם לשמוח ולהתאהב. 

אמנון ורנר, חבר קיבוץ כרמיה, שעל גבול רצועת עזה, הקדיש את הספר לבנו, ניר, מדריך מצטיין בבית-הספר לשריון, שנפל בגיל 21, בעת מילוי תפקידו . שכל הילדים משני העמים ימצאו את הדרך לחיות יחד בשלום. איורים: ינון זינגר, ספרית פועלים, 114 עמודים, לגילאי כיתות ד-ו'.

חשיבה חיובית / אופטימיות

תאומים מעופפים וסודות פרטיים – מחברת הקסמים 2, מאת רבקה צדיק פישר ושירלי נס-ברלין, מגולל את המשך הרפתקאותיהם של אביב ובועז, זוג תאומים בני 12.

בספר הראשון מסופר כי הם מצאו, בבית הישן של סבא, מחברת שבה הוראות מדויקות כיצד לחולל קסמים. עכשיו, יותר מתמיד, מטרידות את התאומים הרבה שאלות חדשות. אביב יודעת בדיוק איזו מסיבה היא רוצָה לבת-המצווה שלה. האם היא תצליח להסביר לאמא ולדנה, אחותה הגדולה, שחושבות שהן יודעות איזו מסיבה מתאימה לה? בועז התחיל ללמוד לנגן בגיטרה, אז למה הוא פתאום רוצֶה להפסיק כשהחבר הכי טוב שלו מצטרף אליו לנגינה? ואיך אביב תגרום לילד, שהיא אוהבת בַּסתר, לשים לב אליה ואל כל המיוחד בה? מחברת הקסמים של סבא לא מַכזיבה. בועז ואביב מגלים בה קסמים חדשים, ולומדים איך לעזור לאחֵרים לדעת מה הם רוצים, מהי תרופת הקסם לקנאה, מדוע אין כישלון, וגם – למה אי-אפשר לדוג דגים עם תותים ושמֶנת!?

בסוף כל ספר מצורפת מחברת הקסמים, כדי שהקוראים יוכלו לעשותם בעצמם. הספר מיועד לבני 9-14, ופורס בפניהם את ארגז הכלים של החשיבה החיובית לשימוש יומיומי בבית-הספר ובבית – הוא מאפשר לקוראים להיפתח לעולם של החשיבה החיובית, ולרכוש דרכי התמודדות עם שנות הנעורים. הוצאת מודן, 156 עמודים.

אהבה

 

מי היה מאמין שארבע דקות יכולות לשנות הכול? האפשרות הסטטיסטית לאהבה ממבט ראשון, מאת ג'ניפר א' סמית, הוא רומן נעורים מקסים, שופע רגשות והומור, עם גיבורה אנושית, שנונה ומלבבת.

הסיפור של הֵדלי ואוליבר, המתפרש על פני יממה אחת, ישכנע אתכם שגם הרגעים הפחות צפויים של החיים מזמנים אפשרות לאהבת אמת. 

זה נראה כמו אחד הימים הגרועים בחייה של הֶדלי סאליבן, בת השבע-עשרה: היא גילתה מאוחר מדי שהשמלה שלה זקוקה לתיקון, שכחה את הספר בבית, עיקמה את הגלגל של המזוודה ונתקעה בפקק בדרך לשדה התעופה. עכשיו היא עדיין תקועה בניו-יורק ומאחרת לחתונה של אבא שלה, שאמורה להתקיים בעוד שעות ספורות, בלונדון, שבה תזכה באמא חורגת חדשה, שאותה לא פגשה מעולם. אבל, אז, באולם ההמתנה הצפוף של שדה התעופה הֶדלי, היא נתקלת בבחור מושלם. קוראים לו אוליבר, הוא בריטי, והוא אמור לשבת במושב 18C. הֶדלי יושבת ב-18A. הוצאת ידיעות ספרים, 245 עמ'.

 

כעס ואהבה

"אדון בלון", קראה גברת שושני מן החלון, "תגיד לבלונים שלך לא להתפוצץ בצהריים!". "בלונים מתפוצצים מתי שהם רוצים." צחק השכן. מתחיל בבום ונגמר בטראח, מאת שלומית כהן אסיף, הוא סיפור שמתחיל בכעס גדול בין שכנים ומסתיים באהבה.

מדובר בסיפור משעשע ואופטימי, על גברת ואדון שמיטיבים לריב. הוא מוכר בלונים, והיא מגדלת שושנים. קוצי השושנים שלה מפוצצים את הבלונים שלו. הבלונים המתפוצצים מפריעים לשושנים שלה לגדול. עד שיום אחד מקבלת הגברת הודעה שעליה לנסוע לאביה החולה. מוכר הבלונים מגלה עד כמה היא חסרה לו ומתחיל לטפח את שיח השושנים שלה. "מחר אשקה את השיח, פעם אחת ודי. לא, לא מחר, אשקה היום. והוא צדק, פרחים אינם יודעים לחכות". כשהיא חוזרת הביתה, אבלה, צפויה לה הפתעה – שיח השושנים שלה הפך לגן פורח. ומכן קצרה הדרך לפריחתה של חברות. זהו סיפור על פיוס, על געגוע, על אהבה לטבע ולאדם. ועל ההרגשות שלנו, שמתחלפים ונעים בקוטביות, ומעל לכל – את השנאה אפשר לנצח.

שני גיבוריו של הספר הם מבוגרים, ולא ילדים. דבר נדיר בספרות הילדים שלנו. "פרחים נולדים עם חיוך, כמו הבלונים. אותו יום ידע איש הבלונים שכל גן פורח מתחיל בפרח אחד". איורים ססגוניים: יוסי אבולעפיה. הוצאת ספרית פועלים, 24 עמ', מנוקד.

אהבה שונה

סיפורה של משפחה מיוחדת- משפחה אלטרנטיבית. זה אינו ספר על רגשות, אך פרסומו עורר בהחלט הרבה רגשות אצל הרבה אנשים. שלושה לטנגו, מאת ג'סטין ריצ'רדסון ופטר פרנל, הוא ספר ילדים, המספר את סיפורם האמיתי של זוג פינגווינים זכרים, מגן-החיות בסנטרל פארק בניו-יורק, רוי וסיילו, שגידלו אפרוחית – טנגו. 

שלושה לטנגו ראה אור בארה"ב ב-2005. הוא זכה בכמה פרסים, אבל גם עורר מהומה רבה: הוא עמד בראש רשימת הספרים השנויים במחלוקת של ארגון הספריות בארה"ב, במשך ארבע שנים, ובמקום ה-15 ברשימת ספרי הילדים מעוררי המחלוקת בארה"ב בכלל. 

מערכת היחסים בין שני הפינגווינים הכעיסה קוראים רבים: היו הורים שחשבו שהומוסקסואליות בקרב חיות איננה קיימת. קבוצות שמרניות חששו לנפשם של ילדים, משום שהומוסקסואליות בקרב חיות מצביעה על כך שגם הומוסקסואליות בקרב בני אדם היא טבעית.

ראש מחלקת החינוך של Focus on the Family (ארגון אוונגליסטי) אמרה שהספר רחוק מלהיות סיפור אמיתי, שהוא מטעה ושהוא דרך לא נכונה לקדם סדר יום פוליטי בקרב ילדים. הארגון אף עקב אחרי שני הפינגווינים כדי לראות אם הם מבצעים גם התנהגויות הטרוסקסואליות. באילינוי, מיזורי, צפון קרוליינה, מרילנד, אייווה ומדינות נוספות, הורים ומנהלים ביקשו להוציא את הספר מספריות ציבוריות ומספריות בתי-הספר, או להעביר אותו לאזור הספרים המוגבלים (הדורשים אישור הורים לפני השאלה). במסצ'וסטס פחדה ספרנית לאבד את עבודתה בגלל שהקריאה את הספר לילדים. בשנת 2008 שלח ארגון הספריות העצמאיות של ארה"ב (American Civil Liberties Union) מכתב לחבר הנאמנים של הספריות של ארה"ב. במכתב נטען שאיסור גישה חופשית לספר נוגד את חופש הביטוי כפי שהוא מנוסח בתיקון הראשון של החוקה האמריקנית. בית-המשפט החליט שארגון הספריות העצמאיות צודק, וכתב: "אם הורה רוצה למנוע מבתה (כך במקור J) לקרוא ספר מסוים, היא צריכה ללוות את בתה לספרייה ולא למנוע את הספר מכל באי הספרייה." איורים: הנרי קול, הוצאת כנרת, מנוקד.

חמלה, חברות ואהבה

תעלומת הג'ירף הננסי, שכתבה ואיירה מיכל זהבי, מספר על תאומים שמצילים ג'ירף שמתעללים בו בגן החיות. זהו סיפור הרפתקאות קולח וכובש, כתוב בהומור ומעורר הזדהות עם גיבוריו – הילדים והג'ירף. הוא עוסק בערכים כמו משפחה, חברוּת ואהבת בעלי-חיים.

ג'ירפי הוא ג'ירף ננסי שנולד בגן-החיות העירוני. ד"ר טבעוני, מנהל גן-החיות, מתכנן למכור אותו ולממן לעצמו נסיעה למחקר קרנפים באפריקה. בינתיים, כדי לשמור על הנכס יקר הערך, הוא מבודד את ג'ירפי המסכן מאחורי גדרות, מלביש אותו בבגד כלבים מעיק, לוקח אותו ברצועה לטיול יומי בגן וקושר אותו לספסל ומתעלם מעצות מטפלת הג'ירפים ופסיכולוגית גן-החיות, הטוענות שג'ירפי זקוק לחברה, הוא מדוכא, מצבו מתדרדר.

למרבה המזל, מזימתו של ד"ר טבעוני, מתגלה לשירה ויונתן, תאומים בני 10, העובדים בהתנדבות בגן-החיות. הם מצליחים להבריח את ג'ירפי ברגע הקריטי שבו מנסה ד"ר טבעוני למכור אותו לאנגלי מוזר.

הכול מסתבך כשהרצועה של ג'ירפי נשמטת מידו של יונתן, והג'ירף המבוהל פורץ בריצת אמוק ונעלם. התאומים מגייסים את חבריהם למבצע חיפושים סודי, עד הסוף הטוב, הבלתי צפוי, בו מתברר שנוסף למשטרה מעורבת בעניין גם סבתם של שירה ויונתן. ספריית פועלים, 120 עמודים, מיועד לילדים בגילאי 10-8.

 

סובלנות – קבלת השונה והאחר

מי שרוצה לשמוע מאין בא הגמד הגבוה, ומי שלא יודע מאין הגיע הענק הנמוך – שיסגור את הספר ויקרא אותו הפוך!

הגמד הגבוה / הענק הנמוך, מאת רינת הופר, מספר, באופן יוצא מן הכלל, סיפור על שניים שהם יוצאים מן הכלל – גמד גבוה בין גמדים, וענק נמוך בין ענקים.

שני הגיבורים, שסיפוריהם מתקיימים במקביל משני צדי הספר, יוצאים להרפתקה רבת תהפוכות, ונפגשים, בסופו של דבר, במקום דמיוני ונפלא, שנקרא "עמק השווה", שהוא גם אמצע הספר. רינת הופר מזמינה את הילדים לבחור מנין הם רוצים להתחיל לספר את הסיפור. כל בחירה אפשרית, ולכל קריאה יש סוף אפשרי אחר.

הזמנה זו הופכת גם את הקריאה להרפתקה בפני עצמה. "הגמד הגבוה / הענק הנמוך" הוא ספר יוצא דופן, על כל יוצאי הדופן באשר הם (הוצאת זמורה ביתן, מנוקד).

בדידות – קבלת השונה

 

 

יד הפלא, מאת זוהר אביב, היא סידרה המדברת על קבלת השונה. בספר יד הפלא 10 לחם מזהב רן השמנמן, גיבור הספר, חש בודד ועצוב, והוא נחוש לעשות הכול כדי לרכוש חברים.

רן מחפש דרכים להשיג חברים, ובסופו של דבר, מבין שרק תקשורת איכותית היא הקושרת אדם אל רעהו, וכשמדברים על תקשורת איכותית, מדובר על תקשורת אמיתית, שמציגה בפני הזולת את החולשה, את הקושי. את העצב. זהו מקום שדרכו ניתן להתחבר אל הזולת, שעל פי רוב גם הוא חש תחושות אלה, אלא שאינו מודה בהם.

הספר פותח פתח למודעות לרגשות ולדרך החשיבה של הילד כיצור חברתי. ילדים רבים לוקחים ממנו טיפים לקבלת השונה ולהתנהלות מול ילדים בעלי קושי. הוצאת מודן, 145 עמודים

 

 

בדידות/חוסר תשומת לב – פנטסיה וחלומות

"אם תבנה בחול ארמון מושלם יבוא לגור בו דרקון. הוא ירגיש כמו בבית ויציץ אליך מבפנים… ואתה לא תבין איך קרה לך כזה דבר נפלא." מי לא בנה ארמון בחול? ומי לא חלם על דרקון שבא לבקר? זה בדיוק מה שקורה לילד אחד ביום קסום על שפת הים, ואפילו שבתחילה אף אחד לא מאמין לו, לכולם יתברר שמהדרקון הזה אי אפשר להתעלם!  ביחד הם מעיפים עפיפון, מקציפים מיץ ומתגנבים לגנוב עוגיות שוקולד. האם זהו באמת דרקון שבא לבקר או אולי רק דמיון מפותח?

הרעיון של דרקון בארמון מאת ג'ודי מור, הוא משחק עדין בין מציאות לבין פנטזיה. ה"אם" שמאפיין אותו מהעמוד הראשון, מצליח לשמר את הרעיון על גבול דקיק הזה.

"אם תבנה בחול ארמון מושלם", אומרת הסופרת, ומרגע זה אנחנו רואים מה קורה "אם". הארמון נבנה והדרקון עובר לגור בו. כדרכם של יצורים דמיוניים, יש לו חיים משלו ויש לו תפקידים שונים: הוא מתקן משחקים מופלא, הוא שומר ומגן, והוא גם האחראי לכל מיני דברים אסורים שקורים כמו אכילתן המסתורית של עוגיות השוקולד.

לדרקון שבספר אין "פונקציה פסיכולוגית". אמנם הוא אחראי על כל מיני תוקפנויות והתנהגויות לא לגמרי "ראויות", אבל בסופו של דבר, כמו שתגלה הכפולה האחרונה והנהדרת של הספר, העיקר כאן הוא הדמיון – לתת לו לפרוח, להתפתח, להיות מה שהוא רוצה.  איורים מרהיבים של הווארד מקויליאם, הוצאת כתר ואורים, 36 עמודים, מנוקד.

 

צמיחה מתוך קושי

 

תומס ואני והלן ואני, שני ספרים בסדרת "גיבורים אמיתיים", מאת טל בן-שחר ושירלי יובל-יאיר, מציגים התמודדות עם קשיים, התגברות עליהם והפיכתם לחוויה.

בחריזה קלילה ובשפה פשוטה כתובים סיפור הילדות של תומס אדיסון והלן קלר. בסיפור המסגרת מוצגת משפחה ישראלית טיפוסית, משפחת חרמון. בכל ספר נתקל אחד מבני המשפחה בבעיה מוכרת מחיי היומיום ולומד כיצד להתמודד איתה, באמצעות סיפורה של הדמות ההיסטורית. הקורא מוזמן להזדהות עם גיבורי הספר – הדמות המודרנית והדמות ההיסטורית, ודרך החוויות שלהם ללמוד להתגבר על קשיים.

תומס ואני, הספר הראשון בסדרה, מזמין את הילדים לפגוש את תומס אדיסון ואת העיקרון שלאורו פעל גדול הממציאים בהיסטוריה: תלמד לא להצליח או שלא תצליח ללמוד!

הלן ואני, הספר השני, מפגיש אותם עם סיפורה הלא ייאמן של הלן קלר, ומלמד אותם עוד עקרון חשוב: כשמתרכזים במה שיש, ה"יש" גדל. בסוף כל ספר יש דף להורים, מאת ד"ר טל בן-שחר, שמסביר על הפסיכולוגיה החיובית ועל דרכי ההתמודדות שהיא מציעה. איירה: איה גורדון נוי. הוצאת כנרת, כל ספר 42 עמודים.

 

אהבות, ידידות, נקמה ומחירה

הספר הקלאסי הרוזן ממונטה כריסטו מאת אלכסנדר דיומא, יצא לאחרונה בשני כרכים, בהוצאה מחודשת. סיפור עוצר נשימה, על בריחה מופלאה מהכלא, מטמון אגדי, תככים ופשעים בחברה הגבוהה ובכנופיות העולם התחתון, אהבות גורליות, ידידות אמיצה, ובלב כל הדברים – הנקמה ומחירה. אֶדמוֹנד דַנטֶס הוא ימאי צעיר ישר ואמיץ, העומד להתמנות לרב-חובל ולשאת לאישה את אהובת נעוריו. שניים ממכריו, המתקנאים בהצלחתו ובאושרו, טופלים עליו האשמה בשיתוף פעולה עם מתנגדי המלך. חגיגת האירוסין של דַנטֶס נקטעת במעצר, והוא נכלא בתא אפל במצודת איף האימתנית. עשרים ושלוש שנים אחרי שנכלא דנטס, מופיע בפריז כ'הרוזן ממוֹנטֶה כּריסטוֹ', איש מסתורין עשיר.

מסע הנקמה שלו, ורגש הנקמה המפעם בלבו, עומדים ביסוד יצירתו הנהדרת של אלכסנדר דיומא, אשר מעביר את גיבורו בדרך יסורים, במהלכה הוא נאלץ להתמודד עם ההשלכות של רגשותיו ומעשיו. הוצאת כתר, כרך א': 468 עמ', כרך ב': 456 עמ'.

 

 

 

אדישות, עלבון, כעס, עצב, יאוש וחוסר אונים

חבורת כוח המוח 23 והחרם הכפול, מאת זוהר אביב, הוא ספר המעורר רגשות. המחברת מציגה בספר את נושא החרם מזוויות שונות. מציגה את סבך הרגשות הקודמים לחרם והמעורבים בו.

במקרים רבים נעשה החרם בעקבות קנאה או נקמה ומעורר בעקבותיו רגשות כעס, עלבון, יאוש או פחד. החרם עפ"י ספר זה מעורר תחושות שונות: תחילה אדישות מדומה – אני יכול להסתדר גם בלי החברה מסביב, לאחר מכן מגיע העלבון – מדוע מחרימים אותי? מדוע זה מגיע לי? לאחר מכן מגיע הכעס – אם הם מחרימים אותי, גם אני אחרים אותם, שירגישו מה זה! וכששום דבר לא זז, מגיע עצב עמוק, והרגשה של יאוש וחוסר אונים שעלולים לגרום למוחרם לעשות מעשי יאוש.

"כשאין דיבור אין גישור" טוענת זוהר אביב "ולכן, חרם – לדעתי – הוא מסוגי האלימות הפוגעים ביותר והקשים לפתרון. כשלא מדברים על הרגשות המציפים אותך, הרגש עלול  להציף ולגרום לך לעשות דברים מזעזעים, עד כדי התאבדות. הוצאת מודן, 184 עמודים.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: דף הבית - מאמרים, ספרות ילדים, ספרות נוער

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.