ספרים חדשים לילדים לקריאה וללימוד וערכות לימודיות חינוכיות, לשעות הפנאי

| 20/08/2012 | 0 Comments

 

סקירת ספרים חדשים וערכות לימודיות - חינוכיות לשעות הפנאי לילדים

סדרת ספרים חדשה שכדאי לכם להכיר. אלה הם ספרים המעניקים חוויה תרבותית וחינוכית, מבדרת ועליזה עבור הילדים, מגן הילדים ועד הכיתות הנמוכות בבית הספר.  חלקם יוכלו לשמש כספרות עזר גם לתחילת שנת הלימודים, חלקם מעבירים גם מסרים חינוכיים וכולם מעבירים חוויה תרבותית לילדים וגם יסייעו להוריהם, בהקראה ובפעילויות. ספרים חדשים וערכות לימודיות / חינוכיות לשעות הפנאי, בהמשך הסקירה שלפניכם.

 

 

 

המילון הראשון שלי – עברית אנגלית 

המילון הראשון שלי עברית אנגלית (דני ספרים)

הספר המילון הראשון שלי –עברית אנגלית הוא בסיס ללימוד השפה האנגלית בקלות, ומיועד לילדים שמתחילים את דרכם בלימוד השפה האנגלית וגם לבוגרים יותר שמעוניינים ללמוד אנגלית.

המילון כולל כ- 400 מילים ראשונות, בסיסיות ושימושיות בדימויים, מילים, צבעים, ודמויות מהסביבה היומיומית הקרובה לעולם הילד. המילון מחולק לנושאים- ומובא בתוכן עניינים: משפחה, ביגוד, מאכלים, צבעים, צורות ומקצועות.

המילים מאוירות באיורים צבעוניים, ססגוניים וברורים, העוזרים לילד להבין היטב את משמעותן.  המילים מתורגמות בצורה ברורה ומובנת, שהופכת את הלמידה לקלה ומהנה.

ספר מקסים ללימוד השפה האנגלית. מתאים לגילאי 3-9 ואפילו לבוגרים יותר. מומלץ! (הוצ' דני ספרים, 79 עמודים, ספר גדול, עברית מנוקדת).

 

משוכות התקשורת הורים לילדים

האם גם לכם יש לפעמים הרגשה שאבא ואימא שלכם לא מקשיבים לשום דבר שאתם אומרים? אם כן אז אתם קצת כמו דיזי, גיבורת הספר קרנפים לא אוכלים פנקייק, מאת אנה קמפ ושרה אוגילוי. אבא ואימא שלה אף פעם לא מקשיבים לה.

קרנפים לא אוכלים פנקייק, מאת אנה קמפ ושרה אוגילוי

דיזי יכולה לומר להם שהשערות שלהם עולות באש או שהכלב אכל את הכדור, אבל הם רק יהנהנו ויאמרו, "איזה יופי, מותק!" או "ספרי לסבתא", או "את לא רואה שאני בטלפון?". יום אחד כשדיזי ישבה ואכלה את ארוחת הבוקר שלה, קרנף סגול נכנס לו בשלווה אל המטבח. פשוט ככה! ואז הוא לקח ביס גדול מהפנקייק שלה. פשוט ככה! דיזי ניסתה לספר את זה להורים שלה, דיזי רצתה להגיד משהו ממש חשוב. ונחשו מה? אף אחד לא הקשיב.  הם רק ענו שקרנפים לא אוכלים פנקייק! אז במקום לדבר עם ההורים, דיזי התחילה לדבר עם הקרנף. פשוט ככה! סיפור מצחיק ומלא הפתעות על משוכות התקשורת בין הורים לילדים (הוצאת כנרת, מנוקד, לילדים).

פיתוח האינטליגנציה

חכם פי 7 מאת יעל רוטנברג

כל אחד ואחד מאתנו הוא יחיד ומיוחד. לכל אחד ואחד כישרונות, תחביבים, ותחומי עניין שונים. חכם פי 7 מאת יעל רוטנברג, הוא ספר אינטליגנציה מסוג אחר. 

הספר פותח בפנינו תיאוריה הנקראת "תיאורית האינטליגנציות המרובות". התיאוריה של הווארד גרדנר, המתארת את שבעת סוגי האינטליגנציות- חלקן במידה קטנה וחלקן במידה מרובה יותר. מחלקת את החכמה האנושית לשבעה סוגים ותחומים שונים: אינטליגנציה לוגית, מרחבית, טבעית, רגשית, מילולית, גופנית, מוזיקלית. 

מהי אינטליגנציה? היא תחום ידע, סוג חכמה ובספר מכנים אותה גם תבונה. בכל אחד ואחד מאתנו מצויות כל התבונות. כולנו חכמים בכל אבל לכל אחד מאתנו יש ענפים בהם הוא מוכשר יותר ואחרים בהם מוכשר פחות. 

הספר חכם פי 7 מביא עשרות דרכים לפיתוח והעשרה של 7 האינטליגנציות, נותן כלים, והדרכה איך לחשוב בהיגיון, בעזרת דוגמאות, חידות היגיון, ושעשועי חשיבה.

יעזור לקוראים להתקרב אל האינטליגנציות החביבות עליהם, ולחשוף אותם לאינטליגנציות שקרובות לליבם פחות. ספר חביב, ידידותי, וכיפי, ללמידה תוך קריאה מהנה. (הוצ' דני ספרים, 79 עמ', מנוקד)

לחנך לסובלנות ולוויתורים

שתי ג'ירפות ביום שמש מזהיר מאת נורית זרחי

מירה ושירה, שתי ג'ירפות מקסימות, יוצאות להרפתקה שנייה, בספר שתי ג'ירפות ביום שמש מזהיר מאת נורית זרחי

הן יוצאות  לטייל רכובות על דופניים (אופניים מסוג טנדם) ומנסות להגיע יחד 'למדלק' של השמש, לפני שהחושך יכסה את העולם. השתיים, המתווכחות על כל דבר, מנסות לרכוב על מכשיר אחד,  אך אינן מגיעות לתיאום והסכמה הנדרשת בזוגיות ובחברות. רק לאחר ש'הדופניים' שלהן נשברות לשתיים, הן יכולות להמשיך בדרכן, רכובות כל אחת על חצי דופן,  וכך בשמחה ובשיר לנסוע לעבר האופק כשמטרתן להאיר את העולם.

הסיפור ההומוריסטי, הפונה לילדים, מכיל בתוכו במובלע מרכיבים אנושיים המתאימים לכל גיל: נמצא בו את הצורך בסבלנות ובוויתורים הנדרשים בכל חברות או בזוגיות; את הרצון הסמוי שהשמש תזרח תמיד והחושך לא יגיע, ואת היכולת להפוך קשיים למנוף של התקדמות – וכל זה בסיפור קליל והומוריסטי.

איורים מקסימים של הלה חבקין, שיצרה במכחולה את שתי הג'ירפות ארוכות הצוואר, הנראות ומתנהגות כשתי נערות חמודות, עקשניות ווכחניות, ששום ריב לא יכול לפגום בחברותן (הקיבוץ המאוחד, 23 עמ', מנוקד, לילדים).

רק לבנות 

בנות-אישי ביותר! (הוצ' דני ספרים)

אזהרה: את הספר אין להעתיק, לפתוח ולקרוא עם אתה לא בת!! להיות נערה – זה גדול! מותר לנו ללבוש בגדים מגניבים, ללכת לקניות בקניונים, לשיר לפני המראה ולצרוח בכל פעם שלהקת הבנים האהובה עלינו מופיעה בטלוויזיה. אבל להיות נערה זה לא פשוט. מי לא עבר את גיל ההתבגרות? ומי שלא –זה עוד יגיע. הקושי בבית הספר, השינויים הגופניים, ענייני בנים, אופנה, כושר, בריאות, תזונה, חברות ועוד הדרך ארוכה, אבל רגע לא להתייאש!

בנות-אישי ביותר! הוא ספר שכולו מוקדש לבנות בלבד. בספר אפשר למצוא: פעילויות יצירה משגעות למסיבות, מתכונים להכנה קלה וטעימה, חידונים, בדיחות, עובדות מדהימות על בעלי-חיים, היקום, וכן טיפים שרק בנות אוהבות: מסכה לפנים, עשי זאת בעצמך, ללמוד לכתוב צופן אותיות סודי, לדעת קוד מורס, ואפילו קסמים כדי להרשים את החברים. אז למה את מחכה?

ספר מקסים, צבעוני עם המון דברים שיעבירו לך ולחברות שלך את הזמן כמו שצריך (הוצ' דני ספרים, 96 עמ', מנוקד)

 

לפתח יכולת תקשור

דיבורים על שפת האגם מאת שיפי צורן

בספר דיבורים על שפת האגם מאת שיפי צורן תקראו סיפורים מחורזים העוסקים בחייה של משפחת ברווזים חביבה.

הסיפורים יסייעו לילדים בצורה ישירה או עקיפה לפתח את יכולתם לתקשר בצורה נכונה עם הזולת. מטרת הספר לאפשר לילד לרכוש יכולת תקשורתית טובה ולשפר את כישורי השפה והדיבור שלהם מתוך חווית קריאה מהנה.

הספר  מגיש לקורא חלון הזדמנויות לפיתוח דמיון וכישורים רגשיים וכן הפעלות שפתיות, שיעניקו לילדים הזדמנות להתנסות בצורה חווייתית בניהול תקשורת בונה ונכונה.

בספר שישה סיפורים, חידונים,  שדרכם אפשר להבין מהן אמפתיה, סימפתיה והבנת רגשות וחלונות הזדמנויות לפתיחת ערוץ תקשורת הורים-ילדים.

לראשית קריאה אך גם הילדים הבוגרים יותר יאהבו את הספר וימצאו בו כר נרחב להתפתחות התנהגותית, רגשית ולשונית. (הוצ' דני ספרים, איורים: שירי כהן, ספר גדול, 96 עמודים, מנוקד)

להכיר את הציפור

מי שם בחלון?  - כתבה וצילמה טליה ברקוביץ-זהבי

הספר מי שם בחלון? שכתבה וצילמה טליה ברקוביץ-זהבי, מסופר מנקודת מבטו של ילד, המגלה יום אחד זוג ציפורים (צוצלות) מקננות בחלונו. הילד מלווה את הצוצלות משלב הכנת הקן, בקיעת הביצים ועד למעוף הגוזלים מהקן, כאשר הוא מאניש את הציפורים, נותן להן שמות, משווה בין האחים הגוזלים לבין יחסיו עם אחיו וכו'. הסיפור כתוב בחרוזים, משלב מידע על הציפורים – מקור השם, הטיפול בגוזלים, בעיקר האכלתם, מלווה בתמונות אמיתיות וחיות, שצולמו לאורך התקופה. הספר מסתיים עם עזיבת הגוזלים את הקן אך ממשיך לספר בחרוזים עוד פרטים מעניינים על הצוצלות. בסוף הספר ישנו מידע נוסף להורים. זהו ספר גם לכל אוהבי הטבע, ולכל מי שמעוניין להסתכל על הדברים הקטנים והפשוטים לכאורה ולגלות עולם שלם. מיועד לגילאי הגן – טרום חובה וחובה ועד כתות א'-ב' (הוצ' אוריון, 72 עמ', מנוקד)

לדעת לומר – "לא"

אל תתנו ליונה לנהוג - חיבר ואייר מו וילמס

"היי, אני יכולה לנהוג באוטובוס? בבקשה? אני אזהר מאוד. מה דעתכם על זה: אני רק אחזיק בהגה". ומה אתכם? תתנו ליונה לנהוג או לא?

אל תתנו ליונה לנהוג באוטובוס, שחיבר ואייר מו וילמס, הוא ספר שמלמד סוף סוף שיש מצבים בהם צריך לחזור ולהגיד "לא!"

סיפורה של היונה לצד השפה האמנותית המיוחדת של המאייר, ממחיש יפה וריאציות שונות של ניסיונות שכנוע, שמיוחסות בדרך כלל לילדים. אבל, מה שאסור  – אסור! והספר מסתיים במפח נפש של היונה, אבל אינו מסתיר גם את החן שברגע הזה.

מו וילמס התחיל את הקריירה שלו כתסריטאי ואנימטור בטלוויזיה, זכה בשישה פרסי אמי על כתיבתו לתוכנית רחוב סומסום, חיבר ואייר כ-40 ספרי ילדים, שזכו לשבחי הביקורת, להצלחה מסחרית ותורגמו ליותר מעשר שפות שונות. כמו כן זכה וילמס בפרס קלדקוט, הפרס היוקרתי לספרי ילדים, על ספר זה. (הוצ' קלסיקלטת, מאנגלית: גילי בר-הלל סמו, מנוקד)

לא תמיד הפיקחות תנצח

אפצ'י הצטנן מאת ליטל איידן

אפצ'י הפיל הצטנן. החיות מנסות לטכס עצה ומסכימות זו עם זו שחדק הוא איבר מרשים ובעל תועלת, אך צרה צרורה כשתקועה בו…נזלת. הפתרון מגיע מהמקום הכי לא צפוי ומוכיח שלא תמיד הפיקחות תנצח – לעתים, בתכונה אחרת מצוי המפתח.

הספר אפצ'י הצטנן מאת ליטל איידן, נעזר בעולם החיות, עולם שמדבר לילדים ביתר טבעיות, ועוסק בסוגיה שאנחנו כבני אדם מתמודדים עימה, לא מהיום: ישנם דפוסי התנהגות רבים שבני האדם מתנהגים על פיהם, ללא שום הגיון, וגרוע מזה – בלי לרצות בכך, באופן אוטומטי. דוגמה לכך היא תופעה שנקראת "אפקט ההילה", בה אנו נוטים לתפוס את עצמנו כאנשים מורכבים בעלי היבטים אישיותיים שונים ומגוונים, אך את האחרים אנחנו שופטים על סמך תכונתם הדומיננטית ביותר.

הורים וילדים ימצאו בספר מוסר השכל על שיתוף פעולה בין חיות, ועל הבנה שלא כולנו שווים אבל כולנו יכולים לעזור זה לזה ולהפיק את מירב התועלת מתכונותינו השונות. (הוצ' רימונים, איורים: דודי שמאי, לגילאי 3-6, מנוקד)

משלים מוכרים ואהובים

משלי איזופוס - משלים מוכרים ואהובים (הוצ' דני ספרים)

 

לפעמים כדי להעביר מסר בצורה ברורה, כיפית ומובנת אנו משתמשים בסיפורי משל. הספר משלי איזופוס  מכיל בתוכו  משלים מלאים בקסם: עכבר העיר ועכבר הכפר, הצרצר והנמלים, העורב והשועל, התרנגולת שהטילה ביצי זהב, הצב והארנב, ועוד הרבה משלים מוכרים ואהובים שמובאים באוסף חדש ומקסים זה.

המשלים נבחרו בקפידה ועובדו מחדש ע"י חגי ברקת, למציאות מרתקת ומעניינת, בה יוכלו הילדים לפגוש ולהפליג לעולם קסום של משלים.

המשלים כתובים בכתב גדול, מנוקד, בשפה קלה ומובנת, והכול בקסם של ספר אחד, גדול, מאויר וצבעוני, שמלווה את הילד לחוויית קריאה מהנה ונותנת לו דרך נוספת של השקפה, מוסר השכל, והתבוננות דרך הדמויות בסיפור. (הוצ' דני ספרים, 79 עמודים, מנוקד)

 

ספר מתח שכתב ילד עבור ילדים

מערת הסודות מאת עילי פלד

ילד יוכל להבין היטב ולפעמים אף יותר טוב ממבוגר את נפש חבריו, הילדים. עילי פלד, כיום בן ה-11, כתב את הספר מערת הסודות – THE CAVE OF MYSTERIES  באנגלית בהיותו בן 8. בגיל 10 השלים את הגרסה העברית. הספר כתוב כסיפור בתוך סיפור. מציאות ודמיון מתערבבים בתוך עלילת מתח הנושאת עמה את גיבורי הסיפור למסע הרפתקני ומרתק. חלק מהציורים בספר צוירו על ידי חברו של עילי, תמיר שפירר, שצייר אותם כשהיה בן 11.

על הספר: כבר מהפרק הראשון הבין דן שמשהו מוזר מתרחש בין דפי הספר החדש שקיבל מסבו, ושהחיים שלו עתידים להשתנות. דמויות מסתוריות מגיעות לביקור, וקולות מוזרים נשמעים בבית. בעקבות הספר נשאבים דן ובני משפחתו לתוך הרפתקה מטורפת שבמהלכה הם נלחמים במפלצת נוראה, מתחמקים ממלכודות מתוחכמות וניצלים מעוד סכנות רבות.

מערת הסודות הוא ספר מתח לילדים ולנוער שיסחוף אתכם לחוויות עוצרות נשימה ולהתפתחויות מפתיעות, אפילו מפתיעות מאוד. (מאנגלית: דליה צחור, איורים: תמיר שפירר ואינה קצב, הוצאת אוריון, 123 עמ', מנוקד)

החתול המגניב – ללמוד להכיר גם צבעים

שאול החתול – אני אוהב לצעוד בנעלים לבנות, מאת אריק ליטוין

שָׁאוּל הֶחָתוּל יוֹצֵא לְטַיֵּל בְּנַעֲלָיו הַלְּבָנוֹת הַחֲדָשׁוֹת. אֲבָל, אוֹי! בַּדֶּרֶךְ מְחַכִּים לוֹ מִכְשׁוֹלִים וְהַפְתָּעוֹת, וְהַנַּעֲלַיִם שֶׁלּוֹ הוֹפְכוֹת מִלְּבָנוֹת לַאֲדֻמּוֹת, לִכְחֻלּוֹת, לְחוּמוֹת וְלִרְטוּבוֹת! הַאִם שָׁאוּל מַתְחִיל לִבְכּוֹת? מָה פִּתְאוֹם! הוּא מַמְשִׁיךְ בְּדַרְכּוֹ וְשָׁר לוֹ אֶת שִׁירוֹ וּמָה אֶפְשָׁר לִלְמֹד מִסִּפּוּרוֹ שֶׁל שָׁאוּל הֶחָתוּל? צְאוּ אִתּוֹ לַדֶּרֶךְ וּתְגַלּוּ!

 

שאול החתול – אני אוהב לצעוד בנעלים לבנות, הוא חתול מגניב שתמיד מחכה למשהו טוב ועוזר לילדים להכיר קצת את הצבעים.

זהו ספר הילדים הראשון של אריק ליטוין, גיטריסט, זמר, מורה ומספר סיפורים ידוע, שמביא את כישוריו הרבים בכתיבתו מלאת ההומור והקצב. (הוצ' כנרת, מאנגלית: להב לוי, איורים: ג'ימס דין, מנוקד)

 

 

עולם הילדים

דברים שקורים באמת מאת אורלי וילנאי

 

 

"קְצִיצוֹת זֶה לֹא טָעִים, אֲנִי פָּשׁוּט לֹא רוֹצָה, וּבְכָל זֹאת בַּצַּלַּחַת – סָבְתָא שָׂמָה לִי קְצִיצָה".(מתוך דברים שקורים באמת). 

בטביעת עין מחויכת ובחרוזים משעשעים, מביאה אורלי וילנאי את הדברים שקורים באמת, ועושים אותנו, ילדים כמבוגרים, שמחים ועצובים, פוחדים וחזקים.

צרויה שלו כותבת על גב הספר: "אורלי וילנאי מיטיבה לתאר בשיריה את עולם הילדים, על מצוקותיו ותענוגותיו. יש לה יכולת נדירה להתבונן בילדות מבפנים, בעיני הילד, ולדלות משם את התום המנחה אותה באשר תלך". (הוצ' מודן, איורים: יעל אלברט, מנוקד)

 

ללמוד להכיר אותיות ומילים ואפילו הפכים

 

משחקי קופסאות קלפים נפתחים: מגלים-לומדים מבית הוצאת שוקן לילדים

משחקי קופסאות קלפים נפתחים: מגלים-לומדים מבית הוצאת שוקן לילדים, יתרמו לילדים העולים לגן או לכיתה א' לפתח כישורי איות, להכיר את צלילי האל"ף-בי"ת או לזהות מילים ולפתח חשיבה הגיונית.

המשחק הראשון עוסק באותיות האל"ף-בי"ת.  ילדים ייהנו לשחק עם דורה וחבריה ובמקביל ילמדו להכיר אותיות ומילים. העשרת אוצר המילים, בניית משפטים ואיות, יכולת לזהות מילים, הכרת הצלילים של אותיות האל"ף-בי"ת.

המשחק השני עוסק בהפכים. ילדים ייהנו לשחק עם דורה וחבריה ובמקביל יכירו מילים חדשות, יִלמדו מה הם הפכים ויפַתחוּ יכולת להשתמש בשפה ברמות שונות: זיהוי מילים, לימוד קריאה ואיוּת, פיתוח יכולת ההשוואה בין הפכים על ידי חשיבה הגיונית.

כל קופסה מכילה שלושים קלפי הפעלה נפתחים, שנוצרו בהתייעצות עם אנשי חינוך, וכן מדריך להורים הכולל הצעות לפעילויות המאפשרות פיתוח יכולות באופן חווייתי. (הוצאת שוקן לילדים, 58 ₪ לערכה).

שפים קטנים לחגים

שפים קטנים לחגים מבית השירות הבולאי של דואר ישראל וחברת קלסיקלטת

החופש הגדול נגמר, הלילות מתחילים להתקרר, ובצידי הדרך אפשר לראות כבר חצבים. ואם עדיין לא הבנתם מה כל זה אומר.. זה אומר שחודש תשרי וכל החגים שלו כבר כאן, ושכל המשפחה בבית. ומה עושים כשכל המשפחה בבית? השירות הבולאי הישראלי בשיתוף חברת קלסיקלטת, הפיקו מארז מיוחד שפים קטנים לחגים – חווית בישולים לילדים ולהורים לתקופת החגים, חגיגה מעשירה וטעימה של בישולי חג, שירים, סיפורים ומידע על מנהגי החג לכל המשפחה. פותחים את חוברת המתכונים המצורפת ומבשלים. אז הפשילו שרוולים, לבשו סינרים, והיכנסו למטבח כי תיכף מתחילים.

המארז המיוחד של השירות הבולאי של דואר ישראל וחברת קלסיקלטת כולל: חוברת מתכוני חג לילדים ולהורים הכוללת תמונות, הוראות הכנה ומידע משעשע על מנהגי החג (מאת השפית איילת לטוביץ); דיסק שירים וסיפורים מוכרים ואהובים; שלושה כובעי טבח לשימוש כל בני המשפחה; ערכת גלויות ברכה מעוצבות למשלוח לקרובים ולחברים; סדר אכילת סימנים לליל ראש השנה: כל הברכות של ארוחת החג לילדים על כרטיס עמיד ונוח לשימוש; גיליון בולים ייחודי "הבול שלי" – לחגי תשרי; שובר הנחה לרכישת משחק חינוכי ומעשיר.

המארז יימכר בכל סניפי הדואר ברחבי הארץ ובאתר האינטרנט של חברת הדואר  www.postil.com, במחיר מיוחד של 39.90 ש"ח. חלק מן ההכנסות ייתרמו ע"י חברת קלסיקלטת לילדים ונוער חולי סרטן בישראל.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: ספרות ילדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.