מחווה למשורר אדוניס במסגרת סדרת מוסיקת עולם חדשה ושירה המוקדשת ליצירתם של אמנים ומשוררים ישראלים, החל ב- 29/8 בירושלים

| 21/08/2012 | 0 Comments

סדרת מוסיקת עולם חדשה ושירה מוקדשת ליצירתם של אמנים ומשוררים ישראלים בבית הקונפדרציה בירושלים

סדרת מוסיקת עולם חדשה ושירה שתוקדש כולה ליצירתם של אמנים ומשוררים ישראלים תתקיים במהלך שבועיים מסוף חודש אוגוסט בבית הקונפדרציה בירושלים ותפתח את הפעילות לקראת השנה החדשה.

 

 

 

בסדרה שישה מופעים ייחודיים שיביאו לקהל צלילי מסורות מגוונות מרחבי העולם. כל המופעים הינם יצירה בת זמננו הנסמכת על אוצרות של תרבויות עתיקות והדים מתקופות שונות, ומביאים לבמת בית הקונפדרציה את טובי היוצרים הישראלים בשירה, מוסיקה אתנית ומוסיקת עולם מהודו, ברזיל, בלוז אתיופי ומוסיקה בלקנית וצוענית. את הסדרה הייחודית יזם והפיק מנהל בית הקונפדרציה, אפי בניה בתמיכת משרד התרבות והספורט.

בית הקונפדרציה, השוכן מול חומות העיר העתיקה, על קו התפר שבין מזרח העיר למערבה, יציג שישה מופעים חוצי גבולות, תרבויות ומסורות מוסיקליות. מופעים אלו מציגים את מיטב היוצרים בסצנת מוסיקת העולם התוססת בישראל: אלעד גבאי ואורה ברנס במופע המשלב בין פיוטים ושירת קודש לשירה ישראלית עכשווית, אסנת אלכביר ודודו אלכביר במופע המוקדש לסגנון הדהרופד במוסיקה ההודית הקלאסית.

מופע מיוחד יוקדש לשירתו של המשורר אדוניס, עם תרגום יצירתו "מפתח פעולות הרוח". המשוררים רוני סומק, רחל חלפי ורפי וייכרט, הימאית והשחקנית מיכל בת אדם והשחקנית עינת ויצמן יקריאו משיריו, ונגן העוד ויסאם ג'ובראן ינגן את לחניו לשיריו של אדוניס.

מופע הפתיחה של הסדרה יעלה לבי יפגיש שני מוסיקאים יוצרים: אלעד גבאי ואורה ברנס בחמישי, 29.8.2012, ב- 20:30 בבית הקונפדרציה בירושלים. המופע הינו מפגש בין שני מוסיקאים יוצרים, בשירה ונגינה, על התפר הירושלמי שבין העוד לגיטרה, בין הפיוט לשירה המודרנית, ובין שירת קודש לשירה ישראלית עכשווית. אלעד גבאי הוא מוסיקאי ירושלמי המנגן בעוד ובקאנון. הוא השתתף בהרכבים שונים של מוסיקה אתנית ומזרחית בישראל ובעולם. הוא גדל על ברכי הפיוט היהודי-מזרחי ונחשב לאחד המוסיקאים הבולטים בתחום. אורה ברנס היא מוסיקאית הכותבת, מלחינה ומבצעת טקסטים ומוסיקה מקוריים. היא מפיקה אמנותית בתחום המוסיקה והשירה ובהם המופע המצליח "יוצרים שרים אצ״ג". אלעד גבאי- עוד, קאנון ושירה, אורה ברנס- גיטרה, סאז ושירה, אילן קינן – גיטרה ועוד, יוני שרון- כלי הקשה

מופע מיוחד נוסף בסדרה יתקיים למחרת ויוקדש למוסיקה הודית קלאסית ושירה עתיקה: הדהרופד במופע בהשתתפות האחים אסנת אלכביר ודודו אלכביר , חמישי, 30.8.2012, בשעה 20:30 בבית הקונפדרציה. דהרופד, לדברי פנדיט סניאל, הוא ביטוי אוניברסאלי של צליל ומסע אינסופי אל הנצח, שבמהלכו אנו נהנים להאזין לצליל החיים. מסע זה אינו נגמר בנתיביו האינסופיים של הצליל. הדהרופד הוא העתיק שבסגנונותיה של המוסיקה ההודית הקלאסית, והוא מפתח את היצירה כבמסע של הגות פנימית. אסנת אלכביר, תלמידתו של סניאל, תציג את הסגנון הקסום בקולה ובדואט עם רודרה וינה, טמפורה ותוף פקהווג'. דודו אלכביר, תלמידם של מאסטר הרודרה וינה בהאודין דגר ואוסטד שמשאודין פרידי, הוא מהמעטים בעולם המנגנים בכלי המיתר הנדיר והעתיק, רחב המנעד, העשוי שתי תיבות תהודה מדלעת וגוף עץ. בנגינת תוף פקהווג' יתארח עמית שני, תלמידו של המאסטר שריקאנט מישרה ובנגינת טמפורה יתארח גיא שרף.

בהמשך הסדרה יוצגו כאמור עוד ארבעה מופעים נוספים ובהם מופע מיוחד לשירתו של המשורר אדוניס, ויקטוריה סרויה ואודי חורב בדואו בוסה-נובה, אבטה בריהון וחברים בבלוז אתיופי-מזרח תיכוני ואמיל אייבינדר עם אנסמבל שמחת הקצב.

תוכניית אוגוסט ספטמבר 2012

אלעד גבאי ואורה ברנס: יעלה ליבי

יום רביעי, 29.8.12, 20:30, בית הקונפדרציה

מפגש בין שני מוסיקאים יוצרים, בשירה ונגינה, על התפר הירושלמי שבין העוד לגיטרה, בין הפיוט לשירה המודרנית, ובין שירת קודש לשירה ישראלית עכשווית.

אלעד גבאי הוא  מוסיקאי ירושלמי המננגן בעוד ובקאנון. הוא השתתף בהרכבים שונים של מוסיקה אתנית ומזרחית בישראל ובעולם. הוא גדל על ברכי הפיוט היהודי-מזרחי ונחשב לאחד המוסיקאים הבולטים בתחום. אורה ברנס היא מוסיקאית הכותבת, מלחינה ומבצעת טקסטים ומוסיקה מקוריים ומלמדת כתיבה והלחנה. היא מפיקה אמנותית פרויקטים ייחודיים בתחום המוסיקה ושירה, ובהם המצליח "יוצרים שרים אצ״ג".

אלעד גבאי- עוד, קאנון ושירה, אורה ברנס- גיטרה, סאז ושירה, אילן קינן – גיטרה ועוד, יוני שרון- כלי הקשה

 

מוזיקה הודית קלאסית ושירה עתיקה: הדהרופד

יום חמישי, 30.8.12, 20:30, בית הקונפדרציה

"דהרופד הוא ביטוי אוניברסאלי של צליל" אמר פנדיט ריטויק סניאל. "מסע אינסופי אל הנצח, שבמהלכו אנו נהנים להאזין לצליל החיים. מסע זה אינו נגמר בנתיביו האינסופיים של הצליל".

הדהרופד הוא העתיק שבסגנונותיה של המוסיקה ההודית הקלאסית, והוא מפתח את היצירה כבמסע של הגות פנימית.

אסנת אלכביר היא תלמידתו של , אשר תציג את הסגנון מלא הקסם בקולה ובדואט עם רודרה וינה, טמפורה ותוף פקהווג'. דודו אלכביר הוא תלמידם של מאסטר הרודרה וינה בהאודין ושל אוסטד שמשאודין פרידי. הוא מן הנגנים המעטים בעולם המנגנים בכלי המיתר הנדיר והעתיק, רחב המנעד, העשוי שתי תיבות תהודה מדלעת וגוף עץ. 

בנגינת תוף פקהווג' יתארח עמית שני, תלמידו של המאסטר שריקאנט מישרה ובנגינת טמפורה יתארח גיא שרף.

אסנת אלכביר – שירה, דודו אלכביר – רודרה וינה, גיא שרף – טמפורה וליווי קולי, עמית שני – פקהווג'

מחווה לאדוניס: מפתח פעולות הרוח

מוצאי שבת, 1.9.12, 21:30, בית הקונפדרציה

אדוניס מוכר בעולם הערבי ובעולם המערבי כאחד מגדולי המשוררים במחצית השנייה של המאה העשרים. כעת, לראשונה רואה אור בעברית יצירתו רחבת ההקף "מפתח פעולות הרוח", בתרגום פרופ' ראובן שניר (הוצאת "קשב לשירה"), שקטעים נבחרים ממנה יוקראו, יושרו ויידונו בערב המחווה.  היצירה עוסקת במכלול אדיר של נושאים אוניברסליים ובהם זמן, אהבה, בדידות, זהות, שייכות, שירה והיחסים בין האדם לטבע ולכוחות הבריאה והיצירה.

משתתפים: המשוררים רוני סומק, רחל חלפי ורפי וייכרט, הבימאית והשחקנית מיכל בת אדם,

השחקנית עינת ויצמן והקומפוזיטור ונגן העוד ויסאם ג'ובראן.

האירוע ללא תשלום. מספר המקומות מוגבל. ומלץ לשריין מקום בהרשמה מראש.

 

דואו בוסה נובה לקול וגיטרה: ויקטוריה סרויה ואודי חורב

יום רביעי, 5.9.12, 20:30, בית הקונפדרציה

סגנון הבוסה נובה גובש בברזיל בשלהי שנות החמישים בידי אנטוניו קרלוס ז'ובים והזמר והגיטריסט ז'ואאו  זילברטו. המבנה והמקצב מלאי החן והקסם הושפעו מהמוסיקה העממית הברזילאית,  ובכלל זה הן הסמבה האפרו-ברזילאית והן בלדות דייגים נוגות.

 במקביל להשפעת הסגנונות המסורתיים הללו  קיימים גם יחסי גומלין הדוקים בין סגנון הבוסה נובה לבין הג'אז, על ההרמוניות העשירות שבו, האלתור ועושר הגוונים.

השותפות האומנותית בין  הזמרת ויקטוריה סרויה והגיטריסט אודי חורב  נוצרה לראשונה לצורך המופע "פורטוגל ברזיל – משני עברי הים" של אנסמבל סרויה. מתוך העבודה המשותפת נולד הרצון להעמיק  ולפתח את המפגש היצירתי, ולהקדיש מופע ייחודי לסגנון הבוסה נובה .

בתוכנית יבוצעו מיצירותיהם של  אנטוניו קרלוס ג'ובים, באדן-פאוול, ויניסיוס דה-מוראס, ג'אוואן, ועוד.

ויקטוריה סרויה –  שירה, אודי חורב – גיטרה

 

אבטה בריהון, עמוס הופמן ואלון יופה: בלוז אתיופי–מזרח-תיכוני

יום, רביעי, 12.9.12, 20:30, בית הקונפדרציה

מפגשם המוסיקלי המתמשך של בריהון ושל הופמן החל ב-2002. מאז הם משלבים יחד בין אתיופיות מסורתיות, המבוססות על סולמות פנטטוניים, לבין אלתורי ג'אז שהוטמעו בהם גם סולמות ומקצבים מזרח-תיכוניים. אל אלה חוברים טקסטים השואבים השראה מתפילות יהודיות, וכן שירים פרי עטו של בריהון שבמרכזם אהבה גדולה וגעגועים לירושלים.

העוּד, מסבירים שני המוסיקאים, הוא עבורם סמל של ממש לגשר התרבותי-מוסיקלי בין המסורות האתיופיות למסורות המזרח-תיכוניות.

המופע הוא הפקה מקורית של בית הקונפדרציה שהועלה לראשונה ב-2010 במסגרת פסטיבל העוד.

אבטה בריהון שירה, סקסופון, עמוס הופמן עוּד וגיטרה, אלון יופה כלי הקשה, דוד עדה פסנתר, אברי בורוכוב קונטרבס

 

אמיל אייבינדר וחברים: שמחת הקצב

יום חמישי, 13.9.12, חמישי 20:30, בית הקונפדרציה

האנסמבל של אמיל אייבינדר יוצר מוסיקה חובקת עולם: מוסיקה בלקנית וצוענית, צרפתית דרום – אמריקאית, המשלבת יופי ועומק, שמחה ועצב, עוצמה ורוך, געגועים צובטי לב ושמחה קצבית. אייבינדר, וירטואוז אקורדיון בעל שם,  יציג במופע לחנים עממיים מלאי חיוניות, על-זמניים ועם זאת ארציים.

נגינתו מפליאה לבטא הניואנסים הסגנוניים, ונעה בין עדינות לבין מפגנים טכניים מהפנטים.

אמיל אייבינדר אקורדיון, סטאס בהולין קונטרבאס, ולדימיר פרידמן קלרנית וחליליות, אירה לובינסקי זמרת

 

 

 

לפרטים: בית הקונפדרציה

02-6245206,

מחיר מופע – 70 ₪, לזכאי הנחה 55 ₪. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , ,

Category: אירועי ספרות, דף הבית - ארועי ספרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.