המגרות של סבא מאת שמואל צור / מגירות המכילות שירים וסיפורים

| 06/09/2017 | 0 Comments

המגרות של סבא מאת שמואל צור

המגרות של סבא מאת שמואל צור

המגרות של סבא מאת שמואל צור, מכיל עשרה סיפורים ושירים קצרים העוסקים בחיי היום יום של ילדים וילדות. בספר שנכתב מנקודת ראותו של סבא שמואל באה לידי ביטוי התקשורת הבין דורית אשר מתנהלת בקצב שונה מזה המתקיים בין הורים וילדיהם, ומביאה לידי ביטוי צדדים נוספים בעולמן של הדמויות הפועלות, אשר לא תמיד באים לידי ביטוי בתקשורת שלהם עם בני דור הביניים.

הסיפורים והשירים מעבירים מסרים וערכים של חברות ושיתוף, אהבה ואכפתיות, דאגה לזולת ועוד.

הסיפורים והשירים מעבירים מסרים וערכים של חברות ושיתוף, אהבה ואכפתיות, דאגה לזולת ועוד.

[caption id="attachment_12250" align="aligncenter" width="215"]את השירים והסיפורים מלווים איוריו הצבעוניים של דני קרמן את השירים והסיפורים מלווים איוריו הצבעוניים של דני קרמן

הספר נפתח בהקדמה קצרה וקסומה שנדמה שילדים ימהרו להזדהות עם תוכנה וכותרתה: המגרות של סבא ההקדמה מתארת את חדרו של סבא שמואל ומתמקדת במקום ממנו מגיעים כל הסודות שסבא שמואל מכיר: ארון המגירות בחדרו. בין שולחן הכתיבה לכוננית הספרים בתוך ארון ישן וכבד, שוכנות מגירות בגדלים שונים המכילות קסמים שרק סבא מכיר ויכולים להפוך לסיפור או לשיר, לצעצוע, חיית מחמד, חלום או זיכרון ישן. סבא פותח תשע מגירות שונות המכילות שירים, סיפורים וזיכרונות ומציג את תוכנן לקוראים הצעירים:

במגירה הראשונה מסתתר הסיפור יובל בונה מגדל: יובל רוצה לבנות מגדל גבוה מקוביות אבל בכל פעם שהוא מתחיל, אחת הבובות בחדרו מנסה לעזור והוא נאלץ להתחיל מחדש. האם יצליח יובל לבנות מגדל גבוה מקוביות? את הסיפור שמע סבא שמואל מדמות קסומה שמהותה תתחוור לקוראים רק בסיומו.

במגירה השנייה מסתתר שיר קצר שמים של דפנה – על דפנה והשפעת סדר יומה על השמים ממעל. בשלישית סיפורו של רמי החתול של רותם אשר לחופש נולד. הסיפור סלט ירקות מסתתר במגירה הרביעית ובמרכזו אמיתי החוקר מאין מגיעים הירקות ולומד מסבא לגדלם בעצמו. שיר מן הלב יוצא מן המגירה החמישית ובקולה של הילה הלומדת כיצד לעבוד עם הצלילים. מן המגירה השישית יוצא הסיפור על עידו הדואג לשיחי הירק ולפרחים ששתל בגינתו הקטנה כשהחורף מבושש להגיע וקורא בואו עננים. במגירה השביעית שוכן הסיפור כולם שווים על יוני שמלמד את אלון המלך הכיתה לקח שלא יישכח. מן המגירה השמינית יוצא השיר על רעות הקטנה והחברותית ומן המגירה התשיעית והאחרונה לעת עתה, הסיפור על הניצחון של יואב והזיכרון של סבא שמואל.

כשסבא שמואל מסיים לחלוק את הסודות ששמר בארון מתכנסים יחד כל בני משפחתו לכבוד יום הולדתו ובמקום נרות סבא שמואל מספר לכל הנכדים איך הם מאירים את חייו. 

הספר פונה לילדי הגן והכיתות הנמוכות בבית הספר היסודי. הספר מנוקד ומודפס בפונט המתאים לילדי ראשית הקריאה, אך מתאים גם לקריאה משותפת. את השירים והסיפורים מלווים איוריו הצבעוניים של דני קרמן, המשוחח עם הכתוב ומעניק לו ממד מיוחד של חן והומור.

שמואל צור (צילום סטודיו איריס)

שמואל צור (צילום סטודיו איריס)

שמואל צור, שופט בדימוס, לשעבר שופט בבית הדין הארצי לעבודה, אב ל- 3 ילדים וסב לתשעה נכדים (שישה בנים ושלוש בנות), מהלך עם הילדים והוריהם אל המגרות הנכונות ברגישות ובלשון בהירה ומדויקת. שמואל כיום חבר בוועד המנהל של המרכז למוסיקה בירושלים וחבר מועצת המועצה לשימור אתרי מורשת. צור הוא גם מוסיקאי חובב, נגן קלרינט, ומנגן מזה שנים רבות בתזמורת קלסית והרכבים של נגנים חובבים. רוכב על אופני הרים, צועד בשביל ישראל, אוסף בולים ("הצלחתי להדביק גם את אחד הנכדים בחיידק זה") ואוהב – למרות הביקורת – את הארץ הטובה והיפה שלנו".

"המגרות של סבא" הוא ספרו השני של שמואל צור. ספרו הראשון "סבא, שיר סיפור" (הוצאת גוונים), כולל סיפורים לילדים.

שמואל צור מספר: "כל חיי כתבתי, הן במסגרת תפקידיי השונים, הן בשיפוט והן לאירועים שונים. משעה שנולדו הנכדים, מצאתי בהם השראה לכתוב סיפורים המתאימים להם ולילדים בני גילם. את הרעיונות לסיפורים ולשירים לקחתי בדרך כלל מאירועים שהיו או ממצבים שקרו והוספתי על הגרעין האמתי מפרי דמיוני. השתדלתי תמיד לבנות סיפור עם מסר ערכי הנראה לי חשוב כגון – חברות, שיתוף פעולה, דבקות במטרה, שוויון, ציות לחוק וכיוצאים באלה ערכים".

 

המגרות של סבא מאת שמואל צור.  איורים: דני קרמן. טפר הוצאה לאור, שנת 2017, 80 עמודים, מנוקד.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

Category: דף הבית ילדים ונוער, ספרות ילדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.