ביקור בית עם המאיירת אינה קצב: הל' במסע הצלילים

| 09/02/2012 | 1 Comment

על דף לבן, קלף, אבן, עץ ומתכת, אינה קצב מעלה את יצירותיה. אוהבת לצייר ומוצאת במספרי הסיפורים ובספריהם, עולם שלם של דמיון והשראה למכחולה. אינה איירה קרוב ל-30 ספרים בארץ ובחו"ל, והכי אוהבת לאייר הגדות פסח.

כשאינה מאיירת ספר ילדים היא צריכה לעורר את הילדה שבה. האהבה הראשונה שלה היא לצבעי מים (אקוורל). היא מאוד רוצה לצייר בטוש או עיפרון, אך כמו שחקן שהתפקיד שלו בסרט משפיע על התפתחות הקריירה שלו ומקבע אותו לדמויות בסגנון מסוים, כך גם אותה מחזירים לקוחותיה לצבעי מים. לטוב ולרע, שוב ושוב.

 

 

 

 

 

שם: אינה קצב

גיל: 40

סטטוס: אם לאלירן (18)

מגורים: אשדוד

יריית פתיחה: איירה לאחרונה את הספר הל' במסע הצלילים מאת אילנית נחמן, בהוצאת הספרים אוריון (2011) – סיפור מרתק על האות ל' שעוזרת לילדים ללמוד בקלות את ראשית הקריאה בעזרת ניקוד, בצורה אטרקטיבית וקלה.

 

אילו ספרים קראת לאחרונה? ברנר ורבר "נמלים" (צרפת) ספר חכם ומרתק, המשווה (בין השאר) בין תרבות נמלים לאנשים.

איזה ספר הותיר בך את הרושם העז ביותר בילדותך? ולאחרונה? ספר של סרגי מיכלקוב "חג אי-ציות" אייר: אוגורודניקוב. בגיל מאוחר יותר, הספר "קורות הציפור המכנית" של הרוקי מורקמי .

 

אילו שלושה ספרים תיקחי איתך לאי בודד? אי בודד. רק שלושה ספרים, עצוב, אז זו אנציקלופדיה, הספר הגדול של אגדות העמים, וכנראה מדריך ללימוד אנגלית הכולל מילון, שסוף סוף אלמד את השפה הזאת!

 

מי המאייר שסגנון איוריו השפיע יותר מהאחרים על סגנון איוריך? גדלתי על האיורים של גנדי קלינובסקי, ביליבין, ברודסקי. בתקופה מאוחרת יותר גיליתי עולם שלם באיורי נשים כישרוניות כמו  Rebecca Dautremer, Lizabeth Zwerger  ומאיירת קוריאנית   Kim Min Ji  שלאחרונה כבשה את לבי עם האקוורלים הקסומים שלה.

רוב האמנים המוזכרים  כאן  עובדים ידנית וכל פעם מחדש מפליא אותי לראות את היצירות שלהם הכול כך רגישות ומדויקות.

האם איירת ספרים נוספים? איירתי קרוב ל-30 ספרים בארץ ובחו"ל, ביניהם מארצות: קנדה, אמריקה, צרפת וישראל.  הספרים שהכי נהניתי לעבוד עליהם הם הגדות פסח. עבדתי בשיתוף עם צוות שלם: מאיירים אורנמנטים, סופרי סת"מ, מאיירי אותיות. ספרים אלו נעשו כמו פעם, לפני אלפי שנים על קלף והם כרוכים בשיטות קדומות. העבודה עם המגזר החרדי בארץ ובחו"ל, היא תמיד נגיעה בעולם אחר, פלנטה אחרת של מסורת ואגדה. יצא כך שרוב הספרים שאיירתי דווקא אינם ספרי ילדים. לדעתי איור ספרי ילדים מצריך הרבה יותר מחשבה וכוחות. כשאני מאיירת ספר ילדים אני צריכה לעורר את הילדה שבי.

בין הספרים שאינה קצב איירה נמנים:

 

הגדה של פסח, התקין והאיר: הרב יוחנן פריד, הוצאת כנרת זמורה ביתן

שינעם המקום, מאת דפנה בדש – נועם הוצאה לאור

חברות פורחת ספר ילדים מאת לאה ברב, הוצאת אוריון 2011

נקודה מאת מיכאל גולדברגר – הוצאת אוריון 2010

ספר ברוסית: Грядущее прошлое Виктора Бичева — издательство А.В.С 2009"

דג הזהב (עיבוד לעברית קלה) של ד"ר שחר יונאי וד"ר רינה יונאי Shy Publishing Corp. 2009

רעות ואמא ד"ר שחר יונאי וד"ר רינה יונאי Shy Publishing Corp.

כובעים וקופים מאת ד"ר שחר יונאי וד"ר רינה יונאי, Shy Publishing Corp.2009

 

אנא ספרי על תהליך העבודה בספר החדש שאיירת "ה-ל' במסע הצלילים" והרעיון שעמד מאחורי האיורים: כאשר קיבלתי את הטקסט של הספר "ה-ל' במסע הצלילים" מאוד התרשמתי מהפשטות והחוכמה שלו. חשבתי על גיבור הספר ועלה בראשי המראה הוויזואלי שלו. ציירתי דמות בעיפרון ולאחר מכן התחלתי להתלבט וציירתי עוד דמות. הראיתי אותם לבני למרות שהוא כבר ילד גדול. תמיד אני בודקת עליו את הרעיונות ומתייעצת איתו. יש לי במשפחה "ועדת ביקורת" שלמה שכוללת את אמא שלי, אחיינית קטנה (8) ובני אלירן (18).

 

נסעתי להיפגש עם הכותבת, אילנית נחמן, כדי לעשות סיעור מוחות. חלק מהסופרים שאני עובדת איתם מתגוררים בחוץ לארץ ואין אפשרות להיפגש, ולכן שמחתי על ההזדמנות להיפגש עם הכותבת. אני אוהבת לשוחח עם הכותבים ולהבין יותר למה התכוונו.

האיורים הכי מוצלחים לדעתי מתקבלים דווקא לספרים שאני מתחברת לא רק לתוכן שלהם, אלא גם לאדם שכתב אותם. אילנית אישה מקסימה, מלאה ברוך וקסם אישי, בעלת חוש הומור מקורי. נהניתי לעבדו איתה וזה לא קורה בכל ספר. אחרי פגישה עם הכותבת, התחלתי לעבוד על סקיצות של כפולות (עמודים כפולים), ועשיתי ניסיונות צבע, עד לבחירת הטכניקה שהכי מתאימה לספר זה.

אנא פרטי על תהליך עבודתך, משלב קבלת הטקסט ועד התוצאה הסופית: מהרגע שאני קוראת טקסט ועד הנגיעה הראשונה בדף הנייר עובר לו זמן. אני אדם שהרעיון צריך להתבשל בראשו זמן מה, כדי שיבשיל ויצא לעולם. כאשר המראה הוויזואלי או ה"סצינה" עומדים לנגד עיניי אני לוקחת עיפרון ומציירת. בספר הזה קרה אחרת: קראתי אותו ומיד עלתה במוחי הדמות ואיירתי אותה כדי לא לאבדה או לשכוח. בדרך כלל בתחילת תהליך העבודה אני מפתחת את הגיבורים ולפעמים גם מציירת אותם ללא הקשר ישיר לספר: איך הם נראים כשהם שמחים או כועסים וכו'. לאחר מכן אני חושבת על מקום הימצאותם וזה מוביל אותי לקונספט שלם. בספר זה רציתי שטיולה של הל' יתרחש בתוך מחברת שורות. מסקיצות עפרון לאיור צבע משתנים דברים, נוספים ונעלמים פרטים, האיור כבר חי את חייו, ומוביל אותי למקומות שלא ציפיתי.

 

מהן הטכניקות בהן את משתמשת, וכיצד את מחליטה באיזו טכניקה להשתמש לכל ספר? בחירת הטכניקה זו גם האהבה הכי גדולה שלי וגם הנושא שתמיד מעכב אותי: מעוררת הרבה שאלות, מובילה להרהורים רבים, סקיצות נוספות והתלבטויות. אני אוהבת לנסות דברים חדשים ותמיד מציעה ללקוח טכניקה שלא ראה אצלי בספרים קודמים: זה יכול להיות גזרות נייר, או סילואטים, זו יכולה להיות עבודה עם דיו, ציור מחשב או קולאז'. אבל בד"כ לקוחות מעדיפים שאצייר בטכניקה שכבר ראו בספרים קודמים שלי. האהבה הראשונה שלי היא לצבעי מים (אקוורל). אני מאוד רוצה לצייר בטוש או עיפרון, אך כמו שחקן שהתפקיד שלו בסרט משפיע על התפתחות הקריירה שלו ומקבע אותו לדמויות בסגנון מסוים, כך גם אותי מחזירים לקוחותיי לצבעי מים. לטוב ולרע, שוב ושוב.

 

מה הטיפ שלך למאייר מתחיל? לעולם אל תתקבעו: תחשבו שכל פרויקט שקיבלתם זה "פרויקט גמר" שמועמד לאוסקר בעולם האיור. אל תיכנעו, אל תוותרו על ה"אני היצירתי" שבכם. נכון, הכותב הוא בעל הזכויות על סיפורו, ומהווה מן "אימא" של ה"תינוק"(הסיפור שלו), אבל אתם ה"אבא" – דמות לא פחות חשובה ומשמעותית בהחלט. תעשו הכול לטובת ה"ילד" הזה, אפילו אם זה אומר לא להסכים עם הכותב, שהרי לפני הכול מדובר באמנות. אל תפסיקו ללמוד ולהתפתח, וחפשו השראה בכל מקום ובכל עת.

משפט סיכום: אם נולדת ללא כנפיים אל תפריע להם לגדול! זה המוטו שלי בחיים ואמרה את זה לפני קוקו שאנל.

Print Friendly, PDF & Email

Category: מאיירים לספרים

Comments (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. רות מזרחי הגיב:

    אינה מוכשרת ומקסימה.בהצלחה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.