ביקור בית עם הסופרת איריס אליה-כהן: מכתוב / בקרוב: 2 ספרים חדשים פרי עטה

| 08/04/2012 | 0 Comments

איריס אליה-כהן, אומנית רב תחומית (פיסול, קדרות ציור ותיאטרון) וסופרת, זכתה לאחרונה בפרס רמת גן לספרות 2012, ובפרס שרת התרבות 2011, שניהם בקטגוריית ספר הביכורים, על ספר הביכורים שלה "מכתוב" בהוצאת הקיבוץ המאוחד 2011. 

בחודש ספטמבר הקרוב יראה אור רומן שני פרי עטה: "דושינקה, נשמה" וספר ילדים: "הדמעות של איתן", שניהם בהוצאת הקיבוץ המאוחד.  הספר החדש, כמו בספר הביכורים שלה "מַכְּתוּבּ" שיצא בשנה שעברה, הוא רומן בארבעה קולות, המשלב סיפור מסע ישראלי, בסיפורי ילדות אוקראיני ומרוקאי (פרטים נוספים בהמשך הכתבה).

 

 

 

 

איריס אליה-כהן נולדה בשנת 1969 להורים יוצאי קוצ'ין שבהודו. רוב שנות ילדותה עברו עליה בכפר יובל שבגליל העליון, ובמושבה יסוד המעלה השוכנת לא רחוק משם. למדה בתיכון "דנציגר" בקריית שמונה, ושרתה כמורה חיילת ב"כפר הילדים" בכרמיאל. לאחר שהשלימה תואר ראשון בריפוי בעיסוק, באוניברסיטה העברית, השתלמה בתחומי הפיסול, הקדרות והתיאטרון, ובכל אלה היא עוסקת עד היום.

בשנה האחרונה העלתה מופע ספרותי מוזיקלי הנושא את השם מכתוב, ובו, לצד קטעים מומחזים מהספר, קטעי שירה ומוזיקה מן המזרח.

 

 

שם: איריס אליה כהן.

גיל: 42

סטטוס: נשואה + 4

מגורים: קריית טבעון

 

יריית פתיחה: זכתה בפרס רמת גן לספרות 2012, ובפרס שרת התרבות 2011, שניהם בקטגוריית ספר הביכורים, על ספרה מַכְּתוּבּ, בהוצאת הקיבוץ המאוחד, 2011.

מאין את שואבת את ההשראה לכתיבתך? "אני כותבת וקוראת מאז שהייתי ילדה בת שש. תמיד לסירוגין. בתקופה שאני כותבת, אני לא קוראת, וההיפך. ההשראה הם החיים, קלישאתי ככל שזה נשמע. גם פרוזה למבוגרים שאני כותבת, גם פרוזה לילדים, (בקרוב יראה אור ספר ילדים שלי) וגם שירה שאני כותבת ממש בקטנה, הם ריאליסטים במידה רבה ונשענים על חוויות ילדותי, חיי הנישואים, קשרי משפחה, חברים, הורות וילדים".  

כמה זמן ארכה כתיבת ספרך? "ארבע שנים. מיד אחרי לידת בני הצעיר, הוכיחה אותי ורד חברתי הטובה, "איריס, הכל טוב ויפה, אבל אל תשכחי שרצית להיות סופרת." ויצא ככה שהתנאים הפיזיים, הבטן הריקה, חופשת הלידה, ובטח ובטח המשפט הזה, הולידו את מכתוב. ואני זוכרת את הלילה הזה, התינוקי שלי מכורבל בעריסה, מתחת לשולחן התנור הספירלי, ואני פותחת את המחשב. חלונות. "צור" "שמור קובץ". ומתחילה לכתוב".

איזה ספרים קראת לאחרונה? "את הספרים "נעורים", ספר השירה של רון דהן. "אימא" ספרו האוטוביוגראפי במידה רבה של ענר שלו, ו"הכל זריז" ספרה הסוחף של שרי שביט. שלושת הספרים נפלאים ומרגשים בדרכם. ממליצה על שלושתם בחום".

מי הסופר שכתביו הרשימו אותך יותר מכולם, והאם הייתה לו השפעה כלשהי על כתיבתך? "דויד גרוסמן הוא סופר שאני מעריצה סחופה ונרגשת מכל כתביו, משנתו, הגותו, השקפת עולמו. אין די מילים לתאר. נכללים בזה גם נאומים ומסות וספרי הילדים שלו, ולא רק הפרוזה שכתב למבוגרים. מרגע שפגשתי בספר הביכורים שלו, "רץ" (חמש נובלות), חשתי על בשרי את כוחה של הספרות. וזה כוח פיזי ממש, לטעמי. כל מה שהוא עושה: עיצוב הדמויות, השימוש בשפה העברית, ההמצאות הלשוניות, החיטוט בחוויות ופצעים לאומיים ואישיים, הוא למופת בעיני. המילה השפעה קטנה ודלה מלתאר את תחושותיי ביחס אליו".   

אילו ספרים קראת בילדותך? "הייתי קוראת ספרים לפי סופרים, ועד היום אני זוכרת אותם כך, כלומר, הם מקוטלגים בזיכרוני כספרים של אניד בלייטון, הרוזנת דה סגיר, דבורה עומר, אוריאל אופק, יגאל מוסנזון וכו'".

אילו שלושה ספרים תיקחי איתך לאי בודד? "אלה יהיו ספרים לא ספרותיים בעליל: מילה במילה (אוצר המילים הנרדפות) של איתן אבניאון, מגדיר פרחים, מגדיר עצים ומדריך ציפורים. (ובכל מקרה היום כבר אפשר לקחת את "עברית".. לא?)".

על הספר: הרומן "מַכְּתוּבּ", הוא סיפור סוחף של אהבה ובגידה, שחודר באורח נוקב לעולמן של דמויות מורכבות ולא צפויות. זהו רומן מלא חיים ומרגש שנכתב בקפדנות ובדיוק מופלגים. הוא משרטט באורח מופלא את המרחב הישראלי על מתחיו וצבעוניותו האנושית, כמו גם את נופי האדמה והצומח, מבלי לגלוש לרגע לסנטימנטליות. ומעל הכל, מעמיד ייצוגים וירטואוזים של ארוטיקה ואינטימיות שמעטים כמותם מצויים בספרות הישראלית.

ביסוד הספר רוחש מתח אתני ולאומי. איריס אליה-כהן חוקרת את המבנים המורכבים של הפוליטיקה האתנית של לשון הספרות העברית. היא פורשת אנליזה מדוקדקת של מפגש התרבויות מזרחי-ערבי-אשכנזי, תוך שהיא מאתרת את התערובת הבלתי פתורה של תשוקה, אלימות ואינטימיות באהבה שחוצה גבולות אתניים ולאומיים.

האם את כותבת בימים אלה ספר נוסף או מתכוונת להוציא ספר נוסף בתקופה הקרובה?  "כן, בקרוב מאד, עוד בשנת 2012, יצא לאור ספרי השני דושינקה, נשמה, רומן בארבעה קולות: ארבעה סיפורים המתרחשים בישראל, מרוקו ואוקראינה בשישים השנים האחרונות, ומתאחדים לכדי סיפור מסע אחד, המתרחש בעשרת ימי תשובה, בישראל של שנת 2009. הוא משלב קונפליקטים ישראלים וכלל אנושיים ובוחן מושגים כמו רעב, תשוקה, אהבה ועוד. וספר ילדים הנושא את השם הדמעות של איתן, שתאייר אותו הסופרת והמאיירת ענת עינהר. שניהם בהוצאת הקיבוץ המאוחד.

מה הטיפ שלך לסופר מתחיל? לשבת ולכתוב. לא לחכות למוזה. לא לחכות לרעיון שיתבשל. הכתיבה מביאה את המוזה, והרעיונות מתפתחים ומבשילים תוך כדי כתיבה, ולא ההיפך. כך אצלי על כל פנים.

משפט מסכם: הכל מכתוב, אבל הרשות נתונה. והכוונה: אני מאד מאמינה שדברים שקורים צריכים לקרות, הם כתובים לנו מלמעלה, בשמיים, אבל אנחנו יכולים וצריכים להוריד אותם לארץ.

 

 

מכתוב מאת איריס אליה-כהן, הוצאת הקיבוץ המאוחד, שנת 2011, 334 עמודים

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

Category: ביקור בית - משוררים וסופרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.