ביקור בית עם פרופסור יונה קרוננברג: חנית הגורל

| 14/02/2012 | 0 Comments

יונה קרוננברג, בן להורים שהוגלו על ידי סטלין לסיביר ואח"כ לקירגיסטאן, שם נולד. ברחו מאימת מלחמת העולם השנייה מפולין לברית המועצות ועלו ארצה מיד לאחר מלחמת העצמאות.  מעברה – בית ליד, מנשייה, נווה צדק – רחוב שלוש ומרכז תל אביב – גן מאיר היו תחנות המגורים של המשפחה.  

הקריירה הרפואית החלה באוסטריה, שם למד רפואה ולאחר מכן עבד בבית חולים כפרי קטן.  הוא שירת כרופא גדודי באחד הקרבות הכי טראומטיים של צה"ל: קרב סולטן יעקב. היה הראשון שהביא לארץ את ניתוחי שתל השבלול ושינה את חייהם של מאות ילדים ומבוגרים מחירשים לשומעים. החיבור העמוק של פרופ' יונה קרוננברג לאירופה, ובעיקר לוינה ולאוסטריה, הוליד את הספר "חנית הגורל", רומן היסטורי שמבוסס על אירועים ורציחות אמיתיים ומסתוריים שחלקם לא פוענח עד היום וקשור לשושלת פרנץ יוזף והקיסרית  סיסי.

 

 

 

שם: יונה קרוננברג

גיל: 67

סטטוס: נשוי +2

מגורים: הוד השרון

 

יריית פתיחה: הוציא לאחרונה את הספר חנית הגורל, יונה הוצאה לאור, 2011

אותו ילד יהודי, בן  להורים פליטים, עשה דרך ארוכה ומסע אישי מעורר השתהות, במהלכו הפך לסמל הישראליות: רופא גדודי במלחמת לבנון השנייה, ומי שטיפל במנהיגים הישראלים לדורותיהם (אריק שרון, רבין, ביבי, עזר ויצמן ועוד רבים וטובים). באוסטריה, שם למד רפואה, הכיר את רעייתו  – שהיתה בתו של סגן שר הבריאות ההונגרי. במחקר מעמיק שעשה על מנת להקים את אילון היוחסין שלו, הוא מצא שבין אבות אבותיו נמצאים רש"י, מרטין בובר, הגאון מוילנה, גם הלנה רובינשטיין, הרב שאול וואהל, ומי שכונה "מלך פולין ליום אחד".

על קרב סולטן יעקב, שהשנה ימלאו לו 30 שנה, אחד הרגעים הקשים בחייו, הוא מספר: "נסענו על הכביש לביירות במסלול שהיה אמור להיות "נקי" מבעיות ואויבים. פתאום נפתחה אש והטנק לפנינו התחיל לבעור. הייתי הראשון להתעשת והצלחתי להציל מתוך הטנק את הנהג, שהיה שרוף כולו. היתר נהרגו". בהמשך טיפל בפצועים ובמתים, בתוך כמה שעות הקים תאג"ד טיפל והציל רבים ממוות ובמקרה אחד אף ביצע פיום קנה נשימה בפצוע".

פרופ' יונה קרוננברג, מנתח בעל שם עולמי בתחום כירורגיית האוזניים ושיקום השמיעה, היה מנהל מחלקת אא"ג בבית חולים שיבא במשך עשרים שנה. הוא הראשון שהביא לארץ את שיטת "שתל השבלול" שהשיבה למאות אנשים את שמיעתם. עבודותיו המקצועיות פורסמו בעיתונות המדעית הבין- לאומית, הוא זוכה להכרה רחבה בעולם כולו והוא מוזמן תדיר ללמד קורסים ולהרצות בכנסים בחו"ל.

מאין אתה שואב את השראתך בכתיבתך? מההיסטוריה

כמה זמן ארכה כתיבת ספרך? שנתיים

איזה ספרים קראת לאחרונה? אנחנו מאת שלי יחימוביץ, הותר לפירסום מאת ניסים משעל, פרש הברונזה מאת פאולינה סיימונס

מי הסופר שכתביו הרשימו אותך יותר מכולם, והאם הייתה לו השפעה כלשהי על כתיבתך? ליון פויכטוונגר, אריך מריה רמרק

אילו ספרים קראת בילדותך? ספרי אריך קסטנר

אילו שלושה ספרים תיקח איתך לאי בודד? תנ"ך, המיתולוגיה היוונית, שבע שנים שיחות על פרשת השבוע מאת פרופ' ישעיהו לייבוביץ.

האם הוצאת בעבר ספרים נוספים או שזה הוא ספרך הראשון? זה ספרי החמישי

 

מספריו:

 

האוזן דלקות, ליקויים, הטיפול והמניעה, הוצאת פרולוג 1995

הבלון של יערה, 2005

הילד שאהב ללכת למרפאה, 2006

על השניצל מוצרט ובתי הקפה, טעמים ומראות בוינה, 2006

חנית הגורל, נוצה הוצאה לאור, 2011

 

ספר קצת על הספר שכתבת: ספר מתח אפוקליפטי בו זוג צעירים בעזרת סוכן מוסד לשעבר רודפים אחר פתרון חידת הרצחם של מלכים ונסיכים באירופה ואחרי חנית הגורל שמגיעה ארצה.

צעירה יוצאת לחקור את רצח אביה, לאחר שמצאה בביתו מחברות ישנות החושפות סודות היסטוריים. היא פונה למנהל הספרייה הלאומית בווינה שנרתם לעזרתה, אך כוחות גדולים מנסים למנוע מהם להגיע לאמת. בעזרתו של איש מוסד לשעבר הם יוצאים למסע בעקבות העבר. ב 1889 נמצא  רודולף, בנם של הקיסר פרנץ יוזף ושל הקיסרית סיסי, יורש העצר של המונרכיה האוסטרו-הונגרית, ירוי בראשו ולצדו אהובתו – מתה. סיבת המוות של שני הנאהבים אפופה מסתורין עד היום. תשע שנים לאחר מכן, נרצחה אמו הקיסרית סיסי בידי אנרכיסט איטלקי שהגיע לשווייץ, שנידון למאסר עולם ונמצא תלוי בתאו אחת עשרה שנה לאחר הרצח. סיבת מותו נקבעה כהתאבדות. האם אירועים אלו היו מקריים או שמא יד מסתורית כיוונה אותם? ומה הקשר בין רציחות אלה לחנית הגורל, שנכחה בכל אירוע משמעותי בהיסטוריה? 

 

יחד עם ישראליותו, החיבור העמוק של פרופ' יונה קרוננברג לאירופה, ובעיקר לוינה ולאוסטריה, הוליד רומן היסטורי שמבוסס על אירועים ורציחות אמיתיים ומסתוריים שחלקם לא פוענח עד היום וקשור לשושלת פרנץ יוזף והקיסרית  סיסי. חנית הגורל המיתולוגית, היא הקו המקשר בין רציחות רבות ומסתוריות, שמחברות בין ההיסטוריה היהודית לישראל המודרנית. היא ידועה כחנית שהמיטה הרג הרס וחורבן על כל מי שהיה בסביבתה, ובהיסטוריה היהודית היא מוכרת כ"חנית פנחס" החנית ששאול השליך על דוד , ואותה חנית בה דקר החייל הרומי את ישו. "חנית פנקס" בגימטריה יוצרת את המספר 666 שהוא מספר השטן. לחנית הגורל היתה השפעה מכרעת לאורך כל תולדות ישראל והעולם כולו בצמתים חשובים בתולדות העולם. אפילו אדולף היטלר עצמו, שאהב לשייך לעצמו סמלים שמאדירים את הנאציזם, כשכבש את אוסטריה "גנב" את החנית מהמוזיאון הלאומי בתקווה שעם החנית הוא  יכבוש את העולם, אחרי המלחמה החנית הוחזרה לאוסטריה והיא מוצגת היום במוזיאון.

 

האם אתה כותב בימים אלה ספר נוסף או מתכוון להוציא ספר נוסף בתקופה הקרובה? מתכוון ועובד

מה הטיפ שלך לסופר מתחיל? ספר טוב נכתב אחרי תחקיר מעמיק.

משפט מסכם: כתיבת ספר – הנאה מרובה, הפצתו ומכירתו – סבל

 

חנית הגורל מאת יונה קרוננברג, יונה הוצאה לאור, שנת 2011, 319 עמודים

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Category: ביקור בית - משוררים וסופרים, פרוזה מקור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.