תערוכת "שיח – משוררים 11": 16.2.2012 – 15.3.2012

| 12/02/2012 | 0 Comments

תערוכת "שיח-משוררים 11" היא תערוכה בה מוצגים אחת לשישה חודשים כשנים-עשר משוררים שונים, שישה ותיקים לצד שישה צעירים, בליווי עבודות אמנות של אמן אורח משתנה

התערוכה תיפתח, ביום חמישי ה-16.2.2012, בשעה 21:30, בסלונה בר, תל-אביב, רחוב תרצה 17.

בתערוכה הקרובה אשר נושאה הוא "ערפול" יוצגו משיריהם של המשוררים: ללי מיכאלי, מירון איזקסון, חיים גורי, יובל גלעד, גלעד מאירי, שושנה ויג, ענבל אשל כהנסקיטל איפרגןרועי צ'יקו ארד, חיים נגיד נעם פרתום, יעל טומשוב, ודוד ברבי.

עבודות האמנות והמיצב אשר יוצגו בתערוכה לצד השירים מבוצעים ע"י הציירים והאמנים: פרדי פביאן, הרולד רובין, קרן מורג ומיכל בן זאב.

תערוכת שיח משוררים 11 מתקיימת בעריכתו של המשורר יחזקאל נפשי והאוצרים אתי ופרדי פביאן ואורית קימל.

 

תערוכת "שיח משוררים"

בשלהי שנת 2003 הגה המשורר יחזקאל נפשי רעיון להקים סדרת תערוכות עקביות אשר מטרתן היא האדרת השירה העברית והצגתה לקהל הרחב בחינם, ללא כל תשלום. בכל תערוכה ותערוכה, משולבים היו כשישה משוררים שונים: שלושה צעירים לצד שלושה ותיקים, לצד אמן אורח משתנה, בעוד שהשירים נעים בכל פעם סביב נושא מסוים.

התערוכות החלו בקטן, בהצגת שירים בגלריה זעירה בדיזינגוף סנטר אל מול אולם קולנוע דיזינגוף, כשניתן היה לעוברים ושבים לחזות בשירים המוצגים בגדול, לצד עבודות האמנות השונות.  ב- 2003 האימפקט היה עצום.  עד אז בישראל לא הועברה שירה עברית באופן שכזה לקהל הרחב, והעיתונות לא חדלה מלשבח את הפרויקט, שעתידו אז, היה אך בגדר ניסיון בלבד.  ואולם, במרוצת הזמן, לאור חיבוקו של הקהל וקהילת חובבי השירה העברית בישראל, התרחבו התערוכות וגדלו, ולאחר מכן, התרחבו והוצגו כאחת לחצי שנה בגלריה עצמאית בלב רחוב בוגרשוב שבתל אביב, בגלריה ושמה "גרוס". בכל פעם השתתפו בה כעשרה משוררים שונים.  יחזקאל נפשי, שהוא עורכן הראשי של התערוכות, בשיתוף האוצרת נעמי שלו, הציגו עד כה לקהל הרחב כעשר תערוכות שונות.  התערוכה העשירית הייתה האחרונה בה שיתפו פעולה השניים, עד שנפרדו דרכיהם.

אחרי הפסקה של שנתיים, עבודה על ספרו החדש ותרגום שירה במקביל לעבודתו כשדרן רדיו וכעיתונאי, גייס יחזקאל נפשי ל"שיח משוררים 11" את האוצרים והמפיקים אתי ופרדי פביאן ואורית קימל, שמצאו את סלונה ארט בר, מקום התומך באמנות רב תחומית, בית לאמנות פלסטית, מוזיקה, ספרות ושירה, כבמה ראויה לאירוע.

יחזקאל נפשי, משורר, ומתרגם משירה הודית ואנגלית לעברית, זוכה פרס "אייזנברג", אומר, כי האירוע מקדם את השירה העברית באופן שהוא יוצא דופן וללא ספק מזמין מאד ומעורר עניין. "כוונתי היא, כי עצם התצוגה של השירים הנבחרים וכיצד שהם מובאים לקהל הרחב הופך אותם מה שנקרא בהישג-יד. במובן מסוים, זו המטרה כולה וזה מה שעמד לנגד עיניי עוד מראשית הדרך. כלומר, להוציא את השירה לעבר מי שאינו בהכרח מיושבי קריית-ספר, אלא הלאה משם, לבני האדם שהשירה (והספרות בכלל) אינה בראש מעייניהם.

מהו הצפי לשנה הנוכחית לעומת שנים קודמות? השנה עברנו שינויים, אנחנו גדלים. עד כה היינו עובדים באופן הזה ובתצורה של כשישה משוררים: שלושה ותיקים לצד שלושה צעירים (זולת חגיגת התערוכה העשירית במספר שם השתתפו 60 משוררים ואמנים מכל התערוכות). המגמה היא להאציל ולמנף את הצעירים דווקא. כעת, שוב, אנו גדלים ויהיו כ- 13 משוררים שונים ואמנים, שוב צעירים וותיקים. במילים פשוטות, הצפי הוא, קהל דיי כביר ולא מעט חיבה לערב שייוחד כולו לשירה עברית בת זמננו, מסביר נפשי.

מה מיוחד ומייחד את האירוע הנוכחי מהאירועים הקודמים? שוב, הגדילה במקום ובכמות האמנות והמסה האנושית תרבותית. כמו-כן, אם להיות כן לגמרי, אני באמת סבור שכל אחד ואחד מן האירועים היה ועודו מיוחד בדרכו שלו. גם בזה שמתעתד להתרחש, לא יהיה כל הבדל באורח הזה. 

המשוררת טל איפרגן, ממשתתפי האירוע, מספרת כי היא מתרגשת להיות חלק משיח משוררים"מדובר באחת הבמות המתוקשרות בתחום השירה העברית, תחום שהינו חלק בלתי נפרד ממני. המפגש בין משורר ותיק, כמו חיים גורי, שלשירתו אני רוכשת כבוד רב, לבין משורר צעיר – הוא נפלא בעיניי. השירים יוצגו לצד ציורים ועבודות אמנות, דבר המעניק הן לשיר והן ליצירה האמנותית ממד נוסף. 

לדבריה, "בפעם האחרונה שהייתי בסלונה, באירוע שירה, נהניתי מאוד. המקום מרשים ואני מתארת לעצמי שיהיה ערב מיוחד במינו.  שיר שלי, מתוך ספר שיריי האחרון, הפוך בלי קצף, יוצג בתערוכה לקהל הרחב. אתם מוזמנים".

 

 

שירי המשוררים מוצגים בגדול לקהל הרחב ללא תשלום או עלויות כניסה כלשהן, למטרת האדרת השירה העברית הנכתבת בישראל כיום.

הגלריה פתוחה רצוף בימים: א', ב', ג', ד', ה', ו' ומוצ"ש החל מן השעה 21:00.  הכניסה לציבור הינה חופשית וללא תשלום כלל בכל שעות הפעילות

התערוכה תיפתח כאמור ביום חמישי ה-16.2.2012, בשעה 21:30, בסלונה בר, תל-אביב, רחוב תרצה 17 ותימשך עד ליום חמישי 15.3.2012.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

Category: אירועי ספרות, דף הבית - ארועי ספרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.