משרד התרבות והספורט הכריז על הזוכים בפרסי היצירה לסופרים עבריים ע"ש לוי אשכול ז"ל לשנת תשע"ג

| 16/12/2012 | 0 Comments

 

כמדי שנה, מעניק משרד התרבות את פרסי היצירה לסופרים ומשוררים הכותבים בשפה העברית, כהוקרה על פועלו של הסופר והמשורר בספרות, על כל תחומיה: שירה, סיפורת, מחזאות, מסה, ביקורת ועריכה ספרותית.

ועדת השיפוט של פרס היצירה לסופרים עבריים אשר התכנסה בשבוע שעבר, החליטה להעניק את הפרס ל- 14 הזוכים לשנת תשע"ג. הפרס בשווי כולל של 910,000 ₪ יתחלק באופן שווה בין הזוכים ולכל אחת ואחד יוענק פרס בשווי 65,000 ₪. 

הזוכים הם: משה אוחיון, יהודה אטלס, שולמית אפפלד, יערה בן דוד, אמיר גוטפרוינד, עפרה גלברט אבני, יונתן גפן, צפורה דולן,  גייל הראבן, דן לאור,  דרור משעני, מנחם פרי,  יחזקאל רחמים,  עמיחי שלו.

בוועדת השיפוט של הפרס ישבו: דן שביט – יו"ר, שלומית כהן אסיף, פרופ' שלום רצבי.

להלן מנימוקי השופטים:

משה אוחיון

"למה אני כותב שירים? כי שירים משביעים מלחם".  שירתו פיוטית והוא עושה חשבון נפש עם עצמו, עם עברו ועם דמויות שונות מילדותו.

יהודה אטלס

שירים קצרים פשוטים ומוזיקליים שיצרו ז'אנר חדש בספרות הילדים בארץ. אטלס צד רגעים בחיי הילד ומגלה הבנה אמפטית לסבלו של הרך לקשיי הילדות.

שולמית אפפלד

בעלת קול נשי ואנושי מיוחד. משקפת עולם פנימי רווי מאבקים בין הנשגב לטבעי, בין הדתי לחילוני. מהבולטות בנוף השירה הישראלי.

יערה בן דוד

בכתיבתה יש יופי מופנם ועדין, המעבירים לקורא תחושה שמדובר בציור הנעשה במכחול דקיק ובעזרת כלי מוזיקלי המשמר את התנודות של המילים ושל הצירופים.

אמיר גוטפרוינד

משלב בין המציאות הישראלית העכשווית לבין זכרונות השואה. סיפוריו משלבים נופים אורבניים חיצוניים, כמו חיפה של שנות ה – 50 ונופי זיכרון רחוקים.

עפרה גלברט אבני

מבכירי סופרי הילדים בארץ. כתיבה רב-גילאית על נושאים הקרובים ללבם של הילדים, על חריגים ועל הלא מקובלים. בעקיפין ובאיפוק, היצירות המותחות-קולוחת שלה, מעבירות ערכיות רבה לקורא.

יהונתן גפן

ביצירותיו, הריאליה והפנטזיה חוגגים יחדיו. יודע להפוך את המופשט לקונקרטי ומעולם לא היסס להביא לילד את היצירה הרומנטית לירית.

צפורה דולן

יודעת לארוג את העלילה ולעדן את המורכב. מאירה את המציאות הישראלית המהודקת והזוכה בעבר. גיבוריה חסרי מנוחה, תלושים ומחפשים את גן העדן האבוד.

גייל הראבן

בכתיבתה השנונה יש קסם מסתורי. היא משרטטת דמויות ביד אומן ומעל הכל יודעת לשרטט את תנודות הנפש ואת תנודות הלב.

דן לאור

מן הבולטים בחוקרי הספרות בארץ.  בכתיבתו, העשיר את ספרות המחקר וההגות בהיקף מרשים וייחודי.  יצירתו הבולטת היא כתיבת הביוגרפיה של הסופר ש"י עגנון, שבה הוא משכיל לתאר ולשחזר את קורות ותולדות הספרות היהודית הישראלית במאה השנים האחרונות.

דרור משעני

עורך וסופר, מהבולטים במשמרת הצעירה של הספרות הישראלית. ספרו האחרון, "תיק נעדר", הוא רומן מתח, שמעבר לסיפור העלילה, הוא משכיל לגעת בהיבטים חשובים ונוגעים למתרחש בחברה הישראלית.

מנחם פרי

כעורך מוביל, מנחם פרי שינה ללא ספק את הפרופיל של הספרות ובתוך כך גם את הפרופיל של הקורא ואת טעמו.

יחזקאל רחמים

מהמשוררים הבולטים בעשורים האחרונים. שירתו בעלת היקף רחב של נופים אנושיים ונופים ויזואליים. בעל לשון ייחודית ודימויים מקוריים.

עמיחי שלו

הפרוזה שלו שולחת משושים אל השירה. הוא מטיב לדייק בבחירת התחושות ובתיאור מחמיר של מצבי נפש מתחלפים.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: אירועי ספרות, דף הבית - ארועי ספרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.