נבחרה "הרשימה הקצרה" של פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2012

| 18/12/2012 | 0 Comments

 

ועדת השיפוט של פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס בראשות פרופ' גבריאלה שלו, לשעבר שגרירת ישראל באו"ם וכיום נשיאת המועצה האקדמית העליונה ודיקן הפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו, בחרה את "הרשימה הקצרה" בפרס ספיר ואת הזוכה בקטגורית פרס הביכורים. 

פרס ספיר לספרות נוסד בשנת 2000 במטרה לעודד את הספרות העברית ואת תרבות הקריאה, השנה זוהי השנה ה-12 שבה יחולק הפרס, ואלו הם שמות הסופרים שנבחרו לרשימה הקצרה ומועמדים לפרס הזוכה: 5 המועמדים הסופיים לפרס ספיר של מפעל הפיס 2012 הם: סמי ברדוגו, לאה איני, שמעון אדף, בלה שייר וירמי פינקוס. מחברת הכותר הזוכה בפרס ביכורים היא איילת גונדר-גושן.

אלו הם שמות הספרים שנכנסו ל"רשימה הקצרה" ומועמדים לפרס הגדול:

הילד האחרון של המאה מאת סמי ברדוגובהוצאת הקיבוץ המאוחד:

קובץ סיפורים קצרים נטורליסטים על דמויות במרחב פריפרי של מהגרים ובני מהגרים הנתונים במצבים שונים של מצוקה. פעמים כתובים כגוף ראשון ותמיד כתובים בפי מספר המתמזג בשפתן הטבעית של הדמויות. כתוב היטב, באופן מהודק, מעורר הזדהות, אשמה סוציולוגית וחמלה ללא סנטימנטליות או מוסרנות. עורו הדק של הכותב מקנה ממשות וחיוניות למרחב המתואר באופן מטלטל.

סוסית מאת לאה איניבהוצאת כנרת זב"מ דביר

פנטזיה סוריאליסטית, אגדית וקנטרנית, החותרת תחת חלוקות מקובלות של מגזר, מסורות חברתיות וגזר דיו ביולוגי. טקסט לירי מבריק הנע בין הנוקב למשעשע.

מוקס נוקס מאת שמעון אדף, בהוצאת כנרת זב"מ דביר

סיפור חניכה פואטי להפליא המחבר בין שפה והוויה. המספר משרטט מרחב חברתי-תרבותי של דיכוי והתנגדות לסמכות (אב) דרך מרחב לשוני זר ובלתי מפוענח (הלאטינית).

מט ילדים מאת בלה שיירבהוצאת הקיבוץ המאוחד

שלוש נובלות האורגות בדקות וברגישות עולמות של ילדות והגירה החושפים אכזריות, ניכור ועליבות שמתוכם מבליחים רגעי חסד. ספר בשל ורגיש ובשלוש הנובלות שלו דמויות שרוצות חיים אחרים.

בזעיר אנפין מאת ירמי פינקוס, בהוצאת עם עובד

יצירה הכורכת את שילוב היסוד הקומי והטראגי של הבורגנות הצעירה – המתח בין קשיי היום יום לחלומות על בילוי בעולם קסום, המתנפצים מול האסון המצפה  בפתח. תיאור של עולם שהיה ואינו עוד, ובאותה שעה – אלו כולנו, בני האדם, על הקטנות והגודל שלנו.

ספר הביכורים:

לילה אחד, מרקוביץ מאת איילת גונדר-גושןבהוצאת כנרת זב"מ דביר

רומן מבריק ואירוני בעל מודעות לשונית דקה, בעל חוש "לציטוט" היסטורי רלוונטי העוסק בימי העלייה הבלתי לגאלית ערב מלחמת העולם השנייה, וביחסי הממסד הארץ ישראלי המתגבש עם ההוויה האירופית היהודית. סיפור הירואי למחצה המציג את חייו של אנטי גיבור ברגע בו זכו בחסד שאינו חסד, בשטר זוהר שאול שאי אפשר לפדותו באושר.  ספר אמיץ וחכם המציג בפרספקטיבה אירונית עולם שחלף ללא שוב.

***

השנה החליט מפעל הפיס להגדיל את גובה פרסי המשנה וכל אחד מן המועמדים לפרס ברשימה הקצרה והזוכה בספר הביכורים יקבלו פרס כספי בגובה 40,000₪ במקום 25,000 ₪. הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס יקבל פרס כספי בגובה 150 אלף ₪ וספרו יתורגם לערבית ולשפה זרה נוספת עפ"י בחירת הזוכה. כמו כן, רוכש מפעל הפיס מהדורה בת 500 ספרים מה"רשימה הקצרה" וספר הבכורים ומעניק אותם לספריות ציבוריות ברחבי הארץ.

דולין מלניק, מנהלת אגף תרבות ואמנות: "פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס הפך עם השנים לפרס המשמעותי בישראל הן מבחינת הפרס הכספי והן מבחינת חשיפת הסופרים המתמודדים בפני הקהל הרחב.

הזוכים בפרס ספיר לדורותיו :

שנת 2000:  "תאום כוונות" מאת חיים סבתו בהוצאת ידיעות אחרונות

שנת 2001: דויד גרוסמן בפרס על ספרו "מישהו לרוץ איתו" בהוצאת הקיבוץ המאוחד

שנת 2002: גיל הר אבן עם ספרה "שאהבה נפשי" בהוצאת כתר

שנת 2003: ספרו של אמיר גוטפרוינד "אחוזות החוף" בהוצאת זמורה ביתן

שנת 2004: דן צלקה עם "ספר האלף בית" בהוצאת חרגול

שנת 2005: אלונה פרנקל על ספרה "ילדה של" בהוצאת מפה

שנת 2006: רון לשם זכה בספר שאף הופק לסרט "אם יש גן עדן" בהוצאת זמורה ביתן

שנת 2007: ספרה של שרה שילה "שום גמדים לא יבואו" בהוצאת עם עובד

שנת 2008: ספרו של צבי ינאי "שלך סנדרו" בהוצאת כתר

שנת 2010: ספרו של יורם קניוק "תש"ח" בהוצאת ידיעות ספרים

בשנת 2011 ספרו של חגי ליניק "דרוש לחשן" בהוצאת הספרייה החדשה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

Category: אירועי ספרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.