פסטיבל המשוררים ה-16 במטולה בסימן בחינה של רב-לשוניות בשירה העברית החדשה: 16-13 במאי 2013

| 09/04/2013 | 0 Comments

פסטיבל המשוררים ה-16 במטולה בסימן בחינה של רב-לשוניות בשירה העברית החדשה:  16-13 במאי 2013

פסטיבל המשוררים ה-16 במטולה בסימן בחינה של רב-לשוניות בשירה העברית החדשה: 16-13 במאי 2013

פסטיבל המשוררים במטולה, הפסטיבל הגדול והחשוב מסוגו בארץ, יתקיים זו השנה ה-16 במהלך חג השבועות בתאריכים, 16-13 במאי 2013. הפסטיבל המושך אליו מדי שנה אלפי שוחרי שירה ומבקרים מרחבי הארץ, יחגוג את השירה הישראלית באולמות ובבתי הקפה המיוחדים של המושבה מטולה באירועים שבמרכזם שירה ומשוררים ישראלים, מופעי מוסיקה, ערבי מחווה לגדולי המשוררים, חגיגת הענקת פרס "טבע" לשירה, הקרנות סרטים ומפגשים רב תחומיים. הכניסה לרוב אירועי הפסטיבל היא ללא תשלום (למעט המחווה לחיים גורי, והמופעים של אתי אנקרי ושלום חנוך).

הפסטיבל מנוהל ומופק על-ידי בית הקונפדרציה. המנהל האמנותי של הפסטיבל, זו השנה השנייה, הוא המשורר, המתרגם וחוקר הספרות אורי הולנדר, המגדיר את הקו האמנותי בשנה זו כ"בחינה של רב-לשוניות בשירה העברית החדשה מזוויות שונות: משוררים שנקרעים בין עולמות לשוניים שונים ויוצרים שחוויית הגלות, העקירה או הנדודים תופסת מקום מרכזי בעולמם השירי".

יום לפני פתיחתו הרשמית של הפסטיבל יתקיים "מיני פסטיבל" המוקדש כולו לבני נוער ולתלמידי תיכון, שמטרתו לקרבם אל עולם השירה. יוזמה זו מצטרפת להשתתפותם הפעילה באירועי הפסטיבל של תלמידי הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה, תל אביב. ביום זה, 13.5, ייפגש הקהל הצעיר בבית הראשונים במטולה עם המשורר חיים גורי, יתוודע ליונה וולך ולשירתה באמצעות סרטו של יאיר קדר "7 הסלילים של יונה וולך" וייקח חלק בסדנאות כתיבה אינטימיות עם המשוררים אמיר אור, ויסאם ג'ובראן, הדס גלעד ולאה פילובסקי.

בסיומו של יום זה יתקיים באולם בית הראשונים מופע המחווה המוסיקלי – הפתוח לקהל הרחב בתשלום – של הזמרת אתי אנקרי למשורר ר' יהודה הלוי. במופע לחנים מקוריים לשיריו של ר' יהודה הלוי ובמרכזם השיחה האישית-לאומית של המשורר עם בוראו, הגעגועים לבית הבחירה, המתח שבין הגעגועים והערגה ובין חופש הכתיבה ומתיקותה, ומעל לכל, כישרונו הייחודי של ר' יהודה הלוי כמשורר.

מופע מוסיקלי מרכזי נוסף יהיה "יציאה" – שלום חנוך עם משה לוי – הגשה אינטימית ומרגשת של הרפרטואר העשיר של שלום בליווי שותפו המוסיקלי משכבר הימים משה לוי שעל הקלידים, המבטאת את הכימיה האמנותית המופלאה בין השניים. (15.5, בית הראשונים).

שתי מחוות מיוחדות יקיים הפסטיבל בשנה זו:

לקראת יום ההולדת ה-90 של בכיר משוררי ישראל, חיים גורי, יקיים הפסטיבל אירוע ובו יושמעו ויבוצעו בביצוע בכורה, על ידי ערן צור, חמי רודנר, ליאור שליק ורוני וגנר, שירים של גורי, שהולחנו או עובדו מחדש. משוררי הפסטיבל ישאו דברים על עולמו השירי של גורי.

במעמד זה של פתיחת הפסטיבל יוענק גם פרס "טבע" לשירה, היחיד מסוגו בארץ, בסך 20,000 ₪, למשורר/ת בתחילת דרכם, בתמיכתה האדיבה של חברת "טבע". (14.5, בית הראשונים).

מחווה נוספת יקדיש הפסטיבל לאברהם סוצקבר במלאות 100 שנה להולדתו. סוצקובר היה אשף לשון, וירטואוז שהפליא לשלב בין הומור אישי לרצינות הגותית, מגדולי משוררי היידיש, מהחשובים במשוררי העולם במאה העשרים  וחתן פרס ישראל לספרות לשנת 1985. על השאלה מדוע רק קוראים ישראלים מעטים הִטו אוזן אל שירתו ישוחחו ויקראו : מוטי אוורבוך, יעד בירן, רועי גרינוולד, גלי דרוקר ברעם, ערן טורבינר ובני מר (15.5, אולם אניס).

מפגש מיוחד בפסטיבל שכותרתו היא "בתוך זה אתה נע, בתוך זה אתה חי" יוקדש למשורר מאיר ויזלטיר, חתן פרס ישראל לשירה, במלאות חמישה עשורים לפרסום ספרו הראשון "טיול באיונה" (1963). ויזלטיר ישוחח עם עמינדב דיקמן על חרחור הרוחות, על שירים המתפרקים על מחצלות מול השמש ועל הרווחים המדובבים בין האצבעות (16.5, בית הראשונים).

עוד מפגש ובמרכזו משורר יהיה עם משה דור, חתן פרס ביאליק לשירה, מי שהעמיד על מדף הספרים העברי את מיטב תרגומי השירה האמריקאית המודרנית. המפגש "איקרוס העולם" מציין 60 שנה להיווסדה של חבורת "לקראת" המיתולוגית, שחוללה בשנות החמישים של המאה העשרים מהפכה בשדה השירה העברית ואשר דור נמנה עם חבריה. דור ישוחח על תרגומיו הרבים מהשירה האמריקאית ועל עולמו היצירתי כמשורר ישראלי "ילידי" שעקר לוושינגטון. (15.5, בית הראשונים).

בהמשך למסורת שהחלה בשנה שעברה, יתקיימו שלושה מפגשי "דו-עט" בפסטיבל – שיחה אישית בין שני משוררים, שנימים של יצירה, מחשבה והוויה מחברים ביניהם. כל משורר משוחח על עולמו של חברו וחולק עמו חוויות ורשמים מן הקריאה בשיריו. "כך מתהוות לנגד עיני הקהל דמויותיהם המלאות של המשוררים שמאחורי השירים", אומר המנהל האמנותי אורי הולנדר. צמדי המשוררים שיפגשו ב"דו-עט" יהיו  גלית סליקטר ועדי עסיס (14.5, מלון ארזים), נורית זרחי וטל ניצן (14.5, ספריית מטולה), אמיר אור ויעל גלוברמן (15.5, אולם אניס).

במהלך הפסטיבל יתקיימו מפגשים שבמרכזם חווית ההגירה, הגלות והרב תרבותיות:

"בין השירה המקראית לשירה המודרנית" בהנחיית אורי הולנדר, ובו יבחנו  חוקרי המקרא אד גרינשטיין ויאיר הופמן והמשוררות הדס גלעד ולאה פילובסקי את הקשרים והזיקות בין עולמם של טקסטים שנכתבו לפני אלפי שנים – שירת המקרא ושירת המזרח הקדום – לשירה המודרנית בכלל, ולשירה העברית בפרט, ויסבירו כיצד הטקסטים "מדברים" ביניהם, חרף המרחק הלשוני, הזמני והגיאוגרפי (14.5, בית שלום).

בבית הראשונים תתקיים שיחה על המהגר הרב-לשוני בשירה הישראלית  ועל  משוררים שזהותם נקרעת בין עולמות לשוניים שונים. במפגש בהנחיית בני ציפר ישתתפו אמיר אור, ויסאם ג'ובראן ורות קרא-איוונוב קניאל (15.5).

בשיחה מול קהל ישוחחו רועי צ'יקי ארד, עמינדב דיקמן ובני ציפר על משמעות המשפט "אי אפשר בלי תרבות קלאסית", שכתב נסים אלוני ב"הנסיכה האמריקאית", וינסו להסביר מה פשרה של הצהרה זו, ועד כמה היא רלוונטית לשירה הישראלית בת זמננו. (15.5, בית הראשונים).

בקפה לואיזה הקסום שבמטולה תתקיים שיחה לילית על גלות, עקירה ונדודים בהשתתפות יעל גלוברמן, עירית כץ ויערה שחורי ובהנחיית עדי עסיס. במפגש   יעסקו המשתתפות בחוויית הגלות מנקודת מבטן האישית וכן בעולמותיהם של ביאליק ורביקוביץ. את השיחה ילוו נגני ג'ז, מתלמידי מחלקת הג'ז של הקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה. (14.5).

אירוע לילי נוסף יהיה "נוקטורנים": poetry slam בהשתתפות משוררי הפסטיבל וקוראים מן הקהל, בהנחיית רועי צ'יקי ארד ובליווי הרכב ג'ז (15.5).

אירוע מזווית מיוחדת – "אף על פיל" – יקדיש מקום מיוחד לשירי ילדים. מהו הנוף התרבותי שנגלה בשירי הילדים שנכתבו ביידיש בין שתי מלחמות העולם? מדוע כדאי לקרוא בכתבי שקספיר לפני השינה? ומי היא האישה באבטיח? על כל אלה ועוד ישוחחו בני מר (עורך מוסף "ספרים" של "הארץ", שתרגם מיידיש את קובץ שירי הילדים "אף על פיל"), טל ניצן (שפרסמה שני עיבודים לנוער של כתבי שקספיר – "שקספיר לפני השינה" – והרפתקאות "דון קיחוטה", וכתבה שירים רבים על ילדים, למשל בספרה "דומסטיקה") ולאה פילובסקי (כלת פרס "טבע" לשירה). מנחה: דורית שילה (15.5, אולם אניס).

ובאווירת חג השבועות יתקיימו במסגרת הפסטיבל תהלוכת חג הביכורים המסורתית במושבה מטולה (14.5), ובספרייה, כחלק מתכנית הפסטיבל,  ייערך תיקון שבועות שכותרתו היא "יוֹם זֶה יוֹם יֻלַּד בּוֹ שִׁיר": בין מתן תורה למתן שירה – מסע בהשתתפות הקהל ובארי צימרמן, המשלב בין קריאת טקסטים מן התלמוד והמדרשים לשירה העברית המודרנית, ומושתת על חוויית לימוד משותפת עם הקהל (15.5).

אירועים נוספים בפסטיבל: "לילה לבן" ובו מרתון סרטים על שירה, וביניהם סרטיו של יאיר קדר על יונה וולך ועל לאה גולדברג, הסרט "אלתרמניה" וסרטון קצר על המשורר ישראל הַר, שהוכן במיוחד לרגל מחווה שנערכה לכבודו בפסטיבל בשנה שעברה (14.5), ושחריות מוסיקליות מדי יום בבית הראשונים – בביצוע תלמידי הקונסרבטוריון הישראלי למוסיקה, תל אביב.

הכניסה למופעים ללא תשלום, למעט: אתי אנקרי מבצעת משירי רבי יהודה הלוי-130 ₪, מחווה לחיים גורי- 40 ₪, שלום חנוך-140 ש"ח

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

Category: אירועי ספרות, דף הבית - ארועי ספרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.