ספרים סופרים ומה שביניהם – תכנית ראיונות ברדיו קסם 106אפאם מיום 01/05/24

| 01/05/2024 | 0 Comments

היום יום רביעי 01/05/24 בתוכנית ספרים סופרים ומה שביניהם ברדיו קסם 106אפאם:

 

מרטין הרשקוביץ, דור שני לשורדי שואה התיישב באחד הבקרים מול הדף וכתב כשהמילים שנבעו מקרקעית בטנו נכתבו במרץ והפכו לשירים ששרטטו בעדינות את דרכו הייחודית בהתמודדות עם הזיכרונות המשותקים שהורישו לו הוריו.  מרטין מספק בספרו שנות דור (הוצאת ספרי ניב) ובשיריו הצצה נדירה לחלון הנפש של בני הדור השני לשואה שספגו את ההשלכות של הוריהם. מרטין התארח הבוקר באולפן, סיפר על סיפורו האישי והקריא משיריו.

מרטין הרשקוביץ

מרטין הרשקוביץ

"בשירי אני מציג ביטוי לשימור הזיכרון וההנצחה – השתקת השואה כחוויית בני הדור השני. את השואה קיבלנו בירושה מההורים וכבני הדור השני נאלצנו כל אחד בדרכו להתמודד עם הירושה הזאת. ירושה שהשפיעה על חיינו גם אם נדמה לנו שלא. חובת שימור הזיכרון היא חובה שמוטלת על כולנו כעם ואפשר לעשות זאת בהמון דרכים וצורות. החכמה היא ליצור בכל פעם את הדרך שמדברת אל הדור הנוכחי. כי אחרת גם הזיכרון הזה ייכחד ויהפוך לסוג של עדות שמשרתת אידאולוגיה לאומית חסרת נשמה. הדרך שלי לדבר את החוויה של הוריי ושלי כבן לניצולי שואה היא באמצעות שירים".

שנות דור מאת מרטין הרשקוביץ

שנות דור מאת מרטין הרשקוביץ

בתחילת השידור סיפרתי על הספרים:

שם קוד הלן מאת אריאל לוהון

שם קוד הלן מאת אריאל לוהון

שם קוד הלן שכתבה אריאל לוהון – רומן היסטורי המשלב בין סיפור אהבה נוגע ללב לדרמה היסטורית מותחת. הוא מבוסס על סיפורה האמיתי ויוצא הדופן של ננסי וייק, אחת הנשים המעוטרות ביותר במלחמת העולם השנייה, גיבורה שסיכנה את חייה פעמים רבות כדי לעזור במאמצי המלחמה והצילה ממוות אנשים אינספור. (הוצאת כתר)

אמן הבריחה מאת ג'ונתן פרידלנד

אמן הבריחה מאת ג'ונתן פרידלנד

העיתונאי היהודי-הבריטי ג'ונתן פרידלנד בספרו אמן הבריחה מספר את סיפורו הבלתי נתפס של רודולף וֶרבָּה, האיש שברח מאושוויץ כדי להזהיר את העולם מפני אמת שמעטים מדי היו מוכנים לשמוע. (הוצאת דביר)

ענקים מתים זקופים מאת ד"ר שמשון שטרן ודורון רוזנבלט

ענקים מתים זקופים מאת ד"ר שמשון שטרן ודורון רוזנבלט

הספר ענקים מתים זקופים שכתבו ד"ר שמשון שטרן ודורון רוזנבלט מתאר לראשונה את מסע הנקמה של אדם שטרן וחבריו שנקמו  וחיסלו במשך שני עשורים עשרות נאצים באירופה ובדרום אמריקה. במשך שלושים שנה הסתיר אדם את מעשיו עד שבנו שמשון, רופא שיניים מצליח, דרש הסברים על התנהלות הבית כשאביו הרבה להיעלם לחו"ל לתקופות ארוכות והיה משקר פעם אחר פעם. בסופו של דבר התרצה אדם וחשף את האמת בפני בנו.

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , ,

Category: דף הבית - סופר השבוע, שואה ומלחמת העולם השנייה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.