ספרים סופרים ומה שביניהם – תכנית ראיונות ברדיו קסם 106אפאם – יום רביעי 21/09/22

| 21/09/2022 | 0 Comments

היום יום רביעי 21/09/22 בתוכנית ספרים סופרים ומה שביניהם ברדיו קסם 106אפאם:

 

העלייה בתוחלת החיים משמעה גידול במספר הקשישים בכלל ובמספר חולי האלצהיימר בפרט. הילדים חווים קושי רגשי להתמודד עם הזיקנה המאוחרת, הגילנות והיחס של המבוגרים לזקנים לא מסייעים לתחושות הילדים, מקשים ומונעים מההורים להתמודד עם הנושא. כדי לנסות ולהתמודד עם האתגר כתבה טלי שטרית (זאבי), את הספר המקסים והחשוב "סבא גדול לפעמים קצת מבולבל". בספר מתוארת תופעת האלצהיימר בגובה עיניו של הילד, בהומור, ברגישות, בטבעיות ובמקצועיות. טלי שטרית (זאבי), שהתארחה הבוקר באולפן סיפרה על ספרה החדש ועל פועלה למען הקשישים ("חברה שמכבדת את המבוגרים היא חברה יותר טובה"), על סבא ברוך שהיה ההשראה שלה ("היה גדול בכל מובן") ועל המתכון להצלחה: "הגשמה וערכי משפחה" הספר חריג מאוד בנוף ספרי הילדים בהם לרוב מתואר סבא צעיר ופעיל, דוהר על אופנוע או על טרקטור ומשחק בכדור. גיבורי הספר הם סבא גדול (רבא) חולה אלצהיימר והנין שלו להם יש קשר חם מאוד. הסיפור מתואר מנקודת מבטו של הילד, מהשאלות שהוא שואל ומפרשנותו של הילד שנעשית באופן פשוט ומרגש, דרכה אנחנו מבינים מה עובר על סבא שלא מדבר במילים, אלא יותר מדבר עם העיניים וממלמל. זה משהו שיכול להפחיד מאוד ילד. הנין מבין שלמרות שהסבא מבולבל ולא ממש מדבר הוא מבין ואוהב אותו. (הוצאת ספרי ניב)

טלי שטרית

טלי שטרית

סבא גדול לפעמים קצת מבולבל מאת טלי שטרית

סבא גדול לפעמים קצת מבולבל מאת טלי שטרית

מרגע לידתנו מתחיל השעון הביולוגי לתקתק. יש אנשים שנכנסים לחרדה מהתקתוק, במיוחד כשהוא מלווה בדעיכה גופנית ויש כאלה שגם בגיל השלישי משוכנעים שלא בכדי קוראים לתקופה הזאת "גיל הזהב". בנושא זה עוסק הספר "יחסית לגילה" ספרה של ד"ר עיינה פרידמן. שוחחתי עם עיינה על ספרה שחושף פן של החיים בגיל השלישי שמוצג כאופטימי ולעיתים הומוריסטי. גיבורות העלילה זוכות למחמאות על עבודתן חרף גילן המתקדם, אך גם נתקלות בדעות קדומות לגבי בני הגיל השלישי .עלילת הספר עוקבת אחרי שלוש חברות – נעמה, יוכי ואלינור שלמדו בבית הספר הריאלי בחיפה ושמרו על החברות לאורך החיים. הן שונות זו מזו באורח חייהן, באופיין, במצבן המשפחתי ובמקצועותיהן. הן חוברות לחיים משותפים כחוויה משפחתית מסוג שונה מהמוכר ויוצרות מערכת תמיכה חברתית ורגשית אישה לרעותה. תפיסותיהן השונות של החברות לגבי מראה פניהן וגופן והמשך פעילותן המקצועית, מציגה גישות שונות של התייחסות לגיל השלישי שמוכתבות לעיתים על ידי החברה בה אנו חיים. במקביל לחוויות חייהן והזדקנותן עוברת העלילה בתקופות שונות בהיסטוריה של מדינת ישראל – תקופת הצנע, מלחמת סיני ומגפת הקורונה ששיתקה את החיים של אזרחים רבים. (הוצאת אוריון).

יחסית לגילה מאת עיינה פרידמן

יחסית לגילה מאת עיינה פרידמן

סיפרתי על המותחן "מי שמוצא ראשון" מאת לינווד ברקלי (מודן); על הרומן "האנשים מרציף 5" מאת קלייר פולי (כתר) ועל הרומן "אנשים שאנחנו פוגשים בחופשה" מאת אמילי הנרי (מודן)

מי שמוצא ראשון מאת לינווד ברקלי

[caption id="attachment_14436" align="aligncenter" width="225"]האנשים מרציף 5 מאת קלייר פולי האנשים מרציף 5 מאת קלייר פולי

"אנשים שאנחנו פוגשים בחופשה" מאת אמילי הנרי

"אנשים שאנחנו פוגשים בחופשה" מאת אמילי הנרי

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , ,

Category: Uncategorized, דף הבית - הפינה הפתוחה, דף הבית - מאמרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.