ילד פלא – הילד הגאון שלימד את הפרופסור / רומן מאת רזי בוברוב

| 08/03/2012 | 0 Comments

ילד פלא מאת רזי בוברוב, הוא ספר פרוזה מפתיע, ספוג בהומור, הפותח צוהר אל עולם הילדים בצורה מקורית ומעניינת, המעשירה את הקורא בחכמת חיים, הדרכה להתמודדות ופתרון בעיות בדרכים לא שגרתיות. זהו ספר על "הילד הגאון שלימד את הפרופסור" וחלק מרעיונותיו ותובנותיו עם גיבורי העלילה.

אופק, גיבור הספר, ילד צעיר שהחל לדבר רק בגיל שבע, מתגלה כילד פלא המתעניין כמעט בכל תחום, שואף לידע ומשיגו בכל דרך. הוא משתמש בידיעותיו ובכישרונותיו כסייע לפרופסור-פסיכולוג, המטפל בילדים עם טראומות ובעיות שונות. דרך הטיפול הבלתי שגרתי, מוביל הספר את הקוראים אל נבכי עולמם העשיר של ילדים ומשם אל עולם המבוגרים. כל זאת, בצורה ייחודית, הומוריסטית ומקסימה מצד אחד, ומצד אחר מציג כמה אמיתות שבמרוצת החיים, אנו שוכחים לעיתים או פוסחים עליהן.

על "ילד פלא", רזי מספר שהכול התחיל כאשר חלה בשפעת שהשביתה את גופו וריתקה אותו לביתו לכמה ימים. "באותם ימים, באופן מופלא, נוצר במוחי הסיפור 'ילד פלא'. באותם שני לילות שבהם לא הצלחתי להירדם, העליתי את הרעיונות על הכתב. ביום השלישי הבנתי שיש לי ביד התחלה של ספר, ושעלי לסיימו. נקודת המוצא להבנת הזולת היא הכרת האדם את פחיתות עצמו. אני מקווה ומתפלל שכתוצאה מקריאה מעמיקה של ספרי, יעשה הקורא צעד אחד מתוכו – לקראת זולתו".

מחבר הרומן, רזי בוברוב, בן 47, נשוי ואב לשישה, נולד ומתגורר בקיבוץ כנרת, דור שלישי בקיבוץ וילדיו דור רביעי. בשמונה השנים האחרונות הוא משמש מנהל הכספים (הגזבר) של הקיבוץ ותאגידיו. במהלך הקדנציה הראשונה היה רזי שותף בצוות שהוביל את השינוי בקיבוץ לאחר 94 שנות קיבוץ מסורתי.  לדבריו, אף שחלקו היה בעיקר החלק הכלכלי, ההשתתפות בתהליך שבו חברה מבצעת שינוי רדיקאלי באורחות החיים, כדי להתאים עצמה למציאות המשתנה – זאת חוויה מיוחדת שיש לה גם השלכות עתידיות מרחיקות לכת.

על המשמעות של להיות דור שלישי בקיבוץ, מסביר רזי שדור שלישי, משמעותו חיבור חזק מאוד למקום. החיים בקבוץ היום שונים מאוד מהקיבוץ שלפני כ- 40 שנה. דברים רבים השתנו ואחרים הותאמו לתקופתנו. למשל, הלינה המשותפת שהייתה נהוגה – עברה מהעולם וכיום לא ניתן לתפוס כיצד חיינו כך. אבל , בתקופה ההיא, לא הכרנו משהו אחר. רזי מוסיף, כי היום יש הפרטה כמעט מלאה ומשכור דיפרנציאלי והשוני כיום בין ישוב קהילתי לקבוץ נסגר והולך. עוד הוא מציין, כי נשארה ערבות הדדית וסבסוד גבוה בבריאות וחינוך. יחד עם זאת – עם השנים, הסבסוד יפחת וילך. "רמת השותפות והתלות במוסדות ירדה מאוד ומייסדי הקבוץ באם יקומו היום מקברם, לא יזהו את הקבוץ של פעם ולא יזהו שבכלל מדובר בקבוץ".

רזי מטעים, כי יחד עם זאת חברה חפצת חיים, מחויבת לעשות את ההתאמות הנדרשות למציאות התובענית ורצונות חבריה שחיים בה היום. עוד הוא מציין, כי הקיבוץ תמיד יהיה בית. אולם, לגבי מצטרפים חדשים שנקלטים בקיבוץ – הדבר הוא אישי ותלוי בהם ובאורחות חייהם.

האם יש קשר בין "ילד הפלא" שבספר שלך לבין ילדים בקיבוץ והאם יש או מטפחים שם "ילדי פלא"? אין ילדי פלא בקבוץ. ילד פלא זה ילד שנולד עם כישרונות בלתי מצויים, פעם בכמה דורות, יש הרבה ילדים מוכשרים וגאונים בקבוץ כמו במקומות אחרים, אבל זה לא עושה אותם ילדי פלא.

רזי מספר, כי "הייתי ילד שעשה הרבה תעלולים. היות ומרחב הפעולה היה גדול מאוד ורמת העצמאות הייתה גדולה, יכולתי להיות ילד חובב הרפתקאות ועדיין נותר לי מרחב מחייה ועם זאת, הייתה לי ילדות רגילה, אך פעילה".

לדברי רזי, למעט תקופה בה למדתי בתל אביב, אינני מכיר חיי עיר. חיי סטודנט אינם חיים רגילים בעיר ולכן, אינני ממש יכול להשוות. בנוסף, כיון שלא חייתי חיי משפחה בעיר אינני יכול להשוות בין אורחות החיים הללו. יחד עם זאת, אינני מקנא בחיי עיר. הם עדיין שונים מאוד מחיי קבוץ גם אם זה קבוץ של היום. בנוסף לכך, זאת בחירה שעל הבודד או הזוג לבצע והיא תלויה בגורמים רבים ומשתנים.

רזי מקווה "שלספר "ילד פלא" תהיה הצלחה גדולה ושכמה שיותר אנשים יקראו אותו, ייהנו ממנו ויפנימו את רעיונותיו. זהו ספר מענג ורב תובנות".     

 

ילד פלא מאת רזי בוברוב, הוצאת הספרים אוריון, שנת 2012, 143 עמודים

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Category: פרוזה מקור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.