ביקור בית עם הסופרת יהודית רותם: מתי תבוא אלי

| 07/02/2012 | 0 Comments

יהודית רותם נולדה בבודפשט, הונגריה. כתינוקת הייתה מנוסעי "רכבת קסטנר", שהתה במחנה הריכוז ברגן-בלזן כשבעה חודשים (עד השחרור), ובמחנה פליטים בשווייץ. בגיל שלוש עלתה לארץ עם הוריה. גדלה במשפחה חרדית בבני ברק, ובגיל 18 נישאה לתלמיד ישיבה. לאחר כעשרים שנות נישואין, כאם לשבעה ילדים, עזבה את החברה החרדית עם שש בנותיה. אחרי שיצאה מן העולם החרדי הגשימה את חלומה לעסוק בכתיבה. ספריה תורגמו למספר שפות, זכתה בפרסים, ביניהם פרס ראש הממשלה ופרס רמת גן לספרות.

בספרה החדש מתי תבוא אלי בונה יהודית רותם בעברית רבת-רבדים, שיונקת את עוצמתה וחיוניותה מן המקורות, בניין לתלפיות – כזה שהקורא חולף בו בחדרי לבן של הדמויות. באומץ וביופי חושפת רותם סיפור טראומטי של חיי נישואים בעולם סגור, המוכיח כי תמיד ניתן למצוא דלת החוצה וכי לאהבה אין גיל.

 

 

"אשכילה בדרך תמים, מתי תבוא אלי, אתהלך בתום לבבי בקרב ביתי." תהילים קא, ב

שם: יהודית רותם

סטטוס: אם (יחידה) לשבעה ילדים וסבתא לי"ט (19) נכדים, כלומר "יום טוב"

מגורים: בפאתי בני ברק, גבול רמת גן.

 

יריית פתיחה: הוציאה לאחרונה את הספר מתי תבוא אלי, בהוצאת כינרת-זמורה-ביתן (2012).

מאין את שואבת את השראתך בכתיבתך? מהחיים.

כמה זמן ארכה כתיבת ספרך? שנה וחצי ברוטו (יש גם נכדים לגדל…)

איזה ספרים קראת לאחרונה? אני קוראת עכשיו את "האחים קראמזוב" של דויסטוייבסקי.  לאחרונה קראתי את "ראש עקום" של נאוה סמל. שניהם חרתו בי את רישומם. דוסטוייבסקי הוא אחד ויחיד. בספרה של נאוה סמל גיליתי יופי קורע לב. אהבתי גם את ספרה של כריסטינה קומנצ'יני, "כשהלילה", בשל יכולתה להביע אמת רגשית כואבת. את "אנשים טובים" של ניר ברעם קראתי מזמן, ובכל זאת איני מפסיקה לחשוב עליו. זאת יצירה גדולה, שעוסקת בלי רתע בבעיות המוסריות הקשות ביותר של תקופתנו.

 

מי הסופר שכתביו הרשימו אותך יותר מכולם, והאם הייתה לו השפעה כלשהי על כתיבתך?  לב טולסטוי. אני חושבת ש"אנה קארנינה" הטביע בי את חותמו לתמיד. עפר אני לכפות רגליו.

אילו ספרים קראת בילדותך? כל מה שהשגתי – ספרים של ז'ול ורן (מיכאל סטרוגוב) והנריק סנקביץ' הפולני, וכל מה שתורגם של צ'רלס דיקנס, ו"ספרי בנות" כגון "נשים קטנות" ו"ג'יין אייר", ו"האסופית" על כל חלקיו, וגם אגדות חז"ל בספר של אבי, שנקרא "עין יעקב".

אילו שלושה ספרים תיקחי איתך לאי בודד? התנ"ך – בעיקר קוהלת, שיר השירים, תהילים וירמיהו. 

האם הוצאת בעבר ספרים נוספים או שזה הוא ספרך הראשון? זהו ספרי התשיעי, כולל ספר ילדים.

בקרוב ייצא לאור ספר ילדים נוסף, שכולל חמישה סיפורים על חגי ישראל (מכוון לילדים לאו דווקא דתיים).

 

מספריה של יהודית רותם

 

קריעה, עם עובד, 1996

אהבתי כל-כך, ספרי חמד, ידיעות אחרונות, 2000

איש אשר רוח בו – צבי גולדפרב, חייו, 2002

כולם צמאים לאהבה, משכל-ספרי חמד, ידיעות אחרונות, 2003

הדום בגן עדן משכל-ספרי חמד, ידיעות אחרונות, 2005

כמיהה משכל-ספרי חמד, ידיעות אחרונות, 2006

דנה ואמא והר נפוליאון, ספר ילדים, ידיעות ספרים, 2007

על משכבם בלילות, קשת, 2009

על משכבם בלילות, מהדורה חדשה, כנרת זמורה ביתן, 2010

מתי תבוא אלי, כנרת זמורה ביתן, 2012

 

על כתיבה זכתה בפרסים ביניהם פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים לשנת 2003  ופרס רמת גן לספרות לשנת 2009 על ספרה על משכבה בלילות.

 

ספרי קצת על הספר שכתבת: קשה לספר "קצת" על ספר שחייתי את גיבוריו ואת עלילתו במשך שנה וחצי.

 

שולמית ועמנואל, זוג חרדים ירושלמי, נקלעים לחובות כבדים לאחר שהשיאו ארבע מבנותיהם. הם נאלצים להשאיר את משפחתם הגדולה מאחור ולעבור לגרמניה כדי לעבוד בבית אבות יהודי. העולם הנפתח לפניהם גורם לעמנואל זעזוע עמוק. הוא נשבר, חוזר ארצה ומותיר את שלומית להתמודד לבדה עם ההתחייבות שלקחו על עצמם. שם, לגדות האגם, בקרקע נוכרייה אך פורייה, בונה לה שלומית חיים מלאים ומספקים. היא מוצאת אינטימיות חדשה, אך מסכנת את אהבתם של ילדיה.

 

את עצמאותה המתחדשת של שלומית מלווה גלריית דמויות מרתקות – לילי, אמה הביקורתית, ההופכת לאשת סודה; קורט המסתורי, מחזרהּ הקשיש של האם, ובעיקר – הרופא הגרמני, ד"ר אולריך אקהארט, שהיא אינה יכולה לעמוד בפני קסמו האסור.

 

מתי תבוא אלי מתרחש בשתי זירות לסירוגין ובו-זמנית – בפרוור ברלינאי ובעולם התורה הליטאי בירושלים. את הפער הנמתח ביניהן מאכלסות מערכות היחסים שבין גרמניה לישראל, אך גם אלו שבין אמהות לבנות, זקנה למוות, דת לאמונה.

 

האם את כותבת בימים אלה ספר נוסף, או מתכוונת להוציא ספר נוסף בתקופה הקרובה? אחרי כל ספר אני מרגישה מרוקנת, מדולדלת. אחכה עד שאתמלא שוב. כמה זמן? אם מעט או הרבה, איני יודעת. בעצם, אני משתעשעת בכמה רעיונות לספרי הבא, אבל למדתי ש"הברכה שרויה בדבר הסמוי מן העין." אחכה עד שיגיע זמן הגילוי. סוד אחד ארשה לעצמי לגלות: אני חולמת לכתוב מחזה זמן רב. אולי אעשה זאת.   

מה הטיפ שלך לסופר מתחיל? לא להתחיל מוקדם. לקרוא הרבה, לחיות, להבשיל.

משפט מסכם: מעולם לא "גמרתי לכתוב" ספר. רק הפסקתי.

 

מתי תבוא אלי, מאת יהודית רותם, הוצאת כנרת זמורה ביתן, שנת 2012, 414 עמודים

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

Category: דף הבית - סופר השבוע, פרוזה מקור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.