של מי העיר הזאת? תכנון, ידע וחיי היומיום מאת פרופ' טובי פנסטר

| 07/02/2012 | 0 Comments

מהן המשמעויות התכנוניות של יחסי הכוחות החברתיים בישראל בתקופות שונות? מה מקומן וחשיבותן של זהויות בתהליכי עיצוב המרחב בישראל? האם ניתן לאתר ביטויים של חיי היומיום בפרויקטים תכנוניים? וכיצד יש לפרש ביטויים אלה – כערעור, כמאבק, כהתנגדות, כמחאה או ככורח? "של מי העיר הזאת? תכנון, ידע וחיי היומיום" מאת טובי פנסטר, דן בשאלות אלה באמצעות ניתוח תפיסתו של המתכנן-המומחה, המעצב את המרחב העירוני, לעומת האופן שבו תופסות קהילות את המרחב המעוצב ומשתמשות בו בחיי היומיום. 

ניתוח ביקורתי זה של התכנון בישראל נעשה רלוונטי יותר מתמיד לאור מחאת הדיור ויוקר המחיה שסחפה את ציבור מעמד הביניים בישראל בקיץ 2011. הניתוח הביקורתי בספר מניח שיש פער בין חזונם של המתכננים המומחים – המייצגים במידה רבה סדרים חברתיים, כלכליים ופוליטיים של הממסד (המדינה, העירייה או הרשות המקומית) – לבין הרצונות, התחושות והציפיות של יחידים ושל קהילות. כתוצאה מכך הערים – המעוצבות היום במידה רבה על בסיס ידע מקצועי בלבד – הן במקרים רבים מרחבים הנשלטים על ידי סדר מודרניסטי אך יוצרים אי-סדר מקומי וכאוס חברתי, תרבותי, כלכלי ופוליטי. מצב זה פותח פתח לתהליכים מקומיים של עיצוב המרחב ושימוש במרחבי העיר, תהליכים המבוססים על סוגי ידע שונים ועל פרקטיקות של ערעור והתנגדות הקוראות תיגר על יחסי הכוחות הקיימים ועל הידע המקצועי הדומיננטי בתכנון.

תוכן העניינים: מבוא: תכנון, ידע וחיי היומיום; התפתחות הידע התכנוני בפלסטינה-א"י ובמדינת ישראל בהקשר מקומי ועולמי; כוח, ידע ותכנון בישראל; זהויות: ידע מגדרי ותהליכי עיצוב המרחב הישראלי; "התנגדות": ידע מקצועי וידע מקומי בעיר – המשמעויות של נוחות, שייכות ומחויבות; עידן ה"פוסט" – בין הליך לבין מאבק תכנוני לשילוב ידע מקצועי ומקומי; סיכום ומסקנות: סיורי הצלחה של שילובי ידע בתכנון; ביבליוגרפיה.

 

פרופסור טובי פנסטר מלמדת בחוג לגיאוגרפיה וסביבת האדם באוניברסיטת תל אביב ועומדת בראש המכון לדיפלומטיה ושיתוף פעולה אזורי והמעבדה למחקרי תכנון, סביבה וקהילה (PEC LAB). מחקריה כוללים ניתוח ביקורתי של תחום התכנון, תוך התמקדות בידע, במגדר וזהויות ובמעורבות קהילות.

 

של מי העיר הזאת תכנון, ידע וחיי היומיום, מאת טובי פנסטר, הוצאת הקיבוץ המאוחד סדרת קו אדום, שנת 2012, 213 עמודים

 
Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

Category: ספרי עיון, ספרי מדע, ספרי תיעוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.