סנדמן מאת ניל גיימן / יצירה גרפית מדהימה סביב סיפור אישי של דמות מרתקת

| 24/07/2013 | 0 Comments

סנדמן מאת ניל גיימן

סנדמן מאת ניל גיימן

הסדרה סנדמן מאת ניל גיימן, היא מהרומנים הגרפיים החשובים של זמננו. היא החלה את דרכה כחוברות קומיקס חודשיות, ואלה נאספו לעשרה ספרים – אקדמות ונעימות ליליות הוא הראשון שבהם.

לסדרה אין אח ורע בעולם הקומיקס. אין סדרות ארוכות שזכו להשפעה ולהצלחה שלה. גיימן טווה יצירה שכוללת מיתולוגיה, אמונה, מגדר ותמות גדולות אחרות סביב סיפור אישי של דמות מרתקת. סנדמן הצליח לשבור כל מגבלת קהל יעד פוטנציאלי שהיתה אמורה להיות לו, ועושה זאת ברחבי העולם כבר יותר מעשרים שנה. יש לסדרה קוראות וקוראים רבות/ים ומנעד הגילים שלם עצום.

סנדמן עוסקת בתולדותיו של מורפיאוס (סנדמן), הביטוי האנתרופומורפי של "חלום" (כלומר, הוא גם "חלום" כקונספט, וגם דמות בשר ודם), מלך החזיונות הליליים. מורפיאוס הוא אחד משבעה אחים ואחיות ממשפחת הנצחיים המייצגים היבטים שונים בקיום של האנושות ושל כל גזע אחר ביקום: גורל, תשוקה, טירוף, ייאוש, חלום, מוות והשמדה.

מתוך סנדמן מאת ניל גיימן

מתוך סנדמן מאת ניל גיימן

הספר הראשון נפתח בסוף המאה ה-19, בשנת 1916. אז לוכד רב המג רודריק ברג'ס, מכשף בן אנוש את מורפיאוס ומחזיק בו בשבי במהלך רוב המאה ה-20. הספר – ובמידה מסוימת הסדרה כולה – עוסק בהשלכות היעדרותו של מורפיאוס האחראי לחלומות, איש אינו שולט עוד בממלכת החלום, דמיון ומציאות מתערבבים זה בזה, והגבולות ביניהם מיטשטשים.

שבעים שנה מאוחר יותר, כשמורפיאוס משתחרר, עליו להחזיר לעצמו את כליו הקסומים ולהשיב לידו את ממלכתו. אולם לשם כך עליו לגבור על תשוקותיהם של בני האדם, בדרך הוא נאלץ לבקר בגיהינום ולהתעמת עם לוציפר ושדיו.

הספר עוסק במה שקורה כשכלים של בן אלמוות נמצאים בידיים של בני אנוש, ובהשלכות של ממלכה ללא שליט שהמאורעות בה משפיעים על תת המודע של כל אחד מאיתנו.

תחילת שנות התשעים, כשהחוברות יצאו לראשונה, ידועה כתקופת פריחה כלכלית חסרת תקדים בתעשיית הקומיקס האמריקנית.

סנדמן עוסקת בתולדותיו של מורפיאוס (סנדמן), הביטוי האנתרופומורפי של "חלום"

זו הייתה בועה שהונעה על ידי אספנים שקנו מספר עצום של חוברות קומיקס, וכאשר הבועה התפוצצה, חוברות סנדמן המשיכו להימכר באותן כמויות, והפכו לסדרה האהודה ביותר בתעשייה. סנדמן הוכיח שיש פוטנציאל מסחרי ניכר לקומיקס שלא עוסק בגיבורי על.

יצירה גרפית מדהימה

יצירה גרפית מדהימה

הסדרה סנדמן הפכה את ניל גיימן לכוכב-על בעולמות הקומיקס והפנטסיה, מעמד שניבנה ומתחזק עם השנים.

ספרי הסדרה הופיעו ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס וזכו בפרסים רבים, ובהם 26 פרסי אייזנר. ספרי הסדרה נכללו ברשימת מאה הספרים הטובים ביותר של אנטרטיינמנט ויקלי, ואחד מסיפוריה הוא הרומן הגרפי היחיד שזכה אי פעם בפרס הפנטזיה העולמי.

 

 

 

סנדמן – אקדמות ונעימות ליליות 1 – מאת ניל גיימן, ציור: סם קית', מייק דרינגנברג, מלקולם ג'ונס השלישי, דניאל ווזו. מאנגלית: דידי חנוך, הוצ' כנרת, שנת 2013, לא ממוספר.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , ,

Category: פנטסיה ומדע בידיוני, קומיקס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.