טעם הארץ מאת יעקב מורד: שתי אהבות

| 27/01/2018 | 0 Comments

טעם הארץ מאת יעקב מורד

טעם הארץ מאת יעקב מורד

טעם הארץ מאת יעקב מורד מציג את סיפורו האישי והמרגש של יעקב מורד, מייסד יקב מורד שביוקנעם. הוא מגולל בספרו שתי אהבות ושוזר אותן האחת בשנייה. אחת היא אתי, רעייתו שמלווה אותו לאורך המסע להגשמת החלום. האחרת היא השיכר (יין מפירות ומירקות), והתשוקה שלו להקים יקב משלו שמתעצמת עם השנים. על אף הקשיים הביורוקרטיים והכלכליים שלעתים איימו למנוע את הגשמת החלום בעזרת אהבתם, רצונם, סקרנותם שהתבטאה בייצור עוד ועוד טעמים, מקצועיותם וניסיונם הם התגברו על הקשיים. סיפורם של יעקב ואתי מורד הוא סיפור שמתאר את "פרי היצירה" – היקב, את ההישרדות במעברה, את הכמיהה לבית ואת האהבה ששמורה רק למעטים. הספר מלא ניחוחות של שיכר ושל ליקר ייחודיים: שיכר רימונים, שיכר פסיפלורה וטעמים ייחודיים רבים נוספים.

 

 

 

 

יעקב מורד ייצר שיכר לאורך שלושים שנה מהיום בו פגש את אביה של אתי אשתו ולמד ממנו את תורת השיכר כולה ועד היום שבו הקים את "יקב מורד" ב-1999 ביוקנעם. כיום משווקים את המוצרים של היקב לרשתות שונות ואף לארצות הברית. מה הסוד של יעקב מורד? מה הסוד של הילד שהגיע למעברה? הסוד הוא שמעולם לא הפסיק לחלום. חלומות אפשר להגשים אף שלפעמים הם נראים דמיוניים. כשיש אמונה, אהבה ודבקות במטרה זה בהחלט אפשרי.

יעקב מורד צילום טלי כהן

יעקב מורד צילום טלי כהן

יעקב מורד (73), נשוי לאתי, אב לארבעה בנים וסב לארבעה נכדים, שתי בנות ושני בנים, מתגורר מילדות ביוקנעם.

יעקב מורד נולד בשנת 1944 בעירק, שם חיה הקהילה היהודית בצל פחד מתמיד מפרעות ופוגרומים שהלכו והתגברו עם הכרזת המדינה. בשנת 1950 עלתה המשפחה ארצה ללא כל רכוש. לאחר תלאות הקליטה הקשים הגיעו למעברה ביוקנעם בה היו שלושה אוהלים. אותם שכנו באוהל הרביעי. בהמשך עברו לפחונים ולבסוף לשיכונים שם נטע אביו כרם משאת נפשו מזה שנים והכין למשפחה יין לקידוש. כילד נמשך יעקב לריח התסיסה ולטעמו המתקתק של היין ועזר לאביו בהכנתו ובהמשך הכין יין בעצמו. בשנת 1969 הכיר את אתי אשתו לעתיד ויחד נסעו לבית הוריה ביבניאל, שם פגש את אביה שסיפר לו שהוא מייצר יין מפירות וירקות לפי ידע שעבר במשפחתו מדור לדור. הוא טעם והוקסם משפע הטעמים. לאחר מספר שבועות נוספו על המדפים במרתף הבית ליד מכלי היין מיכלים עם יינות שכר בצבעים שונים.

לאחר כשלושים שנות תחביב, השתתפות  בירידים רבים ובעידוד חברים ובני משפחה, שאהבו את טעמם של היינות, החליט יעקב לפרוש ממפעל סולתם שביוקנעם, בו עבד כשלושים שנה ויצא להגשים את חלומו לפתוח יקב ייחודי. בשנת 1999 פתחו אתי ויעקב  את יקב מורד בו ייצרו  יינות שיכר מפירות אקזוטיים כמו רימונים, פסיפלורה, אננס, ליצ׳י וליקר בטעמים שונים. בזכות הייחוד שלו זכה היקב המשפחתי לפרסום רב ומשך אליו מבקרים רבים.

הרצון לתעד את קורות חייו וחיי משפחתו בער בו זה שנים רבות ולאורך כשלוש שנים ליקט חומר מהמשפחה וכתב את הספר "טעם הארץ".

מגיל 12 מכין יין

יעקב ואתי מורד צילום טלי כהן

יעקב ואתי מורד צילום טלי כהן

"בגיל 10 ראיתי את אבא בוצר ענבים בכרם ומכין למשפחה יין לקידוש. כבר אז אהבתי את ריח התסיסה ואת ריח הענבים הסחוטים. כאן בעצם התחילה אהבתי ליין שגדלה עם השנים והפכה לשאיפה לפתוח יקב. בגיל 12 כבר הכנתי יין בעצמי והמשכתי להכין יין כל שנה. בשנת 1968 הזמינו אותי ליבניאל לביתה של אתי החברה שלי ואשתי כיום. ממנה שמעתי שגם אביה מכין יין כתחביב. לקחתי ממרתף הבית בקבוק יין שלי, פגשתי את אתי בדרך ויחד נסענו ליבניאל. אחרי ההיכרות עם הוריה נתתי לאביה את בקבוק היין. הוא הביט בו ושאל: "אתה הכנת את היין הזה?", עניתי: "כן" והוא אמר: "עכשיו, בוא לראות את היין שאני מכין".

"נכנסנו למבנה טרומי קטן בסמוך לבית. בפנים קיבלו את פניי ריחות של תסיסה, מיכלים עם נוזל בצבעים שונים, מסננות ומשפכים היו תלויים על הקיר. בעודי מתפעל מהמראה ומהריחות הוא פתח בקבוק, מזג ל-2 כוסות והושיט לי כוס. אמרנו "לחיים" ושתינו. הטעם היה טוב ומתוק, אך זה לא היה יין רגיל שאני מכיר. שאלתי מה זה והוא ענה שזה יין שעשוי מדלעת. הופתעתי מאד, טעמתי גם יין מאשכוליות, מתפוחים, מגזר ומסלק – הטעמים היו  נפלאים והם שבו את ליבי. שאלתי: "איך אתה מכין את זה?", הוא ענה: "כמו שאתה מכין יין רק במקום ענבים אני שם פרי או ירק". בשנת 1969 נישאנו אתי ואני וגרנו ביוקנעם. כשנה לאחר כניסתנו לבית חפרנו מרתף מתחתיו שהפך במהרה למרכז התחביב שלי. נוסף ליין שהכנתי כל שנה מהגפנים שצמחו בחצר הבית נוספו גם מיכלים שבהם תססו יינות שיכר מפירות וירקות. מהמשקאות שהכנתי נהנו בעיקר חברים ומכרים בערבי שירה בהם שרנו שירי ארץ ישראל לגמנו את יינות השיכר שלי. הם אלה שדחפו אותי לפתוח יקב מיוחד להפקת יינות שיכר וליקר.  כאב לארבעה בנים החלטתי לחכות עד הפרישה לפנסיה. לאט לאט נוספו על המדפים במרתף הבית עוד טעמים של יינות שיכר מפירות וירקות והתחלתי להכין גם ליקר ושיכר מצמחי תבלין. לאחר הפרישה ממפעל סולתם, בו עבדתי קרוב ל-30 שנה, החלטנו אתי ואני לפתוח את היקב המיוחד ובשלב ראשון לצאת לירידים כדי לבדוק איך הציבור יקבל את הטעמים החדשים. בכל הירידים בהם השתתפנו הייתה הצלחה רבה ומכרנו כמעט את כל הבקבוקים שהבאנו. לכל אלה שבאו לטעום או לקנות לא שכחתי להזכיר ששיכר הוא יין שמיוצר לא רק מענבים".

יעקב  מורד - צילום מתוך האלבום המשפחתי

יעקב מורד – צילום מתוך האלבום המשפחתי

יקב מורד

יעקב ואתי מורד ביקב מורד - צילום מתוך האלבום המשפחתי

יעקב ואתי מורד ביקב מורד – צילום מתוך האלבום המשפחתי

ביום ה-3 בספטמבר 1999 במבנה ישן ששופץ ע"י בני המשפחה נפתח "מרתף מורד" שייצר שיכר מפירות, מירקות ומצמחי תבלין – מפסיפלורה ותפוחים עד גזר, סלק, נענע, קינמון וסרפד. ליקר קפה, שוקולד ושזיפים. "רציתי לשמר את השם "מרתף" שבו עסקתי כתחביב 30 שנה. ליד מיכלי היין תססו גם יינות השיכר במיכלי זכוכית דרכם ראו המבקרים את התסיסה. הלקוחות הראשונים היו עובדי הי-טק ממפעלים סמוכים והאוטובוס הראשון היה של עובדי התעשייה האווירית שישבו על ספסלים מאולתרים ושמעו על הקמת היקב ונהנו מאד. לפני חג הפסח ביקר אצלנו צוות של הטלוויזיה הישראלית שהכין כתבה על היקב המיוחד. הכתבה שודרה במהדורת יומן השבוע של ערב שבת ועשתה פרסום ענק. כשנה לאחר מכן הזמינו אותי לערוץ 2 לתכנית בוקר בשידור חי, ומאז היו כתבות רבות ברדיו, בטלוויזיה ובעיתונות והיקב התפרסם כ"יקב המייצר יין מכל דבר" והפך לאטרקציה לתיירים, ולמבקרים בצפון הארץ. מטיילים התחילו להגיע גם באוטובוסים – משפחות וקבוצות מאורגנות. במרוצת השנים היו עליות וירידות בביקורים, זאת בעיקר עקב אירועים ביטחוניים שפגעו קשות בכל אתרי התיירות בצפון וכמובן גם בנו.

"בשנת 2008 עקב דרישה לכמויות גדולות שלא היה באפשרותנו לספק, הגענו למצב בלתי אפשרי, ללא מיכלים בגודל הנדרש למלא עשרות אלפי בקבוקים וידני זה היה בלתי אפשרי. בשנת 2009 הכנסנו שותף משקיע שרכש מיכלים גדולים ומכונת מילוי אוטומטית וכיום היקב, שהתחיל לפני 45 שנים במרתף הבית, משווק יינות שיכר וליקר בארץ וגם בחו"ל".

בשנת 2017 פרשו אתי ויעקב לגמלאות, אך הרצון המחובר באופיו לשורשיו של יעקב לא נותן לו לשבת בחיבוק ידיים וכיום מרצה יעקב ומספר על ספרו "טעם הארץ". הקהל יושב מרותק, מקשיב וחווה את האירועים. יעקב מעביר סדנאות להפקת ליקר ביתי ממוצרי בריאות טעימים ומיוחדים ובסיום הסדנה כל משתתף מכין לעצמו ליקר.

 

טעם הארץ מאת יעקב מורד.  הוצאת ספרי צמרת, שנת 2017, אתר המחבר: https://www.yacov-morad.com/

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

Category: ספרי עיון, ספרי מדע, ספרי תיעוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.