ספרים חדשים – מומלצי השבוע 28/01/2018

| 27/01/2018 | 0 Comments

ספרים חדשים - מומלצי השבוע 28/01/2018

ספרים חדשים – מומלצי השבוע 28/01/2018

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שמציעים עולם הנופש והטיולים, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים. וההצעה הפעם:  15 ספרי פרוזה נהדרים.

 

 

 

החופש האמיתי נמצא בתוכנו

יוספה בעלת החלומות מאת תמר מריאנו

יוספה בעלת החלומות מאת תמר מריאנו

יוספה בעלת החלומות מאת תמר מריאנו הוא רומן נוגע ומרגש שהגיבורה שלו מנסה לשמר את התקווה ואת יכולת הבחירה גם בתוך עולם בינוני ובמגבלות פיזיות ונפשיות. הוא עוסק, בין היתר, בהתמודדות ויכולת להכיל ולבטא את הפחד והתקווה ואת הדילמות של התקרבות-התרחקות, יחד ולבד. יוספה היא אישה בשנות הארבעים לחייה שמתגוררת לבדה בדירה קטנה בתל אביב. היא עובדת כמתקשרת, עבודתה אקראית ולא מסודרת, סובלת מצליעה מאז שעברה תאונת דרכים וכמעט שאינה יוצאת מביתה. הסיפור אינו עוסק במישרין בנכות, אך קיים עיבוד מתמשך של חוויות אובדן, שבר ואפשרות צמיחה. סיפור חייה נארג דרך עיסוקה הבלתי שגרתי ובמפגש עם דמויות מעברה ומההווה. הסיפור מתחיל באותות שיוספה רואה ומבינה שמשהו עתיד להתרחש ולזעזע את עולמה. בדרכה השונה והייחודית מתגלית אישה המסרבת להיכנע לתכתיבי הסביבה ובוחרת את בחירותיה כשהיא נאמנה לעצמה. היא נעה בין הקיים לנעדר, בין המציאות לפנטזיה, בין כניעה וויתור לבין תשוקה וחיונית ובין זוגיות לחיי בדידות. סוגיות של קשר, אהבה וניכור מעסיקות אותה ואת הסובבים אותה. במשאלתה להבין את עצמה, את החיים ואת העולם החברתי הסובב אותה, מאפשרת יוספה להתוודע אליה דרך מפגש חוויתי ותחושתי שמעורר הזדהות, אך גם בוחן את העולם במבט ביקורתי, הומוריסטי וציני לעיתים.

הוצאת פרדס, 320 עמודים                                           

סוד משפחתי

ככה זה תמיד מאת לורי פרנקל

ככה זה תמיד מאת לורי פרנקל

ככה זה תמיד מאת לורי פרנקל הוא סיפור מתוק-מריר על הורים מיטיבים, על משפחה תומכת ועל אהבה ללא תנאים. לרוזי ופן יש חמישה ילדים, וזה אומר שיש להם גם הררי כביסה, אינסוף ארוחות לבשל וחוגים שצריך להסיע אליהם. אבל רוזי ופן שמחים בחלקם וחייהם מלאים חלומות ורודים על משפחה שמחה ומגובשת. אלא שילדים קטנים הם תמיד מתכון להפתעות. ולכן כשקלוד, בנם החמישי והאהוב, מבקש ללכת לגן לבוש בשמלה וחולם להיות נסיכה כשיגדל, רוזי ופן מתלבטים כיצד עליהם להגיב. הם מרגישים שכל מה שהיה ברור להם בנוגע לתפקידם כהורים, עומד עכשיו למבחן. אהבתם לבנם ורצונם לאפשר לו חופש בחירה נתקלים בתגובות עוינות ולעיתים אף מסוכנות של סביבתם, והם מוצאים את עצמם אבודים ומבולבלים. הם עוברים דירה, ובלי שיקבלו החלטה מודעת הם הופכים את סיפורו של קלוד לסוד משפחתי. אבל סודות לא יכולים להישמר לנצח, וכשהסוד הזה מתגלה הם נאלצים לקבל החלטות קשות שאת השלכותיהן הם לא יכולים לשער.

מאנגלית: נעה שביט, הוצאת מודן, 406 עמודים

 

יומן אהבה-מחלה

אם את כותבת אל תמחקי מאת גלית אבגי כהן

אם את כותבת אל תמחקי מאת גלית אבגי כהן

אם את כותבת אל תמחקי מאת גלית אבגי-כהן הוא יומן אהבה-מחלה מרגש ונוגע, ספר אמיץ של אישה אמיצה שרואה לעומק את הגבר שאהבה נפשה כשהוא נאבק על חייו. הספר מעלה שאלות על חשק, תשוקה, אהבה, מלחמה מתישה במחלת הסרטן ועל ההחלמה שנמצאת בקצה החשכה. בשפה פשוטה ומלאת רבדים גלית מתארת באומץ כיצד נושרות הקליפות, כמה עוצמתי הוא בליל הרגשות וכמה סבוכה היא ההתמודדות הגדולה והקשה לחוד וביחד. גיבורי העלילה הם גבר ואישה בשנים הבוגרות של החיים, חברים טובים, בקשר מאוד מיוחד ועדין, אמיתי, כן, פתוח וכואב. הוא מתאר בעצם רגעים, הרבה רגעים בתוך קושי – בתוך עולם שחרב. איך צומחים משם? איך נשארים בחיים? איך מפחדים לאבד? מהמוות? כמה שכול אפשר בבת אחת להכיל בנפש, בגוף. המסרים בספר הם רבים. החל בהתמודדות עם שכול, מחלות קשות, אהבה תוך כדי, כאב, משיכה, הערכה, ויתור, קשר, מערכת יחסים, ניצחון, טלטלות ותנודות במחלה. נשאלת השאלה איך מחזקים בן אדם קרוב לך כשהוא משתנה לך מול הפנים – מוותר, מתייאש נאטם, רע בכוונה ובפנים אוהב מאוד? איך משמרים חברות כזאת? בורחים הולכים או נשארים לתמוך.

הוצאת ספרי ניב, 164 עמודים

להחזיר את הגלגל לאחור

כאילו אין מחר מאת תומר קרן

כאילו אין מחר מאת תומר קרן

כאילו אין מחר מאת תומר קרן, הוא הזמנה לחלום, לבנות עולם מקביל שבו אפשר להחזיר את הגלגל לאחור. עולם שבו יש מקום לחרטות כי לעולם לא מאוחר לתקן את הטעויות שלנו. בגיל חמישים ושמונה לוקה ישראל שטרן, נשוי ואב לשתי בנות, בדום לב. לאחר שנקבע מותו הוא מגיע לחדר הטהרה של בית העלמין ברעננה. בזמן שעובדי חברה קדישא שוטפים את גופתו הוא פוקח את עיניו ורואה בתוך המים את בבואתה של מכשפה אינדיאנית שפגש בילדותו בפרו. המכשפה נותנת לו הזדמנות לחזור למשפחתו בתנאי שיבצע שלושה מעשים טובים שיגרמו לשינוי משמעותי בחיי הקרובים לו. התקופה שהוקצבה לו היא תשעה חודשים בדיוק בהם עומדות לרשותו שלוש זהויות שיתחלפו ביניהן מידי פעם. ההחלפה בין הזהויות אינה בשליטתו והיא נקבעת לפי מידת הנחיצות של אותה זהות באותו הרגע. המכשפה הזהירה אותו כי "אסור לך בשום פנים ואופן להסגיר את זהותך האמיתית. הדבר יביא לביטול העסקה מיד ולסבל נוראי לקרוביך. כן, אסור לך לחפש אותן, הן יגיעו אליך ברגע המתאים". האם ישראל יעמוד במשימה? האם יצליח לגרום למפנה בחיי הקרובים לו ולהשיב לעצמו את חייו? איזה סודות מרעישים יגלה בדרך? בתהליך העוצמתי שישראל גיבור הספר עובר הוא מגלה שהפחד הוא האויב הכי גדול שלנו. כשכל הפחדים הולכים ומתגברים אנחנו לא יכולים לראות שום דבר פרט לפחדים, ואז מגיעות הנפילות. ישראל מלמד אותנו שרוב הנפילות שלנו הן סתם בזבוז אנרגיה, אין בהן תועלת. בזמן הקצר שניתן לנו על פני האדמה אנחנו צריכים לרכז את הכוחות שלנו לעשות מעשים טובים, בשבילנו ולמען אחרים.

הוצאת הספרים "הנשר הלבן", 123 עמודים

הכוח הטמון בחברות

אלינור אוליפנט ממש בסדר מאת גייל האנימן

אלינור אוליפנט ממש בסדר מאת גייל האנימן

אלינור אוליפנט ממש בסדר מאת גייל האנימן הוא רומן הכובש את הלב, מצחיק, מעציב ובעיקר אנושי. האנימן משרטטת באומץ ובכנות את קווי המתאר של הבדידות, אך גם שופכת אור על כוח הריפוי של קשר חברי. כאשר מישהו שואל לשלומה של אלינור אוליפנט בת ה-30 שעובדת כפקידת חשבונות, התשובה שלה במאה אחוז מהמקרים היא 'בסדר'. אומנם יש כאלה שבוהים בצלקות שעל פניה, אבל היא יודעת שעל הצלקות שהיא נושאת בתוכה אנשים מעדיפים לא לשמוע. התשובה הלקונית שלה מסתירה ילדות קשה שעברה עליה במעבר ממשפחת אומנה אחת לשנייה ובהתעללות קשה לה היתה קורבן מצד חבר לחיים. כל עוד היא שומרת על השגרה שלה, היא מסתדרת; מגיעה למשרד בכל בוקר בשמונה וחצי, פותרת את התשבץ היומי בהפסקת הצהריים ויוצאת בחזרה לדירתה בחמש וחצי בערב. השגרה היומיומית הזאת מופרת כשהיא פוגשת את ריימונד, עובד חדש בחברה. הם צועדים יחד לתחנת האוטובוס ובדרך נתקלים באיש מבוגר שאיבד את הכרתו. ריימונד ואלינור מגישים לו עזרה ובהמשך מתיידדים איתו ובני משפחתו. מאותו רגע שגרת חייה הולכת ונסדקת, והיא נקלעת לשלל מצבים שמעוררים בה אי נוחות; ביקור בבית חולים, מסיבת יום הולדת משפחתית, ואפילו תור למספרה אופנתית. קוד ההתנהגות במצבים האלה אולי נראה בבירור לאנשים אחרים, אך לא לאלינור.

מאנגלית: הדסה הנדלר, הוצאת כתר, 350 עמודים

מסע לגילוי עצמי

יער אפל מאת ניקול קראוס

יער אפל מאת ניקול קראוס

יער אפל מאת ניקול קראוס (הסופרת האמריקאית היהודייה מחברת 'תולדות האהבה' ו'בית גדול') הוא סיפור מקורי יפה עד כאב ועוצר נשימה על טרנספורמציה אישית של שני אנשים, עורך דין מזקין וסופרת צעירה, שהמסע לגילוי עצמי מוביל את שניהם לאותו מדבר ישראלי. ג'ולס אפשטיין, אדם שאישיותו ושאפתנותו מניעים אותו בעוצמה זה שישים ושמונה שנה, עובר מטמורפוזה. אחרי מות הוריו, גירושיו מאשתו זה שלושים ושנה ופרישתו ממשרד עורכי הדין שהיה שותף בו בניו יורק, הוא מתחיל לפזר את הרכוש הרב שצבר כל חייו ומתרחק מכל מכריו. נחוש להנציח את הוריו, הוא טס לתל אביב ומשתכן במלון הילטון בעיר. במקביל, סופרת צעירה משאירה את בעלה וילדיה בברוקלין ומגיעה לאותו המלון בתקווה שמראה הבריכה שנהגה לשחות בה בילדותה יפרוץ את מחסום הכתיבה שלה. אך כשפרופסור לספרות בגמלאות מגייס אותה לפרויקט הקשור בקפקא, היא נשאבת אל תוך מסתורין שייקח אותה למסע מטפיזי וישנה אותה בדרכים שהיא לא יכולה לדמיין.

מאנגלית: שאול לוין, הוצאת מחברות לספרות, 255 עמודים

 

חברות אמיצה

שמונה הרים מאת פאולו קונייטי

שמונה הרים מאת פאולו קונייטי

שמונה הרים מאת פאולו קונייטי הוא רומן יפהפה על התבגרות, על חברות אמיצה בין גברים ועל המסע שאנו עושים כדי למצוא את מקומנו בעולם, מסע שמתרחש על רקע הנופים רבי העוצמה וההוד של האלפים האיטלקיים. אפשרי לראות בו גם משל למסע הרוחני שעושה אדם בחייו.  הספר זכה בפרס "סטרגה" היוקרתי באיטליה, פרס מדיסיס לספר המתורגם הטוב ביותר בצרפת לשנת 2017. הוריו של פייטרו, שסולדים מהצפיפות וההמולה במילאנו, רוכשים בית קיץ בכפר קטן למרגלות האלפים האיטלקיים. בכפר, בעידודה של אימו, פייטרו מתחבר עם ברונו, ילד מקומי בן גילו שכל חייו עברו עליו בחיק הטבע, בהרים. ברונו לוקח את פייטרו תחת חסותו להרפתקאותיו היזומות בממלכה האלפינית הפרטית שלו, ואילו הוריו של פייטרו, מצידם, מבקשים לפרוש את חסותם על ברונו ולהעניק לו את מה שלדעתם חסר לו בחייו. אימו של פייטרו דואגת ללימודיו של ברונו ואביו מצרף אותו למסעות טיפוס מאתגרים אל פסגות הקרחונים, אליהם הוא גורר בעל כורחו גם את פייטרו, שסובל ממחלת גבהים. בין הילדים, הנוטים מטבעם להתבודדות, מתפתחת חברות מכוננת שאינה זקוקה ליותר מדי מילים. לאחר שנים של ריחוק, בעקבות מותו של האב, מפגיש הגורל שוב את שני חברי הילדות. פייטרו, שהפך בינתיים ליוצר סרטים דוקומנטריים, לוקח פסק זמן מכל עיסוקיו על מנת לשקם חורבה בגובה רב שהותיר לו אביו. ברונו מסייע לו במלאכת השיקום, מה שמאפשר לשניהם ממרחק של זמן ומקום לבחון את הבחירות שעשו בחיים, להתפייס עם דמויות מפתח בעברם ולזכות בנחמה שחברות אמת יכולה להציע.

מאיטלקית: שירלי פינצי לב, הוצאת מודן, 199 עמודים

עלילה אנושית נוגעת ללב

אופוריה מאת לילי קינג

אופוריה מאת לילי קינג

אופוריה מאת לילי קינג מתבסס על דמותה הכריזמטית ויוצאת הדופן של האנתרופולוגית מרגרט מיד. בכישרון ובשנינות שוזרת המחברת סיפור מרתק על חלוצי האנתרופולוגיה המודרנית בעלילה אנושית נוגעת ללב. נל סטון היא אנתרופולוגית מוערכת אך שנויה במחלוקת, שספרה על ההתבגרות המינית של הילידים באיי שלמה פרסם אותה בעולם המערבי כולו. פן, בעלה האוסטרלי, מקנא בהערכה ובפרסום שזכתה בהם, והוא נחוש להשיג הכרה ופרסום שיעלו על אלה שלה. אחרי ששני ילידים מאחד השבטים מצילים אותו מניסיון התאבדות, פוגש האנתרופולוג הבריטי אנדרו בנקסון את נל ואת פן שברחו משבט קניבלים השוכן על שפת נהר הספיק. בנקסון עוזר להם למצוא שבט אחר שאותו יוכלו לחקור: שבט הטאם, שנשלט בידי נשים. נל מצליחה ליצור קשר עם נשות השבט ולהגיע לגילויים חדשים על חלוקה מגדרית, על מיניות ועל אימהות. בעקבות המפגש עם שבטים בעלי אופי שונה וההיכרות שלהם זה עם זה, השלושה מגיעים למסקנה שניתן לחלק את העולם לארבעה סוגי טיפוסים, שמאופיינים על פי תבנית ארבע רוחות השמיים. במקביל לסחרור אינטלקטואלי, שסופו ניסוח תיאוריה אנתרופולוגית חדשנית, השלושה מוצאים את עצמם בסערת רגשות של חברות, התאהבות וקנאה מתפרצת.

מאנגלית: אורית הראל, הוצאת כתר, 281 עמודים

עברה הכואב של אינדונזיה

יופי הוא פצע מאת אקה קורניאוואן

יופי הוא פצע מאת אקה קורניאוואן

יופי הוא פצע מאת אקה קורניאוואן פורס דיוקן רחב יריעה של עברה הכואב של אינדונזיה, המתאר כמאה שנה של אכזריות, החל בקולוניאליזם ההולנדי ובכיבוש היפני, וכלה במאבק העקוב מדם לעצמאות. זהו רומן אֶפּי אינדונזי מטלטל הנע בין אגדת עַם לרומן רומנטי, בין ריאליזם לפנטזיה, בין סאטירה להיסטוריה; סיפור מרטיט לב על נשים חזקות וגברים חלשי אופי, רוחות רפאים, נסיכות צנועות ופושעים חסרי רחמים. המחבר זכה בפרסים רבים והיה מועמד לפרס "מאן בוקר". הספר תורגם ל- 34 שפות וזהו הרומן האינדונזי הראשון בתרגום לעברית. עשרים ואחת שנה אחרי מותה קמה מקִברה דְיוּאִי אַיוּ, פרוצה אינדונזית יפהפייה, כדי לנקום את נקמתה במי שהטיל קללה על משפחתה. בין ג'ונגלים לחוף ים, בעיר הבדויה הַלימוּנדה אשר בארכיפלג האינדונזי, נחשפות בנותיה לחיים של אלימות, אונס, גילוי עריות, שיגעון ושברון לב. כחוט השני עובר היופי בין בנות המשפחה, פרט לבת הצעירה, שכיעורה יחיד במינו.

מאנגלית: צילה אלעזר, הוצאת שוקן, 407 עמודים

 

 

למצוא אישה לג'ק

לפני שאלך מאת קולין אוקלי

לפני שאלך מאת קולין אוקלי

בספרה לפני שאלך מוכיחה קולין אוקלי בספרה הראשון שבדרמות הגדולות של החיים צחוק, צער, חמלה וכעס מתקיימים תמיד במקביל.

דייזי ריצ'מונד כבר ניצחה את הסרטן פעם אחת כשהייתה בת 20. אך כשהיא מגלה שהוא חזר עוד לפני שמלאו לה 30, היא מתרסקת. איך זה קרה שהסרטן מכה בה פעמיים? מהר מאוד היא מגלה שהפעם הסרטן הוא אלים יותר – הוא פגע בכבד, בריאות, בעצמות ובמוח – ומותיר לה חודשים בודדים לחיות. דייזי חרדה מפני המוות אך חרדה אף יותר מדבר אחד: איך יסתדר בלעדיה בעלה, הדוקטורנט המקסים והגמלוני לווטרינריה?

דייזי מבינה שהיא צריכה לכתוב מחדש את רשימת המטלות שהכינה לקראת פרידתה ולהוסיף בראשה את המשימה החשובה מכולן: למצוא אישה לג'ק. היא יוצאת לחפש בפארקים, בבתי קפה ובאתרי היכרויות מקוונים. ככל שהחיפוש שלה מתקדם עולות עוד שאלות: מה היא מנסה להשיג? מה היא מקווה שיקרה? ועל מי בעצם היא מגינה? 

 

מאנגלית: נעה שביט, הוצאת כתר, 330 עמודים

קובץ סיפורים נפלאים

 

הירחים של יופיטר - אליס מונרו

הירחים של יופיטר – אליס מונרו

הירחים של יופיטר מאת אליס מונרו, אמנית הסיפור הקצר המודרני, זוכת פרס נובל לספרות, הוא קובץ של 13 סיפורים נפלאים, נוקבים ומפתיעים בלי הרף, שקורים בו שלל אירועים – בגידות והתפייסויות, פרשיות אהבה שתמו וכאלה שמתאבלים עליהן.

אבל ההתרחשויות האמיתיות הן המהפך שהדמויות עוברות עם הזמן עד לנקודה שבה הן מתבוננות על עברן בכעס, חרטה וחמלה אינסופית, שקושרות אותנו אליהן בכוח ממגנט. בין הסיפורים: עונת תרנגולי ההודו, סעודת יום העבודה, סיפורי ביש-מזל, מבקרים, הירחים של יופיטר, דולסה, האוטובוס לברדון.

 

 

מאנגלית: אורטל אריכה, הוצאת מחברות לספרות, 272 עמודים

 

בנבכי הלב האנושי

מדריך האוהבים לרומא מאת מארק למפרל

מדריך האוהבים לרומא מאת מארק למפרל

מדריך האוהבים לרומא מאת מארק למפרל הוא ספר מקסים ושנון, שהוא הזמנה למסע בסמטאות נסתרות של רומא יחד עם שלושה זוגות שמגיעים ממקומות שונים לעיר בעקבות האהבה.

אליס טסה לרומא לאחר שהמרצה שלה מעודד אותה לקבל החלטה ספונטנית. היא קובעת להיפגש עם הארוס שלה יום למחרת בפירנצה, אך מפגש מקרי עם בריטי שנון מאיים להסיט אותה מתוכניתה המקורית. האם דווקא היא, המחושבת והשקולה, תיסחף אחר בחור שאפילו את שמו היא לא יודעת? לעומתה, מג ואלק נאבקים בשחיקה שבשגרת הזוגיות הבטוחה. הם נשואים כבר שנים רבות, מנהלים יחד עסק לגופי תאורה, מגדלים ילדים ומנהלים דו־שיח קבוע של עקיצות הדדיות. הם מגיעים לרומא ליום אחד למטרה אחת – מציאת אריחי קרמיקה לשיפוץ ביתם. האם העיר שבה בילו את ירח הדבש תצליח להצית מחדש את אהבתם? ליזי וקונסטנס מגיעות לרומא למלא אחר בקשתו האחרונה של הנרי, בעלה של קונסטנס ואחיה של ליזי. הנרי ביקש מקונסטנס להרחיק עד רומא, העיר שבה הכירו והתאהבו, כדי לפזר את אפרו מעל אחד הגשרים. האם תשלים קונסטנס עם הפרידה כמחיר כואב שנאלץ לשלם מי שחווה בחייו אהבה אמיתית? 

מאנגלית: יערית טאובר, הוצאת כתר, 256 עמודים

"גאווה ודעה קדומה" בגרסת המאה ה- 21

שידוך חלומי מאת קרטיס סיטנפלד

שידוך חלומי מאת קרטיס סיטנפלד

שידוך חלומי מאת קרטיס סיטנפלד הוא גרסה רומנטית משעשעת ומלאת דמיון לספרה האהוב ביותר של ג'יין אוסטן, "גאווה ודעה קדומה". גם מי שאהב את הקלאסיקה המקורית וגם מי שלא פגש בה עדיין, לא יוכל שלא להתענג על ספרה רב הקסם של סיטנפלד, בכיכובה של משפחת בנט המעניינת.

חמש הבנות למשפחת בנט היו אמורות להתחתן כבר מזמן. ג'יין הבכורה, כמעט בת ארבעים, החליטה לבסוף להפסיק לחכות ובחרה בתרומת זרע. אחותה ליז, עיתונאית תוססת, תקועה כבר שנים ברומן עם גבר נשוי שלא הולך לשום מקום. מארי שקועה בלימודיה. החבר של לידיה עושה רושם מסתורי, וקיטי עסוקה מדי בצביעת בהונותיה ובדיאטת הפליאו שלה. חמישתן נמצאות תחת קורת הגג (הקורסת והמרקיבה) של בית הוריהן בגלל מחלת הלב של מר בנט, ובאופן כללי יוצאות מדעתן. אלא שגם סינסנטי הלא זוהרת זוכה לעתים למעט אבק כוכבים. לעיר מגיע צ'יפ בינגלי, רופא צעיר, ולא פחות חשוב – הרווק הנחשק מתוכנית הריאליטי "שידוך חלומי", ולצדו דארסי, החבר העשיר והמתנשא שלו. בזמן שרומן מבטיח וענוג נרקם בין ג'יין לצ'יפ, בין ליז לדארסי עפים ניצוצות.

מאנגלית: גיא הרלינג, הוצאת כנרת זמורה, 480 עמודים

גם עליו נגזר לבחור צד

ארץ קטנה מאת גאל פיי

ארץ קטנה מאת גאל פיי

ארץ קטנה מאת גָאֵל פָיי הוא רומן התבגרות רב–עוצמה הפורט על כל מנעד הרגשות. כאחד הבודדים שנכתבו על רקע ההיסטוריה המודרנית של מרכז אפריקה, הקריאה בו מהווה הזדמנות מאלפת להתוודע לאחד הסכסוכים המרים בעת החדשה. המחבר, יליד בורונדי, התבסס על אלמנטים ביוגרפיים מחייו. הוא מתגורר כיום בצרפת ובמקביל לעיסוקו בכתיבה מנהל קריירה משגשגת כראפר. הספר יצא לאור בשנת 2016, גרף פרסים ספרותיים חשובים והיה לרב–מכר גדול המתורגם בימים אלו לעשרות שפות.

השנה היא 1992. גבריאל בן העשר מתגורר עם הוריו ואחותו בשכונה של זרים ודיפלומטים בעיר הבירה של בורונדי. אביו הוא יזם צרפתי שהגיע לאפריקה כסטודנט, ואילו אימו היא בת רואנדה יפה ואלגנטית. בזמן שגבריאל משחק עם חבריו במכונית נטושה שהפכו לממלכה פרטית, תושבי העיר מתכוננים בהתרגשות לבחירות הדמוקרטיות הראשונות. גבריאל מתקשה להבין מדוע דווקא עכשיו אימו מחליטה לעזוב את הבית. כשהנשיא הנבחר נרצח, המדינה מידרדרת לכאוס המהדהד את המתרחש ברואנדה. גבריאל אמנם מנסה לדבוק בכל מאודו בשגרה ולחלום על היום שבו הוריו ישובו לחיות יחד, אך לבסוף מגיע הרגע שבו הוא מבין שגם עליו נגזר לבחור צד. עכשיו גבריאל בן 33. הוא חי באירופה, אבל לא מוצא טעם בחייו עד שהוא מקבל בשורה המשכנעת אותו לנסוע לבורונדי.

מצרפתית: ניר רצ'קובסקי, הוצאת מודן, 189 עמודים

נקמה אכזרית

מועדון המכוניות של מצרים - עלאא אל-אסוואני

מועדון המכוניות של מצרים – עלאא אל-אסוואני

מועדון המכוניות של מצרים מאת עלאא אל־אסוואני (מחבר 'בית יעקוביאן' ומבכירי הסופרים המצרים בני זמננו) הוא סאגה סוחפת המורכבת מפרשות אהבים סוערות, קנוניה להפלת בית המלוכה ונקמה אכזרית. זהו סיפור על אי־צדק, עוני, כוח משחית והתנגדות ועל יכולתה של הרוח האנושית להכניע מנגנוני דיכוי ולהימחץ תחתם גם יחד. העלילה מתרחשת בתקופת השלטון הבריטי, אך היא בבואה של האתגרים הניצבים בפני מצרים כיום וביטוי לגלי הנוסטלגיה למונרכיה, השוטפים אותה בשנים האחרונות.

המקום: קהיר. הזמן: שלהי שנות הארבעים של המאה ה-20. בעל הקרקעות עבּד אל־עזיז הַמאם יורד מנכסיו ומוצא את פרנסתו במחסן של מועדון המכוניות – שכיית חמדה ארכיטקטונית בלב הפועם של העיר, שבני האליטה האירופית והמלך המצרי רודף השמלות נהנים בה ממנעמי החיים. צוות העובדים במועדון, לעומת זאת, חי בפחד מתמיד מנחת זרועו וגחמותיו של רב־המשרתים אלְקוּ, המשפיל אותם ומתעמר בהם. כשהַמאם מעז לעמוד על שלו, הוא מוכה נמרצות ומת – מפצעיו ומבושה. רעייתו וארבעת ילדיו נותרים חסרי פרוטה, חשופים לניצול כלכלי, מיני ופוליטי. כאשר ערב הפיכת הקצינים של 1952 התסיסה ברחוב גולשת אל תוככי היכל הפאר הקולוניאליסטי, יושביו נאלצים להחליט אם לחיות בביטחון אך ללא חירות וכבוד, או לסכן הכול ולהילחם על זכויותיהם.

מערבית: ברוריה הורביץ, הוצאת טובי, 526 עמודים

 

\

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: מומלצי השבוע, פרוזה, פרוזה מקור, פרוזה תרגום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.