היתרון האותנטי: אימון קריירה בעידן של חדשנות מאת אמיר דרור

| 27/01/2018 | 0 Comments

היתרון האותנטי מאת אמיר דרור

היתרון האותנטי מאת אמיר דרור

מרוץ הקריירה יכול להיות מתסכל גם אם השגנו רווחה כלכלית בעמל רב. אם לא מצאנו סיפוק ומימוש אישי נחוש שחיקה או קושי אחר. נוסף לכך חשוב לרבים למצוא איזון בין קריירה ומשפחה, מה שלא תמיד קל. ואם לא די, אנו חיים בעידן בו טכנולוגיה מטלטלת תעשיות ועולמות עיסוק רבים וכולנו חשופים לאיומים שבשינוי נקודת מבט יכולים להפוך להזדמנויות.

היתרון האותנטי – אימון קריירה בעידן של חדשנות מאת אמיר דרור הוא ספר הדרכה מכוון ובנוי לעבודה עצמית שמלמד לזהות הצלחות ולנתח יכולות כדי לייצר שינויים ממוקדים. הספר מדריך כיצד לברר את הצרכים מתוכם אנו יוצאים לעבוד. באמצעות זיהוי אמונות חוסמות ויישום טכניקות ליצירת קודים חדשים נקל על הדפוסים להשתחרר. בצד המעשי נלמדות טכניקות ליצירת חדשנות ולגיבוש תכנית פעולה. מדובר במהלכים בוראי מציאות. בעידן של חדשנות ותהפוכות ככל שנטפח גמישות בתעסוקה ונייצר לעצמנו יתרון תחרותי תוביל אותנו הדרך למחוז חפצנו. זיהוי כוחנו, סילוק חסימות ומטרה שתבטיח צמיחה זוהי תמצית השיטה. העבודה בשיטה כוללת אפשרות חדשנית לקבלת ליווי אישי מקוון, בטכנולוגיית כתיבה משתפת. www.AuthEdge.co.il

אמיר דרור (66) אלמן, אב ל-3 ילדים, תושב קדימה, בוגר כלכלה ופסיכולוגיה באוניברסיטתCarleton  בקנדה, ובאוניברסיטת תל-אביב, יועץ ארגוני – שיווקי ומאמן קריירה לאורך יותר משני עשורים. הקים מערכי שיווק והדרכה בחברות בתחומי פיננסים, רכב, תיירות, לימודים ואחרים. כותב, מלמד, מפתח שיטת "היתרון האותנטי", מנחה סדנאות ומאמן אישי. השינויים ופריצות הדרך שבוגרי שיטת "היתרון האותנטי" חוללו בעשור האחרון הם העדות לאפקטיביות השיטה ולעוצמתה.

אימון קריירה בעידן של חדשנות

אמיר דרור (צילום סטודיו אביב קורט)

אמיר דרור (צילום סטודיו אביב קורט)

אמיר דרור מספר: "המורכבות העסקית-טכנולוגית המשתנה מחייבת אותנו לקרוא את המציאות לפתח ערנות לדפוסים מקבעים ולבדוק את מתווה הקריירה שלנו. 

שלוש נקודות מבט תעזורנה לנו:

לחשוב עתידני – להכיר כלים לזיהוי מגמות ולנתח השלכות. למשל, כיצד תשפיע התפתחות יישומי הבינה המלאכותית על קניית בגדים בשנה הקרובה. בל נחשוש ממושגים שאינם מוכרים לנו לפרטים. בשלב הראשון הבנה כללית מספיקה – ראשית נייצר את התמונה הגדולה, לאחר מכן נכיר את הצרכים המשתנים בשוק, ונחפש פתרון חדשני.

לחשוב "מוצר" – לטפח ייחודיות ולתרגם עיסוק למוצר, לדוגמה: מנהל מכירות יכול להתייחס לצוות שלו כאל לקוחות ולעצמו כמאמן ש"המוצר" שלו הוא הדרכה אישית. עד כאן זה יחסית מוכר. אם יגדיר את המנכ"ל כלקוח לשירותי פיתוח עסקי, ישלב ראיונות ללמידת צרכי הלקוחות ולזיהוי שימושים ייחודיים, יזום מחקר שוק ושת"פ עם מהנדסי החברה, סביר שיזקוף לזכותו יצירת תהליך עבודה חדשני.

לטפח שיתוף – לייצר שיחה זוגית לבחינת סדר העדיפויות ולגיבוש חזון. אנו רוצים לשתף ברעיונות וחלומות וגם בקשיים והתלבטויות. אנו זקוקים לכל תמיכה אפשרית וגם אם הפרטנר  שלנו אינו מצוי בעולם העשייה שלנו, תמיד נוכל למצוא דרך לקרב אותו. חשוב לטפח גמישות בין התפקידים במשפחה, ולשמור על איזון בניהול הזמן אחרת ייווצרו "חורים" מכבידים. עלינו לבחון את הנחות היסוד ביחס לשפע כדי להגן מפני חבלה עצמית לא מודעת.

לסיכום, כדי לצלוח את הטלטלות בעולם המשתנה עלינו לחפש את כוחנו האותנטי, לייצר יתרון בעזרת חדשנות אישית ולמצוא את האיזון בין קריירה למשפחה".

מבנה הספר ודרך העבודה בו

תהליך צמיחה ארוך טווח וכמוהו הספר בנוי על התקדמות בשלושה תחומי תוכן עיקריים: תנועה ממחסור לשפע, זיהוי יכולות ייחודיות, תנועה לעבר עשייה. מאחר שלכל אחד נתוני פתיחה ומטרות משלו דרך העבודה עם הספר חייבת להתאים את עצמה לכל אחד ואחד.

דרך העבודה הפרטית שלך

"סדר התכנים מבוסס אמנם על מהלך הגיוני של בנייה מהיסודות אל המימוש המעשי, אך ניסיון מלמד שאין זה בהכרח הסדר הנכון לך. יתכן שמצד אחד מעניין אותך ללמוד כיצד ניתן לייצר חדשנות אישית ואתה רוצה לקרוא את הפרק העוסק בכך, אך תחושת תקיעות או גורם אחר מחייבים אותך להכיר את הכלים להתבוננות רגשית. כדי לבסס את התשתית לתהליך התפתחות אישי ומקצועי ארוך טווח חשוב להתנהל על פי הסדר המוצע. יחד עם זאת אנו יכולים למצוא את עצמנו נדרשים לחזור לתכנים ולכלים רגשיים גם כשאנו בעיצומו של השלב המעשי".

העמקת התהליך האישי

"מאחר שהתהליך כולל בין השאר אפיון יכולות, זיהוי קשיים ולמידה של יצירת חדשנות אישית קשה לנבא מה יעלה מתוכנו. נוסף לכך טמונים בו גם מוקשים כמו זיהוי דפוסי מחסור שייתכן שנגלה, לכן אנו מחויבים להתקדם בפתיחות לצד זהירות ולטפח הקשבה לעצמנו. כך נמצא את המיקוד ואת העומק הנכונים לנו בכל רגע.

"לשם כך מציע הספר מספר כלים: שאלות פתוחות והנחיות לעבודה עצמית המופיעות לאורך הספר ומזמינות כל אחד לעבוד במיקוד, בעומק ובקצב הנכונים לו; ארבעת פרקי "נהל את התהליך שלך" ייתנו לך את הכלים להחזיק את התמונה הגדולה ויעזרו לך לצאת מאזורי הנוחות ולשמור על הקשבה פנימית".

דבר בשפתך

אמיר דרור אומר: "לאורך השנים הופיעו רגעים בפגישות וגם לבטים במהלך הכתיבה שיצרו אצלי שפה – זוהי תחושתי. זהו הצורך לדייק מצד אחד ומשהו שמבקש להיות חופשי מצד שני. שאלתי מושגים כמו "מופע" למשל, מושג שמתאר בדרך כלל אירוע בידור. אני משתמש בו כדי להדגיש כיצד לדפוס אוטומטי יש כוח משל עצמו והוא "מופיע" – עולה לקדמת הבמה ומנהל אותנו. כן "גנבתי" דימויים שאנשים השתמשו בהם בשיחות והמצאתי שמות כמו "כתיבה מתבוננת" ו"תרשים החץ". כך התפתחה לה עם השנים שפת עבודה שנעה בין העולם הפרטי לבין זה שמתנהל  "בחוץ".

מזהה את "הדבר שלי"

אמיר דרור: "כמראיין פגשתי רבים שדילגו ממשרה למשרה כשהם חסרי מטרה. ביניהם לא מעט ברוכי כישרונות שלא חשבו במושגי פיתוח קריירה. הקריירות המוחמצות האלה נבעו למיטב הבנתי מהתנהלויות פשרניות אשר מקורן בהחלטות שהם לקחו, במודע או שלא במודע, לוותר על מימוש הפוטנציאל הטמון בהם".

"כמובן שהקשיים שלהם הזכירו לי את פרקי החיים בהם אבדה לי דרכי, אלא שכעת התבוננתי במצבים האלה כאיש מקצוע. השוויתי בין מה שחשתי וזיהיתי כמראיין לגבי מועמדים לבין תוצאות מבדקיהם הפורמאליים וראיתי שפעמים רבות התוצאות אינן משקפות את מי שהם. ראיתי שלא מעט מנהלים שולחים את המועמדים למבדקים כדי להסיר מעצמם אחריות ולהשקיט את מצפונם. בכל מקרה היה ברור לי שהמבדקים האלה אינם בנויים לעזור לאדם לגלות ולהבין את עצמו. בנקודה הזאת זיהיתי בבירור את העזרה הנדרשת".

"מניסיוני למדתי שכדי לחלץ את עצמו זקוק אדם לראות את כוחותיו במשקפיים חדשים. הידע שצברתי בפיתוח הדרכה ובהנחיית סדנאות, ההכשרה האקדמית שלי במנהל עסקים ופסיכולוגיה, הכול חברו יחד. שמתי לעצמי כמטרה לפתח תהליך הדרכה ממוקד בגילוי הפוטנציאל האישי שיתייחס לממד המעשי והרגשי, כזה שיהיה סדור, אך גמיש ויאפשר לכל אחד לבחור את המיקוד ואת עומק הבירור על פי מטרותיו, בשלותו וצרכיו האישיים. כך התחלתי בגיבוש הכלי להכרת יכולות אישיות".

"במהלך העבודה ראיתי את החסמים שבהם אדם עלול להיתקל. בהיכרותי כלי אבחון, גישות טיפול ואסכולות רוחניות זיהיתי שגם בנושא זה אוכל להציע דרך משלי. חשבתי שהתבוננות רגשית סדורה יכולה להיות הכלי הנכון כאן".

"על בסיס הכלים שפיתחתי התחלתי לקיים פגישות אימון אישיות, בניתי תהליך קבוצתי והתחלתי להנחות סדנה בת 3 חודשים בשם "להדליק אור בעבודה". תוך כדי התהליכים האלה דייקתי ותיקנתי את הכלים והשיטה והפצתי את עבודתי".

"לאורך חמש השנים הבאות העברתי בכל שנה מספר סדנאות של 3 חודשים ונוכחתי שהתהליך אפקטיבי. חשתי רצון להציג את הכלים ואת מקרי המבחן וכך התחלתי לכתוב מאמרים. לאחר כעשור שראיתי שהשיטה מוכיחה את עצמה, וגם המאמרים כשלעצמם מועילים, החלטתי לכנס את הכול לספר שמציג את השיטה".

ביטחון תעסוקתי מזן חדש

אמיר דרור מסכם: "בשני העשורים האחרונים השוק נעשה גלובאלי ותחרותי יותר מאי פעם. כתוצאה מכך העולם העסקי על תפיסותיו, דרכי הניהול והמודלים הכלכליים שלו השתנה דרמטית. גם הביטחון בתעסוקה כפי שהיה ידוע בתחומי התעשייה המסורתיים שכה רבים גדלו להישען עליו השתנה. מאחר שהמציאות העסקית תמשיך להשתנות אנו זקוקים לכלים חדשים כדי להתמודד עם שינויים שימשיכו ויהלמו בנו".

 

היתרון האותנטי – אימון קריירה בעידן של חדשנות מאת אמיר דרור. הוצאת המחבר, שנת 2017, 175 עמודים, אתר המחבר: www.AuthEdge.co.il

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

Category: דף הבית פנאי, מדריכים ופנאי, ספרי עיון, ספרי מדע, ספרי תיעוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.