מה זה פינקלר מאת האוורד ג'ייקובסון / הומור ותובנות, עמוק ומפתיע

| 21/05/2012 | 0 Comments

מה זה פינקלר מאת האוורד ג'ייקובסון, זוכה פרס מאן בוקר ל שנת 2010, הוא רומן נועז, מצחיק, עמוק ומפתיע, על שייכות וזרות, אמונה ותבונה, חברות ואהבה. הוא מתחיל כמו קומדיה, אבל מסתיים כמו טרגדיה. הוא קליל, אך פוליטי ונוקב בה בעת. והוא ממתק לשוני נדיר ותענוג לקריאה. 

ג'וליאן טרלאב מרגיש שהוא כישלון. הוא אמנם נראה מצוין (עד כדי כך שהוא מרוויח את לחמו ככפיל של בראד פיט) אך מראהו הטוב לא עזר לו למצוא את אהבת חייו. זאת, בניגוד גמור לשני ידידיו היהודים, סאם פינקלר, כוכב פילוסופיה פופולרית, וליבור סבצ'יק, צ'כי זקן, כתב בידור לשעבר והמורה להיסטוריה של טרלאב ופינקלר.

ליבור ופינקלר התאלמנו זה לא כבר מנשותיהם האהובות, ובתחילת הרומן נפגשים השלושה לערב שבו מבכים שני האלמנים את אהובותיהם, וג'וליאן מבכה יחד אתם את מה שלא היה לו ולא אבד. אבל בדרך הביתה מהבילוי המשותף קורה לו משהו שהופך את כל עולמו. הוא נשדד. על ידי אישה. והוא יכול להישבע שהיא אמרה משהו במהלך השוד. ואם הוא לא טועה, זאת הייתה הערה אנטישמית.

 

ג'וליאן, הגוי הגמור, מרגיש שזה סימן. המחשבות רודפות אותו. אולי זה מה שהיה חסר לו כל השנים. אילו רק היה יהודי, כמו פינקלר, אולי היה מצליח לחשוב כמו פינקלר (ש"הייתה לו מין חוצפה פומבית, וטרלאב נאלץ להניח שזהו חלק מן המורשת הפינקלרית"). אולי ידבק בו משהו מהעומק והייחוד. יש משהו בראש של הפינקלרים האלה, עם הוויכוחים הפנימיים שלהם שלזר אסור להתערב בהם.

הרומן הגאוני של ג'ייקובסון מלווה את ג'וליאן במסע אחר זהותו הנבחרת, ובוחן בחינה מעמיקה, מורכבת ומפתיעה את הזהות היהודית היום בכלל, באירופה בפרט ובבריטניה בפרטי פרטים. מדהים לראות דרך היצירה המפתיעה של ג'ייקובסון את הצד השני של העיסוק הישראלי האובססיבי ב"העולם כולו נגדנו": מה הקשר בין אנטי ציוניות לאנטישמיות, מה פשר היחס לישראל בקרב יהודים ולא יהודים כאחד ומדוע יהודים רבים מובילים את הקריאה להחרים את ישראל.

האוורד ג'ייקובסון נולד ב-1942 במנצ'סטר. הוא כתב שישה רומנים, וספריו תורגמו לעשרות שפות. ג'ייקובסון הוא גם בעל טור ב"אינדיפנדנט". הוא נשוי לג'ני דה יונג, יוצרת סרטים תיעודיים.

על עצמו הצהיר בעבר: "יש לי אינטליגנציה יהודית. אני מרגיש מחובר למוחות יהודיים מן העבר. להיות יהודי הוא תוצאה של 5,000 שנות ניסיון, וזה מה שמעצב את ההומור היהודי, זה מה שעיצב את העקשנות היהודית ואת רוח הלחימה היהודית".  בטוריו ובראיונות הביע לא אחת תמיכה בישראל.

 

מתוך הביקורות:

"ככל אמן אמיתי, הוא חוקר את סביבתו הקרובה ובאמצעותה חושף את השאלות העמוקות יותר בדבר משפחה, חברה, אמונה, תרבות, מערכות יחסים – את הטבע האנושי" ("אובזרוור")

"כמעט בכל עמוד יש שורה בלתי נשכחת וראויה לציטוט" ("אינדפנדנט")

"הומור, תובנות וחוצפה מתבלים את ההסתערות הזאת על השאלה מה פירוש הדבר להיות יהודי" ("דיילי טלגרף")

"האם אפשר לקרוא את האוורד ג'ייקובסון ולא ללכת שבי אחר המוזיקה של המילים, הדמויות רבות העוצמה והתובנות המעמיקות?" ("טיימס")

"'ג'וליאן, היהודי-בשאיפה, הוא יצירה קומית נפלאה דווקא משום שהוא ביש מזל נוגע ללב וטראגי כל כך" ("סאנדיי טיימס")

"מה זה פינקלר פרובוקטיבי כשם שהוא מצחיק, מלא זעם כשם שהוא מלא חמלה" ("סקוטיש הראלד")

"ג'ייקובסון לא רק מזכיר את פיליפ רות. הוא מזכיר את פיליפ רות במיטבו" ("ניו יורק טיימס")

 

 

מה זה פינקלר מאת הווארד ג'ייקובסון, מאנגלית: יותם בנשלום. הוצאת כתר, הסדרה לספרות יפה, שנת 2012, 357 עמודים.

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Category: פרוזה תרגום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.