מה מותח בספרי המתח? סקירת ספרי מתח כחול לבן

| 17/04/2013 | 0 Comments

מה מותח בספרי המתח?

עשרות ספרי מתח ופעולה יוצאים מדי שנה בישראל. בחרנו מספר ספרי מקור חדשים שיצאו לאחרונה, וביקשנו מחלק מהסופרים לשתף אותנו במלאכת הכתיבה שלהם ובמה שונה כתיבת רומן מתח לעומת הספר, על איך זה לכתוב ספר מתח לעומת רומן רגיל ומה מייחד את הספרים שלהם ממותחנים אחרים.

 

 

האם הפשע משתלם?

"חינכו אותנו להאמין שלא כך הוא", מחייכת סופרת המתח אדיבה גפן, "מסתבר שהפשע משתלם לכותבים עליו, במיוחד אם קוראים לך, אגטה כריסטי או סר ארתור קונן דויל. לבלשים ולמותחנים יש תפקיד חשוב בעולם, הם באים לתקן עולם שהסדר בו הופרע. עיסוקם הוא בגאולה. חטיפה, שוד, תרמית ועד רצח, שהעולם לא יכול להסכין להם ורק כאשר ייתפס הפושע, הסדר ישוב כל כנו ובזאת תבוא גאולה לעולם. עולם המותחנים זהו עולם של איזון.

עולם המותחן הוא מחלקה נכבדה מאד בעולם הספרות, הכוללת קומות רבות.  אנחנו מכירים בסוגים שונים, ה"בלשים" ו"מותחנים". במרכז- הבלש- מי שתפקידו לחשוף לגלות את הרוע- הרוצח- הגנב-הנוכל הרע. מצד שני, גיבור בעל כורחו, מי שנלכד במערכה והנה הוא ברכבת ההרים של המותחן", מספרת לנו גפן, שהוציאה לאחרונה את נעדרת, ספרה ה- 15.

"תת הז'אנר הוא רב: החדר הסגור, ריגול, מותחן רומנטי, בלש, מותחן גותי, מותחן היסטורי, מותחן קומי, מותחן ארכיאולוגי, רוצחים סדרתיים. הגיבורים הם  מסוגים שונים. הבלש יודע הכל, פרייבט איי, השוטר, החוקר המשטרתי, הבלש הפרטי, (כמו דיקלה וסמי שלי) הפתולוגים, הפסיכולוגים, המדיומים, עורכי הדין, ארכיאולוג, רופא, ואפילו אוכל אדם מזוויע בדמותו של חניבעל לקטר. וכמובן, כל אותם חובבנים, בלשים לשעה, המזנקים לפתור תעלומה שהיא תעלומת חייהם – או של חיי היקרים להם" מוסיפה אדיבה גפן.

מה משמעות המותחן?

"אם נגדיר את הספרות כמו חלום, הרי שהמותחן הוא כמו טיול במחוזות שרק חלומות יכולים להביא אותם אלינו. המותחן מזמן לקורא דהירה ברכבת הרים מהנה- מפחידה. היא מספקת  חוויות חושניות. שלא כמו בחלום, מספקת הקריאה ניסיון. אני מחפש את עצמי, להתנסות בעולמות שלא ביקרתי ולחוות חוויות שלא הייתי בהם. אם מדובר בחוויות מסעירות, זה פשרו של המותחן.  באמצעותו עובר הקורא סוג של גאולה", אומרת אדיבה גפן.

מה חווה הקורא במותחנים ובספרי בלש?

אם הספרות עוסקת בחלומות ובביקור בעולמות אחרים, הרי שהמותחנים וספרי המתח למיניהם מספקים חלום בלהות.  הגיבור, ודרכו גם הקורא, מתחבר לעולם של כאוס, עובר תהפוכות, שינויים קיצוניים, מאיום לחוסר ודאות, חש אימה, פחד, שרוי במתח מסוכן. אם כך, מדוע נהנים מספרות המתח? כיון שהיא מבטיחה סיום טוב לחלום הבלהות. הגיבור ניצל, העולם ניצל, הרע נענש והסדר שב על כנו. הבלש, נציג הקורא או הגיבורה של הרומן, מנצחים את הרוע. פרט לספרות פוסט מודרניסטית שחדרה גם למותחנים (בהם השוטר הוא גם הרוצח הלא מודע וכו'), המותחנים מביאים גאולה לעולם ומענישים את הרשע. ברור לקורא שהרקולה פוארו יניח את ידו על הרוצח.

רומן בלשי פרוע

יתבטל העולם מאת אמיר חרש

יתבטל העולם מאת אמיר חרש

"לדעתי, רוב ספרי המתח הם ריאליסטים, ובכך פתרון התעלומה מוגבל לגבולות המציאות העיפה והמוכרת. אבל המציאות היא לא תמיד ריאליסטית, לפעמים היא גם פנטסטית, והספר בא לשקף את הפער הזה. יתבטל העולם הוא יצירה רב ז'אנרית, שמשלבת בין הפרקים הבלשיים גם פרקים של מדע בדיוני, ריאליזם מאגי, וסיפורי אלף לילה ולילה.  כל הסיפורים קשורים לתעלומה, ובמהלך הספר הקורא מיטלטל בין הסבר רציונלי להסבר פנטסטי עד לסיום המפתיע", מספר הסופר אמיר חרש. הספר יתבטל העולם (הוצ' כתר) הוא רומן בלשי פרוע, חכם, מצחיק, ואפילו אפוקליפטי, הנוסע בדרכים הצדדיות של ישראל ומעמת מנכ"לי היי-טק חובקי עולם עם גנבי מתכות אנרכיסטיים, מנהיג כת משיחית וטרמפיסט זרוק שחשב שכבר ראה הכול. בסיפור הבלשי משתלבות מעשיות חסידיות, סיפורים עממיים, מדע בדיוני ורוחניות קוסמית, וגם סיפור אהבה. פיליפ בוזגלו, צעיר יפואי, ציני ואירוני, חובב סיגריות, מפוטר ממקום עבודתו. כשנדמה לו כי פסה כל תקווה, מגיעה למשרד שלו אישה מסתורית השוכרת את שירותיו –  למצוא בחור שאין לגביו כל סימן מזהה מלבד הסיפורים שהוא כותב ומשאיר אחריו כשובל. בחיפושו אחר אותו בחור מסתורי, הוא פוגש באביגיל, סטודנטית יפה דעתנית ומבולבלת שמצטרפת לחקירתו. המרדף שעורך הבלש מפגיש אותו עם ישראל של מטה. זאת ישראל בוערת, הארץ של מה שנמצא מתחת לרדאר, מחוץ לשיטה ולשיטה עצמה. 

חיים בין הצללים

טעות אנוש מאת שולמית לפיד

טעות אנוש מאת שולמית לפיד, מחלוצות ספרות המתח המקומית, הוא רומן מתח סוחף שבמרכזו גיבורה בלתי נשכחת.

רות פֶּרלמוּטֶר שירתה במוסד כל חייה והשתתפה באינספור מבצעים שהשתיקה יפה להם. עתה, לאחר פרישתה, זקוק לה המוסד פעם נוספת – היא מתבקשת לחקור את מותו של עמית לשעבר, סוכן מוסד בגמלאות, שנמצא ירוי לא הרחק מביתו.

החקירה של רות תוביל אותה למכתבים היסטוריים שכתב בנימין זאב הרצל לאשתו ולאמו, לפרשיות ריגול שהסתבכו ולמעשים שנעשו במוסד ואולי לא היו צריכים להיעשות. היא תוביל אותה גם לסיפור אהבה אחד, קצר ונוגע ללב, שנדמה שנשכח אפילו ממנה.  

כך, מבלי שהוא חדל למתוח אפילו לרגע, מצליח טעות אנוש (הוצ' כתר) להיות הרבה יותר ממותחן; זהו רומן על ישראלים שחיו בשירות המדינה, לעתים איבדו את חייהם ולעתים את דרכם; זהו רומן על הסכנות הכרוכות בחיים בין הצללים; רומן על ההזדמנות האחרונה לתקן טעויות ולזכות בחיים חדשים.

ארגוני פשע

נקמת הסיירת מאת דורון מאירי

"כתיבת ספר מתח אינה דומה לכתיבת רומן רגיל," אומר העיתונאי והסופר דורון מאירי, "היא דורשת, יותר דמיון, יכולת להפתיע, ידע מדוקדק, שתשאיר את הקורא מרותק. סופר נדרש ברוב הפעמים לתחקיר שעשוי להימשך לכל היותר כמה שבועות. ה"תחקיר" שאני ערכתי על התחום שבו עוסקים ספריי נמשך 12 שנים. בשנים הללו שימשתי כתב ארצי לענייני משטרה במספר עיתונים. במהלכן, סיקרתי מאות ואולי אלפי זירות רצח וטרור, פרשיות הונאה, מעשי שוד, סחיטות ועוד. הכתיבה לא הצריכה לפיכך שום תחקיר. גם לא בפרקים העוסקים בצבא, וזאת בשל הרקע הצבאי שלי. גם לספרי הבא, שכתיבתו הושלמה, כמעט ולא נדרשתי לתחקיר". נקמת הסיירת (ספרית מעריב) עוסק ברצח ובחיסולים. המלחמה הפרועה בין שני ארגוני הפשע הגדולים בישראל מחריפה, ואזרחים חפים מפשע נהרגים פעם אחר פעם במהלך חיסולי חשבונות בין עבריינים חסרי מצפון. שר נחוש לביטחון פנים מחליט לשים קץ לבריונות ברחובות, ורותם למשימה מפכ"ל משטרה אפור והססן. ללא ידיעתם, מסייע להם כוח נוסף, מיומן וקטלני: לאחר שארגון פשיעה רוצח בשוגג את משפחתו של לוחם סיירת לשעבר – הוא מגייס את חבריו ויוצא למסע נקמה חסר פשרות. בתוך כל המהומה נקרעת קצינת המשטרה הנאה, שהיא גם בתו של השר לביטחון פנים, בין מחויבותה לחוק לבין אהבתה לאחד הנוקמים.

פטנטים

ביום בו ד"ר דניאל ליבנה היה אמור לקבל מיליון דולר כמקדמה על פטנט שהמציא, הוא מתעורר בחדר מיון באיכילוב, שם מסתבר לו שהוא איבד את הכרתו. ואז הוא שואל את עצמו – האם יש קשר בין הפטנט והכסף לבין היותו בבית חולים? אם כן, היכן טעה אם בכלל? מי הביאו לחדר המיון? האם הוא היה לבוש או עירום? מנקודה זו מתחיל להתגלגל הספר שמרים מסך על מה שרבים מאתנו היו רוצים להיות שותפים לו – המצאת פטנט, אקזיט, או משהו שמקשר את שני הדברים, ונמצא כל העת בחיינו, אולם אין לנו מושג מה באמת קורה שם. עולם הפטנטים הוא לא עולם של תמימים. יש בו לא רק ממציאים וגאונים, יש בו גם נוכלים או האקרים, ולכן כמעט כל מי שד"ר ליבנה נתקל בו מרגע המצאת הפטנט, נחשב בעיניו לחשוד פוטנציאלי שאול  יהיה זה הוא שיגנוב לו את הפטנט. הסופר ד"ר נפתלי ברזניאק מספר, כי "חוויותי בחיי היום יום משמשים לי השראה לכתיבה בכלל ולסיפור הזה בפרט. פיתחתי בעבר פטנט, תהליך שהיו בו עליות ומורדות, ריגושים ואכזבות. בעיקרה, עלילת הספר היא דמיונית, אך ההתנסות שימשה לי כהשראה". הפטנט (הוצ' אוריון), הוא מותחן המבוסס על סיפור אמיתי, אך רב בו הדמיון על המציאות. הוא כתוב בסגנון קצבי, חושף לקוראים, את העולם המסתורי, המסוכן והסבוך של רשת האינטרנט

בידי מי המפתח אל סוד הצופן

צופן בסיסי מאת אביחי שמידט

הסופר אביחי שמידט מספר, כי "סיפורי מתח חייבים להיות מסופרים בצורה רהוטה, ישירה, עניינית, ממוקדת, זורמת, קולחת ומהירה, סוחפת וקצבית ומאד קריאה. כדי להשיג את כל אלו נדרשים לסופר המתח מיומנויות רבות מסוגים שונים. בעוד שרומן רגיל יכול להיות מבוסס כולו על הדמיון, הרי שלדעתי, מותחן הוא טוב כאשר הדמיון והמציאות מתערבבים בו לבלי הכר. העלילות שלי פתלתלות וחובקות עולם. הגיבורים שלי הם בדרך כלל אנשים רגילים שקורים להם דברים לא רגילים". צופן בסיסי (הוצ' אוריון) הוא מותחן פעולה חובק עולם, שבו העלילה מתפתחת במקביל במוקדים רבים. מספר על גילוי ארכיאולוגי מדהים שגורם למרוץ עולמי, שבו מעורבים ארגוני ביון, מחתרת, דת וכלכלה בעולם כולו – כשכולם כאחד מנסים למנוע את הפרסום ולהשתלט על הגילוי, מתוך חשש שהוא עלול לשנות את פני האנושות. גיבור הספר, דוד שטרן, לא העלה בדעתו כי החיפוש אחר הקבר של אבי סבו בברלין, יסחוף אותו אל מסכת אירועים שתאיים על חייו ותעורר מרבצם גורמים רבים בעולם כולו – כשכולם כאחד מאמינים כי בידיו בלבד מצוי המפתח אל הסוד שישנה את פני האנושות. האם יעז היחיד לגלות לאנושות מה שרבים כל כך שקדו להסתיר מפניה? האם שליטה מוחלטת של האדם בסוד מוצאו ובאריכות שנותיו אינה מאיימת עליו בחורבן?

שבוי ישראלי בסוריה

סלע הסודות מאת דודי אוחיון

"ככל שעוצמת המסתורין גבוהה יותר, כך החוויה של הקורא משמעותית יותר"' אומר הסופר דודי אוחיון, "מה שמייחד את הספר שלי, זהו השילוב בין עלילה מותחת שמתפרשת בקפיצות בין זמנים ומקומות שונים בשילוב סגנון כתיבה שוטף ומהיר, בבחינת "אין זמן לנשום". זה מבחינתי מביא לתוצאה המיוחלת והיא "היכולת גם לרתק את הקורא אל הספר עד למילה האחרונה". עלילת סלע הסודות (הוצ' אוריון) עוסקת בשבוי ישראלי בסוריה. מארק ראיין, סוכן חשאי אמריקני, עטור תהילה, רוקם עם מפעיליו מזימה מתוחכמת ומסוכנת של איסוף מידע משבוי ישראלי, בתא מעצרו בסוריה, במסווה ביקור של הצלב האדום. כיצד מתקשרת המזימה הזו למוות פתאומי וטראגי מהעבר הרחוק, שמנפץ את שלוותה וחייה של משפחה שלמה, אי-שם באמצע שנות השבעים במזרח אירופה? האם הסיכון הגבוה באמת השתלם, לאור התוצאה? מתוך הספר: "כדאי שתשקול מילים היטב כשאתה מדבר איתם," אומר ג'מיל, תוך שהוא מתופף קלות על מצלמת הווידיאו. "אנחנו מצלמים הכול ואני מבטיח לך שאחרי שהם ילכו, לפחות חמישה מומחים שלנו יישבו לנתח את הקלטת. אם רק נחשוד שהעברת איזשהו מסר מקודד לממשלה הציונית דרך הצלב האדום זה יהיה הסוף שלך!" – קטע זה מהווה שיאה של העלילה הסבוכה והמותחת המשתרעת על פני יבשות ומדינות ועד למעבה הכלא הסורי.

כתות המשעבדות את נפש חבריהן

נעדרת מאת אדיבה גפן

"נראה לי שספרי מתייחדים בשילוב הנפלא בעיני שבין הומור למתח," מבהירה לנו סופרת המתח הוותיקה אדיבה גפן, "וזהו סימן ההיכר האישי שלי. המותחנים שלי מאד נשיים לא רק מכיוון שאישה כתבה אותם אלא שבחרתי תמיד בנשים  כגיבורות מוליכות שינוי. הן מתבקשות לפתור תעלומות ומביאות בתבונה, חכמה ושימוש באינטואיציות נשיות לפתרון, לביעור הרוע  ולתפישת הרשע. הגיבורות שלי הן נשים חזקות. מצחיקות מאד. בעלות נקודת השקפה מובהקת על החיים אותה הם מחלקות עם הקוראים. ספרי אינם אלימים, לא נוטפי דם אבל העלילות סבוכות כמתבקש, הסיפורים מתפתחים בדרך מפתיעה והקצב קוצפני ושוצף, הכל נע במהירות קדימה.  שהרי בעיני רומן מתח משול לנסיעה ברכבת הרים פתלתלה, מסוכנת הדוהרת במהירות לתחנה האחרונה. נעדרת (הוצ' כנרת זמורה ביתן) הוא ספרה ה- 15 והשלישי בסדרה בה מככבות שתי הבלשיות סמי ודקלה, שמקבלות על עצמן משימה לאתר את דריה, נערה צעירה שנעלמה. משימה שנראית קלה, אלא שהחקירה מסתעפת והולכת, חידה רודפת חידה, העלילה מסתבכת ומה שנראה כמשימה שגרתית הופך לחקירת רצח אפלה ומאיימת. "מה היה שם שלא ראיתי" שואלת דקלה, בעוד אנשי המשטרה וסמי מבקשים ממנה להניח לפרשה – מחליטה לברר מה באמת התרחש ומה גרם לצעירה להגיע לייאוש ולהתאבד.  ככל שהיא מעמיקה לחקור, היא מגלה כי כל מה שחשבה או ראתה, נמסר או דווח, לא היה אלא למראית עין וכי מאחורי הכול מסתתרת תעלומה מטרידה. כשהיא תתיר את סבך השקרים, ותחשוף את פניו של הרוע, היא תגלה שעליה להתמודד עם אויב גדול וחזק. אולי חזק ממנה ומסמי. רומן-מתח משובח, תוסס ואקטואלי, המעלה סוגיה חשובה הנוגעת לנפילת צעירים לציפורני כתות נולד בעקבות תחקיר מעמיק ופותח בפני הקורא עולם מסתורי ומאיים של צעירים אובדי דרך, מחפשי משמעות ותחליפי אלוהות, ונופלים לידי מנהיגים בעלי כריזמה מסוכנת עד מוות.

רוצח סדרתי

תעתוע אפל מאת דנה מויסון

הסופרת דנה מויסון מספרת, "עלי לבדוק כיצד ומתי השאלות מועלות, אילו רמזים אני נותנת לקורא בהמשך כדי שיהיו לו הכלים להבין את הפתרון כשיוצג לו או לנחש אותו בעצמו. בספרי הנשים עומדות במרכז, הן מניעות את גלגלי הספר, והגברים כמובן שם ותורמים לסיפור אבל בתור דמויות משניות יותר. שנית, בניגוד לנוסחה הנפוצה בספרי מתח שם זהות הרוצח לא מתגלה עד לנקודת השיא או סופו של הספר, כאן זהותה של הרוצחת מתגלה לקוראים עוד בפרקים הראשונים. נותר לקוראים לתהות מדוע היא בחרה בדרך זו, ו"לפקח" על ניסיונותיה של הבלשית לגלות מי הרוצח, לשפוט בעצמם האם היא מתקרבת או מתרחקת מהפתרון. ניסיתי לעורר בקוראים לא רק רגשות "אפלים" יותר של מתח, פחד וכו' אלא גם להעלות חיוך על פניהם לא פעם. תעתוע אפל (הוצ' רימונים) הוא מותחן על רוצח סדרתי שמטיל את אימתו על העיר ניו-יורק בשרשרת רציחות של נשים צעירות. הבלשית שרון יוצאת בדרך נחושה לתפוס את הרוצח החמקמק ובכל מחיר. בחיפושיה היא מגיעה עד לצמרת עולם הזוהר בניו יורקי ומאיימת לחשוף את סודה האפל של עורכת מגזין אופנה מוערכת, קלי. במהלך החקירה היא מגלה שהמפתח לפתרון התעלומה טמון דווקא אצל דוגמנית-על, גלוריה, שאינה מודעת לסכנה האורבת לה.

פחד מטרור – החשש מחטיפה

מוות בשנגרי לה מאת יגאל צור

"אני בונה סדרה כשבמרכזה החוקר הפרטי דותן נאור", מגלה לנו הסופר יגאל צור. "אני ממקם את הרקע לעלילה כל פעם בארץ אחרת. הדבר  נותן לי אפשרות ליצור מה שאכנה בשם 'שוק תרבותי' בין הדמויות הישראליות למקומיות ועל ידי כך נוצר מתח גדול יותר. ברומן מתח אתה ככותב חייב להיות  מדויק ומודע היטב לכלים שלך ברמת העלילה והשפה. אתה יכול לאבד את הקורא אם הוא מרגיש את חולשת הסופר, או את דלות הסיפור. ברומן מתח אתה גם חייב לקדם עלילה גם לאפיין דמות, גם להביא משהו מהסב טקסט שלה. אתה חייב להיות חד, מדויק, מעניין ומותח. זה פאן וכיף אמיתי אבל עבודה מאומצת". מוות בשנגרי-לה (הוצ' כנרת זמורה ביתן) הוא ספר מתח קבלי שלוקח את הקורא למסע אל מעמקי הסיוטים של כל ישראלי – הפחד מטרור והחשש מחטיפה. העלילה הסוחפת מחברת בין שני הקצוות הנוגדים: טרור ורוחניות. בתווך נרקמים שני סיפורי אהבה יוצאי דופן. וילי מזרחי, סוחר נשק ישראלי, נרצח בבית מלון מעופש בדלהי. דותן נאור, חוקר פרטי, נוחת בהודו רק לגלות שההתערבות התמימה, שנעשתה שנה לפני כן בדיוק, הציתה את שיפולי ההימליה באש של טרור נגד ישראלים.  רישיקש מפסיקה להיות מקום של רוחניות במנאלי אין יותר שאנטי, ובקשמיר נחטף זוג ישראלי לצרכי מיקוח. בשנגלרי-לה, גן העדן החבוי בשיפולי ההימלאיה, נשפך דם ישראלי, ובכמויות.

רשת האינטרנט

קונוורז'ן מאת רביב יצחקי

הסופר רביב יצחקי אומר, כי "קונוורז'ן  מתרחש במציאות של אתרי אינטרנט. המילה "מציאות" עומדת פה למבחן קשה ומתעתעת בגיבורים ובקורא כאחד. בעולם הדיגיטלי מה שאתה רואה אינו מה שתקבל. ושום דבר הוא לא באמת מה שחשבת שהוא. ובכל זאת, העלילה גולשת מהמקלדות ומהמסכים אל העולם ה"אמיתי" שבו סוחרים בילדות ובנשים צעירות, מלבינים כספים, משחדים פוליטיקאים מושחתים והורגים את מי שנראה כמסכן את הפעילות הזאת". קונוורז'ן (כנרת זמורה ביתן) הוא מותחן גלובאלי מהיר, קצבי וטעון המתרחש בסביבה תמימה ושגרתית לכאורה, רשת האינטרנט, אך גולש ממנה למציאות אלימה ומסוכנת. הפשע הראשון המניע את העלילה הוא אונס ברוטאלי והיעלמותה של קורבן האונס. בעקבות החקירה, יתגלו פשעים נוספים בקנה מידה גדול יותר: סחר בנשים, הלבנת כספים, שוחד ורצח.  העלילה מתרחשת בעיקר באתרי אינטרנט, אלא שהשאלה העולה היא , איפה זה "אתרי אינטרנט"? האם העולם הוירטואלי הוא אכן כזה? . גיבור הספר הוא האקר צעיר המשתעשע באתרי פורנו. באחד מהם הוא פוגש נערה צעירה ומפתה המזדהה בשם "דאקי". הוא  מפתח אליה משיכה אובססיבית, והם מבלים לילות ארוכים בשיחות צ'ט. בעודו מנצל את כישוריו כדי לפרוץ את אבטחת האתר, כך שיוכל לדבר איתה ולצפות בה ללא תשלום, הוא חושף – לגמרי באקראי- פשע חמור שלאחריו נעלמת דאקי בלי להותיר עקבות. הגיבור שלנו מחליט להציל את אהובתו ויוצא בעקבותיה למסע חוצה יבשות רב-תפניות.

ריגול מקצועי

תחנה סופית אלג'יר מאת מישקה בן דוד

"מותחן שם במרכזו את עלילת המתח", מוסיף הסופר מישקה בן דוד, "ואילו שאר האמצעים הספרותיים – כמו עומק הדמויות, תיאורים, שפה – הם משניים. בספרים שלי כולם, מה שעומד במרכז זה גיבור מתלבט, שהפסיכולוגיה שלו מתוארת בהרחבה, ובדרך כלל גם קונפליקט מרכזי. נוספת עלילת אהבה ודרמה משפחתית – שכמעט תמיד מצויות בספרים שלי. מקומם של ההתלבטות באשר לייעוד האישי, סיפור האהבה והסיפור המשפחתי – מרכזי יותר מעלילות הריגול והפעולה שבספר. בכך, כאמור, הוא שונה מהספרים האחרים המתויגים כספרי מתח, ולדעתי גם לא שייך לסיווג זה, אלא מהווה ז'אנר-כלאיים או ז'אנר מורכב, כפי שצוין בביקורת". תחנה סופית אלג'יר (ידיעות ספרים) הינו מארג עשוי היטב של רומן ריגול מקצועי ומותח ושל ספרות יפה במיטבה, שבמרכזה דרמה אישית ומשפחתית מרגשת וסיפור על אהבה גדולה. שילובם של שירים, שחורג מכל המקובל בז'אנר הריגול, מבליט את ייחודם של רומני הריגול של בן-דוד, המהווים תת-ז'אנר בפני עצמו. תקציר העלילה: פיגוע קשה מטלטל את חייו של הצייר מיקי שמחוני ביום פתיחתה של תערוכת היחיד שלו, ובעודו נתון בהלם האובדן הוא מתבקש להצטרף אל שורות המוסד: דרכונו של צעיר קנדי, הדומה מאוד לשמחוני במראהו, הגיע לידי הארגון, ושמחוני מתבקש לאמץ את זהותו. בדמותו החדשה הוא מצטרף לחוליה של המוסד, אשר על רקע פיגועי האינתיפאדה השנייה יוצאת למבצעים נועזים ברחבי העולם לסיכול משלוחי הנשק לארגוני החבלה ולעצירת הפצצה האיראנית.

השבת נעדר צה"ל

תיק מצדה מאת יובל אלבשן

"ראש הממשלה שתק לכמה רגעים ואז חייך בשביעות רצון. 'מצוין. זה בדיוק מה שחיפשתי. מבצע ממזרי כמו שצריך. מצוין. עכשיו באמת נוכל לסיים את העניין הזה ולהביא לעם ישראל תשובה ברורה: לאן לעזאזל נעלם נמרוד גרין?" כך מתחיל מבצע "היד הנעלמה" להשבת בכיר נעדרי צה"ל, סא"ל נמרוד גרין, קצין עטור שבחים, שזה תשע שנים איש אינו יודע דבר על גורלו.

המבצע מושתת על העיקרון הכלכלי הנודע המכונה "היד הנעלמה" של אדם סמית, כמו גם על אידיאת "השקרים האציליים" של אפלטון, שקובע שמנהיג אמיתי חייב לא פעם לשקר לנתיניו כדי לסייע להם לעשות את הדבר הנכון עבורם, גם אם הם מתנגדים לו מתוך בורותם.

במהלך המבצע החשאי נאלצים ראש הממשלה ועוזריו לא רק לשקר, אלא גם לפעול בניגוד לתפיסת עולמם ולאמונותיהם העמוקות ביותר, והכול לטובת איתור הקצין הנעדר והשבתו – חי או מת – לביתו. תיק מצדה, (הוצ' ידיעות ספרים), ספרו השישי של יובל אלבשן,  הוא רומן מותח, מבריק וטורד מנוחה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: דף הבית - מאמרים, מתח בלש אימה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.