פרס יהודה עמיחי לשירה עברית לשנת תשע"ג 2013 יוענק למשוררים רפי וייכרט ויונתן ברג

| 17/04/2013 | 0 Comments

פרס יהודה עמיחי לשירה עברית לשנת תשע"ג 2013 יוענק למשוררים רפי וייכרט ויונתן ברג

פרס יהודה עמיחי לשירה עברית שמעניקה עיריית ירושלים בשיתוף משרד התרבות יוענק השנה למשורר רפי וייכרט על ספרו "קווים דקים" ולמשורר יונתן ברג על ספרו "מפרשים קשים". לזוכים יוענק פרס כספי כולל של 60 אלף ₪ אשר יחולק ביניהם.

 

וועדת הפרס בחרה את הזוכים מתוך 77 מועמדים (עלייה של 50% מהשנה הקודמת) אשר הגישו את מועמדותם לפרס היוקרתי. חברי ועדת השופטים של הפרס לשירה ע"ש יהודה הינם: פרופ' נורית גוברין, יו"ר הוועדה, ד"ר גדי טאוב, מר יצחק לבני ופרופ' דן לאור – יו"ר וועד הנאמנים של פרס יהודה עמיחי.

מנימוקי צוות השופטים:

רפי וייכרט  – לספרו של רפי וייכרט,  שלו נוכחות מורגשת היטב בשדה השירה בארץ, ישנם שני מרכיבים עיקריים : המרכיב האחד, שירי אהבה אל הבת, שהם שירים יפים להפליא, שמבטם מופנה אל העתיד. המרכיב האחר – שירי קינה ואבל על מותם של ידידים, בכללם משוררים שעמם היה בקשר דיאלוג במשך שנים רבות. חלק זה של הספר פונה אל העבר. נושא המוות חוזר גם בשירים אחרים, שבהם מתקיים פולמוס שכלתני ונוקב עם האידיאה של חיים לאחר המוות, שאותה שולל הכותב מכול וכול. בזיקתם ההדדית מעמידים שני רכיבי הספר עולם שלם, שיש בו  אהבה ויופי, אך יש בו גם לא מעט מ"צער העולם". 

יונתן ברג  – ספר הביכורים של יונתן ברג, 'מפרשים קשים' הוא פרץ של אנרגיה שירית. עולה מתוכו תאוות חיים גדולה, צבעונית, רבת פנים, ועם זאת מעודנת, דקת גוונים, ומקפידה על ניואנסים. אחת החוויות המרכזיות בשיריו היא אובדן האמונה והמעבר הקשה מעולם דתי, שהמשמעות בו נדמית כנתונה, לעולם חילוני, שבה על האדם למצוא משמעות בעולמו, ללא עוגן חיצוני לו. בתוך כך מתגלה יונתן ברג כבן בית ברבדיה השונים של השפה העברית, המשלב בצורה טבעית ואותנטית את העתיק לצד החדש, כששילוב זה מעניק לשירתו משנה תוקף. 

פרס יהודה עמיחי – ע"ש המשורר הלאומי מוענק למשוררים  מזה 10 שנים מטעם עיריית ירושלים ומשרד התרבות לחינוך לשירה ולתרבות איכותית.  הפרויקט נועד לעודד משוררים  לכתיבת שירה  עברית איכותית, ברמה הגבוהה  ביותר תוך שילוב ניואנסים ועומקים נסתרים מעבר למילים הכתובות. 

בין הזוכים בפרס היוקרתי נמנים: שמעון בוזגלו, נורית זרחי, ש. שפרה, אסתר אטינגר, רוני סומק, אגי משעול, דורית ויסמן, שמעון אדף, ישראל נטע, חמוטל בר-יוסף, צבי עצמון, מואיז בן הראש ואחרים.   

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

Category: אירועי ספרות, דף הבית - ארועי ספרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.