מי רוצה להיות נסיכה?

| 20/11/2013 | 0 Comments

מי רוצה להיות נסיכה?

מי רוצה להיות נסיכה?

ב- 29.4.11 העולם זכה שוב לקבל נסיכה אמיתית: כזו עם שיער ארוך וגולש, שמלות יפהפיות, ואהבה מהאגדות; מול 1,900 מוזמנים בכנסיית ווסטמינסטר שבבריטניה, ומיליארדים אחרים שצפו בהם ברחבי העולם – הוכרזו הנסיך וויליאם וקייט מידלטון 'בעל ואשה'. מאז ומעולם ילדות נשבו ביופיין הוורוד ובזוהר של נסיכות. וב'נסיכות' הכוונה לכל מי שלובשת כובעים נפלאים, שמלות מבריקות, ששיערה בלונדיני, ועיניה עגולות וגדולות. אם זו ברבי, סינדרלה, הנסיכה הקסומה, הנסיכה דיאנה או גרייס ממונקו – כולן ענו על הקריטריונים. ובנוסף, ה-דבר שחיבר בין הנסיכות האלו הוא הציפיה לנסיך הקסום, ואולי למלך – שיבוא ויציל אותן.

הסופרת אדיבה גפן, מחברת ספר הילדים הילדה שרצתה להיות נסיכה, מספרת כי "בעוד הבנים טרודים בעסקי משאיות וכדורגל, חולמות ילדות להיות נסיכות. על ארמונות פלאים, משרתים ומלכים. כמהות לזוהר. פנטזיה מושלמת על חיים שאולי לא יהיו להן. הרי כולנו גדלנו על המיתוס סינדרלה. מי שהייתה בשפל הסולם החברתי ובזכות קסמה ויופייה התגברה על כולם ותפסה לה נסיך אמיתי והביסה את המתחרות.  או שיבוא על סוסו הלבן ויעיר אותנו מהשינה הגדולה. כולנו בסתר לבנו מצפות לנסיך ההוא ושוכחות שגם הוא בשר ודם, בלתי מושלם בעליל. מה יש בנסיכות שמושך כל כך את הילדות, יש להן זוהר, ובעיקר, נראה שהן עושות רק מה שהן רוצות. חופש מהכל, רק להסתובב בשמלות נוצצות.

התעשייה כולה מגויסת לשרת את החלום ולגרוף מיליונים. נסיכות בכל מקום, סרטים, בגדים, כתרים, ארמונות, דפי צביעה, אתרים מיוחדים, וחנויות בהם ניתן לרכוש אביזרים מלכותיים בשפע ואז, בחדר הדל, הבלתי נסיכי לעמוד מול הראי, "היש יפה ממני?" ולא להפסיק לקוות שיגיע ויגשים את הפנטזיה. די אם נציץ בערימת ספרי הילדים ונגלה כמה נסיכות זוהרות מצפות שם לבנות. רק הושט היד וקח,

והבנות- לוקחות ובלילה הן חולמות על הנסיך. יש שמנשקות צפרדעים, אולי משם יצא נסיך שכושף. אחר כך הן יזנחו את הנסיכות ויחלמו להיות דוגמניות והבנים על מכוניות ואופנועים נוצצים. ככה זה היה תמיד ומסמן שכך גם יהיה הלאה,

גם אני כתבי ספר על נסיכות. כתבתי על הנסיכה לילוש. אלא שהעזתי ובהומור עדין ניסיתי לנפץ את החלום שכן המוטו של הספר שלי הוא  מה עושות נסיכות? נסיכות הן נסיכות לא יותר ולא פחות…

הכל התחיל כשליאה, נכדתי בת החמש פנתה אלי וביקשה כי אעזור לה להגשים חלום. היא רוצה להיות נסיכה. ככה היא ליאה. ילדה ככל הילדות. והרי ידוע שכל הילדות בכל העולם חולמות להיות נסיכות.  להסתובב בבגדים מהודרים ולרקוד בנשפים עם נסיכים. 

"סבתא, אני רוצה להיות נסיכה, תעזרי לי בבקשה," אמרה הקטנה ובעיניה כבר זוהרות שתי דמעות יהלום. "למה את לא מבקשת מאבא?" שאלתי. והיא מסבירה לי," אבא אמר שאני הנסיכה שלו, וגם אימא אומרת שאני הנסיכה הכי הכי שלה אבל  הם לא מבינים, אני רוצה להיות נסיכה אמיתית עם ארמון גדול וכתר ושרביט,"

מאחר ובספר ההוראות של הסבתות כתוב שהתפקיד העיקרי הסבתא הוא  למלא את משלאות נכדינו, החלטתי גם אני לעזור לקטנה.  "ומה תעשי כשתהיי נסיכה?" שאלתי אותה. היא חשבה רגע ומיד אמרה, "כל היום אמדוד שמלות, ונעלים ותכשיטים". יפה אמרתי לה, ואחר כך?".   "אחר כך…" חשבה הקטנה, "אחר כך אמדוד עוד שמלות, ועוד טבעות וגם כובעים," "ואחר כך?" "צעיפים ומגפיים," ומה אחר כך?  הפעם לא ידעה ליאה מה לענות. מה היא תעשה כשתהיה נסיכה אמיתית. "את יודעת משהו," אמרה לי," נסיכות הן רק נסיכות, אז אולי הכי טוב שאהיה רופאה".

הילדה שרצתה להיות נסיכה

הילדה שרצתה להיות נסיכה מאת אדיבה גפן

הילדה שרצתה להיות נסיכה מאת אדיבה גפן

"ומהשיחה הזאת עם ליאה, נולד ספרי. גם בספר חולמת הילדה לילוש להיות נסיכה ומבקשת מסבתא שתעזור לה. "יהיה לך משעמם," מנסה סבתא להסביר לקטנה אבל לילוש הספרותית מתעקשת. היא חולמת להיות נסיכה אמיתית עם כתר ושרביט. סבתא של לילוש מחליטה לעזור לה. לה להיות נסיכה.

היא מלמדת אותה טריק,"לפני השינה, תחשבי טוב טוב על הנסיכה, תספרי עד מאה ואז תראי מה יקרה," לילוש סופרת ופתאם היא עפה למעלה, מעל העננים ויורדת אל הארמון גדול המחכה לה. ובארמון של הנסיכה לילוש חדרים מלאי כל טוב. כל מה שהיא חלמה: שמלות ותכשיטים, נעלים וצמידים וגם ארנבון מן הארמון למלא את כל בקשותיה. אלא שמבר מאד מגלה לילוש שאסור לה לקפוץ בשלוליות או לצייר או להפריח בלונים, אפילו את החברות שלה מהגן אסור לה להביא לארמון של הנסיכות,   "אז תגיד לי ארנבון טפשון, מה עושות נסיכות" שואלת לילוש את הארנבון, "כי נסיכות הן נסיכות, לא יותר ולא פחות." מסביר לה הארנבון.  היא מגלה כי בעצם ממש ממש משעמם לה בלי החברים והמשחקים.

היא מגלה כי באמת כל מה שהיא רוצה זה להיות לילוש, ילדה ככל הילדות – לא יותר ולא פחות.

זהו ספר הרפתקאות משעשע, מלא הומור, המספר סיפור שאם יעזור לילדות להבין שלהיות מעושרות מאין משהו להיות גם מאושרת, זה יהיה שכרי הגדול", מסכמת אדיבה גפן.

איורים: דנה אלון זיתוני, הוצאת כנרת זמורה, מנוקד

כוח הנסיכות

כח הנסיכות מאת פאולה הריסון

כח הנסיכות מאת פאולה הריסון

כוח הנסיכות מאת פאולה הריסון, היא סדרת ספרים שיצאה באנגליה  ואמרה, בעצם: "If you can`t beat them – join them". נכתוב על נסיכות, אמיתיות ויפות אבל נראה שהן לא בהכרח צריכות לרקוד ולקוד כל היום.  ההבטחה הסודית הוא הראשון בסדרת הספרים שבמרכזה הגיבורות הן נסיכות אמיתיות. הן מסתובבות בחברת מלכים ומלכות ובהחלט מקפידות על הגינונים המלכותיים. יחד עם זאת, ולא בניגוד לכך – הן חזקות, חכמות ועצמאיות ובעיניהן חשיבות עליונה לערכים של שמירה על הטבע, הגנה על בעלי חיים, עולם ירוק וטוב יותר. הנסיכות שלנו יוצרות צוות מנצח, ובכל אחד מהספרים – הם מצילות בעל חיים, או עושות מעשה למען עולם טוב יותר, בריא יותר, מכבד יותר את בעלי החיים, הצמחים, הסביבה.  הן מוכיחות שנסיכה אמיתית יכולה לדעת גינונים מלכותיים מהן, ויחד עם זאת יש לה כישרונות חשובים יותר של אומץ לב, חמלה ותושייה.

בספר הראשון בסדרה הנסיכה אמילי יוצאת עם הוריה אל נשף המלכים הגדול הנערך מדי שנה בטירת הר-המסתורין. אמילי יחד עם שלוש נסיכות, אותן היא פוגשת בנשף קופצות לתוך הרפתקה מסעירה. הן שותפות להצלת עופר צעיר וחף מפשע מידי ציידים אכזריים, המאיימים על אוכלוסיית הצבאים של הר המסתורין. 

ספר שידבר לליבן של הילדות בנות ימינו, שעדין מעריצות נסיכות נוצצות, אך גם יחדיר להן ערכים של קיימות, של חמלה, של אומץ.

תרגום: שהם סמיט ואמנון כץ, איורים: "ארטפול דודלרס", הוצ' כתר וא-נו-ני-מה, 128 עמ', מנוקד.

 

טיול המרכבה המלכותית

ספר צלילים: טיול המרכבה המלכותית

ספר צלילים: טיול המרכבה המלכותית

הכירו את חמשת סיפורי הנסיכות היפים ביותר. טיול המרכבה המלכותית הוא ספר צלילים לפעוטות, מומלץ החל מגיל 3, המזמין להצטרף לטיול קסום במרכבה מלכותית עם סינדרלה, רפונזל, אורורה, אריאל ושלגיה.  לכל טיול אתם מוזמנים להעביר דף, לקרוא ועל פי ההנחיות (הסמלים) הממוקמים בתור הטקסט, לחצו בכל פעם על אחד מ- 6 הכפתורים והקשיבו לצלילים הנפלאים. לכל סיפור נסיכה מוקדש בספר עמוד. מקסים לפעוטות שייהנו מהחוויה, של עיון באיור מקסים לצד האזנה לקריאה ובשעה שהם עצמם יתבקשו ללחוץ על הכפתורים ולהאזין לאפקט הצלילים והמנגינה.   לא לשכוח כשיגדלו, לספר להם את הסיפורים המלאים על הנסיכות.

עיבוד: סוזן ריץ' ברוק, איורים: אמני דיסני, הוצאת שוקן לילדים. 

ספר צלילים: טיול המרכבה המלכותית

ספר צלילים: טיול המרכבה המלכותית

נסיכת פיות כזאת

"שלום! קוראים לי ג'רלדין. אני נסיכת פיות. אני יודעת שאני נסיכת פיות מפני שאני מרגישה את זה בפנים – פשוט יש לי בלב הרגשה כזאת נוצצת. חוץ מזה אני עושה כל מה שנסיכת פיות צריכה לעשות. אני לובשת שמלות מתנפנפות (עם כנפים ועם כתר, כמובן), עוזרת לחברות בצרות, ופותרת בעיות בכל זמן ומקום". נסיכת פיות כזאת – במרכז הבמה, ספרן השני של ג'ולי אנדרוז ובתה, אמה וולטון המילטון, מתאר את מפח הנפש של ג'רלדין, כשהיא לא נבחרת לתפקיד המלכותי בהצגה בכיתה, אלא מקבלת את תפקיד לגמרי לא זוהר… למרות זאת, ובכוח אישיותה, היא מגלה בסוף את הניצוץ שיש גם בה.

אנדרוז והמילטון מצליחות לתפוס ברגישות רבה את הטון המיוחד של ילדה – קצת שוויצרית, קצת אגוצנטרית, קצת גוזמאית, ובעצם – כל מה שמותר להיות בגילה, בדרך לאגו בריא ולאישיות שלא תרשה שידרסו אותה. ילדה שבתנופה האדירה שלה, בתחושה שהיא משדרת, שהחיים מלאי הפתעות ושמחות – היא גיבורה סוחפת ומקסימה, מושלמת בחוסר המושלמות שלה וכזו שקל מאוד לאהוב ולהזדהות איתה. הספר ידבר אל עכל ילדה שעמוק בלב יודעת שהיא נוצצת.

תרגום: מיכל אלפון, איורים: כריסטין דוניר, הוצ' כתר, שנת 2012, מנוקד

 

הנסיכה סופיה הראשונה

הנסיכה סופיה הראשונה

הנסיכה סופיה הראשונה

הספר הנסיכה סופיה הראשונה מאת קתרין הפקה, מספר על ילדה רגילה בשם סופיה, שחיה חיים רגילים ופשוטים למדי,  שפתאום חייה משתנים לחלוטין, כשאמא שלה מירנדה מתחתנת עם המלך רונלד השני. אז הבעיות התחילו להגיע.

המלך רונלד רוצה להציג את סופיה לפני כולם בנשף המלכותי ומבקש ממנה לרקוד איתו את הולס הראשון. הבעיה היא שסופיה ממש לא יודעת לרקוד. בעזרת עצות מועילות משלוש הפיות הטובות ואורחת אחת מיוחדת ומפורסמת מאוד, בשם סינדרלה, סופיה לומדת מה צריך לעשות כדי להשתלב במשפחה המלכותית ומהי המשמעות האמיתית של להיות נסיכה אמיתית.

תרגום: סיגל גפן, איורים: גריס לי, הוצ' ידיעות ספרים, מבוסס על סדרת דיסני, מנוקד לגיל הרך

 

 

הנסיכה שלבשה שקית נייר

הנסיכה שלבשה שקית נייר מאת רוברט מאנץ'

ספר שתמיד אפשרי לחזור ולכתוב עליו. מעל לשלושה מיליון עותקים נמכרו מהנסיכה שלבשה שקית נייר מאת רוברט מאנץ', מאז יצא בקנדה ב-1980. הנסיכה אליזבת יוצאת להציל את הנסיך רונלד מידי הדרקון ששרף את הארמון שלה, את בגדי המלכות ואת כל השאר. היא לובשת שקית נייר, ובאומץ ותבונה רבה, בלי להזדקק לאלימות כלל, גוברת על הדרקון ומצילה את הנסיך. האם הנסיך מודה לה? והאם הסוף יהיה טוב? המחבר מספר, כי הוא סיפר המון סיפורים על דרקונים. הם היו סיפורי דרקונים רגילים למדי, שבהם הנסיך הציל את הנסיכה מידי הדרקון. יום אחד אשתו, שעבדה גם היא במעון, אמרה לו, 'למה בסיפורים שלך הנסיך תמיד מציל את הנסיכה? למה הנסיכה לא יכולה להציל את הנסיך?' "חשבתי על כך ושיניתי את הסוף של אחד מסיפורי הדרקונים שלי. זה שימח מאוד את המבוגרים, ולילדים לא היה אכפת"

תרגום: רונית רוקאס, איורים: מייקל מרצ'נקו, הוצאת טל-מאי, 28 עמ', מנוקד.

 

הנסיכה הקסומה

הנסיכה הקסומה מאת ויליאם גולדמן

הנסיכה הקסומה מאת ויליאם גולדמן

ויליאם גולדמן כתב סיפור אהבה והרפתקה נצחי ומנצח. הנסיכה הקסומה הוא מספרי ההרפתקה הנפלאים, המצחיקים, המופרכים, המשכנעים והקסומים שנכתבו.  עלילת הספר: היה הייתה נערה יפה ושמה בּאטֶרקאפּ, אשר הייתה נסיכת חלומותיו של  נער החווה וֶסטלי שעבד בחוות הוריה. בּאטֶרקאפּ מצדה נהגה לבטא את רגשותיה הכנים כלפיו בהוראות כגון "נער חווה, תביא לי את זה, תביא לי את ההוא, עצלן שכמוך, רוץ מהר או שאספר לאבא שלי". והוא, מצידו תמיד ענה: "כל מה שתרצי". יום אחד נסע וֶסטלי לארץ רחוקה, ואל החווה של בּאטֶרקאפּ הגיע הנסיך הַמפֶּרדינק והחליט לשאת אותה לאישה. אלא שבּאטֶרקאפּ נחטפה בידי שלושה טיפוסים משונים מאוד: הסייף הנוקם איניגוֹ מוֹנטוֹיָה, פֶזיק הענק הטורקי, וּוִיזיני  הסיציליאני, שהגיונו המושלם נאבק ללא הרף בשכלו החריף. למה נחטפה? ומדוע רודף השודד הנורא רוֹבֶּרטס אחרי חוטפיה? והאם אהבת אמת סופה לנצח? הספר מובא בתרגום חדש ורענן של איריס ברעם. לספר מצורפות שלל הקדמות שכתב גולדמן, ואף פרק המשך חדש ומרגש, "התינוקת של באטרקאפ".

תרגום: איריס ברעם, הוצ' כתר, 402 עמ', לילדים ולנוער

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: דף הבית - מאמרים, ספרות ילדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.