"מסעות" מאת יהודה בן נחום (פיינהולץ) / מסע בעקבות השורשים

| 18/07/2015 | 0 Comments

מסעות מאת יהודה בן נחום

מסעות מאת יהודה בן נחום

הספר מסעות מאת יהודה בן נחום "פיינהולץ" הוא סיפור מסע אישי בעקבות  שורשיו של המחבר. בתחילה, הוא ביקש למצוא את החוט המקשר עד אברהם אבינו, אך בסופו של דבר החליט להסתפק כנקודת פתיחה בבית בשדלץ שבפולין, שם נטש סב סבו, משה אהרון, את משפחתו לטובת פלשתינה השוממה בשלהי המאה התשע-עשרה. מסעותיהן של משפחות פיינהולץ ואנגל – משפחות הוריו משני הצדדים – חוצים את האירועים הסוערים של המחצית הראשונה של המאה העשרים, שהובילו לפגישת אביו ואמו, שמאי ותמר, על שביל כורכר בקיבוץ נווה ים. התחנות בדרך – דנציג, בן שמן, טרבלינקה, איטליה, מאוריציוס ועתלית  – נושאות עמן חיים ומוות, כאבים ופחדים, ייאוש ותקווה. לאורכן שזורים אירועים, זיכרונות, געגועים, ריחות, טעמים, מכתבים ושירים.

בכתיבה אישית, עמוקה וקולחת בוחן המחבר את חייו הנוכחיים בישראל אל מול ההיסטוריה המשפחתית הפתלתלה, ומנהל עִמה דיאלוג נפשי ומוסרי. יד האמן שלו אוחזת במכחול המילים ומציירת תמונות שאט אט משלימות את הפאזל של הסיפור כולו. רוח ציונית מרחפת ממעל ומלווה כל צעד במסע, מעין מורת-דרך לנפשות הפועלות, מורשת לדורות הבאים במשפחת בן נחום.

יהודה בן נחום

יהודה בן נחום

יהודה בן נחום (פיינהולץ) נשוי ואב ל- 3, נולד בקיבוץ נווה ים בשנת 1948, וכיום תושב ראשון לציון. אמן רב-תחומי, צייר ויוצר, משורר ופזמונאי. כל השנים עסק בתחום התחבורה, במנהל העסקים והלוגיסטיקה. על עבודותיו בעבר כצייר חתם בשם א.ש. אפרת, שמשמעותו אבא של אפרת (בתו הבכורה). בעבר צייר בסגנון ריאליסטי עם נגיעות סוריאליסטיות ופוביות. כיום בחר בסגנון שונה, פיגורטיבי ועדיין דו ממדי קלאסי, תוך שמרנות טכנית. הנושאים שמצייר לקוחים מן היומיום תוך קריצה להשוואות היסטוריות. האמירות בציוריו מקבלות את עוצמתן בעזרת הסגנון שבחר שיש בו מן הסרקזם ומידה של ביקורתיות כלפי השלטונות, מנהיגי שלושת הדתות, ומנהלי התאגידים הגדולים בעלי העוצמה. מסעות הוא הרומן הראשון פרי עטו וספרו השני. קדם לו ספר השירה "מדריך טיולים" שראה אור בשנת 2014 בהוצאת צמרת.

יהודה בן נחום (פיינהולץ) מספר: "סיפור חייהם של הוריי, כל אחד לחוד, דרך המפגש ביניהם ועד ליום הולדתי,  חובק את שנות המלחמות הגדולות ביותר שידעה האנושות, את שיאה של שנאת היהודים והאנטישמיות ואת תקומתו של עם חדש-ישן בארץ המובטחת. הם חוו את ההעפלה, המאבק במנדט הבריטי, ושאר פרשיות ומאורעות  למן מלחמות העולם ועד למלחמת העצמאות.  הסיפור הזה הוא סיפורו של עם שלם ובהשראת הסיפור הזה גדלתי וחונכתי. ללא ספק, נחרצו בי חריצי התקופה עוד טרם לידתי, ותרמו תרומה גדולה להיותי מי שאני. וכשאני אומר "אני", המכוון הוא לדור שלם של צברים, שנולדו כאן בארץ להורים שעברו את התופת וניצלו מן הגיהינום. אנשים  ששרדו את הזוועות עם שריטות לא מעטות, שנשתלו בתודעה היהודית והישראלית של כולנו מינקותנו. אני מספר כאן את הסיפורים ששמעתי מאמי, מאבי, מדודים ומחברים, סיפורים שתובלו בלקט מידע על המאורעות, שאספתי וליקטתי ממבחר ספרים בהם נעזרתי".

"חשוב לי להציג את הסיפור עם הדגשים החושפים את היום-יום בחייהם של הוריי, וגם את הרגעים העליזים שנמהלו בתוך התופת. זהו סיפור אמִתי, שמתרכז בחייהם של הילדים דאז  – אבי, אמי, דודי מנדל, דודי יעקב ואחרים – שנולדו לרוע מזלם לתוך עולם שנהג בהם ברשעות. אני מספר את הסיפור למען ילדיי, נכדיי ולמען הדורות הבאים, מתוך רצון להנציח את התשוקה של היהודים לעלות לארצם, ומתוך רצון להנחיל בדורות הבאים את ייחודנו כעם יהודי וייחודי, חילוני ודתי. אנו עם ששמר 2000 שנה על צביונו, שפתו ומנהגיו, ולמרות פיזורו לכל עֵבֶר, תשוקה אחת דבקה בכולם: לשנה הבאה בירושלים".

יהודה בן נחום (פיינהולץ) מסכם: "כמעט כל מי שאני מכיר מבני גילי חובק סיפור דומה, ללא חשיבות מהיכן הגיע לכאן. הפרטים הקטנים שונים, אבל בגדול זה תמיד אותו הסיפור.  להבנתי, זהו גם ההסבר הברור להבנת הלך הרוח שלנו בהקשר לשמירת ביטחוננו האישי והלאומי".

 

מסעות מאת יהודה בן נחום "פיינהולץ", הוצאת הספרים "קונטנטו", שנת 2015, 235 עמודים. 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

Category: ספרי עיון, ספרי מדע, ספרי תיעוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.