הסופר אשר (קרלוס) פורת זכה בפרס שרת התרבות והספורט ליצירה בתחום הציונות בקטגוריית הספרות

| 29/04/2012 | 0 Comments

 

 

"פרס היצירה בתחום הציונות" הינו יוזמה של שרת התרבות והספורט לימור לבנת שנועדה לעודד יוצרים לתת ביטוי לערכי הציונות, להיסטוריה של התנועה הציונות ולחזרת העם היהודי למולדתו ההיסטורית, כל זאת במטרה להעשיר את התרבות הישראלית. אמת המידה הבלעדית שנקבעה לזכייה בפרס, היתה איכות היצירה. 

 

 

 

בקטגוריית ספרות זכה הסופר אשר (קרלוס) פורת על ספרו "חלוק לבן על כומתה שחורה". בקטגורית תיאטרון – יחלקו בפרס: המחזאית פנינה גרי והשחקנית עדי ביילסקי על כתיבה ומשחק במחזה "סיפור אהבה ארץ ישראלי" של תיאטרון חני – העמותה לקידום תיאטרון מובחר. הבמאי יבגני אריה והשחקנית אפרת בן צור על עיבוד המחזה "יונה ונער" בביצוע תיאטרון 'גשר', מחזה המבוסס על ספרו של מאיר שלו;

 

שרת התרבות והספורט לימור לבנת: "אני מברכת את הזוכים בפרס היצירה בתחום הציונות. כל היצירות הזוכות מבטאות מזוויות אמנותיות שונות את הנרטיב הציוני שמאחד את הציבור הישראלי. מדובר ביצירות חשובות שמעשירות את התרבות הישראלית, ומהוות הוכחה שהציונות יכולה וצריכה לשמש כר פורה לאמנות ותרבות איכותית"

שווי הפרסים שיוענקו לזוכים מסתכם ב- 300 אלף שקל שמתחלקים בין שישה תחומי יצירה: מחול, תיאטרון, קולנוע, מוסיקה, אמנות פלסטית וספרות.

בראש ועד הנאמנים של הפרס עמד היוצר והשחקן חיים טופול. לצדו חברים בוועד: פרופ' דוד אלכסנדר- יו"ר מועצת הקולנוע,  ד"ר חיים פרלוק- יו"ר המועצה לתרבות ואמנות, וחברי המועצה לתרבות ואמנות- ד"ר ורד אביב- מהאקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים ו"בצלאל" ויו"ר מדור מחול, אורי לוי- שחקן ומנהל תיאטרון ויו"ר מדור תיאטרון, וג'ודי אברמוביץ חברת מועצה.

טקס חלוקת הפרסים לזוכים יתקיים ביום ירושלים,  כח' באייר, ה –  20 במאי בבית מזי"א בירושלים. 

שרת התרבות והספורט לימור לבנת: "אני מברכת את הזוכים בפרס היצירה בתחום הציונות. כל היצירות הזוכות מבטאות מזוויות אמנותיות שונות את הנרטיב הציוני שמאחד את הציבור הישראלי. מדובר ביצירות חשובות שמעשירות את התרבות הישראלית, ומהוות הוכחה שהציונות יכולה וצריכה לשמש כר פורה לאמנות ותרבות איכותית"

הזוכה בפרס היצירה בתחום הציונות בקטגוריית ספרות הוא הסופר אשר (קרלוס) פורת על ספרו "חלוק לבן על כומתה שחורה" – פרס בסך 50,000 שקלים.

מנימוקי השופטים:

ספרו של ד"ר אשר פורת, חלוק לבן, כומתה שחורה, מגולל פרקי חיים מופלאים ומרגשים של רופא צבאי בצבא ההגנה לישראל. אשר, שאיבד אחת מידיו במערכות ישראל וזכה לעיטור העוז על אומץ לב בקרב, אינו נסחף בשום שלב בספרו לנימה כלשהי של התנשאות והתרברבות על מעשיו. דיבורו צנוע ומאופק, ובכך, בין השאר, טמון יופיו של ספר זה. מערכת הערכים המוסרית של המחבר נגלית לנגד עינינו לאורך הספר, ובמיוחד שעה שהוא מספר לנו כיצד טיפל במסירות במהלך הקרבות בחיילי אויב פצועים, הגם שידע שייתכן שזמן קצר קודם לכן ניסו אלה לפגוע בחיילי צה"ל. ספרו של אשר פורת מציג מופת של מעשה ציוני. בימים שבהם גוברת תופעת ההשתמטות בחברה הישראלית וגיבורי התרבות שלנו ניבטים אלינו מבעד למסכי הכסף בתכניות ריאליטי רדודות, חשוב לקרוא ספר זה כדי לדעת מי באמת צריכים להיות גיבוריה האמיתיים של מדינת ישראל. 

שפטו בפרס: פרופ' רלה קושלבסקי, ראש המחלקה לספרות עם ישראל באוניברסיטת בר אילן- יו"ר, פרופ' זכי שלום – חוקר בכיר במכון בן גוריון לחקר ישראל באוניברסיטת בן גוריון, המשורר מירון איזקסון.

 

הזוכים בפרס היצירה בתחום הציונות בקטגוריית תיאטרון:

 

"סיפור אהבה ארץ ישראלי" תיאטרון חני – העמותה לקידום תיאטרון מובחר.

פנינה גרי, על כתיבת המחזה – פרס בסך 15,000 שקלים.

עדי ביילסקי, על המשחק – פרס בסך 10,000 שקלים.

מנימוקי השופטים:

סיפורה של פנינה גרי, המחזאית והבימאית, הוא סיפור על אהבה ממבט ראשוןן, של כלה שהחמיצה את חופתה  לצעיר מבטיח ובטוח בצדקת הדרך – שניהם ספוגים בערכי הציונות ומשלמים מחיר אישי כבד למען תקומת המדינה.

המונודרמה של פנינה גרי כתובה להפליא ולמרות הכאב העצור שומרת על איפוק מעורר כבוד ולכן התוצאה כל כך אמיתית ומרגשת.

עדי בילסקי, שחקנית צעירה, נושאת על כתפיה הצגת יחיד קשה, רגשית וטכנית, מלאה במעברים ובסימון דמויות שונות, והכול בלי נפילת מתח לרגע  – הרבה בזכות הספור עצמו ונוכחותה הבימתית המרשימה.

 

"יונה ונער" של תיאטרון 'גשר'

יבגני אריה, על הבימוי – פרס בסך 15,000 שקלים.

אפרת בן צור, על המשחק – פרס בסך 10,000 שקלים.

 

מנימוקי השופטים:

המפגש בין כשרון הסיפור של מאיר שלו לכשרון החזותי והתיאטרלי של יבגני אריה, מוליד קסם, פיוט ועיצוב תיאטרלי אשר נוגעים בנימי הנפש.

התרשמותנו היא שעיבוד הספר למחזה, מפחית מהמורכבות של סיפורו של שלו , ולמרות זאת יבגני אריה מצליח לייצר במסגרת התיאטרלית רגעים בימתיים בלתי נשכחים.

 אפרת בן צור תורמת תרומה משמעותית לחוויה התיאטרלית. בן צור שעוברת במהלך ההצגה מדמות של ילדה, לנערה, לאישה בשלה ולקשישה. בן צור מצליחה לשכנע  במשחקה בכל שלב, ולמרות הבימוי המסוגנן של יבגני אריה  עולה בידה לפרוץ את הסגנון וכך לכבוש ולרגש.

כל זה, על רקע מלחמת הקוממיות כשכמעט על סף המוות והחידלון נולדים חיים חדשים עם הבטחה להמשך.

 

שפטו בפרס: השחקנית וכלת פרס ישראל לתיאטרון ליא קניג – יו"ר, העיתונאי והשדרן מולי שפירא, השופטת (בדימוס) נורית רביב.

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

Category: אירועי ספרות, דף הבית - ארועי ספרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.