עד חוד הצער – רומן חדש של חתן פרס ישראל אהרן אפלפלד

| 07/03/2012 | 0 Comments

 

עד חוד הצער, הרומן החדש של אהרן אפלפלד, לוקח אותנו למחוזות חדשים שעוד לא נודעו ביצירתו הענפה. דרך עיניו של אדמונד, נער בן שבע-עשרה, אנו מצטרפים לקבוצה של לוחמים יהודים במלחמת העולם השנייה,  המכינים את עצמם לקרב מכריע עם האויב.

אדמונד הופך מנער רך לגבר צעיר.  אבל בה בעת הוא, וחבריו למסע, נחשפים לשורשי הרגש והצער הפרטיים והקיבוציים של השבט. כל אחד בדרכו, על פי טבעו, ועל רקע זיכרונותיו – משתתף במסה זו.

אהרן אפלפלד, חתן פרס ישראל, ואחד מהסופרים החשובים והמוערכים ביותר בעולם, מוביל אותנו בעד חוד הצער במיומנות מופלאה וחכמה, ובה במידה דרמטית, בדרך תלולה, עוצרת נשימה, לאחת מפסגות יצירתו.  

ב-16.2.2012 מלאו 80 שנה לסופר אהרון אפלפלדאפלפלד כתב עד היום 41 ספרים. לדבריו, כל אחד מהם מאיר פינה אחרת בסיפור הגדול של היהדות במאה השנים האחרונות. 

 

בספרו החדש עד חוד הצער אפלפלד מתאר את נוכחותה של האהבה בתקופת השואה – בניגוד לאומללות – אהבת נפש של הורים לילדיהם, של אחים ושל זוגות. אהבת נפש של אנשים שראו ועברו הכול, ועדין מסוגלים לאהוב כך. 

 

לפי עורכו, חוקר הסיפורת פרופ' יגאל שוורץ, כשאפלפלד כותב על היהודים באירופה בין שתי מלחמות העולם הוא בעצם כותב עלינו: "אפלפלד כותב על החילונים, תלושים – בני מהגרים. גיבוריו הם מודרניים ובינלאומיים בתלישות שלהם. הם חסרי בית וחסרי זהות ושורשים כך שהעולם כולו הוא ביתם. התלישות בספריו היא מצב קיומי שהשואה היא רק סיבה ורקע לו. לכן לקוראים ברחבי העולם קל להזדהות איתם.

 

חדשות לבקרים הוא זוכה לאותות ופרסים ממדינות שונות, כתבים מכל העולם מבקרים בביתו, וכנסים לכבודו נערכים במקומות שונים. למשל: לפני כחודש התקיים כנס גדול בגרמניה על כתביהם של אפלפלד ופרויד – מארגני הכנס גילו שמטופלים גרמנים רבים מעלים את ספריו של אפלפלד בטיפול כדרך התמודדות עם זיכרונות הילדות (שכנים, חברי ילדות ואפילו בעלים ונשים יהודים שנעלמו). באפריל 2012 יתקיים כנס לכבודו בפריז (סופרים צרפתים צעירים מושפעים במיוחד מהכתיבה שלו). לפני כמה חודשים התקיים כנס בסטנפורד, ובמאי 2012 יתקיים כנס בארץ.

 

עד חוד הצער מאת אהרן אפלפלד, הוצאת כנרת זמורה ביתן, שנת 2012, 268 עמודים

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Category: פרוזה מקור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.