טיפות של מאמץ – סיפורה של חברת המים הלאומית 75 השנים הראשונות

| 07/03/2012 | 0 Comments

בין המאבקים הפוליטיים ועד למאבקים הקיומיים, מאז "המדינה שבדרך" ועד היום הצליחו קברניטי היישוב להתמודד עם אחד האתגרים הגדולים ביותר – אספקת המים. מאז הנחת קו המים הראשון בעמק יזרעאל ועד להקמת מתקני ההתפלה – ממשיכה 'מקורות' להיות החלק המבצע של הקמת מערך המים של היישוב והמדינה כיצד ומתי הוקמה החברה? מי היו מקימיה ומה היה חזונם? כיצד תרמה לפיתוח הארץ?  כיצד התמודדה עם ניוד המים לאחר מלחמת ששת הימים? ואיך התמודדה החברה בשם המדינה עם המחסור במים?

 

הספר מקורות -סיפורה של חברת המים הלאומית 75 השנים הראשונות, מאת אסף זלצר, בהוצאת יד יצחק בן צבי בשיתוף עם מקורות, מציג מחקר חדש רחב היקף על החברה מימי הקמתה ועד ימינו. 

 

 

לכל מקום אליו נוסעים ברחבי ישראל מלווים אותנו הצנורות הכחולים לבנים המוביל הארצי, הפך לסמל בנופה של מדינת ישראל. חברת 'מקורות' נוסדה בשנת 1937 , היא הניחה את קו המים הראשון בעמק יזרעאל על מנת לספק למתיישבים את היכולת לעבוד את האדמות החקלאיות, אך הייתה זו רק ההתחלה של מערכת קווי מים מסועפת שתגיע לכל חלקי הארץ. 'מקורות' היא שהניחה את הקו לנגב ועזרה ליישובים בזמן מלחמת העצמאות. לימים שיתפה 'מקורות' פעולה עם חברות נוספות והפכה לחברה שידה בכל, בין היתר בזכות אותם אנשים שהובילו את החברה – אנשי חזון ומעש שלקחו חלק פעיל בהנהגת המדינה.

 

הובלת המים לכל חלקי הארץ הוא חלק מהחזון הציוני של החברה בבניית התשתיות במדינת ישראל. בנוסף בנתה החברה בעזרת חברות הבת שלה גשרים, כבישים, ישובים ועוד. בספר מתואר התהליך שעברה החברה מאז ימי "המדינה שבדרך" דרך הקשיים הפוליטיים ועד לשלב בו מפתחת החברה פתרונות טכנולוגיים חדשניים של התפלת מים ואגירתם. חגיגות ה- 75 שנה של 'מקורות' הם החגיגה של כל ישראלי בארץ. 

 

ד"ר אסף זלצר מלמד במוסדות מחקר אקדמיים את הנושאים של היסטוריה סביבתית והיסטוריה של המים. הוא ביצע את המחקר במסגרת המכון חקר ישראל ויישוב של יד יצחק בן צבי.

 

מקורות – סיפורה של חברת המים הלאומית, 75 השנים הראשונות מאת אסף זלצר,  יד יצחק בן צבי בשיתוף עם מקורות, שנת 2012, 310 עמודים.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

Category: ספרי עיון, ספרי מדע, ספרי תיעוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.