ביקור בית עם אריה קרישק מחבר קח גפרור בוער – הספר שחזה את המחאה החברתית 5 שנים לפני התפרצותה

| 07/03/2012 | 0 Comments

אריה קרישק, סופר, עיתונאי והיסטוריון ששמו נקשר בפרשיות ובסוגיות שונות בנושא ביטחון המדינה, האיש שצפה ותיאר את עליית המחתרת היהודית, רצח סאדאת ופרוץ האינתיפאדה הפלסטינית, חוזה בספרו "קח גפרור בוער" – שנכתב לפני כחמש שנים ורואה אור כעת לראשונה – את המחאה החברתית ולוקח אותה צעד קדימה. הספר מתאר מה קורה כשהזעם והייאוש הופכים לתסכול ולאלימות בקרב מי שמרגישים שאין להם מה להפסיד עוד.

מתוקף עבודתו כהיסטוריון ומתוך היכרותו מקרוב עם אישים בכירים בתחומי הפוליטיקה, הכלכלה, הצבא והעיתונות, נקשר שמו של קרישק בפרשיות מסעירות בתולדות המדינה. חלק מתסריטיו נגנזו כיוון שעסקו בחומרים רגישים ובחומרים לא פופולאריים בעייתיים לעיבוד בתחום הביטחון והפוליטיקה, בהם קשר הדבש – מותחן פוליטי נבואי על עליית מחתרות הימין, הופק עוד ב-1975 (במאי- יעוד לבנון), נאסר להקרנה בארץ אבל הוקרן בחו"ל, ואין נפגעים לכוחותינו – לדעת כמה מבקרים מהספרים החשובים שנכתבו על מלחמת הלבנון –  המתאר פרשייה אמיתית (שהוסתרה) של אונס אזרחית לבנונית ע"י חיילי צה"ל במלחמת לבנון הראשונה. כמו כן היה שותף לביוגרפיה של הרמטכ"ל חיים בר-לב, והיה מעורכי ומחברי הביוגרפיות של יעקב נמרודי.

קרישק שימש בעברו עורך ראשי של הוצאת כתר והקים את האופרה הקאמרית הישראלית. כיום הוא עוסק בכתיבה היסטורית של ביוגרפיות ושותף כהיסטוריון וכמפיק לכתיבת תסריטים.

 

שם:  אריה קרישק

גיל:  59

סטטוס:  גרוש +שתיים

מגורים:  חולון וגן-יבנה

 

יריית פתיחה: הוציא לאחרונה את הספר קח גפרור בוער, בהוצאת טפר, 2012.

מאין אתה שואב את ההשראה לכתיבתך? מהעולמות בהן אני משייט.  

כמה זמן ארכה כתיבת ספרך? כשנה ומחצה.

איזה ספרים קראת לאחרונה? "המפה והטריטוריה" מאת מישל וולבק, "הדו"ח של ברודק" מאת פיליפ קלודל וביוגרפיה של פורד מדוקס פורד מאת ארתור מיצנר.

מי הסופר שכתביו הרשימו אותך יותר מכולם, והאם הייתה לו השפעה כלשהי על כתיבתך? קשה להצביע על אחד. בצמרת רשימה לא-ארוכה נמצאים המינגוויי, סטנדל, גרהם גרין, קונרד, קאמי ועוד כמה מופלאים.

אילו ספרים קראת בילדותך? כל מה שיכולתי להניח עליו יד.

אילו שלושה ספרים תיקח איתך לאי בודד?  "הגיונות" של מונטיין, סיפורים ונובלות של תומאס מאן, כמה רומנים של לה-קארה.

האם הוצאת בעבר ספרים נוספים או שזה הוא ספרך הראשון?  הוצאתי קרוב ל-שלושים ספרים.

ספר קצת על הספר שכתבת: מדובר ברומן 'אפל', כתוב ברזון, ללא שומנים ו'ספרותיותיות', המתאר תסריט מאד מאד אפשרי (מעבר לפינה ממש) מה יקרה בישראל באם לא ימצא מענה מיידי והוגן למצוקות הביניים ושכבות-המצוקה. ישראל מתקדמת בצעדי ענק אל סִיפו של כאוס חברתי. מחד, נופי השֹובע של וילות ברוכות נדל"ן, בנקים זללניים, טייקונים ולהקות הליווי שלהם (הכוללות פוליטיקאים למיניהם), הילולה מתמשכת של כל מי שיש להם. ומאידך, מחיקתו של מעמד הביניים והתפוררותן הבלתי נמנעת של שכבות המצוקה (שכר עלוב, מחירי דיור אסטרונומיים, חינוך למיוחסים, מערכת בריאות קורסת), עד שקבוצת מיואשים מחליטה לנקוט צעד שבעקבותיו דבר לא יהיה כמקודם.

קח גפרור בוער הוא, אולי , מהסנוניות הראשונות בישראל – של הז'אנר הספרותי החשוב hard boild – הרומן-הקשוח-האפל בנוסח ריימונד צ'נדלר, דשיאל האמט, ג'יימס קיין ואחרים(שהוליד גם את הסגנון הקולנועי המהולל ה-פילם-נואר).

בספריו ניבא וחזה קרישק את עליית המחתרת היהודית, רצח סאדאת ופרוץ האינתיפאדה הפלסטינית.

מספריו של אריה קרישק

שומר אמונים, מסדה, 1976

קפצונים, אורעם, 1978  

עושה שלום, כתר, 1980

האיש שבקיר, רשפים, 1981

הקיץ בו חזרנו, רשפים 1983

נכתב בחול, רשפים, 1984

צואה לבנוית, פרוזה, 1985

קבורה בירושלים, מסדה, 1986

אזרח העיר, רשפים, 1989

האור של אוגירה, רשפים, 1992  

בוני הגן, רשפים, 1993   

באר של תקווה, רשפים, 1994

הגבעה שבלב, רשפים, 1995

מזכרת שבלב, רשפים, 1996

בקוו ישר (עם מרדכי צפורי), ידיעות אחרונות, 1998

יקנעם של מעלה, טפר, 2000

אין נפגעים לכוחותינו, טפר, 2002

האור שבחוף, טפר, 2007

הסוס שלא נגמר, טקסטואל, 2009  

עולמו המופלא של גבי אשכר, טפר, 2010

קח  גפרור בוער, טפר, 2012 .

 

עוד מיצירותיו: הסרט גופה בחולות (בבימויו של ריקי שלח, קרישק היה שותף ויועץ היסטורי לכתיבה) – תיעוד סיפור חיסולו של אליהו גלעדי, איש לח"י שנחשד בבגידה ונרצח על פי הסרט על ידי יצחק שמיר. הסרט זכה להקרנה; הביוגרפיה בקו ישר, שנכתבה עם האלוף והשר ציפורי, המספרת על אחרי הקלעים של מלחמת לבנון, הונאת שרון ורפול את בגין ועוד. ביוגרפיה מפורסמת נוספת שמוקפאת כרגע ונתונה בהליך משפטי היא הביוגרפיה של בנימין גיבלי, מי שהיה ראש אמ"ן – שעניינה פרשת עסק  הביש, ופרשת לבון. זו הוזמנה על ידי ג'יבלי והוקפאה לאחר מותו על ידי אלמנתו, שמבקשת למנוע את צאתה לאור.

 

האם אתה כותב בימים אלה ספר נוסף או מתכוון להוציא ספר נוסף בתקופה הקרובה?  אני עובד, ביחד עם צבי צילקר, לשעבר ראש העיר אשדוד, על סיפור חייו ובנייתה של העיר אשדוד.

מה הטיפ שלך לסופר מתחיל?  לאהוב את המלאכה, להקשיב בעיקר לקול הפנימי ולא להתרגש מכישלון.

משפט מסכם:  תמיד יהיה צורך בסיפורים ומספריהם. אלא אם נהפוך כולנו רובוטים מיומני-טכנו (והסיכוי לכך הוא ענקי..)

 

 

קח גפרור בוער מאת  אריה קרישק, הוצאת טפר, שנת 2012, 188 עמודים.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Category: ביקור בית - משוררים וסופרים, ספרי עיון, ספרי מדע, ספרי תיעוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.