ספרים חדשים – מומלצי השבוע לפעוטות ולילדים 16/7/17

| 15/07/2017 | 0 Comments

ספרים חדשים - מומלצי השבוע לפעוטות ולילדים 16.7.17

ספרים חדשים – מומלצי השבוע לפעוטות ולילדים 16.7.17

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שמציעים עולם הנופש והטיולים, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים. וההצעה הפעם: 7 ספרים חדשים נהדרים לפעוטות ולילדים.

 

 

 

סבתא באה לגן

סבתא באה לגן איזה בלאגן מאת עיינה פרידמן

סבתא באה לגן איזה בלאגן מאת עיינה פרידמן

סבתא באה לגן, איזה בלגן מאת ד"ר עיינה פרידמן הוא ספר ילדים מקסים הנוגע באחד ההיבטים החשובים ביותר בחיי ילדים, הקשר עם הסבים והסבתות שלהם. עיינה בוראת את סבתא דבורה כדמות חביבה שאין ספק שכל הילדים יאהבו על שום הדמיון הרב בינה לבין הילדים עצמם שנהנים מתהליך היצירה וכשהם שוקעים בה, עלולים לעתים לשכוח להקפיד על כללים אחרים כמו סדר וניקיון. דמותה הסבתא מוצגת כניגוד מוחלט לדמויות שאר המבוגרים בספר, בעלי התפקידים השונים והגננת שולה עצמה. היא מעוצבת באופן שונה, שיערה ובגדיה מעוצבים בדרך החורגת מזו המקובלת אצל רוב המבוגרים ומזכירים במידה מסוימת את בחירותיהם של ילדים רבים כשמותירים בידם אפשרות להתלבש כראות עיניהם. הבחירה של הילדה אורית להציע, מבלי לשאול איש מן המבוגרים שבחייה, את ביקור סבתה בגן בעת שהילדים מתבקשים לשאול את הוריהם האם יוכלו להגיע לספר על עבודתם מציגה בפשטות את הקשר הטבעי בין השתיים ואת הביטחון המוחלט שיש לה בעובדה שסבתה היא חלק בלתי נפרד מחייה, ממש כמו הוריה. היכרותה עם סבתה מאפשרת לה להציע לגננת גם את טיב הפעילות שסבתה תעביר בגן, שכילדה אין לה ספק כי כמוה שאר הילדים בגן יאהבו.

איורים ססגוניים: הילה דאבי, הוצאת אוריון, עמודים לא ממוספרים

מעולם הילדים

הינשוף וחברים מאת אירית שקדי

הינשוף וחברים מאת אירית שקדי

הינשוף וחברים מאת ד"ר אירית שקדי, הוא שלישי בסדרת ספרים מקסימה על עולם הילדים. בספר שבעה סיפורים בחרוזים על מושג החברות והאופן בו ילדים תופסים אותו. כל סיפור מציג סיטואציה מעולמם של הילדים ודרך אפשרית להתמודד עם הקושי שהיא מעלה. הם עוסקים בנושאים של כולנו: תחושת בדידות ופגיעות, התנסות בקשר אישי, אכזבה וכיצד מתמודדים איתה, פרידה, נאמנות לחבר במצוקה, הדרך הנכונה לבקש סליחה. הוא נפתח בסיפור "מכחולים" על ילדה שאף אחד מהילדים לא משחק איתה, כשהיא הולכת לפינת היצירה לעבוד היא מגלה בהדרגה ששאר הילדים בגן רוצים להצטרף אליה. הסיפור "הפתעת יום הולדת" מציג את יום ההולדת מנקודת מבט מקורית, של הילדים המתארחים במסיבה והציפיות שלהם ממנה. בסיפור "חברה תמיד תישאר חברה" שיר מגלה כי החברות הכי טובות שלה עוברות דירה עם בני משפחותיהן ודואגת שלא יהיו לה חברות. הסיפור "יפות כמו סינדרלה" מתמקד בקשר בין ילדה ובובת ארנבת קטנה שקיבלה במתנה. הסיפור שהקנה לספר את שמו עוסק בינשוף המקריא לחבריו סיפורים עד שיום אחד משקפיו נשברים והוא חושש שלא יהיו לו חברים כשלא יוכל להקריא סיפורים. "מהומה וכוס תה" עוסק בקשר בין ילדה לחתולה השובבה שלה. והסיפור האחרון בספר, "שוב חברים" עוסק באחת הסיטואציות השכיחות ביותר בעולם הילדים: ריב בין חברים.

איורים נפלאים של יונת קציר, הוצאת אוריון, 35 עמודים

 

בין הדמיון למציאות

חלומות ובלונים מאת אירית שקדי

חלומות ובלונים מאת אירית שקדי

איך מעיפים חלומות לשמיים ומה עושים עם חלומות רעים? חלומות ובלונים מאת ד"ר אירית שקדי, הוא הרביעי בסדרת ספרים מקסימה העוסקת בעולם הילדים. הספר מכיל שמונה סיפורים בחרוזים על חיי היום יום של ילדים, חלקם עוסקים בטבע ואחרים בחיבור בין הדמיון והמציאות היוצר פחדים אצל ילדים קטנים. שמו של הספר ניתן לו מאחד הסיפורים שבספר העוסק בנושא שהורים רבים מכירים: חלומות מפחידים והכלים שהורים יכולים להעניק לילדים כדי להתמודד אתם. יתר הסיפורים מתחלקים לשתי קבוצות: הסיפורים "כתר בלי מלכה", "בגינה של סבא", "הנמלים", "עם ובלי" ו-"מה אתה אוהב יותר" עוסקים באופן בו מתבוננים פעוטות וילדים צעירים על הטבע סביבם ובשאלות המתעוררות אצלם בעקבות כך. והסיפורים "עדשים" ו"בים אמבטיה" עוסקים בחיבור בין דמיון ומציאות והפחדים שהחיבור הזה מעורר אצל ילדים, בשני הסיפורים הללו הילדים מגלים כי לפחד שלהם לא היה בסיס כשהם בוחנים את אותם אירועים באופן מציאותי. ברוב הסיפורים נוכחים בני משפחה מבוגרים (סבתא, סבא, אמא, אבא) באופן ישיר או מובלע בטקסט, בדרך המעגנת את הסיפורים עבור הילדים השומעים אותם במרחב המוכר והבטוח שלהם.

איורים ססגוניים: יונת קציר, הוצאת אוריון, 35 עמודים

מגדל של קוביות בניתי

מגדל של קוביות בניתי מאת דבורה עומר

מגדל של קוביות בניתי מאת דבורה עומר

מי לא מכיר ואוהב את מגדל של קוביות בניתי, ספרה הקלאסי של דבורה עומר. הספר המקסים הזה, שכולנו גדלנו עליו והוא נמצא כמעט בכל בית בישראל, יצא בהוצאה מחודשת בשלושה ספרי קרטון קטנים ונוחים לקריאה, מלווים באיוריה המקוריים והנפלאים של נורית יובל. הספר הצהוב כולל בתוכו סיפורים, הספר הירוק כולל בתוכו סיפורי משחק והספר הכחול מיועד לקטנטנים. הספרים מיועדים לבני שנה ומעלה. בספרים (שתואמים לספר שיצא במהדורת הנייר) ארבעים סיפורים קצרים מעולמו של הפעוט, מלווים באיורים צבעוניים וססגוניים. מטרתם של הספרים להעניק לפעוט הנאה מן הסיפורים והאיורים וכן לסייע בהעשרת אוצר המילים שלו ופיתוח מחשבתו. להקנות לו מושגי יסוד, תוך שימוש במתכונים הבדוקים – הסיפור והציור כאמצעי העשרה טבעיים וקלי הפעלה, המאפשרים גם להורים הטרודים לתרום באופן יעיל ויזום להעשרת ילדים ופיתוחו האינטלקטואלי. השימוש בספרים יכול להיעשות בכמה שלבים, לפי רמת התפתחותו של הילד. שלב ראשון, לבן השנה, יצטמצם בהתבוננות בתמונות, שאחריה יבוא הסיפור בעל פה. עם התפתחותו וגדילתו של הפעוט יש אפשרויות נוספות של תרגולים לפיתוח הילד, שעשועים, חיבור סיפורים נוספים על פי התמונות, מדרש תמונה ושאר פעילויות.

הוצאות דני ספרים ושרברק. עמודים לא ממוספרים

המון מחבואים שצריך להרים

לולו והתינוק הצווחן מאת קמילה ריד

לולו והתינוק הצווחן מאת קמילה ריד

לולו והתינוק הצווחן מאת קמילה ריד הוא ספר חמישי בסדרה מקסימה לילדים, בכיכובה של הילדה לולו. אמא של לולו יולדת תינוק. לולו מתרגשת, היא עומדת להיות אחות גדולה. פרדי התינוק מתוק מאוד וצווחן נורא ובעל זאת לולו אוהבת אותו בכל ליבה.

הילדים מוזמנים להיות שותפים בעלילה ובקריאה, הטקסט גדול והאיורים ססגוניים והם צריכים להזיז חלקים מתקפלים המכילים מידע/טקסט או איור נסתר תחתיהם. מאחורי "המחבואים" הם יגלו כיצד לולו עוזרת לאמא ואבא בטיפול באחיה התינוק.

הספר מתאים במיוחד לאחים גדולים ולאחיות גדולות.

איורים: איילי בזבי, מאנגלית: מיכל אסייג, הוצאת מטר, עמודים לא ממוספרים

 

אבא קיפוד

אבא קיפוד מאת רוני שטיינברג

אבא קיפוד מאת רוני שטיינברג

אבא קיפוד ספרו של רוני שטיינברג עוסק באחד הזיכרונות החזקים ביותר שמותירים עלינו חותם כשאנחנו מתבגרים, המגע עם הורינו. חיבוק ונשיקה הם לחם חוקם של ילדים, אשר בניגוד למבוגרים רבים אינם נמנעים מלהביע את עצמם כשמשהו מפריע להם . הילדה העומדת במרכז הספר הנוכחי נוצרת את רגעי החיבה הקטנים הללו בליבה אבל לפעמים משהו מפריע לה כשאביה מרים אותה כדי לחבקה ולנשקה, הזיפים שעל פניו. "אבא שלי לא אוהב להתגלח, לא תמיד רואים וגם אין לזה ריח, אבל כשהוא לא מתגלח – הוא פתאום נהיה קיפוד שבא להתארח, נשאר בבית ולא בורח" (מתוך הספר). ברגעים הללו, כשהזיפים על פניו שורטים את לחייה, היא קוראת לו אבא קיפוד ולזיפים שלו קוצים. היא רוצה שאבא שלה יחזור להיות איש ולא קיפוד אבל אבא שלה לא כל כך אוהב להתגלח ובכלל לא חושב שהוא קיפוד כי קיפודים גרים במקומות אחרים. במקרים הנדירים בהם אבא שלה מתגלח, הקיפוד נעלם. כשהיא סקרנית לדעת לאן הוא הולך, אביה מספר לה היכן הוא מטייל והיא קצת מתגעגעת למרות שהיא מעדיפה אותו על פני הקיפוד.

איורים: ילנה סולביי, הוצאת מדיה 10, עמודים לא ממוספרים

 

נפתלי חוזר במהדורה קשיחה

נפתלי – גיבור סדרת ספרי הפעוטות של הסופרת והמאיירת אלונה פרנקל מככב במהדורות רעננות לפעוטות, בסדרת ספרי קרטון.

ספר המספרים של נפתלי מאת אלונה פרנקל

ספר המספרים של נפתלי מאת אלונה פרנקל

ספר המספרים של נפתלי: כולם עוזרים לנפתלי לספור עד עשר, אבל לפעמים הוא רוצה לספור בעצמו. איזה מזל שבכל יד יש לו חמש אצבעות ובעזרתן הוא יכול לספור בכל פעם שמתחשק לו.

ספר האותיות של נפתלי מאת אלונה פרנקל

ספר האותיות של נפתלי מאת אלונה פרנקל

ספר האותיות של נפתלי: נפתלי לומד להכיר את אותיות האלף-בית, וזה פשוט כל כך, כי בכל מילה חדשה בספר מופיעות רק האותיות שכבר הוצגו במילים הקודמות. איזה יופי!

 

הוצאת כנרת.

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Category: מומלצי השבוע, ספרות ילדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.