למצוא את המקום הנכון מאת קן רובינסון בשיתוף לו ארניקה / איך תגלו במה אתם טובים ומה אתם באמת רוצים לעשות

| 29/11/2014 | 0 Comments

למצוא את המקום הנכון מאת קן רובינסון בשיתוף לו ארוניקה

למצוא את המקום הנכון מאת קן רובינסון בשיתוף לו ארוניקה

הספר 'למצוא את המקום הנכון: איך תגלו במה אתם טובים ומה אתם באמת רוצים לעשות' מאת קן רובינסון בשיתוף לו ארוניקה, הוא ספר אימון אישי שנכתב כהמשכו הטבעי של הספר 'המקום הנכון: למה חשוב לעשות את מה שאוהבים'. הספר כולל עצות, טכניקות ומשאבים שיעזרו לקורא ליישם את הרעיונות המוצגים בו בחייו הפרטיים. מטרתו לעזור לקורא למצוא את המקום הנכון לו.

 

ביקורת מאת אתי סהר (*)

מהו אותו מקום נכון עליו כותב המחבר? "המקום הנכון הוא נקודת המפגש שבין כישרוננו הטבעי לבין מושא תשוקתנו". כשנעסוק במה שאנו מוכשרים לו באופן טבעי ונאהב את מה שאנחנו עושים נהיה במקום הנכון כפי שאמר קונפוציוס "בחרו בעבודה שאתם אוהבים, לא תצטרכו לעבוד כל ימי חייכם", ואכן "אנשים שעושים את מה שהם אוהבים לעשות כמעט לא מרגישים שהם עובדים, הם פשוט חיים".

"למצוא את המקום הנכון פירושו לצאת למסע חיפושים אישי… כל מסע כזה כרוך בהרפתקה ובנטילת סיכונים, ומעצם טבעו הסוף הטוב אף פעם אינו מובטח". זהו מסע דו-כיווני: פנימה – כדי לחקור את צפונות הנפש, מה חבוי בתוכנו, והחוצה שנועד לחקור את ההזדמנויות והאפשרויות המצויות בעולם שסביבנו. זהו "תהליך אישי מאוד ולעתים קרובות מפתיע". אשר מניב תוצאות שונות אצל כל אחד מאיתנו היות שכל אחד יחיד ומיוחד.

למרות זאת, שלושה עקרונות יסוד חלים על כולנו: הראשון – החיים שלנו ייחודיים – "בהיסטוריה האנושית כולה אין חיים זהים לחיים שלכם. איש מעולם לא חי אותם לפניכם, ואיש לעולם גם לא יחיה". אנו ייחודיים בשני מובנים: ביולוגי – "חייכם התעצבו עוד לפני שנולדתם, כי עמוק בפנים אתם נושאים את הזיכרונות הביולוגיים של אבותיכם". מכאן ש"מציאת המקום הנכון… כרוכה בהבנת הכוחות והתשוקות שנולדתם איתם, כחלק מהתורשה הביולוגית הייחודים לכם". המובן השני הוא תרבותי – "הזהות העצמית שנמצאת בתוככם מושפעת מהתרבות שאתם שייכים לה: ממה שהיא מעודדת או מסתייגת ממנו, מאפשרת או אוסרת עליו", לכן "מציאת המקום הנכון מושפעת גם מנסיבות חיינו".

העיקרון השני – אנו יוצרים את חיינו ובכוחנו לשוב וליצור אותם מחדש. אל לנו להרגיש כלואים בתוך החוויות שחווינו עד כה כי למרות ש "אי אפשר לשנות את העבר… אפשר בהחלט לשנות את העתיד". מעצם טבענו כבני אנוש המשאבים הגדולים ביותר שלנו הם הדמיון, היצירתיות והתחושה שהכול אפשרי. "אתם יוצרים ומעצבים את חייכם בהתאם לאופן שבו אתם רואים את העולם ואת מקומכם בתוכו, בהתאם להזדמנויות שאתם מנצלים, ולאלה שלא, בהתאם לאפשרויות שאתם רואים מולכם ולבחירות שאתם בוחרים… אתם יוצרים את חייכם בעצמכם, ויכולים לשוב וליצור אותם גם מחדש" כי "אף אחד אינו צריך להיות קורבן של הביוגרפיה שלו", וכל אחד יכול לבחור את דרכו. העיקרון השלישי – החיים הם אורגניים, הם אינם ליניאריים. הם תהליך מתמיד של אלתור ושל שילוב בין תחומי העניין והאישיות שלנו לנסיבות חיינו ולהזדמנויות שנקרות בדרכנו כאשר "רבות מההזדמנויות שאתם מקבלים הן תוצר של האנרגיה שאתם יוצרים סביבכם".

מכאן ש"למצוא את המקום הנכון בעבורכם פירושו להיות פתוח לחוויות חדשות ולחקור הזדמנויות ונתיבים חדשים בתוך תוככם ובעולם שסביבכם".

"חלק בלתי נפרד ממציאת המקום הנכון הוא להיות נאמנים לרוחכם כאן ועכשיו" – לעצמכם האותנטי שאותו תמצאו במסע החיפוש האישי הזה. "יהיו נסיבות חייכם אשר יהיו, תמיד ניצבות לפניכם אפשרויות… גם בנסיבות הקיצוניות ביותר, תוכלו תמיד לבחור לחשוב, להרגיש ולפעול אחרת… כדי לעשות זאת עליכם להתבונן גם פנימה וגם החוצה… להיות קשובים לעצמכם, ולהיות פתוחים לכיוון שעליו תצביע רוחכם".  "למצוא את המקום הנכון זה כמו להתאהב… כמו אהבה ממבט ראשון" זוהי התגלות.

אדם שנמצא במקום הנכון מתייחס לסביבתו הטבעית כאל דבר מובן מאליו, "כשהוא עושה דבר מה טבעי כל כך, שמהדהד בתוכו חזק כל כך, עד שהוא יודע כי זה האני האמיתי שלו… כשאתם נמצאים במקום הנכון, תחושת הזמן שלכם משתנה. כשעוסקים במלאכה שאוהבים, שעה נראית כמו חמש דקות, וכשעוסקים במלאכה שנואה, חמש דקות נמתחות לשעה… אם אתם במקום הנכון, זה נותן לכם אנרגיה, ואם אינכם במקום הנכון, זה שואב מכם אנרגיה".

למה חשוב לנו למצוא את המקום הנכון לנו? "הסיבה העיקרית היא אישית. חיוני למצוא את המקום הנכון כדי להבין באמת מה אתם מסוגלים להיות ומה בכוחכם לעשות עם החיים שלכם. הסיבה השנייה היא חברתית. רבים מדי חיים את חייהם ללא תכלית". כשנמצא את המקום הנכון לנו נמצא גם את תכלית חיינו. "הסיבה השלישית היא כלכלית. להיות במקום הנכון זו לא רק שאלה של מקור פרנסה… אם תדעו מהו המקום הנכון בעבורכם, זה יעניק לכם כיוון ברור ולא תצטרכו לרחף מעבודה לעבודה כמו עלים נידפים ברוח… זו הדרך הטובה ביותר למצוא עבודה שתעניק לכם סיפוק", ואם אתם מוכנים לשינוי קיצוני ומחפשים "מקור פרנסה שהולם היטב את האני אמיתי שלכם – זאת הדרך. "המטרה העיקרית של מציאת המקום הנכון היא ליצור איזון בחיים" איזון אישי, חברתי וכלכלי – "אם תדעו מהו המקום הנכון בעבורכם, גדלים הסיכויים שתהפכו אותו למקור פרנסה", תאהבו אותו, תתלהבו ממנו, תבצעו אותו הכי טוב שאפשר, יהיה לכם סיפוק ותהיו מאושרים. "מציאת המקום הנכון יכולה לשנות את חייכם כליל", כותב המחבר.

כיצד נמצא את המקום הנכון לנו? "כדי למצוא את המקום הנכון שלכם, עליכם למצוא את עצמכם "כדי למצוא את המקום הנכון לנו עלינו לחקור את שני העולמות שבהם אנו חיים: את העולם שנוצר עם היוולדנו אשר קיים רק משום שאנו קיימים – העולם הפנימי של התודעה האישית שלנו – רגשות, מחשבות, מצבי רוח ותחושות, ואת העולם החיצוני שיתקיים איתנו ובלעדינו, של בני אדם אחרים, אירועים, נסיבות ודברים חומריים. עלינו להבין לעומקם את הכישרונות ואת התשוקות שלנו ובמקביל להביט בעולם שסביבנו בעיניים יצירתיות ולחפש הזדמנויות להגשים את עצמנו.

"כדי למצוא את המקום הנכון בעבורכם עליכם להכיר את עצמכם טוב יותר… לבלות זמן איכות עם עצמכם, להתנתק מהדעות של אחרים עליכם", כלומר להנמיך את רעש הרקע והסחות הדעת.  
"כדי למצוא את המקום הנכון בעבורכם, ייתכן שתצטרכו לראות את עצמכם באורח שונה… לקרוא תיגר על הנחותיהם של אחרים בנוגע ליכולות שלכם… על רעיונות שאתם וסביבתכם מתייחסים אליהם כאל מובן מאליו". עליכם יהיה לשנות את הפרספקטיבה שלכם כי "הבנת הכישורים הטבעיים שלכם, הכרת החוויות שאליהן נמשכתם בעבר ושהייתם רוצים להמשיך ולחקור גם בעתיד הם חלק מהותי במציאת המקום הנכון בעבורכם".

"כדי להיות במקום הנכון בעבורכם, עליכם לעשות כל מה שיידרש מכם. מציאת המקום הנכון אינה רק עניין של כישרון ושל תשוקה. היא גם עניין של גישה" שקשורה למזג – הדפוסים הטיפוסיים של התנהגות, רגשות ותגובות, לאופי – מכלול התכונות כמו יושר, נאמנות, אומץ, נחישות ולסוג האישיות שלכם – להשקפת העולם ולנטייה הכללית כלפי עצמנו וכלפי העולם שסביבנו. "זה תהליך… ואם תתמידו, תתקרבו יותר ויותר אל מושא החיפושים שלכם. הכול תלוי בשאלה עד כמה זה חשוב לכם ועד כמה אתם נחושים להשלים את המסע". "כדי להימצא במקום הנכון בעבורכם תידרשו להפגין מסירות, נחישות ומודעות עצמית… מציאת המקום הנכון והאנשים ששותפים לאותו מקום, תגלה לכם גם מי אתם באמת".

איך נדע שאנחנו בדרך הנכונה? "אם אתם בדרך הנכונה, ההנאה היא בעיקר בתהליך". תחושו לעיתים השראה פתאומית, תחושה של מעורבות, סיפוק ותכלית אשר הופכים לאושר אמיתי.

אושר אמיתי מהו? זאת שאלת השאלות שבה דנו ודנים פילוסופים, פסיכולוגים ואנשי מחקר רבים. "אושר איננו מצב חומרי: זה מצב רוחני… מצב פנימי של רווחה… חוויה של שמחה, של סיפוק ורווחה, מתוך תחושה שהחיים טובים ומתגמלים… אושר אמיתי… הוא מצב פנימי המתעצם בדרך כלל בזכות התבוננות החוצה, מעבר לעצמנו, ודאגה לרווחתם של אחרים… אושר נובע ספונטאנית ממקורות שנמצאים בתוכנו… את האושר יש לראות כחלק מתפיסה רחבה יותר של רווחה" – בקריירה, בחברה, כלכלית, פיזית ובקהילה. "להיות מאושר פירושו לחוש רגשות חיוביים… אושר מתמשך תלוי בתחושה עמוקה יותר של הגשמה" – לא בכסף "המיתוס שכסף יסב לנו אושר הוא אחד ממלכודות האושר", לא בחיים של פנאי והנאה כי "יש הבדל גדול בין הנאה זמנית לבין אושר מתמשך… אושר ורווחה מבוססים על גורמים רבים יותר מנסיבות חומריות בלבד. גורם משמעותי הרבה יותר הוא התורשה הביולוגית שלנו… ההליכה אחרי האושר או ההתוודעות לתשוקות שלכם… הופכת את עולמכם לחיוני יותר, וגם אתכם לחיוניים יותר בעולמכם".

"ההימצאות במקום הנכון מתעצמת עוד יותר כשהיא מזינה עמוק בפנים תחושה חזקה של תכלית... מעיין בלתי נדלה של אושר מתמשך".

מה משפיע על רמת האושר שלנו? "היכולת שלנו להיות מאושרים עוברת בחלקה בירושה. היא חלק מהמבנה הביולוגי שלנו… 40% מרמת האושר שלכם בפועל מושפעים מבחירה אישית – מה לעשות, איך לחשוב ואיך להרגיש… מההתנהגות שלכם". כשמדברים על "אושר אמיתי ועמוק" הכוונה היא למציאת המקום הנכון "הידיעה שאני האדם שהייתי אמור להיות".

מכשולים בדרך – "קרוב לוודאי שתיתקלו בדרך במהמורות… נסיבות החיים, התרבות שבה אתם חיים, העבודה או היעדרה, עמדת המשפחה או החברים, לחצים פיננסיים" – מכשולים חיצוניים, "אבל יש גם מכשולים שנמצאים בתוככם. אולי נוח לכם יותר מדי באורח החיים הנוכחי שלכם, ואינכם רוצים ליטול סיכון. אולי אתם מעדיפים את החיים המוכרים לכם, גם אם אינכם נהנים מהם, על פני אי הוודאות הכרוכה בשינויים. אולי מכרסמים בכם ספקות עצמיים או חוסר ביטחון. כדי למצוא את המקום הנכון בעבורכם, עליכם לשאול את עצמכם מהם המכשולים האמיתיים שלכם והיכן הם נמצאים?".

המחבר מסכם וכותב כי "השילוב של אושר ושל תכלית הוא המניע את חייכם, והופך אותם למשהו שנראה כמו בילוי ולא כמו עבודה".

"המפתח לאושר טמון לא בשינוי המבנה הגנטי שלכם… או בשינוי נסיבות חייכם… אלא בפעילות היומיומית המכוונת שלכם. למציאת המקום הנכון ולאימוצו יש חלק מהותי בתהליך זה".

"הספר עוסק ב"גילוי רוחכם האמיתית ובשינוי המהותי שהגילוי מחולל בחייכם". תמצאו בו תרגילים מעשיים, שאלונים וטכניקות שנועדו לעזור לקורא לחשוף את הכישורים ואת תחומי העניין שלו, את הרגשות ואת הגישות שלו – מעין אימון אישי. "תפקידם של התרגילים הוא לגרות את הדמיון, לפתח את ההכרה העצמית" ולפרוס בפני הקורא מגוון אפשרויות, לגלות את המקום שבו הוא נמצא עכשיו ואיך לתכנן את הדרך שלפניו.

"בספר זה מגוון סיפורים חדשים על בני אדם מכל תחומי החיים שמצאו את המקום הנכון שלהם, על הדברים שנדרשו מהם כדי להשיג את המטרה, ועל השינוי שזה חולל בחייהם. רבים מהסיפורים האלה מקורם באנשים שקראו את הספר הראשון ומצאו לנכון לספר לנו על האופן שבו השפיעו עקרונות אלה על חייהם הפרטיים". כל אחד והמקום הנכון שלו. 

ספר זה יכול בהחלט להעשיר את עולמו של המאמן האישי ולהוסיף כלים לתרמיל שלו בבואו לאמן. כמאמנת אישית יש בכוונתי להסתמך על ספר זה ולהיעזר בעצותיו החכמות של המחבר במפגשי האימון . לדעתי יש מקום לעבוד עם כל מתאמן שמגיע אלינו על המקום הנכון שלו היות שלו היה במקום הנכון לא היה מגיע לאימון.

בספר הרבה מאד מסרים ותובנות, להלן כמה מהם:

  • אמנם "את חיינו מעצבים זרמים מצטלבים ורבי עוצמה שלא תמיד נמצאים בשליטתנו… מה שחשוב באמת הוא האופן שבו אנחנו מגיבים אליהם" – הגישה שלנו, כי "הגורם המשפיע ביותר על חייכם בסופו של דבר איננו מה שקורה לכם, אלא האופן שבו אתם מגיבים למה שקורה לכם".
  • "איננו רואים את העולם או את עצמנו ישירות, אלא דרך מעטה של רעיונות, רגשות וערכים" שאנו לומדים מהתרבות, שמתעצבים מניסיוננו האישי ואחרים שהם חלק מהאישיות שלנו.
  • "האופן שבו אתם מגיבים לעולם הסובב אתכם משפיע עמוקות גם על האופן שבו העולם מגיב אליכם".
  • "אם תלך בעקבות תשוקותיך, יצוצו לפניך הזדמנויות שכלל לא דמיינת ושלא היו שם בעבר".

המחבר מסיים את הספר במילים של אמת ותקווה: "הכרה בחלומות שלכם ובתנאים הדרושים לכם כדי להגשים אותם היא שלב חיוני בהפיכתכם למי שאתם יכולים להיות. מציאת המקום הנכון בעבורכם אינה מבטיחה לכם מצב תמידי של הנאה רציפה עד סוף ימיכם. ועם זאת, היא כן תספק לכם תחושה עמוקה יותר של מי שאתם באמת ושל החיים שאתם יכולים ואולי צריכים לחיות".

 

אהבתי, ואני מאד ממליצה!

אתי סהר: מחברת הספר "מפריצת דיסק לפריצת דרך: ממשבר להתחלות חדשות", עורכת מבנה, תוכן ולשון, מורה לשיטת אלכסנדר ומאמנת אישית

 

למצוא את המקום הנכון – איך תגלו במה אתם טובים ומה אתם באמת רוצים לעשות, מאת קן רובינסון בשיתוף לו ארוניקה. מאנגלית: אינגה מיכאלי, הוצאת כתר, שנת 2014,  266 עמודים.

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Category: ניו אייג' ומיסטיקה, ספרי עיון, ספרי מדע, ספרי תיעוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.