הדרך אל האפשר מאת דודי גרין / איך מוצאים את הדרך אל האפשר?

| 17/12/2015 | 0 Comments

הדרך אל האפשר מאת דודי גרין

הדרך אל האפשר מאת דודי גרין

מה קורה כשלא מסכימים? כשמתווכחים? כשכל אחד בטוח שהוא הצודק? איך מוצאים את "הדרך אל האפשר"?  

הספר "הדרך אל האפשר" מאת דודי גרין נעצר בדיוק על הרגע הזה – של חוסר ההסכמה, של הוויכוח המוביל לעימות, לעיתים על דברים של מה בכך… גיבוריו הם אימא, אבא וילד, המייצגים מערכת אנושית אוניברסלית, בתוכה יכולים להתקיים שיח, דיאלוג, שכנוע, גישור, פשרה, השלמה וגם ויתור.  

 

 

 

 

מתוך הספר:

 "אז אמרתי להם שהריב מיותר, וצריך למצוא פתרון לאלתר,

ואף שזה לא תפקידי המוגדר, כי אני רק הילד ולא המבוגר,

הצעתי להם רעיון נהדר…"

איורים: אסנת פייטלסון מתוך הדרך אל האפשר

איורים אסנת פייטלסון מתוך הדרך אל האפשר

 

מי שמוביל את הסיפור הוא הילד

מי שמוביל את הסיפור הוא הילד

מי שמוביל את הסיפור "הדרך אל האפשר" הוא הילד, ולא במקרה בחר בו המחבר כמי שמקדם את העלילה לכיוון של פתרון בדרך הרמונית. בבחירה הזו, יש משום הבעת אמון בחשיבתו העצמאית של הילד ובבינת לבו – תוך הפנמת השיח וההקשבה ככלי מעצים, בדרך להידברות ולהסכמה.  

הספר מגשר על הפער הקיים, לכאורה, בין השקפת העולם של הילד לבין זו של המבוגר ושם דווקא בידי הילד את המפתחות לפתרון – לחלוק, להתפשר ואף לוותר.  

מתוך הספר:

"אז אמרתי להם שאפשר לוותר, כן, לוותר לא פחות לא יותר.

אם אתה תוותר אז אמא תשמח ומחר לוותר גם לך לא תשכח".

 

הספר מעורר למחשבה נוספת את כולנו – הורים וילדים. הוא מלווה בציוריה מלאי ההשראה של אסנת פייטלסון. אלה מחזקים בצבעוניות מקורית ובאפיון מובהק של רוח הדמויות את החוויה הוויזואלית-רגשית בעת קריאת הספר. הוא כתוב במקצב ובחריזה, המסייעים לקריאה ומעצימים את הקשב ואת יכולת המעקב אחר הסיפור – עד לסוף שאכן מוביל את הדמויות יחד "בדרך אל האפשר". 

הספר מיועד לגילאי גן וכיתות ראשונות של בית הספר

מתוך הספר:

"אמא חייכה ואבא שמח ואמר שמוטב שהריב ישכח…

ואפילו שקר, וכבר מאוחר, נהיה ביחד – וזה עיקר!

גיבורי הספר הם אימא, אבא וילד, המייצגים מערכת אנושית אוניברסלית

גיבורי הספר הם אימא, אבא וילד, המייצגים מערכת אנושית אוניברסלית

הספר זכה לתו תוכן מטעם מכון אדלר, המעיד כי תכניו מומלצים כמקדמים תקשורת ויחסים בתוך המשפחה, באמצעות מסרים שוויוניים ומכבדים. מתוך המלצת המכון: ״הדרך אל האפשר״ הוא ספר ילדים אך מיועד לא פחות למבוגרים. דודי גרין לוקח אותנו אל רגע בחיי משפחה – רגע המוכר לכל אחת ואחד מאיתנו – רגע של קונפליקט ומאבק כוחות, רגע של שיח מעל ראשו של ילד. בדרכו האופטימית והייחודית, הוא מאפשר לנו להתחבר אל כל אחת מהדמויות, לשמוע את קולה, לדעת את הרגשתה. לא פעם בתוך קונפליקט, כל חושינו נאטמים לקבלת מידע שעשוי לאפשר לנו לצאת מהאירוע המסעיר. כן, אפשר לבחור אחרת. אם רק נעצור לרגע ונקשיב – נמצא את הדרך אל האפשר. ספר זה מעודד להקשיב לקולו של ילד ומתייחס לבני האדם כשווים בערכם ושונים בתפקידם.                                               

דוד (דודי) גרין, יליד תל אביב, ותושב גבעתיים, סופר, עורך ועיתונאי. במשך שנים שימש כעיתונאי ועורך בכיר בעיתון "גלובס". בשנים האחרונות – מו"ל ועורך בחברה להוצאה לאור שבבעלותו. דודי, נשוי לדורית, אב לחמישה, רואה בספרות ילדים נדבך חשוב בהנחלת שפה וערכים ובבניית הקשר של הילד עם המעגלים הסובבים אותו. קורא (לילדיו) וכותב (לכל הילדים) מתוך הערכה, כבוד והתפעמות מעולמם הפנימי.  

ספריו הקודמים: "הדרך אל האפשר" הוא ספרו הרביעי של דודי גרין – מחבר "לאביתר הכול מותר" ו"לרעות יש כבר סבלנות" המומלץ על-ידי מכון אדלר (הוצ' קוראים). גרין משלב בסיפוריו חריזה והומור לצד מסרים ערכיים.

 

הדרך אל האפשר מאת דודי גרין, איורים: אסנת פייטלסון, הוצאת הספרים קוראים, שנת 2015, עמודים לא ממוספרים, מנוקד

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Category: דף הבית ילדים ונוער, ספרות ילדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.