פסטיבל 'ספרים על הבמה 2': שחקנים מישראל ומצרפת קוראים ספרות עברית וצרפתית על במה אחת בתיאטרון הקאמרי ובתיאטרון דימונה 10 -13 בספטמבר 2012

| 21/08/2012 | 0 Comments

פסטיבל "ספרים על הבמה 2" שחקנים מישראל ומצרפת קוראים ספרות עברית וצרפתית על במה אחת בתיאטרון הקאמרי ובתיאטרון דימונה

פסטיבל 'ספרים על הבמה 2' יתקיים זו השנה השנייה ביוזמת המכון הצרפתי, שגרירות צרפת בישראל ותיאטרון הקאמרי. שחקני תיאטרון וקולנוע מובילים מצרפת ומישראל יקריאו קטעים ממיטב הספרות הצרפתית והישראלית על בימת תיאטרון הקאמרי ובימת תיאטרון דימונה.

 

 

 

פסטיבל "ספרים על הבמה 2,יתקיים בין התאריכים  13-10 בספטמבר 2012  ויארח את השחקנים הצרפתים אמירה קזאר, ז'אן-פייר מארייל, אגאת נתנזון והסופר הצרפתי אלן מבנקו (פרטים עליהם בהמשך הכתבה). מישראל  ישתתפו הסופרים: אורלי קסטל-בלום, רונית מטלון, מאיר שלו ומשה סקאל, השחקנים (לפי סדר הא"ב): יעל אבקסיס, אניה בוקשטיין, ששון גבאי, זוהר גורן, יבגניה דודינה, יעקב זאדה, עידו מוסרי, אופיר נהרי, מנשה נוי, תמר קינן, יפתח קליין, דרור קרן, נועה רבן-קנולר, עמוס תמם והמוזיקאי ערן צור . 

ההקראות התיאטרליות של מיטב קטעי הפרוזה מבוצעות בפרשנויות ובסגנונות שונים מפי  שחקנים משתי המדינות, מביאות לבמה מפגש ייחודי בין ספרות ותיאטרון ומעניקות חוויה יוצאת דופן ומרגשת לקהל הרחב.  כל קטעי הקריאה ילוו בתרגום בכתוביות בשתי השפות.

הפסטיבל יערוך מחווה מיוחדת לסופר הצרפתי פסקל קיניאר, בערב שיוקדש למפורסם שבספריו, "כל הבקרים שבעולם", לרגל צאתו בעברית (בהוצאת "סמטאות" ובתרגומה של חגית בת-עדה). לראשונה ישוב השחקן הצרפתי ,אורח הפסטיבל ז'אן-פייר מארייל, לתפקידו הבלתי-נשכח כמסייה דה סנט-קולומב, נגן הויולה-דה-גמבה מן המאה ה-17, אותו שיחק בעיבוד הקולנועי של "כל הבקרים שבעולם" בסרטו עטור הפרסים של הבמאי אלן קורנו.

כמו כן הפסטיבל שמח לארח את הסופר הצרפתי אלן מבנקו, סופר צרפתי יליד קונגו-ברזוויל, אחד הסופרים המצליחים בצרפת, ומן המובילים בספרות הפרנקופונית העכשווית. ספרו רב המכר העולמי 'זיכרונותיו של דורבן' רואה אור בימים אלה בספריה החדשה בתרגומו של ניר רצ'קובסקי.

לוח האירועים:

יום ב', 10 בספטמבר, בשעה 20:00

אולם קאמרי 4

"ציפורי לילה", גל"צ

הקלטה פומבית של התכנית "ציפורי לילה מתפייטות" עם דורי מנור ושלומציון קינן

אורח: הזמר ערן צור, בשירי ברסאנס, בודלר ועוד.

בשיתוף גלי צה"ל.

 

יום ג', 11 בספטמבר, בשעה 20:30

אולם קאמרי 2

אירוע הפתיחה החגיגי בנוכחות שגריר צרפת בישראל.

בהשתפות הסופרים אלן מבנקו, רונית מטלון ומאיר שלו

יעל אבקסיס קוראת מספרו של אלן מבנקו "זיכרונותיו של דורבן"

ז'אן-פייר מארייל קורא מספרו של מאיר שלו "פונטנלה"

אמירה קזאר קוראת מספרה של רונית מטלון "קול צעדינו"

דרור קרן קורא מספרו של אלן מבנקו "כוס שבורה"

יבגניה דודינה קוראת מספרו של אנדריי מאקין "חיים של אלמוני"

מנחה: תמר קינן

 

יום ד', 12 בספטמבר, בשעה 20:30

תיאטרון דימונה

בהשתתפות הסופר אלן מבנקו

אגאת נתנזון ויבגניה דודינה קוראות מספרו של עמוס עוז "סיפור על אהבה וחושך"

אופיר נהרי, זוהר גורן, ונועה רבן-קנולר  קוראים מספרו של דויד פואנקינוס "העדינות"

אמירה קזאר קוראת מספרה של רונית מטלון "קול צעדינו"

ששון גבאי קורא מספרו של אלן מבנקו "כוס שבורה"

 

יום ה', 13 בספטמבר, בשעה 20:30

אולם קאמרי 2

בהשתתפות הסופרים אורלי קסטל-בלום ומשה סקאל

מנשה נוי קורא מספרו של ז'אן אשנוז "לרוץ"

אמירה קזאר קוראת מספרו של משה סקאל "יולנדה"

אניה בוקשטיין, עמוס תמם ועידו מוסרי קוראים מספרו של דויד פואנקינוס "העדינות"

אגאת נתנזון קוראת מספרה של אורלי קסטל-בלום "היכן אני נמצאת"

ששון גבאי קורא מספרו של אנדריי מאקין "חיים של אלמוני"

מנחה: עידו מוסרי

 

יום ה', 13 בספטמבר, בשעה 22:00

קפה תיאטרון הקאמרי

מחווה לפסקל קיניאר – ערב מיוחד סביב הספר "כל הבקרים שבעולם".

לראשונה בישראל, ישוב ז'אן-פייר מארייל לתפקידו הבלתי-נשכח כמסיה דה סנט-קולומב, נגן הויולה-דה-גמבה מן המאה ה-17, אותו שיחק בסרט "כל הבקרים שבעולם", שעובד מן הנובלה של פסקל קיניאר.

לרגל צאת תרגום הספר לעברית, יקראו ז'אן-פייר מארייל, יפתח קליין ויעקב זאדה קטעים מתוכו בצרפתית ובעברית.  טל ענבר תלווה את הערב בויולה-דה-גמבה.

 

מידע על פסטיבל "ספרים על הבמה 2 " באתר האינטרנט של שגרירות צרפת:

בצרפתית: www.ambafrance-il.org/Livres-en-scene-Acte-II.html

         בעברית: www.ambafrance-il.org/article10203,10203.html

 

להזמנת כרטיסים בתיאטרון הקאמרי, תל-אביב:

התיאטרון הקאמרי של תל אביב, שד' שאול המלך 19, תל אביב

כרטיסים בקופת הקאמרי: 03-6060900, 03-6060960, 1-700-707-990

www.cameri.co.il

למנויי המכון הצרפתי ולחברי עמוד הפייסבוק של המכון הצרפתי, 50% הנחה עם הקוד: 3707

להזמנה בתיאטרון דימונה:

מחיר כרטיס: 30 ש"ח. טלפון לרכישת כרטיסים: 08-6551782 

www.dimonalabtheater.co

 

 

פרטים על השחקנים והסופרים הצרפתים אורחי הפסטיבל:

 

אמירה קזאר, מהבולטות בין שחקניות הקולנוע הצרפתי העכשווי, תפקידה בסרט 'האמת אם אני משקר' של תומאס ג'ילו זיכה אותה בפרס השחקנית המבטיחה בפסטיבל קאן 1998. שיתפה פעולה עם במאים חשובים כגון קתרין ברייה, אן פונטיין וקרלוס סאורה. איכויות המשחק שלה באות לידי ביטוי גם בתיאטרון. לאחרונה גם שיחקה בסרט "פלייאוף" של הבמאי הישראלי ערן ריקליס, בתפקיד של מהגרת ממוצא טורקי. 

ז'אן-פייר מארייל, מן מהאושיות הבכירות של הקולנוע הצרפתי, שיחק בסרטיהם של במאים חשובים כגון מרסל אופולס, פיליפ דה-ברוקה, אלן קרנו ורבים אחרים. ידוע בעיקר בזכות תפקידיו הקומיים, אף שהתבלט במהלך הקריירה שלו גם בכמה תפקידים אפלים וטרגיים. ז'אן-פייר מארייל היה מועמד שבע פעמים לפרס הסזאר. הוא פיתח קריירה מצליחה גם בתיאטרון הצרפתי, וזכה בפרס המולייר לשחקן הטוב ביותר (1994). לאחרונה התבלט בסרטו המרגש והכואב של אוליבייה ואן-מלדרגם, "רונדו", שבו גילם תפקיד של חסיד יהודי בעל אישיות מורכבת.

אגאת נתנזון, לשעבר שחקנית בתיאטרון הקומדי פרנסז, שיחקה על מרבית הבמות החשובות בתיאטרון הצרפתי. נעה בקלות בין תיאטרון קלאסי, תיאטרון עכשווי ותיאטרון בולוואר.  נתנזון שיחקה גם תפקידים חשובים בקולנוע הצרפתי, ביניהם לאחרונה בסרט "רונדו" לצד בעלה, השחקן ז'אן-פייר מארייל.

אלן מבנקו, סופר צרפתי יליד קונגו-ברזוויל, אחד הסופרים המצליחים בצרפת, ומן המובילים בספרות הפרנקופונית העכשווית. ספרו הראשון, "כחול-לבן-אדום" זכה בפרס הגדול לספרות אפריקאית שחורה (1998). ספרו "כוס שבורה", שפורסם ב-2005, עובד לתיאטרון והוצג על במות רבות. ב-2006 זכה בפרס רֶנוֹדוֹ החשוב על ספרו "זיכרונותיו של דורבן" (הוצאת Seuil). האקדמיה הצרפתית העניקה לו השנה את פרס הספרות הגדול ע"ש אנרי גאל על מכלול יצירתו. כמו כן זכה בפרס צרפת-ישראל לשנת 2009, על ספרו "כוס שבורה". יצירתו הענפה של אלן מבאנקו כוללת גם ספרי שירה, קבצי נובלות וספרי עיון, ותורגמה לכ-15 שפות, בין היתר לאנגלית, איטלקית, קוריאנית וספרדית. בעברית ראה אור "כוס שבורה" (הוצאת מטר, בתרגום חגית בת-עדה). בימים אלה רואה אור בספריה החדשה ספרו רב המכר העולמי "זיכרונותיו של דורבן", מצרפתית ניר רצ'קובסקי.

 

 


Print pagePDF pageEmail page
Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Category: אירועי ספרות, דף הבית - ארועי ספרות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.